enda

1864 - brødre i krig

Ole Bornedal, Danmark, 2014

125 min.DK/SpillefilmDrama

Verden er fuld af uskyld og håb, da brødrene Laust og Peter vokser op under fattige, men trygge kår. Brødrene forelsker sig begge i den smukke og belæste proprietærdatter Inge, og Inge gengælder deres kærlighed. Men da krigen mod Preussen bryder ud, melder Laust og Peter sig til hæren.
Forholdet til Inge hjælper brødrene igennem mødet med krigens rædsler, men sår samtidig splid mellem de ellers uadskillelige brødre, når de sammen med tusindvis af andre unge danske soldater kastes for løverne i et af de blodigste slag i dansk historie. Slaget ved Dybbøl i 1864, der ændrede Danmark for altid.
Grundoplysninger Credits Festivaler og priser
Original titel 1864 - brødre i krig
Dansk titel 1864 - brødre i krig
Instruktør Ole Bornedal
Manuskript Ole Bornedal, Torben Bech, Tom Buk-Swienty, Jesper Nicolaj Christiansen
Forlæg inspireret af Tom Buk-Swientys bog "Slagtebænk Dybbøl".
Producer Jonas Allen, Peter Bose
Fotograf Dan Laustsen
Klipper Benjamin Binderup, Jacob Thuesen
Lyd Nino Jacobsen
Komponist Marco Beltrami
Scenograf Niels Sejer
Casting Karin Jagd, Anja Philip
Medvirkende Jens Sætter-Lassen, Jakob Oftebro, Marie Tourell Søderberg, Pilou Asbæk
Produktionsland Danmark, Sverige, Norge, Tjekkiet, Tyskland
Produktionsselskaber Miso Film
Dansk distribution SF Film A/S
Internationalt salg AB Svensk Filmindustri / Råsundavägen 150 / 169 86 Stockholm / t +46 (0)8 409 188 00 / f +46 8680 3783 / international@sf.se / www.sfinternational.se
Dansk biografpremiere 03.02.2016
Premierebiografer Cinemateket Månedens film i Cinemateket
Vurdering Tilladt for børn over 15 år
Begrundelse Se Medierådets vurdering

Selskaber

Produktionsselskaber Miso Film
Koproducent 4Fiction, Sirena Film, Svensk Filmindustri, ARTE
Med støtte fra FilmFyn, Nordisk Film & TV Fond, MEDIA Programme of the European Union, Czech Cinematography Fund, Bitten & Mads Clausens Fond
In collaboration with Danmarks Radio, TV4 Sverige, TV 2 Norge, RÚV, ZDF Enterprises
Dansk distribution SF Film A/S

Instruktion

Instruktion Ole Bornedal
Casting Karin Jagd
Statistkoordinator Jannich Grønnemose
1. instruktørassistent M. Robert Lee
2. instruktørassistent Kristyna Klozarova
3. instruktørassistent Marc Louis Sutton
Scripter Aslaug Konradsdottir
Scripter Linda Daae
Statistkoordinator Jannich Grønnemose
Statistkoordinator-assistent Kristine Runekilde Torup
Statistassistent Martin Hjort
Statistassistent Bjarke Roald Ebbesen
Casting Anja Philip

Manus

Manuskriptforfatter Ole Bornedal
Manuskriptforfatter Torben Bech
Manuskriptforfatter Tom Buk-Swienty
Manuskriptforfatter Jesper Nicolaj Christiansen
Storyboard Simon Bang

Produktion

Producer Jonas Allen
Producer Peter Bose
Line producer Mouns Overgaard
Co-producer Pavel Muller
Produktionsleder Kim Arnt Torp
Location scout Rasmus Rise
Location scout Jan Martinsen
Produktionsleder Kir Laustsen
Indspilningsleder Tue Czajkowski
Producerassistent Kristina Lula Broen
Producerassistent Marie Louise Siim
Location manager Lennart Storgaard
Location scout Anders Mangaard Jacobsen
Location scout Kenneth Berg
Location scout Rasmus Rise
Location assistent Jeppe Green Schelde
Line producer Kristina Kornum
Line producer Luise Thiele

Foto

Fotograf Dan Laustsen
Fotograf, 2. unit Miro Gábor
Grip Jimmy Leavens
Steadicam-operatør Mark Rimmer
Kameraassistent John Frimann Rasmussen
B-kameraoperatør Ole Bornedal
B-kameraoperatør Filip Šturmankin
B-kameraoperatør Michael Krbecek
Video assist Martin Nahodil
Video assist Loui Ladegaard
Grip-assistent Ladislav Nozicka
Grip-assistent Ondrej Nahodil

Stills

Stills Per Arnesen

Lys

Belysningsmester Michael Wils
Belyser Peter Junker Sørensen
Belysningsassistent Niclas Fusager
Belysningsassistent Kasper Mønster
Belysningsassistent Jacob Molberg
Belysningsassistent Malte Hauge
Belysningsassistent Martin Andersen
Belysningsassistent Henrik Vierø
Belysningsassistent Jonathan Guldberg Elsborg
Belysningsassistent Theis Madsen
Belysningsassistent Kim Bech
Belyser Martin Andersen
Belyser Kasper Mønster
Belyser Thomas Ditzel

