enda

DR

Filmography Awards
Title Year Function Category
Dobbeltspil 2018 Production company DK/Feature
The House That Jack Built 2018 Production company DK/Feature
Kaptajn Bimse 2018 Production company DK/Feature
Hacker 2018 Production company DK/Feature
Hjerter Dame 2018 Production company DK/Documentary
En sten i vores hjerte 2018 Production company DK/Documentary
Den Frelste Jord 2018 Production company DK/Documentary
Gina Jaqueline - en sugardaters fortælling 2018 Production company DK/Documentary
Før frosten 2018 Production company DK/Feature
Good Favour 2017 Production company DK/Documentary
Barn af umulig kærlighed 2017 Production company DK/Documentary
Sikke et cirkus 2017 Production company DK/Feature
Vold - i kærlighedens navn 2017 Production company DK/Documentary
The Square 2017 Production company Feature
Team Hurricane 2017 Production company DK/Feature
Tom of Finland 2017 Production company Feature
Den utrolige historie om den kæmpestore pære 2017 Production company DK/Feature
Borg 2017 Production company Feature
Delfinen 2017 Production company DK/Short fiction
Far til fire på toppen 2017 Production company DK/Feature
På tur med far (oversigt) 2017 Production company Series (documentary)
Jeg er William 2017 Production company DK/Feature
Aminas breve 2017 Production company DK/Feature
Mesteren 2017 Production company DK/Feature
QEDA 2017 Production company DK/Feature
Underverden 2017 Production company DK/Feature
Dræberne fra Nibe 2017 Production company DK/Feature
Bobbi Jene 2017 Production company DK/Documentary
Tutti a casa - Al magt til folket? 2016 Production company DK/Documentary
The Neon Demon 2016 Production company DK/Feature
I familiens skød 2016 Production company Feature
The War Show - venner i krig 2016 Production company DK/Documentary
Min oldefars historier - Bjørnen 2016 Production company DK/Documentary
Min oldefars historier - Piratskibet 2016 Production company DK/Documentary
Min oldefars historier - Fisketuren 2016 Production company DK/Documentary
Min oldefars historier - Sæbekassebilen 2016 Production company DK/Documentary
Min oldefars historier - Elgen 2016 Production company DK/Documentary
Min oldefars historier - Ridderne 2016 Production company DK/Documentary
Min oldefars historier - Hulen 2016 Production company DK/Documentary
Min oldefars historier - Vaffelbageriet 2016 Production company DK/Documentary
I blodet 2016 Production company DK/Feature
Kollektivet 2016 Production company DK/Feature
Tordenskjold & Kold 2016 Production company DK/Feature
Monalisa Story – En film om kærlighed, kamp og heroin 2016 Production company Documentary
Min oldefars historier 2016 Production company Series (documentary)
Familien Jul - i nissernes land 2016 Production company DK/Feature
Skyggen af en helt 2015 Production company DK/Documentary
Sonita 2015 Production company Documentary
Mennesker bliver spist 2015 Production company DK/Feature
Misfits 2015 Production company DK/Documentary
Krigen 2015 Production company DK/Feature
Vitello graver et hul 2015 Production company DK/Short fiction
Under sandet 2015 Production company DK/Feature
Storm starter i skole 2015 Production company Series (documentary)
Født til filmen 2015 Production company DK/Documentary
Åbne øjne 2015 Production company DK/Documentary
Sorte måne 2015 Production company DK/Short fiction
Den fremmede 2015 Production company DK/Short fiction
I stykker 2015 Production company DK/Short fiction
Heaven 2015 Production company DK/Short fiction
SIA 2015 Production company DK/Short fiction
Melon Rainbow 2015 Production company DK/Short fiction
I mørke 2015 Production company DK/Short fiction
Drengene 2015 Production company DK/Documentary
Os der valgte Mælkevejen 2015 Production company DK/Documentary
Slip mine hænder 2015 Production company DK/Documentary
Øde Ø 2015 Production company DK/Documentary
