enda

Arn - tempelridderen

Peter Flinth, Sverige, 2007

139 min.U/Spillefilm

Arn Magnusson bliver født i 1150 som søn af stormanden Magnus og hans hustru Sigrid. Han bliver opdraget af cisterciensermunkene ved Varnhem Kloster i Västra Götaland og får her den bedste uddannelse, Europa på det tidspunkt kan præstere. Som 18-årig vender Arn tilbage til den fædrene gård, hvor han for første gang møder kvinden, lysten og kærligheden i form af Cecilia med det resultat, at han dømmes af kirken til at gøre bod som tempelridder i det Hellige Land. Cecilia sendes til et afsidesliggende kloster, hvor hun skal være nonne. Separationen får dem begge til at tvivle på Gud og Guds godhed. Men én ting tvivler de aldrig på, at de en dag skal mødes igen.
Grundoplysninger Credits Festivaler og priser Materialer
Original titel Arn: Tempelriddaren
Dansk titel Arn - tempelridderen
Andre titler Arn - the knight templar
Instruktør Peter Flinth
Manuskript Hans Gunnarsson
Producer Waldemar Bergendahl, Jan Marnell
Fotograf Eric Kress
Klipper Søren B. Ebbe, Anders Villadsen, Olivier Bugge Coutté
Lyd Carl Edström, Bo Persson
Komponist Tuomas Kantelinen
Scenograf Anna Asp, Henrik Tamm, Henrik Tamm
Casting Catti Edfeldt, Hervé Jakubowicz
Medvirkende Joakim Nätterqvist, Noa Samenius, Bisse Unger, Sofia Helin
Produktionsland Sverige, Tyskland, Norge, Finland, Storbritanien, Danmark
Produktionsselskaber Svensk Filmindustri
Finansiering ARN er produceret af Svensk Filmindustri med Sheba Productions Ltd i samarbejde med Telepool GmbH, Film i Väst, TV4 AB, SF Norge AS, Juonifilmi Oy, TjuBang AS, Danmarks Radio AS, Dagsljus Film Equipment AB, Europa Sound Production, Arion Communication Ltd, Molinare Ltd med støtte fra Nordisk Film & TV fond Sven Abrahamsen, Det Danske Filminstitut, filmkonsulent Lena Hansson Varhegyi og Det Svenske Filminstitut, filmkonsulent Lisa Ohlin
Dansk distribution SF Studios, Filmcompagniet - SF Film, Warner og Twentieth Century Fox
Tekniske data 3793 meter, 2,35:1 Scope, DTS
Dansk biografpremiere 04.01.2008
Premierebiografer Palads, Gladsaxe Bio, Værløse Bio, BioCity (Tåstrup), Gentofte Kino, CinemaxX, Empire, Kinopalæet (Lyngby), Metropol, Falkoner samt 31 biografer i provinsen
DFI-støtteform Minor
Vurdering Tilladt for børn over 11 år
Begrundelse Se Medierådets vurdering

Selskaber

Produktionsselskaber Svensk Filmindustri
Finansiering ARN er produceret af Svensk Filmindustri med Sheba Productions Ltd i samarbejde med Telepool GmbH, Film i Väst, TV4 AB, SF Norge AS, Juonifilmi Oy, TjuBang AS, Danmarks Radio AS, Dagsljus Film Equipment AB, Europa Sound Production, Arion Communication Ltd, Molinare Ltd med støtte fra Nordisk Film & TV fond Sven Abrahamsen, Det Danske Filminstitut, filmkonsulent Lena Hansson Varhegyi og Det Svenske Filminstitut, filmkonsulent Lisa Ohlin
Dansk distribution SF Studios, Filmcompagniet - SF Film, Warner og Twentieth Century Fox

Instruktion

Instruktion Peter Flinth
1. instruktørassistent (Marokko) Ahmed Hatimi
1. instruktørassistent Gunnlaugur Jónasson
1. instruktørassistent Håkan Linder
1. instruktørassistent Guy Travers
2. instruktørassistent Henrik Henziger
2. instruktørassistent Kalle Persson
2. instruktørassistent (Marokko) Yann Mari Faget
3. instruktørassistent Oskar Johansson
3. instruktørassistent Jeanette Frykberg
Casting Catti Edfeldt
Instruktør, 2. unit Mikael Hansson
Casting-assistent Mohamed Essaghir Aabach
Statistcasting-assistent Rikard Andersson
Casting (Sverige) Renate Fryklund
Casting (UK) Joyce Gallie
Casting-koordinator Mikael Hansson
Casting Hervé Jakubowicz
Casting-supervisor Emma Kihlberg
Casting (Tyskland) Esther Klostermann
Casting (Sverige) Tusse Lande
Casting (Frankrig) Juliette Ménager
Casting (UK) Sally Osoba
Statistcasting-assistent Hampus Schildfat
Statistcasting Susanna Sjöblom
Casting-assistent (Marokko) Omar Tisli
Casting (Norge) Merete Vold
2. instruktørassistent (Marokko) Tariq Ali
Casting (Skotland) Zinedine Ibnou Jabal
Dialoginstruktør Clifford De Spenser
Dialog-coach Clifford De Spenser

