enda

Skjulte spor

TV series

Basic information Credits Festivals & awards
Original title Skjulte spor
Danish title Skjulte spor
Director Martin Miehe-Renard, Ulf Ahlberg, Simon Staho, Martin Schmidt
Screenplay Stefan Jaworski, Jörgen Bergmark, Johann Zollitsch
Director of Photography Claus Bie, Kristian Appel, Jesper Mauritzen, Krister Stub Jørgensen, Kim Løndal Frandsen
Editor Jan Boutrup, Morten Egholm, My Thordal, Steen Shapiro, Frederik Fonnesbech, Martin Schade
Sound Henry Michaelsen
Composer Lennart Ginman
Production designer Svend Hanggaard, Søren Gam
Appearances Claus Gerving, Kett Lützhöft, Peter Mygind, Anne Birgitte Lind
Production country Denmark
Production companies Nordisk Film
Domestic distribution TV3
TV release 16.09.2000, TV3

Companies

Production companies Nordisk Film
Domestic distribution TV3

Direction

Direction Martin Miehe-Renard
Direction Ulf Ahlberg
Direction Simon Staho
Direction Martin Schmidt
Assistant director Emil Øigaard
Assistant director Michael Iversen
Assistant director: 2. unit Jesper Bernt
Action director Deni Jordan
Continuity Linda Daae
Continuity Rikke Deepthi Hansen
Extras coordinator Neggie Rosenberg
Extras coordinator Nicola Baier
Children coordinator Louise Enevold
Children coordinator Sidsel Raben

Script

Script supervisor Jill Knuttel
Screenplay assistance Kamilla Hancke
Screenplay assistance Phie Stephensen
Dialogue Lene Andersen
Dialogue John Stefan Olsen
Dialogue Morten Dragsted
Dialogue Michael Katz Krefeld
Dialogue Thomas Sjølin
Dialogue Stefan Jaworski
Dialogue Lene Andersen
Storyline Therese Fernström
Storyline Jörgen Bergmark
Storyline Johann Zollitsch
Script Stefan Jaworski
Script Jörgen Bergmark
Script Johann Zollitsch

Production

Executive producer Michael Bévort
Executive producer Martin Miehe-Renard
Technical procucer Michael Iversen
Unit manager Charlotte Kornberg
Unit manager Jimmy Leavens
Unit manager Caroline Gjedde Poulsen
Unit manager: 2. unit Lars Fønss
Unit manager: 2. unit Tina Hvarre
Production manager Lotte Dyva
Production manager Anne Rudbæk
Production manager Henrik Berthelsen
Production manager Nanna Nikali
Location manager David C.H. Østerbøg
Location scout Jacob Jørgensen
Editor, TV 3 Susann Jørgensen
Post-production Marie Breyen
Editor, TV 3 Dea Nyrop Nielsen
Post-production Anne Espersen
Producer's assistant Tue Lund Børrild
Production assistant Mads Mathisen
Production assistant Anne Rudbæk
Production assistant Tine Engelbrecht
Production secretary Alin Glob

Cinematography

First assistant camera Jesper Laursen
First assistant camera Kim Løndal Frandsen
First assistant camera Philippe Kress
First assistant camera Steffen Larsen
First assistant camera Per Dissing
First assistant camera Kristian Appel
First assistant camera Michael Berenth
First assistant camera Carsten Jandorf
First assistant camera Sebastian Winterø
First assistant camera Jørgen Søby
Steadicam Jakob Johansen
Steadicam Christian Puggaard
Camera assistant Mads Nielsen
Camera assistant Thorbjørn Findsen
Camera assistant Claus Buchardt
Camera assistant Michael Petersen
Camera assistant Gean Reutin
Camera assistant Thomas Holdt
Camera assistant Martin Johansen
Camera assistant Ditte Kaustrup Jørgensen
Camera assistant Troels Wad
Camera assistant Peter Belmark
Camera assistant Kim Nørgaard
Camera assistant Jesper Dehli Roland
Camera assistant Jacob Albeck
Camera assistant Mikkel Hammer
Camera assistant Kurt Lønstrup
Camera assistant Peter Topsøe-Jensen
First assistant camera Martin Johansen
Cinematography Claus Bie
Cinematography Kristian Appel
Cinematography Kim Løndal Frandsen
Cinematography Krister Stub Jørgensen
Cinematography Jesper Mauritzen
First assistant camera Gean Reutin

Stills

Stills Lars Høgsted
Stills Thomas Petri
Stills Per Arnesen
Stills Morten Egholm

Electrical dept.