My 2015 Production company DK/Documentary
Min far forfra 2015 Production company DK/Documentary
Der hvor lyden kommer fra 2015 Production company DK/Documentary
Zayesh 2015 Production company DK/Documentary
Josefines bondegård 2015 Production company DK/Documentary
Klassekabalen 1 - Klassefest 2015 Production company DK/Documentary
Klassekabalen 2 - Fællesleg 2015 Production company DK/Documentary
Klassekabalen 3 - Pigeproblemer 2015 Production company DK/Documentary
Klassekabalen 4 - Lejrskole 2015 Production company DK/Documentary
Klassekabalen 5 - Kærester 2015 Production company DK/Documentary
Klassekabalen 6 - Hård tone 2015 Production company DK/Documentary
The swedish Theory of Love 2015 Production company Documentary
Drømmen om Danmark 2015 Production company DK/Documentary
Josefines bondegård - Grisebasserne 2015 Production company DK/Documentary
Josefines bondegård - Gederne 2015 Production company DK/Documentary
Josefines bondegård - Kaninerne 2015 Production company DK/Documentary
Josefines bondegård - Køkkenhaven 2015 Production company DK/Documentary
Josefines bondegård - Hundehvalpen 2015 Production company DK/Documentary
Josefines bondegård - Griseslagtning 2015 Production company DK/Documentary
Josefines bondegård - Jul på gården 2015 Production company DK/Documentary
Facebookistan 2015 Production company DK/Documentary
Ruth 2015 Production company Documentary
Varicella 2015 Production company DK/Documentary
Danser for dig 2015 Production company Documentary
Kapitel 11 2015 Production company Documentary
Machine 2015 Production company DK/Short fiction
Eskimo Diva 2015 Production company DK/Documentary
Idealisten 2015 Production company DK/Feature
Albert 2015 Production company DK/Feature
Mænd og høns 2015 Production company DK/Feature
En chance til 2015 Production company DK/Feature
Al Medina 2015 Production company DK/Feature
Skammerens datter 2015 Production company DK/Feature
Nøgle hus spejl 2015 Production company DK/Feature
Far til fires vilde ferie 2015 Production company DK/Feature
Comeback 2015 Production company DK/Feature
Guldkysten 2015 Production company DK/Feature
Life Is Sacred 2015 Production company DK/Documentary
Klassekabalen 2015 Production company TV series
Min lille hund Mester - Katteballade 2015 Production company DK/Short fiction
Hulen 2015 Production company DK/Short fiction
Myrens fly 2015 Production company DK/Short fiction
Huske-glemmeleg 2015 Production company DK/Short fiction
Klippesprækken 2015 Production company DK/Short fiction
Kongen 2015 Production company DK/Short fiction
Ødeskoven 2015 Production company DK/Short fiction
Sommertrolddom 2015 Production company DK/Short fiction
Tågen 2015 Production company DK/Short fiction
Stormfuld dag 2015 Production company DK/Short fiction
Undskyld 2015 Production company DK/Short fiction
Det uhyggelige 2015 Production company DK/Short fiction
Den skæve kasse 2015 Production company DK/Short fiction
Alene i verden 2015 Production company DK/Short fiction
På glatis 2015 Production company DK/Short fiction
Det frosne dyr 2015 Production company DK/Short fiction
Hvid kold vinter 2015 Production company DK/Short fiction
Fødselsdagen 2015 Production company DK/Short fiction
Min bedste ven 2015 Production company DK/Short fiction
Lillebror 2015 Production company DK/Short fiction
Det gamle år 2015 Production company DK/Short fiction
Konkurrencen 2015 Production company DK/Short fiction
Lille sky 2015 Production company DK/Short fiction
Hjælp jeg falder 2015 Production company DK/Short fiction
Marmeladetyven 2015 Production company DK/Short fiction
Hindbærret 2015 Production company DK/Short fiction
Påskeægget 2015 Production company DK/Short fiction
Indiens døtre 2014 Production company Documentary
Nymphomaniac Director's Cut 2014 Production company DK/Feature
My Life Directed by Nicolas Winding Refn 2014 Production company DK/Documentary
