enda

Pagten

Jesper W. Nielsen, Denmark, 2009

608 min.TV seriesChildren's films, Christmas series

Basic information Credits Festivals & awards
Original title Pagten
Danish title Pagten
Other titles Julekalender 2009, Julekalender 2013
Director Jesper W. Nielsen
Screenplay Maya Ilsøe, Rum Malmros, Karina Dam
Director of Photography Jan Pallesen
Editor Elin Pröjts, Marie-Louise Bordinggaard, Henrik Vincent Thiesen, Carsten Søsted
Sound Andreas Holtti, Morten Wille
Composer Aslak Hartberg
Production designer Sabine Hviid
Casting Anja Philip
Appearances Benjamin Engell, Karla Løkke, Laus Høybye, Andrea Heick Gadeberg
Production country Denmark
Production companies Danmarks Radio
Domestic distribution Danmarks Radio
TV release 01.12.2009, DR 1, DR HD, DR Ramasjang

Companies

Production companies Danmarks Radio
Domestic distribution Danmarks Radio

Direction

Direction Jesper W. Nielsen
Casting Anja Philip

Script

Dramaturge Majse Garde Bergmann
Script supervisor Katinka Haxthausen
Script Maya Ilsøe
Script Rum Malmros
Script Karina Dam

Production

Executive producer Katrine Vogelsang
Line producer Emilie Brandt
Unit manager Jesper Grüner
Production manager Helle Jakowlew
Post-production supervisor Ellen Thomassen
Production assistant Stine Thomine Charles
Production assistant Victor Cunha
Production assistant Annette Gram Johansen
Production assistant Tenna Malberg
Production assistant Ole Kløvedal Reich
Production assistant Linda Thomsen
Production assistant Katrine Villumsen
Production assistant Andreas Winding
Production coordinator Kristine Marie Jakobsen

Cinematography

First assistant camera Tao Ahler
First assistant camera Franz A. Borde
First assistant camera Bastian Schiøtt
Camera operator: 2. unit Lars Bonde
Video technician Jasper Spanning
Video technician Jesper Duelund
Steadicam operator Flemming Laybourn
Cinematography Jan Pallesen

Stills

Stills Agnete Schlichtkrull

Electrical dept.

Gaffer Niels Dose
Gaffer Uffe Hanghøj
Lighting Kasper Kruuse-Jensen
Lighting Mikkel Bentzen
Lighting Andreas Engel

Editing

Online editor Søren Tom-Petersen
Off-ine editor Bjarke de Koning
Editing Elin Pröjts
Editing Marie-Louise Bordinggaard
Editing Henrik Vincent Thiesen
Editing Carsten Søsted

Music

Music Aslak Hartberg

Production design

Set dresser Suzanne Bøge Murmann
Props Henrik Skov Larsen
Props Anders Kongen Møller
Production design Sabine Hviid

Wardrobe

Costume assistant Nancy Nickerson
Costume supervisor Sidsel Post
Wardrobe Julie Jacobsen
Wardrobe Ditte Jørgensen

Makeup

Makeup Lene Majgaard Arentsen
Makeup Camilla Kreutzmann

Sound

Foley artist Torben Greve
Foley editor Anne Jensen
Sound Rune Mikkelsen
Assistant Andreas Elkjær
Sound Andreas Holtti
Sound Morten Wille

Special effects

Special effects Lars Kolding Andersen
Special effects Flemming Mundt

Visual effects

VFX producer Alexander Aude
VFX manager Louise Bejerholm
VFX supervisor Jan Tvilling
3D artist Christian Sjostedt
3D artist Christian Nielsen
3D artist Erik Egsgaard Nielsen
Digital compositing Anina Tang
Digital compositing Per Mørk-Jensen
Digital compositing Emma Lidé
Digital compositing Mikkel Lindskov Hansen
Digital compositing Yannick Dusseault
Colourist Sofie Friis Borup
Colourist Sandra Klass
Online mastering Anders Lollike

Stunt

Stunt Dennis Albrechtsen
Stunt Martin Kallesøe Graversen
Stunt Stig Günther

Narrator

Narrator Ellen Hillingsø

Appearance

Malte Benjamin Engell
Lyda Karla Løkke
Gibbus Laus Høybye
Karla Andrea Heick Gadeberg
Marianne Julie Carlsen
Viji Mathilde Høgsted Voglhofer
Iselin Signe Egholm Olsen
Rune Mathias Toftegaard Andersen
Emil Filip Søskov Davidovski
Helle Iben Dorner
Fabio Lars Ranthe
Jens Carsten Bjørnlund
Poul Steen Stig Lommer
Simon Frederik Skovby
Johan Jonas Eilskov Jensen
Anne Ditte Hansen
Kirsten Camilla Søeberg
Michael Henning Valin Jakobsen
Julie Josephine Rossé Simonsen
Peter Pelle Koppel
Mette Freja Riemann
Kim Olaf Johannessen
Saia Trine Appel
Line Leonora Larsen
Forælder Jesper Pedersen
Bjørn Tom Jensen
Saia 12 år Coco Hjardemaal
Nikolaj Grundtvig Frej Spangsberg Lorenzen
Forælder Christel Dragsbak
Skæbnespænder Ulla Henningsen
Skæbnespænder Helle Hertz
Ensomhedens dreng Lauge Wittus Johnsen
Sovende dreng Philip Mekay
Rasmus Simon Selchau
Skæbnespænder Elsebeth Steentoft
Nisse Benjamin Kitter
Katrine Asta Esper Andersen
Michael Henning Valin Jakobsen
Far Jesper Pedersen
Stjernemanden Anders Hove
Kaspar Emil Poulsen Dam
Melchior Christoffer Boe
Korleder Trine Gadeberg

Det Danske Filminstitut registrerer international festivaldeltagelse og priser til danske film, dog primært de titler, som Filminstituttet varetager i sin festivaldistribution, og primært i forbindelse med de festivaler, som Filminstituttet har prioriteret at samarbejde med. Registreringen af festivaldeltagelse og priser til danske film, der ikke er i festivaldistribution, foretages kun for "launch"-festivaler ifølge Filminstituttets prioriterede festivalliste. Se listen over prioriterede festivaler.