enda

Svensk Filmindustri

Filmografi Priser
Titel År Funktion Category
1864 - brødre i krig 2014 Production company DK/Spillefilm
Monica Z 2013 Production company U/Spillefilm
Arn - riget ved vejens ende 2008 Production company U/Spillefilm
Mor Muh og Krage 2008 Production company U/Spillefilm
Mor Muh Og Kragens Juleaften 2008 Production company
Mor Muh Møder Krage 2008 Production company
Arn - tempelridderen 2007 Production company U/Spillefilm
Labyrint 2007 Production company Tv-serie
Wallander: Fotografen 2006 Production company U/Spillefilm
Inden frosten 2005 Production company U/Spillefilm
Populærmusik fra Vittula 2004 Production company U/Spillefilm
Håkan Bråkan & Josef 2004 Production company
Karlsson på taget 2002 Production company U/Spillefilm
Så hvid som sne 2001 Production company U/Spillefilm
Nedtælling 2001 Production company U/Spillefilm
Troløs 2000 Production company U/Spillefilm
Pippi på de syv have 1999 Production company U/Spillefilm
Adam & Eva 1997 Production company U/Spillefilm
Pippi Langstrømpe 1997 Production company U/Spillefilm
Jagten på nyrestenen 1996 Production company U/Spillefilm
Min fynske barndom 1994 Production company DK/Spillefilm
Englegård - næste sommer 1994 Production company U/Spillefilm
Slangebøssen 1993 Production company U/Spillefilm
Det bli'r i familien 1993 Production company DK/Spillefilm
Sort lucia 1992 Production company U/Spillefilm
Agnes Cecilia 1991 Production company U/Spillefilm
Den store badedag 1991 Production company DK/Spillefilm
Dagens Donna 1990 Production company DK/Spillefilm
Håkon og sørøverne 1990 Production company U/Spillefilm
Black Jack 1990 Production company
1939 1989 Production company U/Spillefilm
Cha cha cha 1989 Production company U/Spillefilm
Arilds tid 1988 Production company U/Spillefilm
Ved vejen 1988 Production company DK/Spillefilm
Pelle Erobreren 1987 Production company DK/Spillefilm
Jim og piraterne 1987 Production company U/Spillefilm
Leif - en mand i knibe 1987 Production company U/Spillefilm
Ærter og knurhår 1986 Production company U/Spillefilm
Mere om os børn i Bulderby 1986 Production company U/Spillefilm
Falsk som vand 1985 Production company U/Spillefilm
De flyvende djævle 1985 Production company DK/Spillefilm
Ronja røverdatter 1984 Production company U/Spillefilm
G - en gruppe med go 1983 Production company U/Spillefilm
P & B 1983 Production company U/Spillefilm
Den umulige drøm 1982 Production company U/Spillefilm
Den enfoldige morder 1981 Production company U/Spillefilm
Rasmus på farten 1981 Production company U/Spillefilm
Skrald 1981 Production company U/Spillefilm
Manden der blev millionær 1980 Production company U/Spillefilm
Madicken på Junibakken 1980 Production company U/Spillefilm
Jeg er med barn 1979 Production company U/Spillefilm
Picassos eventyr 1978 Production company U/Spillefilm
Dobbelt forræderi 1977 Production company U/Spillefilm
Mandagene med Fanny 1977 Production company U/Spillefilm
Manden på taget 1976 Production company U/Spillefilm
Verdens bedste Karlsson 1974 Production company U/Spillefilm
Ægget er skørt! 1974 Production company U/Spillefilm
Emil og grissebassen 1973 Production company U/Spillefilm
Nye løjer med Emil fra Lönneberg 1972 Production company U/Dokumentarfilm
Nybyggerne 1971 Production company U/Spillefilm
Æblekrigen 1971 Production company U/Spillefilm
Udvandrerne 1970 Production company U/Spillefilm
Her har du dit liv 1969 Production company U/Spillefilm
En drøm om frihed 1969 Production company U/Spillefilm
Passion 1969 Production company U/Spillefilm
Ole dole doff 1968 Production company U/Spillefilm
Ulvetimen 1968 Production company U/Spillefilm
Oprøret i Ådalen 1968 Production company U/Spillefilm
Skammen 1968 Production company U/Spillefilm
Stimulantia 1967 Production company U/Spillefilm
Sørøverne på Krageøen 1966 Production company U/Spillefilm
Masculin-Feminin 1966 Production company U/Spillefilm