Bastardens smukke sang 2014 Production company DK/Documentary
7.9.13 - 1:4 2014 Production company DK/Documentary
7.9.13 - 2:4 2014 Production company DK/Documentary
7.9.13 - 3:4 2014 Production company DK/Documentary
7.9.13 - 4:4 2014 Production company DK/Documentary
Drone 2014 Production company DK/Documentary
Skygge bokser 2014 Production company DK/Documentary
Et civiliseret land 2014 Production company DK/Documentary
7.9.13 2014 Production company Series (documentary)
Så meget godt i vente 2014 Production company DK/Documentary
Krigerne fra Nord 2014 Production company DK/Documentary
All Inclusive 2014 Production company DK/Feature
Voldtægt som krigsvåben 2014 Production company DK/Documentary
Cykelmyggen og Minibillen 2014 Production company DK/Feature
Far til fire - Onkel Sofus vender tilbage 2014 Production company DK/Feature
Force Majeure 2014 Production company Feature
Kraftidioten 2014 Production company Feature
Den milde smerte 2014 Production company DK/Feature
Dannys dommedag 2014 Production company DK/Feature
Når dyrene drømmer 2014 Production company DK/Feature
Pels 2014 Production company Documentary
KZ-lejrenes befrielse - Hitchcocks glemte film 2014 Production company Documentary
Familien Jul 2014 Production company DK/Feature
Chancen 2014 Production company DK/Short fiction
Vi er journalister 2014 Production company DK/Documentary
Bankerot 2014 Production company TV series
Mig og min far - hvem fanden gider klappe? 2014 Production company DK/Documentary
Lillefinger (oversigt) 2014 Production company TV series
Olmo and the Seagull 2014 Production company DK/Documentary
Så er der kaffe og heroin 2014 Production company DK/Documentary
Miraklet 2014 Production company DK/Feature
Pendlerkids Sæson 1&2 2013 Production company
Ramasjang Mysteriet 2013 Production company
Varm luft for milliarder 2013 Production company DK/Documentary
Mops & Ollie 2013 Production company DK/Short fiction
En god død 2013 Production company DK/Documentary
Vi er de bedste 2013 Production company Feature
Olsen Banden på dybt vand 2013 Production company DK/Feature
American Vagabond 2013 Production company Documentary
Tarok 2013 Production company DK/Feature
Børnenes verden 2013 Production company DK/Short fiction
Rita og Krokodille: Camping 2013 Production company DK/Short fiction
Tro Håb Afghanistan 2013 Production company Series (documentary)
Tro Håb Afghanistan: Faridullahs fridag 2013 Production company DK/Documentary
Tro Håb Afghanistan: Laylas melodi 2013 Production company DK/Documentary
Tro Håb Afghanistan - Asadaghas hjerte 2013 Production company DK/Documentary
Tro Håb Afghanistan: Machgans vilje 2013 Production company DK/Documentary
Tro Håb Afghanistan: Walis ven 2013 Production company DK/Documentary
En anderledes dreng 2013 Production company DK/Documentary
Exodus 2013 Production company DK/Short fiction
Tal R: The Virgin 2013 Production company DK/Documentary
Ai Weiwei The Fake Case 2013 Production company DK/Documentary
Ekspeditionen til verdens ende 2013 Production company DK/Documentary
I lossens time 2013 Production company DK/Feature
Nymphomaniac 2013 Production company DK/Feature
Rita og Krokodille (oversigt) 2013 Production company DK/Short fiction
Only God Forgives 2013 Production company DK/Feature
MGP Missionen 2013 Production company DK/Feature
Mig og min familie - Hassan 2013 Production company DK/Documentary
Mig og min familie - Frederik 2013 Production company DK/Documentary
Mig og min familie - Ronja 2013 Production company DK/Documentary
Mig og min familie - Martha 2013 Production company DK/Documentary
Mig og min familie - Pajo 2013 Production company DK/Documentary
Player 2013 Production company DK/Feature
Woolfert 2013 Production company DK/Short fiction
Sepideh - Drømmen om stjernerne 2013 Production company DK/Documentary
