enda

1864 - brødre i krig

Ole Bornedal, Denmark, 2014

125 min.DramaDK/Feature

The world seems innocent and full of hope to the brothers, Laust and Peter, as they grow up in poor but safe conditions. The brothers are both enamored with the estate manager's daughter, the beautiful and well-read Inge, and Inge reciprocate their love. But when the war against Prussia breaks out, Laust and Peter report for duty in the Danish Army.
The relationship with Inge helps the brothers through the encounter with the horrors of war, while it also creates a dispute between the otherwise inseperable brothers, when the brothers along with thousands of Danish soldiers fight one of the bloodiest battles in Danish history. The slaughterhouse at Dybbøl in 1864, that changed Denmark forever.
Basic information Credits Festivals & awards
Danish title 1864 - brødre i krig
Director Ole Bornedal
Screenplay Ole Bornedal, Torben Bech, Tom Buk-Swienty, Jesper Nicolaj Christiansen
Producer Jonas Allen, Peter Bose
Director of Photography Dan Laustsen
Composer Mikkel Maltha
Casting Karin Jagd, Anja Philip
Appearances Jens Sætter-Lassen, Jakob Oftebro, Marie Tourell Søderberg, Pilou Asbæk
Production country Denmark,Sweden,Norway,Czech Republic,Germany
Production companies Miso Film
Domestic distribution SF Film A/S
International sale AB Svensk Filmindustri / Råsundavägen 150 / 169 86 Stockholm / t +46 (0)8 409 188 00 / f +46 8680 3783 / international@sf.se / www.sfinternational.se
Danish theatrical release 03.02.2016
Cinemas Cinemateket Månedens film i Cinemateket
Danish rating Allowed for children over the age of 15

Companies

Production companies Miso Film
Co-producer 4Fiction, Sirena Film, Svensk Filmindustri, ARTE
With support from FilmFyn, Nordisk Film & TV Fond, MEDIA Programme of the European Union, Czech Cinematography Fund, Bitten & Mads Clausens Fond
In colaboration with Danmarks Radio, TV4 Sverige, TV 2 Norge, RÚV, ZDF Enterprises
Domestic distribution SF Film A/S

Instruktion

Direction Ole Bornedal
Casting Karin Jagd
Extras coordinator Jannich Grønnemose
1st assistant director M. Robert Lee
2nd assistant director Kristyna Klozarova
3rd assistant director Marc Louis Sutton
Continuity Aslaug Konradsdottir
Continuity Linda Daae
Extras coordinator Jannich Grønnemose
Assistant extras coordinator Kristine Runekilde Torup
Extras assistant Martin Hjort
Extras assistant Bjarke Roald Ebbesen
Casting Anja Philip

Manus

Screenplay Ole Bornedal
Screenplay Torben Bech
Screenplay Tom Buk-Swienty
Screenplay Jesper Nicolaj Christiansen
Storyboard Simon Bang

Produktion

Producer Jonas Allen
Producer Peter Bose
Location scout Rasmus Rise
Line producer Mouns Overgaard
Co-producer Pavel Muller
Production manager Kim Arnt Torp
Location scout Rasmus Rise
Location scout Jan Martinsen
Production manager Kir Laustsen
Unit manager Tue Czajkowski
Producer's assistant Kristina Lula Broen
Producer's assistant Marie Louise Siim
Location manager Lennart Storgaard
Location scout Anders Mangaard Jacobsen
Location scout Kenneth Berg
Location assistant Jeppe Green Schelde
Line producer Kristina Kornum
Line producer Luise Thiele

Foto

Cinematographer Dan Laustsen
Cinematographer: 2. unit Miro Gábor
Key grip Jimmy Leavens
Steadicam operator Mark Rimmer
Camera assistant John Frimann Rasmussen
B-camera operator Ole Bornedal
B-camera operator Filip Šturmankin
B-camera operator Michael Krbecek
Video assist Martin Nahodil
Video assist Loui Ladegaard
Best boy grip Ladislav Nozicka
Best boy grip Ondrej Nahodil

Stills

Stills Per Arnesen

Lys

Gaffer Michael Wils
Best boy Peter Junker Sørensen
Assistant lighting technician Niclas Fusager
Assistant lighting technician Kasper Mønster
Assistant lighting technician Jacob Molberg
Assistant lighting technician Malte Hauge
Assistant lighting technician Martin Andersen
Assistant lighting technician Henrik Vierø
Assistant lighting technician Jonathan Guldberg Elsborg
Assistant lighting technician Theis Madsen
Assistant lighting technician Kim Bech
Best boy Martin Andersen
Best boy Kasper Mønster
Best boy Thomas Ditzel

Klip

Editor Benjamin Binderup
Editor Jakob Thuesen
Avid supervisor Simon Harder
Avid assistant Malte Greis
Online Rasmus Toft