Persona - Sonate for to 1966 Production company U/Spillefilm
Giftsnogen 1966 Production company U/Spillefilm
Hvad med Balthazar? 1966 Production company U/Spillefilm
Jomfrutro og dobbeltmoral 1965 Production company U/Spillefilm
Nordisk kvadrille 1965 Production company Antologi
Hul i broho'det 1965 Production company U/Spillefilm
Bil-professoren 1965 Production company U/Spillefilm
Syv glade enker 1964 Production company U/Spillefilm
491 1964 Production company U/Spillefilm
Er svenskerne sådan 1964 Production company U/Spillefilm
Kjolen 1963 Production company U/Spillefilm
Elskovsfeber 1962 Production company U/Spillefilm
Stilheden 1962 Production company U/Spillefilm
Raggartøsen 1962 Production company U/Spillefilm
Lys i mørket 1962 Production company U/Spillefilm
Som i et spejl 1961 Production company U/Spillefilm
Jomfrukilden 1960 Production company U/Spillefilm
Souvenirs from Sweden 1960 Production company U/Dokumentarfilm
Djævelens øje 1960 Production company U/Spillefilm
Ansigtet 1958 Production company U/Spillefilm
Ved vejs ende 1957 Production company U/Spillefilm
Det syvende segl 1956 Production company U/Spillefilm
Sommernattens smil 1955 Production company U/Spillefilm
Vildfugle 1955 Production company U/Spillefilm
En lektion i kærlighed 1954 Production company U/Spillefilm
Hr. Arnes Penge 1953 Production company U/Spillefilm
Sommeren med Monika 1952 Production company U/Spillefilm
Mens kvinder venter 1952 Production company U/Spillefilm
Då och nu 1952 Production company U/Kort fiktion
To mennesker 1950 Production company U/Spillefilm
Sommerleg 1950 Production company U/Spillefilm
Sådan noget sker ikke her 1950 Production company U/Spillefilm
Tørst 1949 Production company U/Spillefilm
Kärleken segrar 1949 Production company U/Spillefilm
Grønt guld 1949 Production company U/Dokumentarfilm
Kun en mor 1949 Production company U/Spillefilm
Havnebyens fristelser 1948 Production company U/Spillefilm
Eva 1948 Production company U/Spillefilm
Moderhjertet 1946 Production company U/Spillefilm
Flyktingar finner en hamn 1945 Production company U/Dokumentarfilm
To Mennesker 1945 Production company U/Spillefilm
Forfulgt 1944 Production company U/Spillefilm
Rovmågen 1944 Production company U/Dokumentarfilm
Ordet 1943 Production company U/Spillefilm
Fodbold - Sverige - Danmark 1937 1937 Production company Arkiv film
Kronprinseparrets bryllup 1935 1935 Production company DK/Dokumentarfilm
Anderssonskans Kalle 1934 Production company U/Spillefilm
Spritsmuglerne 1925 Production company U/Spillefilm
Gösta Berlings Saga 1924 Production company U/Spillefilm
De sidste Ørne 1923 Production company U/Dokumentarfilm
Køresvenden 1921 Production company U/Spillefilm
Præsteenken 1921 Production company U/Spillefilm
Erotikon 1920 Production company U/Spillefilm

Prices and nominations

Pris Premiere år Festival Film
Bedste Instruktør 1995 Shanghai International Film Festival 1995 Min fynske barndom
Bedste Kvindelige Birolle 1995 Riga Baltic Pearl 1995 Min fynske barndom
Prix de la Ville de Laon 1995 Laon - International Film Festival For Young People 1995 Min fynske barndom
Robert, Bedste Scenograf 1995 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 1995 Min fynske barndom
Robert, Bedste Kostumier 1995 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 1995 Min fynske barndom
Selected for Competition 1994 Los Angeles, Oscar Academy 1994 Min fynske barndom
Det Danske Filminstitut registrerer international festivaldeltagelse og priser til danske film, dog primært de titler, som Filminstituttet varetager i sin festivaldistribution, og primært i forbindelse med de festivaler, som Filminstituttet har prioriteret at samarbejde med. Registreringen af festivaldeltagelse og priser til danske film, der ikke er i festivaldistribution, foretages kun for "launch"-festivaler ifølge Filminstituttets prioriterede festivalliste. Se listen over prioriterede festivaler.