Nordvest 2013 Production company DK/Feature
Spies og Glistrup 2013 Production company DK/Feature
Flugten til Hollywood 2012 Production company DK/Documentary
Kapringen 2012 Production company DK/Feature
Free the mind 2012 Production company DK/Documentary
Dronningen af Versailles 2012 Production company DK/Documentary
Searching For Bill 2012 Production company DK/Documentary
Lysår 2012 Production company Documentary
En detektiv i provinsen 1:3 2012 Production company DK/Documentary
En detektiv i provinsen 2:3 2012 Production company DK/Documentary
En detektiv i provinsen 3:3 2012 Production company DK/Documentary
Ballerina 2012 Production company DK/Documentary
Petey og Ginger - og finanskrisen i Amerika 2012 Production company DK/Documentary
Mig og min familie - Danni 2012 Production company DK/Documentary
Mig og min familie - Amalie 2012 Production company DK/Documentary
Mig og min familie - Sisse 2012 Production company DK/Documentary
TPB AFK: The Pirate Bay away from keyboard 2012 Production company Documentary
Kaj og Andrea - Tv 2012 Production company
Historietimen 2. sæson 2011 Production company TV series
At Night I Fly 2011 Production company Documentary
Sandheden om mænd 2010 Production company DK/Feature
Blod i mobilen 2010 Production company DK/Documentary
Tigre og tatoveringer 2010 Production company DK/Short fiction
Fodboldpigerne - Del 1 2010 Production company DK/Documentary
Fodboldpigerne - Del 2 2010 Production company DK/Documentary
Fodboldpigerne - Del 3 2010 Production company DK/Documentary
Fodboldpigerne - Del 4 2010 Production company DK/Documentary
Fodboldpigerne - Del 5 2010 Production company DK/Documentary
Fodboldpigerne - Del 6 2010 Production company DK/Documentary
Lykke 2010 Production company
Bonderøven - Sæson 3 2009 Production company
Skråplan 2009 Production company
Quatraro Mysteriet 2009 Production company Series (documentary)
Stages 2009 Production company DK/Documentary
Cairo skrald 2009 Production company DK/Documentary
Noma på kogepunktet 2008 Production company DK/Documentary
Hvis AIDS ikke fandtes 2008 Production company TV documentary
Det kongelige spektakel 9-12 2008 Production company
Kom Bamse, nu balletter vi 2008 Production company
Det kongelige spektakel 13-16 2008 Production company
Bamse, Kylling & Ælling på stranden 2008 Production company
Det kongelige spektakel 1-8 2008 Production company
Isas Stepz 2008 Production company
Bonderøven 2008 Production company
Bamse & Kylling 2007 Production company
Forbrydelsen (Oversigt) 2007 Production company TV series
Sidste stop Forchhammersvej 2007 Production company DK/Documentary
Hjemve 2007 Production company DK/Feature
Fidibus 2006 Production company DK/Feature
The Monastery 2006 Production company DK/Documentary
Bamse, Kylling og Ælling møder det lille snubsdyr 2006 Production company
Bamses Julerejse 2005 Production company
Lille Nørd præsenter sjove og mærkelige og farlige dyr 2005 Production company
Lille Nørd præsenterer dyr til lands, til vands og i luften 2005 Production company
Lille Nørd præsenter kryb og kravl og gnavere 2005 Production company
Testamentet - Tage Skou-Hansen 2005 Production company DK/Documentary
Sebastian Klein præsenterer Afrikas Øje 2004 Production company
Skrål 2002 Production company
Debutanten 2002 Production company DK/Short fiction
Min morfar forfra 2002 Production company DK/Documentary
Allahs børn 2002 Production company DK/Documentary
Edderkoppen 2000 Production company TV series
Tip Tap Tønde Sang Og Sjov 2000 Production company
Der var så mange glæder 1999 Production company DK/Documentary
I morgen bli'r vi færdige 1998 Production company DK/Documentary
100 års barndom: 1980-1990 - Fattig-firserne eller forandrings-firserne 1997 Production company DK/Documentary
Tip Tap Tønde 1 1997 Production company
Tip Tap Tønde 2 1997 Production company
