enda

Inden frosten

Kjell Åke Andersson, Sverige, 2005

93 min.U/Spillefilm

Grundoplysninger Credits Festivaler og priser Materialer
Original titel Innan frosten
Dansk titel Inden frosten
Andre titler Wallander - innnan frosten
Instruktør Kjell Åke Andersson
Manuskript Pelle Berglund, Stefan Ahnhem
Forlæg roman af Henning Mankell.
Producer Ole Søndberg, Lasse Björkman
Fotograf Olof Johnson
Klipper Mattias Morheden
Komponist Adam Nordén
Scenograf Lene Willumsen
Casting Maria Bolme, Tusse Lande, Anette Mandoki
Medvirkende Krister Henriksson, Johanna Sällström, Ola Rapace, Ellen Mattsson
Produktionsland Sverige, Tyskland, Danmark, Norge
Produktionsselskaber Svensk Filmindustri
Finansiering AB Svensk Filmindustri præsenterer en Yellow Bird Films AB produktion i samproduktion med TV4 AB, ARD/Degeto Film, Film i Skåne AB i samarbejde med Canal+, DR, TV2 Norge, MTV3 Oy, Tobis Filmkunst GmbH med støtte fra Svenska Filminstitutet /konsulent Marianne Ahrne og Nordisk Film og TV Fond /konsulent Svend Abrahamsen
Dansk distribution Filmcompagniet - SF Film, Warner og Twentieth Century Fox
Tekniske data 2530 meter, 35 mm, Farve
Dansk biografpremiere 14.01.2005
Premierebiografer Palads, Palads (Århus), Rosengård Bio (Odense), CinemaxX, Kinopalæet (Lyngby), CinemaxX (Århus), BioCity (Aalborg)
Mere information Svensk Filmdatabas på
Vurdering Tilladt for børn over 15 år
Begrundelse Se Medierådets vurdering

Selskaber

Produktionsselskaber Svensk Filmindustri
Finansiering AB Svensk Filmindustri præsenterer en Yellow Bird Films AB produktion i samproduktion med TV4 AB, ARD/Degeto Film, Film i Skåne AB i samarbejde med Canal+, DR, TV2 Norge, MTV3 Oy, Tobis Filmkunst GmbH med støtte fra Svenska Filminstitutet /konsulent Marianne Ahrne og Nordisk Film og TV Fond /konsulent Svend Abrahamsen
Dansk distribution Filmcompagniet - SF Film, Warner og Twentieth Century Fox

Instruktion

Instruktion Kjell Åke Andersson
Instruktørassistent Niklas Ohlsson
2. instruktørassistent Carin Anzelius
Instruktør, 2. unit Anna Zackrisson
Casting Maria Bolme
Casting Tusse Lande
Casting Anette Mandoki
Statistcasting Carin Anzelius

Manus

Manus Pelle Berglund
Manus Stefan Ahnhem
Manuskriptsupervisor Lisa Eriksdotter

Produktion

Producer Ole Søndberg
Producer Lasse Björkman
Associate producer Jonas Allen
Associate producer Søren Stærmose
Co-producer Ralf Ivarsson
Co-producer Hans-Wolfgang Jurgan
Co-producer Eva Swartz
Executive producer Peter Bose
Executive producer Jenny Gilbertsson
Line producer Ann Collenberg
Location manager Peter Kimay
Location manager-assistent Johan Nielsen
Location scout Lennart Bengtsson
Produktionskoordinator Rebecka Kihlberg
Postproduktionskoordinator Bet Schwenn
Postproduktionskoordinator Pelle Folmer
Produktionsassistent Jon Mankell

Foto

Foto Olof Johnson
Kameraassistent Lars Karlsson
Kameraassistent Daniel Wannberg
Steadicam-operatør Malte Udsen
Focus puller Martin Klevegård

Stills

Stills Lars Høgsted

Lys

Belysningsmester Björn Becker
Belysningsmester Mogens Otte

Klip

Klip Mattias Morheden
Klippeassistent Thomas Beije
Avid-assistent Joakim Dahl

Musik

Musik Adam Nordén
Musikkoordinator Markus Bergkvist

Produktionsdesign

Scenograf Lene Willumsen
Chefrekvisitør Lars Rickard Wiren
Art director-assistent Helga Bumsch

Kostumer

Kostumer Gabriella Ekman
Påklæder Calle Sjölin
Påklæder Peder Svensk
Kostumeassistance Molly Björkman
Kostumeassistance Maria Lagerholm

Makeup

Makeup Eva Flamholc
Makeup Josefine Stackbom

Lyd

Lyd Johan Embring
Lyd Pelle Sandberg
Foley artist Anders Degerberg
Foley artist Ulf Olausson
Dialogklipper Thomas Huhn
Lydoptagelser Per Nyström
Lydoptagelser Gábor Pasztor

Special effects

SFX-tekniker Søren Brandmand
SFX-tekniker Søren Skov Haraldsted
SFX-tekniker Christian Kitter
SFX-supervisor Hummer Højmark
Ild- og røgeffekter Bill Shearman
Special effects Søren Hvam

Stemme

Monas röst Anki Lidén

Visual effects

Colourist Jørgen Christiansen

Stunt

Stuntkoordinator Kimmo Rajala

Medvirkende

Kurt Willander Krister Henriksson
Linda Wallander Johanna Sällström
Stefan Lindman Ola Rapace
Anne Westin Ellen Mattsson
Erik Westin Niklas Falk
Ann-Britt Höglund Angela Kovacs
Martinsson Douglas Johansson
Nyberg Mats Bergman
Svartman Fredrik Gunnarsson
Lisa Chatarina Larsson
Torgeir Jens Hultén
Birgitta Karin Bertling
Myran Malena Engström
Malin Maria Arnadottir
Ebba Marianne Mörck
Läkare Siw Erixon
Vanja Catherine Jeppsson
Felix Edvin Ahlgren
Obducent Wallis Grahn
Jörgen Rafael Pettersson
Cecilia Sandra Huldt
Befäl Clas Göran Söllgård
Befäl Jens Olsson
Flyttgubbe Ola Citron
Flyttgubbe Bo Christer Hjelte
Präst Eva Hovstadius
Kyrkovaktmästare Tommy Pålsson
Polis Jesper Åvall
Biskop Sven Angleflod
Gäst vid bröllop Thomaz Ransmyr

Det Danske Filminstitut registrerer international festivaldeltagelse og priser til danske film, dog primært de titler, som Filminstituttet varetager i sin festivaldistribution, og primært i forbindelse med de festivaler, som Filminstituttet har prioriteret at samarbejde med. Registreringen af festivaldeltagelse og priser til danske film, der ikke er i festivaldistribution, foretages kun for "launch"-festivaler ifølge Filminstituttets prioriterede festivalliste. Se listen over prioriterede festivaler.

Anmeldelser og artikler

I Cinematekets bibliotek kan du finde disse anmeldelser og avisartikler om filmen:
Type Kilde Author Date
Program - stumfilm & mikro