Musik

Composer Marco Beltrami
Additional music Nino Jacobsen
Music supervisor Mikkel Maltha
Conductor Henrik Vagn Christensen
Conductor James Morgan

Produktionsdesign

Production designer Niels Sejer
Production design assistant Salli Lindgren
Property master Jacob Wirth Carlsen
Set dresser Tine Hieronymus Nielsen
Set dresser Jacob Stig Olsson
Set dresser Trine Jensen
Set dresser Thomas Willemoes
Set dresser Arvid Berg-Ørnbak
Set decorator Vicki Møllegaard
Set decorator Simone Sparsø

Kostumer

Costume supervisor Charlotte Moe
Costume on set Sofie Rage Larsen
Costume on set Charlotte Gottlieb
Costume assistant Madeleine Ludvigsen
Costume assistant Rebekka C. Leve
Costume assistant Anne Mette Juul
Costume assistant Markéta Procházková
Costume assistant Ulla Rasmussen
Costume assistant Tina Randklit
Costume assistant Stine Baungaard Jakobsen
Costume assistant Mie Skjoldmose Jacobsen
Costume assistant Louise Kjær Hestbjerg Østervemb
Costume assistant Thoke Daetz Beck

Makeup

Hair and makeup designer Bjørg Serup
Hair and makeup designer Svend Nielsen
Makeup assistant Tina Helmark
Makeup assistant Vickie Aviaja
Stylist Deirdre Fitzgerald
Special effects makeup Lauge Voigt
Hair and makeup artist Lene Rømer
Makeup assistant Pia Ankjær Poulsen
Makeup assistant Ann Borghelt
Makeup assistant Mariann Hoberg
Makeup assistant Lotte Hansen
Makeup assistant Ulla Asbjørn-Damsted
Makeup assistant Ninna Arvad Brännäng
Makeup assistant Trine Louise Jensen
Special effects makeup René Stejskal

Lyd

Sound design Nino Jacobsen
Sound mixer Martin Saabye Andersen
Sound mixer Mikkel Sørensen
Dialogue editor Michael Dela
Sound editor Rune Palving
Supervising sound editor Nino Jacobsen
Boom operator Roman Rigo
Boom operator Lars Lund
Foley artist Julien Naudin
Foley recordist Stéphane de Rocquigny

Special effects

Special effects Hummer Højmark

Visual effects

Digital intermediate technician Christian Helskov Nielsen
Digital intermediate technician Derek Gilbert Zacho
Conforming Peter Steincke
Grading Thomas Therchilsen
Visual effects Martin Madsen
Graphic design Lasse Strøm

Stunt

Stunt coordinator Stig Günther

Medvirkende

Peter Jens Sætter-Lassen
Laust Jakob Oftebro
Inge Marie Tourell Søderberg
Didrich Pilou Asbæk
Johan Søren Malling
Mor Karen Sarah Boberg
Far Thøger Lars Mikkelsen
Laust, 12 år Sylvester Espersen Byder
Peter, 11 år Benjamin Holmstrøm Nielsen
Inge, 11 år Fanny Bornedal
Baronen Waage Sandø
Godsforvalter Peter Gilsfort
Inges mor Helle Fagralid
Den røde prins Barnaby Metschurat
Von Goeben Karel Dobry
Von Manteuffel Peter Benedict
Heinz Ludwig Trepte
Ludwig Roland Schreglmann
Erasmus Esben Dalgaard
Dinesen Johannes Lassen
Sergent Jespersen Peter Plaugborg
Einar Carl-Christian Riestra
Alfred Jens Christian Buskov Lund
Inges Laust Peter Handberg Bornedal
Oberst Møller Rasmus Bjerg
Einar, 12 år Oliver Methling Søndergaard
Grandjean Paul Hüttel
Tjele Jesper Asholt
Lassen Steen Springborg
Juul Sr. Kjeld Nørgaard
H.C. Andersen Stig Hoffmeyer
Sofia Eva Josefiíková
Leder af de østrigske husarer Robert Slapansky
Dr. Krøldrup Claus Bue
Viggo Monrad Adam Ild Rohweder
Lægens assistent Peter Flyvholm
Kaptajn Søren Poppel
Soldat Thomas Clausen
Soldat Mads Riisom
Ignazio Zlatko Buric

Det Danske Filminstitut registrerer international festivaldeltagelse og priser til danske film, dog primært de titler, som Filminstituttet varetager i sin festivaldistribution, og primært i forbindelse med de festivaler, som Filminstituttet har prioriteret at samarbejde med. Registreringen af festivaldeltagelse og priser til danske film, der ikke er i festivaldistribution, foretages kun for "launch"-festivaler ifølge Filminstituttets prioriterede festivalliste. Se listen over prioriterede festivaler.