Om lidt er det slut 1997 Production company DK/Documentary
De skrå brædder 1995 Production company DK/Documentary
Rendez-vous 1995 Production company DK/Documentary
Kun en pige 1995 Production company DK/Feature
Love & Hate - European Stories 1995 Production company DK/Short fiction
Juleevangeliet 1994 Production company DK/Experimental
Con Spirito - en film om Carlo Zecchi 1991 Production company DK/Documentary
Syv-et 1990 Production company DK/Short fiction
1700 meter fra fremtiden 1990 Production company DK/Documentary
De dyre dråber 1990 Production company DK/Documentary
Den skjulte virkelighed 1988 Production company DK/Documentary
Den offentlige røst 1988 Production company DK/Experimental
Oprøret på Mors 1988 Production company DK/Documentary
Gør det fuldt ud - Sanne Salomonsen & Ninka 1986 Production company DK/Documentary
Jimmy 1986 Production company TV film
Kometen 1986 Production company TV film
Gurli 1984 Production company TV film
Per Nørgård - et arbejdsportræt 1984 Production company DK/Documentary
O i Reno 1983 Production company TV film
For lidt og for meget 1983 Production company TV film
Ekko fra et brev 1982 Production company DK/Experimental
Nu Er Det Ikke Sjovt Længere 1982 Production company
Torvet 1981 Production company
Cyklen 1980 Production company DK/Documentary
Snuden i byen 1980 Production company DK/Short fiction
Dansk hjælp - til selvhjælp? 1979 Production company DK/Documentary
Insekterne 1979 Production company DK/Documentary
Kikkebakke Boligby 1977 Production company
Gud alene æren 1976 Production company DK/Documentary
Jullerup Færgeby 1974 Production company
Kærlighed for amatører 1974 Production company TV film
Et livsværk - Carl Th. Dreyers Jesusfilm 1970 Production company DK/Documentary
Sæson for Liza 1969 Production company TV series

Prices and nominations

Award Release year Festival Film
Nordic Star (skuespiller) 2018 Malmö, BUFF 2018 Jeg er William
European Children´s Film Association Award 2018 Malmö, BUFF 2018 Jeg er William
Best Feature Lenght Documentary 2017 Chicago Int. Children's Film Festival 2017 Drømmen om Danmark
Verona Film Club Award 2017 Venice International Week of Film Critics 2017 Team Hurricane
est Use of Footage in a Factual Production 2017 London FOCAL International Awards 2017 War Show
Best Documentary Award 2017 Moscow Int. Documentary. Doker 2017 Facebookistan
Amnesty Award 2017 Warszawa, Against Gravity 2017 War Show
Special Mention of the International Jury 2017 Sao Paulo It's All True Int. Documentary FF 2017 War Show
Best Documentary Award 2017 New York Tribeca Film Festival 2017 Bobbi Jene
Best Documentary Cinematography 2017 New York Tribeca Film Festival 2017 Bobbi Jene
Best Documentary Editor 2017 New York Tribeca Film Festival 2017 Bobbi Jene
The Silver Mèliés 2017 Brussels Int. Filmfestival of Fantasy,Thriller & Science Fiction Films 2017 Dræberne fra Nibe
Grand Jury Award 2017 Geneve, Forum on Human Rights 2017 War Show
Best Feature Film 2017 Murcia, Festival Internacional de Cine de Murcia 2017 War Show
Best Danish documentary 2017 Bodil Filmmedarbejderforeningen 2017 War Show
Love & Change 2017 Istanbul Festival of Independent Films 2017 War Show
Dragon Award For Best Nordic Documentary 2017 Göteborg International Film Festival 2017 War Show
Best Cinematography 2016 Berlin European Film Academy Awards 2016 Under sandet
Best Make-up 2016 Berlin European Film Academy Awards 2016 Under sandet
Best Costume Design 2016 Berlin European Film Academy Awards 2016 Under sandet
Best Editor 2016 Berlin European Film Academy Awards 2016 Kollektivet
Student Jury Award 2016 Paris, Signes de Nuit Bangkok 2016 War Show
Best Documentary Award 2016 Paris, Signes de Nuit Bangkok 2016 War Show
Audience Award 2016 Los Angeles, AFI Int. Festival 2016 Under sandet
Honorary Mention 2016 Leipzig Festival for Documentary and Animation 2016 War Show