Lighting Rasmus Bremer
Lighting Søren Johannes Meyer
Lighting Fridolin Müller Holm
Lighting Martin Bak
Electrician assistant Christian Dirach
Electrician assistant Flemming Christensen
Electrician assistant Fridolin Müller Holm
Electrical dept. Eg Norre
Electrical dept. Jesper Holfelt
Electrical dept. Jan Guldbrandsen

Editing

Avid assistant Lea Teglbjærg
Editing Jan Boutrup
Editing Morten Egholm
Editing My Thordal
Editing Steen Shapiro
Editing Frederik Fonnesbech
Editing Martin Schade

Music

Music Lennart Ginman

Production design

Set dresser Rasmus With
Set dresser Jacob Stig Olsson
Set decorator Henrik Lischang
Assistant set dresser Charlotte Garnov
Assistant set dresser Karsten Noel Poulsen
Assistant set dresser Sebastien Bacquaert
Assistant set dresser Mads Laursen
Assistant set dresser Tobias Tømming
Production design Svend Hanggaard
Production design Søren Gam

Wardrobe

Costume assistance Cecilie Hyltén Cavallius
Costume assistance Françoise Nicolet
Costume assistance Maj-Britt Velling
Wardrobe Lotte Trolle Holmbäck
Wardrobe Ole Kofoed
Wardrobe Grith Deleuran

Makeup

Makeup artist assistant Sara Geertz Jensen
Makeup artist assistant Helena Hørdum
Makeup artist assistant Maj-Brit Jo Arensted
Makeup artist assistant Henrik Torp
Makeup artist assistant Marie Olesen
Makeup artist assistant Sofie de Mylius
Makeup artist assistant Thomas Voldbjerg
SFX makeup Morten Jacobsen
Makeup Lili Malene Rasmussen
Makeup Charlotte Geertsen
Makeup Sannie Geertsen

Sound

Sound Kenneth Beyer Pedersen
Sound Lennart Birch
Sound Benny Johansen
Sound: post-production Christian Dirach
Sound: post-production Flemming Christensen
Boom operator Søren Holstebro
Boom operator Jonatan Jacoby
Boom operator Bo Brønnum
Boom operator Thomas Gulyás
Boom operator Michael Bing
Boom operator Anders Weiss
Boom operator Hans Christian Olsen
Boom operator Carl Plesner
Boom operator Morten Jakobsen
Boom operator Niels Henriksen
Boom operator Lars Robin Gerrild
Boom operator Dennis Carlsen
Boom operator Gerd Heil
Sound Henry Michaelsen

Special effects

SFX technician Kim B. Petersen
SFX coordinator Ilja Nielsen
Special effects Hummer Højmark

Visual effects

Title sequence Rasmus Lange
Title sequence Lennart Forup
Title sequence Uffe Raupach Jensen
Title sequence Mikael Balle