Klip

Klipper Benjamin Binderup
Klipper Jacob Thuesen
Avid-supervisor Simon Harder
Avid-assistent Malte Greis
Online Rasmus Toft

Musik

Komponist Marco Beltrami
Supplerende musik Nino Jacobsen
Musik-supervisor Mikkel Maltha
Dirigent Henrik Vagn Christensen
Dirigent James Morgan

Produktionsdesign

Scenograf Niels Sejer
Produktionsdesignassistent Salli Lindgren
Chefrekvisitør Jacob Wirth Carlsen
Rekvisitør Tine Hieronymus Nielsen
Rekvisitør Jacob Stig Olsson
Rekvisitør Trine Jensen
Rekvisitør Thomas Willemoes
Rekvisitør Arvid Berg-Ørnbak
Set rekvisitør Vicki Møllegaard
Set rekvisitør Simone Sparsø

Kostumer

Kostume-supervisor Charlotte Moe
Kostumier Sofie Rage Larsen
Kostumier Charlotte Gottlieb
Kostumeassistent Madeleine Ludvigsen
Kostumeassistent Rebekka C. Leve
Kostumeassistent Anne Mette Juul
Kostumeassistent Markéta Procházková
Kostumeassistent Ulla Rasmussen
Kostumeassistent Tina Randklit
Kostumeassistent Stine Baungaard Jakobsen
Kostumeassistent Mie Skjoldmose Jacobsen
Kostumeassistent Louise Kjær Hestbjerg Østervemb
Kostumeassistent Thoke Daetz Beck

Makeup

Hår- og makeup-designer Bjørg Serup
Hår- og makeup-designer Svend Nielsen
Sminkørassistent Tina Helmark
Sminkørassistent Vickie Aviaja
Stylist Deirdre Fitzgerald
SFX-makeup Lauge Voigt
Hår og makeup Lene Rømer
Sminkørassistent Pia Ankjær Poulsen
Sminkørassistent Ann Borghelt
Sminkørassistent Mariann Hoberg
Sminkørassistent Lotte Hansen
Sminkørassistent Ulla Asbjørn-Damsted
Sminkørassistent Ninna Arvad Brännäng
Sminkørassistent Trine Louise Jensen
SFX-makeup René Stejskal

Lyd

Lyddesigner Nino Jacobsen
Lydmix Martin Saabye Andersen
Lydmix Mikkel Sørensen
Dialogklipper Michael Dela
Lydklipper Rune Palving
Lydklipper-supervisor Nino Jacobsen
Boom operator Roman Rigo
Boom operator Lars Lund
Foley artist Julien Naudin
Foley recordist Stéphane de Rocquigny

Special effects

SFX Hummer Højmark

Visual effects

Digital intermediate-tekniker Christian Helskov Nielsen
Digital intermediate-tekniker Derek Gilbert Zacho
Conforming Peter Steincke
Grading Thomas Therchilsen
VFX Martin Madsen
Grafik Lasse Strøm

Stunt

Stuntkoordinator Stig Günther

Medvirkende

Peter Jens Sætter-Lassen
Laust Jakob Oftebro
Inge Marie Tourell Søderberg
Didrich Pilou Asbæk
Johan Søren Malling
Mor Karen Sarah Boberg
Far Thøger Lars Mikkelsen
Laust, 12 år Sylvester Espersen Byder
Peter, 11 år Benjamin Holmstrøm Nielsen
Inge, 11 år Fanny Bornedal
Baronen Waage Sandø
Godsforvalter Peter Gilsfort
Inges mor Helle Fagralid
Den røde prins Barnaby Metschurat
Von Goeben Karel Dobry
Von Manteuffel Peter Benedict
Heinz Ludwig Trepte
Ludwig Roland Schreglmann
Erasmus Esben Dalgaard
Dinesen Johannes Lassen
Sergent Jespersen Peter Plaugborg
Einar Carl-Christian Riestra
Alfred Jens Christian Buskov Lund
Inges Laust Peter Handberg Bornedal
Oberst Møller Rasmus Bjerg
Einar, 12 år Oliver Methling Søndergaard
Grandjean Paul Hüttel
Tjele Jesper Asholt
Lassen Steen Springborg
Juul Sr. Kjeld Nørgaard
H.C. Andersen Stig Hoffmeyer
Sofia Eva Josefiíková
Leder af de østrigske husarer Robert Slapansky
Dr. Krøldrup Claus Bue
Viggo Monrad Adam Ild Rohweder
Lægens assistent Peter Flyvholm
Kaptajn Søren Poppel
Soldat Thomas Clausen
Soldat Mads Riisom
Ignazio Zlatko Buric

Det Danske Filminstitut registrerer international festivaldeltagelse og priser til danske film, dog primært de titler, som Filminstituttet varetager i sin festivaldistribution, og primært i forbindelse med de festivaler, som Filminstituttet har prioriteret at samarbejde med. Registreringen af festivaldeltagelse og priser til danske film, der ikke er i festivaldistribution, foretages kun for "launch"-festivaler ifølge Filminstituttets prioriterede festivalliste. Se listen over prioriterede festivaler.