Best Costume 2016 Waterloo Historic Film Festival 2016 Tordenskjold & Kold
Critic's Prize 2016 Waterloo Historic Film Festival 2016 Tordenskjold & Kold
Student Award 2016 WAR ON SCREEN International Festival of Cinema 2016 Under sandet
Audience Award 2016 WAR ON SCREEN International Festival of Cinema 2016 Under sandet
Best Human Rights Documentary Awad 2016 Bergen International Film festival 2016 War Show
Ecumenical Jury Award 2016 Miskolc International Film Festival 2016 Under sandet
FIPRESCI Award 2016 Miskolc International Film Festival 2016 Under sandet
Adolph Zukor Prize [Grand Prize of the Jury] 2016 Miskolc International Film Festival 2016 Under sandet
Jury Prize 2016 Venice Days 2016 War Show
Best Documentary 2016 Salaam Film & Dialog / Salaam Filmfestival 2016 Drømmen om Danmark
Amnesty Award 2016 Giffoni Film Festival 2016 Drømmen om Danmark
2nd Prize, Best Documentary 2016 Giffoni Film Festival 2016 Drømmen om Danmark
Peace Film Prize 2016 Munich International Film Festival 2016 Krigen
Best Director 2016 Beijing International Film Festival 2016 Idealisten
Best Actor 2016 Beijing International Film Festival 2016 Under sandet
Best Music 2016 Beijing International Film Festival 2016 Under sandet
Narrative Feature Jury Prize 2016 Sarasota Film Festival 2016 Mænd og høns
SIGNIS Jury Award 2016 Hong Kong International Film Festival 2016 Under sandet
Audience Award 2016 Trondheim Kosmorama International Film Festival 2016 Under sandet
Best Supporting Actress 2016 Bodil Filmmedarbejderforeningen 2016 Nøgle hus spejl
Best Danish Film 2016 Bodil Filmmedarbejderforeningen 2016 Under sandet
Best Actor 2016 Bodil Filmmedarbejderforeningen 2016 Under sandet
Best Actor in a Supporting Role 2016 Bodil Filmmedarbejderforeningen 2016 Under sandet
Nominated Best Foreign Film 2016 Los Angeles, Oscar Academy 2016 Krigen
Grand Prix 2016 Luxembourg City Film Festival 2016 Under sandet
Audience Award 2016 Luxembourg City Film Festival 2016 Under sandet
Young Jury Award 2016 Luxembourg City Film Festival 2016 Under sandet
Best Actress 2016 Berlinale 2016 Kollektivet
Best Children & Youth Film 2016 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2016 Skammerens datter
Best Leading Actress 2016 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2016 Krigen
Best Danish Feature Film 2016 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2016 Under sandet
Audience Award 2016 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2016 Under sandet
Best Director 2016 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2016 Under sandet
Best Screenplay 2016 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2016 Under sandet
Best Cinematography 2016 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2016 Under sandet
Best Editing 2016 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2016 Under sandet
Dragon Award Best Nordic Film 2016 Göteborg International Film Festival 2016 Under sandet
Scandinavian Locations Award 2016 Göteborg International Film Festival 2016 Under sandet
Best Film 2016 Würzburg International Film Weekend 2016 Krigen
Warsteiner Audience Award 2016 Rotterdam, International Film Festival 2016 Under sandet
MovieZone Award 2016 Rotterdam, International Film Festival 2016 Under sandet
Best Film 2016 RamDam FilmFestival 2016 Under sandet
Most Disturbing Movie 2016 RamDam FilmFestival 2016 Under sandet
Jury Prize 2015 Marrakech International Film Festival 2015 Nøgle hus spejl
Audience Award 2015 Gijon International Film Festival 2015 Under sandet
Special Mention 2015 Zagreb Film Festival 2015 Krigen
Special Mention 2015 Cairo International Film Festival 2015 Olmo and the Seagull
1st prize children's jury 2015 brussels Filem'on Children Film Festival 2015 Skammerens datter
1st prize children's jury 2015 brussels Filem'on Children Film Festival 2015 Skammerens datter