Stunt

Stunts Deni Jordan
Stunt coordinator Nicola Baier
Stunt Jesper Olsen

Voiceover

Tv-speaker Monica Ritterband

Appearance

Michael Olsen, kriminalassistent Claus Gerving
Charlotte Dyzak, politibetjent Kett Lützhöft
Jonas Kjærgård, profileringsekspert Peter Mygind
Henriette Mertz, psykolog Anne Birgitte Lind
Hermann Agger, psykolog Søren Spanning
Henrik Holten, politikommisær Peter Steen
Annelise Refsbo, retsmediciner Solbjørg Højfeldt
Morten Theilgård, polititekniker Lars Mikkelsen
Jens Christian Mortensen, politibetjent Henrik Birch
Jens' kone Janet Theilade
Jens' søn Daniel Christian Dam Nielsen
Jens' søn Daniel Knuttel
Præst Bent Lund Hansen
Hansen, politibetjent Lars Lønnerup
Frederik, politibetjent Gordon Kennedy
Ernst, rejsedeltager Søren Pilmark
Christina, afdøde Camilla Kragelund
Malene Sørensen, Christians kone Maibritt Saerens
David Rosenberg, arkitekt Martin Elung
Stefan Pedersen, narkoman Anders Brink Madsen
Gidseltager Mogens Holm
Gidseltagerens kone Pernille Hansen
Vidne med hund Vera Gebuhr
Margrethe, Michaels kone Marina Bouras
Preben, taxachauffør Claes Bang
Sygeplejerske Charlotte Juul
Sidsel, betjent Anne Oppenhagen Pagh
Receptionist Patricia Schumann
Linda Tannie Ingemansen
Ken Peder Holm Johansen
Jørgen Henrik Toubro
Eigil, taxachauffør Carsten Pedersen
Lisa Maria Stryker
Thomas Lukas Lewerissa
Zip Henrik Agerkvist Pe
Tove Bech Linda Laursen
Betjent Mikkel Gram Sidenius
Betjent Sune Ranum Brandt
Svend Åge, polititekniker Olaf Nielsen
John Jensen, kriminalassistent Peter Gantzler
Cornelius, politibetjent Anders Nyborg
Rejseleder Lars Ranthe
Bongo, forbryder Stephen Brumfield
Bobby, forbryder August Miehe-Renard
Buster, rocker Klaus Hyr Hansen
Busters kone Helle Lessels
Dreng Mathias Overby Smaakjær
Pige Celina Overby Smaakjær
Narkohandler Dirch Steen
Narkohandler Daniel Larsen
Dealer Mads Matthiesen
Poul Benzon, tv-producer Claus Damgaard
Ken Nielsen, rejseleder Peder Holm Johansen
Bartender Kenneth Boots
Pierre Peter Khouri
Kens nabo Birgit Sadolin
Victor, Lisas kæreste Magnus Vigilius
Kirsten, Jørgens kone Christina Meinche
Filip, Kirstens søn Morten Bernhardt
Rikke, Kirstens datter Anna Bernhardt
Nabo Martin Andersen
Emil, Michaels søn Lukas Toya
Simon Holbjerg, tv-journalist Klaus Bondam
Finn, advokat Christian Mosbæk
Astrid, børnehjemsbarn Amalie Marie Fjeldmose
Bertil, børnehjemsleder Tonny Landy
Nicky, børnehjemsansat Thomas Bendixen
Anne, Nickys kæreste Anne Sofie Espersen
Steen Grepke, journalist Thomas Gabrielson
Anders, afdødt barn Marc Nørgaard Christensen
Kim, Emils kammerat Benjamin Thorup
Basse, Kims far Henrik Grundtmann
Nabo Karen Margrethe Bjerre
Journalist Jacob Dahl
Journalist Kenneth Jessen
Sebastian Louis Vernal
Politimand Niels Lynge Petersen
Mette Andersen, Torbens kone Mette Marckmann
Maj, Torbens datter Malene Ehrenreich
Hans, stikker Zeev Sevik Perl
Pernille Graling, afdød narkoman Trine Heiselberg
Niklas, ambulancefører Lai Yde Holgaard
Mogens Gistorp, betjent Hans Henrik Voetmann
Betjent Sune Ranum Brandt
Betjent Stig Kongsfeldt
John Deni Jordan
Tv-journalist Tina Riising
Diana, Zips kæreste Mette Bratlann
Lucia, Zips kæreste Beate Bille
Sheila, Zips kæreste Sanja Djordevic
Lene, sædelighedsbetjent Vibeke Thordal-Christensen
Kenneth, sædelighedsbetjent Morten Hebsgaard
Thaipige Naio Turbeck
Raz Kim Yazdani
Spike Nijas Ørnbak-Fjeldmose
Betjent Anders Bjørk
Betjent Michael Kirkegaard
Betjent Michael Larsen
Betjent Michael Preisler
Betjent Mikkel Gram Sidenius
Betjent Anders Sækmose
Iben Nielsen Ida Dwinger
Ibens datter Frederikke Lange
Tommy, Dorthes far Jesper Vigant
Rolf Zederkopf, barejer Klaus Pagh
Benjamin, Charlottes ven David Rousing
Receptionist Mette Bennike
Amin, vagt Farshad Kholghi
Død vagt Ivan Holm
Ib, røver Søren Poppel
Brian Pedersen, nynazist Morten Burian-Hansen
Cookie, Brians kæreste Line Kruse
Benny Sørensen Claus Riis Østergaard