Best Actor 2015 Tokyo International Film Festival 2015 Under sandet
Speciel Mention 2015 SITGES Festival Internacional de Cinema Fantàstic of Catalonia 2015 Mænd og høns
Best Documentary Award 2015 Rio de Janeiro Film Festival 2015 Olmo and the Seagull
Best Comedy 2015 Austin Fantastic Fest 2015 Mænd og høns
Junior Jury Award 2015 Locarno, Festival internazionale del film 2015 Olmo and the Seagull
Second Prize - Best Feature - Elements 10+ 2015 Giffoni Film Festival 2015 Skammerens datter
2015 Montreal Fantasia Int Film Festival 2015 Dannys dommedag
Audience Award - Bronze Prize 2015 Montreal Fantasia Int Film Festival 2015 Skammerens datter
Méliès d' Argent Award 2015 Neuchatel International Fantastic Film Festival 2015 Mænd og høns
Best Mid Length Documentary 2015 Toronto, Hot Docs Int. Documentary Festival 2015 Krigerne fra Nord
Nicholas School Environmental Award 2015 Durham, Full Frame 2015 Så meget godt i vente
Jury Award 2015 Beaune International Thriller Film Festival 2015 chance til
Grand Prix 2015 Ile de France, FIFE, Environmental Film Festival 2015 Så meget godt i vente
Best Leading Actress 2015 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2015 All Inclusive
REEL TALENT AWARD 2014 CPH:DOX 2014 Olmo and the Seagull
NORDIC:DOX AWARD 2014 CPH:DOX 2014 Olmo and the Seagull
Best Actress 2014 Abu Dhabi Middle East International FF 2014 chance til
SIGNIS Jury Award 2014 San Sebastian International Film Festival 2014 chance til
Best Director 2014 Athens International Film Festival 2014 Når dyrene drømmer
Best Documentary 2014 BUSTER 2014 Tro Håb Afghanistan: Laylas melodi
Audience Award 2014 BUSTER 2014 Tro Håb Afghanistan: Laylas melodi
Best Documentary Award 2014 Mexico Festival Int. De Cine Para Niños 2014 Tro Håb Afghanistan: Faridullahs fridag
Special Jury Mention 2014 Yangon, Human Rights Film Festival 2014 Ai Weiwei The Fake Case
Special Mention 2014 Brussels Int. Filmfestival of Fantasy,Thriller & Science Fiction Films 2014 I lossens time
Maysles Brothers Award 2014 Belfast Film Festival 2014 Sepideh
Best Documentary Film 2014 Bodil Filmmedarbejderforeningen 2014 Ai Weiwei The Fake Case
Best Score 2014 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2014 Only God Forgives
Best Sound Design 2014 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2014 Only God Forgives
Nominated: Dragon Award Best Nordic Documentary 2014 Göteborg International Film Festival 2014 Sepideh
Women Inmates Award 2013 Montreal, Rencontres Int. du Documentaire 2013 Ekspeditionen til verdens ende
NDR, Förderpreis 2013 Lübeck, Nordische Filmtage 2013 Nordvest
The Interfilm Church Prize 2013 Lübeck, Nordische Filmtage 2013 I lossens time
Best Feature Film 2013 Detour Travel Film Festival 2013 Kapringen
Best Cinematography 2013 SITGES Festival Internacional de Cinema Fantàstic of Catalonia 2013 Only God Forgives
Special Mention 2013 Camden Int. Film Festival 2013 Ekspeditionen til verdens ende
Environmental Award 2013 Reykjavik Film Festival 2013 Ekspeditionen til verdens ende
Best Actor 2013 Montreal World Film Festival 2013 Miraklet
Sydney Film Prize 2013 Sydney Film Festival 2013 Only God Forgives
Best Actor 2013 Transilvania International Film Festival 2013 Nordvest
The jury award for best international documentary 2013 Leuven, Docville 2013 Ekspeditionen til verdens ende
Best International Film 2013 Tel Aviv Docaviv Int. Documentary Film Festival 2013 Searching For Bill
Grand Prix 2013 Trento Int. Film festival of Mountains 2013 Ekspeditionen til verdens ende
Critic's Prize 2013 Beaune International Thriller Film Festival 2013 Nordvest
Jury Prize 2013 Beaune International Thriller Film Festival 2013 Nordvest
Bodil, Best Danish Feature Film 2013 Bodil Filmmedarbejderforeningen 2013 Kapringen
Robert, Best Danish Feature Film 2013 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2013 Kapringen
Robert, Best Male Leading Role 2013 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2013 Kapringen
Robert, Best Screen Play 2013 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2013 Kapringen
Robert, Best Editor 2013 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2013 Kapringen
Robert, Best Sound 2013 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2013 Kapringen
Audience Award: Best Nordic Film 2013 Göteborg International Film Festival 2013 Kapringen
FIPRESCI Award 2013 Göteborg International Film Festival 2013 Nordvest
Variety's 10 Directors to Watch 2013 Palm Springs International Film Festival 2013 Kapringen
Crystal Arrow 2012 Les Arcs European Film Festival 2012 Kapringen
Best Actor 2012 Les Arcs European Film Festival 2012 Kapringen
Jury Award 2012 Marrakech International Film Festival 2012 Kapringen
Best Actor 2012 Marrakech International Film Festival 2012 Kapringen
Golden Alexander - Best Feature Film 2012 Thessaloniki International Film Festival 2012 Kapringen
FIPRESCI Award 2012 Thessaloniki International Film Festival 2012 Kapringen
NORDIC:DOX AWARD 2012 CPH:DOX 2012 Searching For Bill
Audience Award - New Auteurs 2012 Los Angeles, AFI Int. Festival 2012 Kapringen
Best Actor 2012 Abu Dhabi Middle East International FF 2012 Kapringen
Special Jury Mention 2012 Abu Dhabi Middle East International FF 2012 Kapringen
Parmigiani Award for Best Screenplay 2011 Geneve, Tous Ecrans Film Festival 2011 Sandheden om mænd
Youth Jury Award: Honorific 2011 Geneve, Tous Ecrans Film Festival 2011 Sandheden om mænd
Best Story 2011 Perm Texture International Film Festival 2011 Sandheden om mænd
Campus Gioventù Award (Youth Award) 2011 Taormina International Film Festival 2011 Sandheden om mænd
Nominated for Cinema for Peace Award for Justice 2011 Berlin, Cinema for Peace 2011 Blod i mobilen
Cinema for Peace Award for Justice 2011 Berlin, Cinema for Peace 2011 Blod i mobilen
Outstanding Achievement International Feature 2008 Cinema Eye Honors 2008 Monastery
Best Documentary 2008 Bodil Filmmedarbejderforeningen 2008 Monastery
Best Documentary Film 2007 Aarhus Filmfestival 2007 Monastery
Jury's Special Mention 2007 Edinburgh International Film Festival 2007 Monastery
FIPRESCI Award best documentary 2007 Sydney Film Festival 2007 Monastery
Canvas Price 2007 Leuven Short Film Festival Docville documentary festival 2007 Monastery
Millenium Award, best film 2007 Warszawa, Against Gravity 2007 Monastery
The Kino magazine Award 2007 Warszawa, Against Gravity 2007 Monastery
Grand Jury Award 2007 Durham, Full Frame 2007 Monastery
Charles E. Guggenheim Emerging Artist Award 2007 Durham, Full Frame 2007 Monastery
Grand Prix 2007 Chicago International Documentary Festival 2007 Monastery
Honorable Mention 2007 Sao Paulo It's All True Int. Documentary FF 2007 Monastery
Joris Ivens Award 2006 Amsterdam, IDFA 2006 Monastery
Speciel Mention 2006 CPH:DOX 2006 Monastery
Best Short Fiction Film 1992 Cairo Ismailia Film Festival 1992 Syv-et
Robert, Best Documentary 1991 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 1991 1700 meter fra fremtiden
Best Nordic Documentary 1990 Bergen Nordisk Panorama Grimstad 1990 1700 meter fra fremtiden
First Prize 1990 Anthropology Film Festival Pärnu 1990 1700 meter fra fremtiden
Special Mention 1990 Anthropology Film Festival Pärnu 1990 1700 meter fra fremtiden
Det Danske Filminstitut registrerer international festivaldeltagelse og priser til danske film, dog primært de titler, som Filminstituttet varetager i sin festivaldistribution, og primært i forbindelse med de festivaler, som Filminstituttet har prioriteret at samarbejde med. Registreringen af festivaldeltagelse og priser til danske film, der ikke er i festivaldistribution, foretages kun for "launch"-festivaler ifølge Filminstituttets prioriterede festivalliste. Se listen over prioriterede festivaler.