Martin Thomsen, advokat Kristian Boland
Carsten Henrik Henriksen, biludlejer Niels-Martin Eriksen
Mich Petersen, seniorsergent Peder Dahlgaard
Elisabeth Korsbjerg, anklager Anne Marie Pock-Steen
Marie Gitte Walther
Axel Henrik Noél Olesen
Politibetjent Boris Herikstad
Attentatmand Emil Øigaard
Attentatmand Sebastien Bacquaert
Ronnie, røver Kenneth Carmohn
Håndværker Niels Vendius
Justitsminister Michael Lindvad
Justitsministerens kone Elsebeth Klem Wennick
Henrik Lemmler, nynazist Peter Oliver Hansen
Peter van Duren, lejemorder Johann Zollitsch
Otto Jensen, antiterrorbetjent Erik Holmey
Fængselsinspektør Erik Bach
Fængselsvagt Tom Jacobsen
Departementsansat Bjarne Laursen
Departementsansat Ole Tjellesen
PET-agent, der henter Ernst Lars Huniche
Helena Sølbjerg, skuespiller Andrea Vagn Jensen
Carsten Hansen, Helenas eksmand Lars Simonsen
Mia, barnepige Sonja Richter
Emil, Michaels søn Sebastian Jessen
Isse, Mickeys ven Jørn Gottlieb
Jeanet Iversen, stripper Christine Albeck
Ronny, bartender Nicolas Bro
Frank Josefsson, idrætslæge Runi Lewerissa
Henrik Rasmussen, psykolog Alexandre Willaume-Jantzen
Martin Schönbeck, tidl. fodboldspiller Gérard Bidstrup
Lisbeth, Martins kone Maria Stokholm
Lars, fodboldfan Michael Zuckow Mardorf
Betjent Jonas T.B. Schmidt
Maria Svane, røgdykker Marianne Søndergaard Madsen
Sebastian Lundby, indsatsleder Michael Carøe
Louis Poulsen, narkoman Allan Olsen
Claus Ingemann, brandmand Rune Elers
Ulf Andersen, kunstmaler Søren Lenander
Bo Andersen, galleriejer Henning Jensen
Sarah, retsmediciner Rikke Weissfeld
Aaron Steins, psykolog Stig Hoffmeyer
Simon Svejdrup, vagtmand Søren Skjold
Mark Strøm, gruppeleder Rasmus Bjerg
Jan, Victors nevø Jeppe Lajer
Bjarne "Bambino" Carsten Bjørnlund
Kenny Laus Høybye
Linda, Mettes veninde Tina Guldmann
Lasse, Englene Augustin Lindwad
Ben "Præsten", Englene Peter Gilsfort
Lisa Mette Trane
Razhid, Lisas kæreste Kim Yasdani
Jimmy, Lisas bror Kasper Ravnhøj
Marianna Simovic, Milos kone Marie Tafdrup Wisbøl
Milo, afdøde Drago Jankovic
Tonny Anders Krag
Olivia Bellman, model Caroline Drejer
Jean Pierre Duseront, designer Henrik Jandorf
Birgitte Løve, Jean Pierres assistent Berrit Kvorning
Annika Birk, model Sarah Secher Ernst
Sanna Kowak, model Diana Axelsen
Sibylla Bellman, Olivias mor Ann-Mari Max Hansen
Mischa, stylist Nikolaj Dahl
Lisa Reinhard, skøjteløber Pernille Pettersson
Lukas Reinhard, Lisas far Thure Lindhardt
Johannes Reinhard, Lisas far Flemming Enevold
Lisbeth Reinhard, Lisas mor Inge Sofie Skovbo
Mona Reinhard, Lisas søster Cath Sehnberg
Nikolaj Ketch, Margrethes advokat Erling Eliasson
Lone Milford Karen Abrahamsen
Preben Wahl Flemming Sørensen
Alexander Victor Marcussen
Rikke Viola Jacobsen
Jens Nikolaj Schierbeck
Preben Skovby, politidirektør Kurt Ravn
Sonny Abrahamsen Thomas Milton
Stella, escortpige Puk Scharbau
Journalist Esben Andersen
Journalist Frans Bendix
Journalist Charlotte Ottenheim
Jens Bøttker, blikkenslager Benjamin Boe Rasmussen
Joe Smith, alfons Jens Jacob Tychsen
Linda Dambardian, luder Caroline Drasbæk
Per Gerthardt, filmproducer Henrik Prip
Sussie, luder Johanne Dal-Lewkovitch
Chauffør Martin Sputnik
Kim Haak, indsat Dejan Cukic
Flemming Schult, præst Jens Jørn Spottag
Leopold, fængselsdirektør Anders Hove
Aske, fængselsbetjent Gerz Feigenberg
Johns ven Jesper Olsen
Marie Bovain, PET-ansat Anne Louise Hassing
Peter Henriksen, betjent Allan Klie

Det Danske Filminstitut registrerer international festivaldeltagelse og priser til danske film, dog primært de titler, som Filminstituttet varetager i sin festivaldistribution, og primært i forbindelse med de festivaler, som Filminstituttet har prioriteret at samarbejde med. Registreringen af festivaldeltagelse og priser til danske film, der ikke er i festivaldistribution, foretages kun for "launch"-festivaler ifølge Filminstituttets prioriterede festivalliste. Se listen over prioriterede festivaler.