Manus

Manuskriptforfatter Hans Gunnarsson
Storyboard-tegner Simon Bang
Manuskript (bearbejdning) Sara Bergmark Elfgren
Manuskriptkonsulent Annika Appelin
Storyboard Leo Sandberg
Manuskriptredigering Sara Bergmark Elfgren
Manuskriptsupervisor Annika Appelin

Produktion

Producer Waldemar Bergendahl
Producer Jan Marnell
Filmkonsulent Lisa Ohlin
Produktionssupervisor (postproduktion) Peter Bengtsson
Executive producer Johan Mardell
Co-producer Mark Foligno
Producer (Finland) Jarkko Hentula
Co-producer Karoline Leth
Co-producer Nina Lyng
Producer (Marokko) Jan Marnell
Line producer Leif Mohlin
Producer supervisor (Marokko) Hans Lönnerheden
Produktionsleder Kamal Belghmi
Produktionsleder Driss Benchhiba
Produktionsleder Anna Carlsten
Produktionsleder Madeleine Ekman
Produktionssupervisor Maritha Norstedt
Produktionsleder (postproduktion) Katie Shahrokh
Produktionssupervisor Anita Tesler
Produktionsleder (præproduktion) Johan von der Lancken
Produktionsassistent James Blythe
Produktionskoordinator Anette Brantin
Produktionskoordinator (Marokko) Jeremy Burnage
Teknisk konsulent Jonas Elmqvist
Produktionskoordinator Ronny Fritsche
Produktionskoordinator Patric Hjelm
Produktionskoordinator (Marokko) Mona Houd
Produktionskoordinator (Skotland) Sharon Howat
Produktionsassistent Andreas Johansson
Produktionskoordinatorassistent (Skotland) Kathleen MacLeod
Produktion Paul Amiras
Produktion Dianne Gordon
Produktion Claire McGrane
Produktion Daniel Pettipher
Produktionskoordinator (postproduktion) Nynne Selin Eidnes
Filmkonsulent Lisa Ohlin
Location manager Tommy Malm
Location manager (Marokko) Bill Barringer
Location scout My Lindberg
Location scout Ian Ellis
Location manager-assistent Ridouane Nassreddine

Foto

Fotograf Eric Kress
Grip Martin Bergenström
Grip-assistent Driss Bizzi
Clapper/loader David Gylje
Kameraoperatør Karsten Jacobsen
Video-assistent Grant McPhee
Fotografassistent Misio Mokrosinski
Grip Harri Naavajärvi
Clapper/loader Katrín Björk Sævarsdóttir
Fotografassistent Daniel Wannberg

Stills

Stillfotograf Erik Aavatsmark
Stillfotograf Fredric Alm
Stillfotograf Magnus Laupa
Stillfotograf Bengt Wanselius
Stillfotograf Dag Svensson

Lys

Belyser (Skotland) Ewan Epton
Belyser Stefan Jonsson
Belyser Oskar Larsson
Belyser Martin Pålsheden
Belyser Kalle Penttilä
Generator-operatør John Sturt

Klip

Klipper Søren B. Ebbe
Klipper Anders Villadsen
Klipper Olivier Bugge Coutté
B-klipper Isabel Bernadette Brammer
Online-klipper Justin Eely

Musik

Komponist Tuomas Kantelinen

Produktionsdesign

Produktionsdesigner Anna Asp
Art director Frederic Evard
Art director Linda Janson
Scenograf Henrik Tamm
Byggekoordinator Abdellah Baadil
Standby regi Gilles Balabaud
Rekvisitør Sara Eriksson
Rekvisitør Paul Gustavsson
Rekvisitør Roger Holden
Maler Teddy Holm
Rekvisitør Thomas Nes
Koordinator Thomas Nilsson
Rekvisitør Terry Royce
Rekvisitør Tobias Rubom
Byggekoordinator Johan Sjölin
Standby regi Lars Rickard Wiren
Produktionsdesigner Henrik Tamm

Kostumer

Kostumedesigner Kicki Ilander
Kostumeassistent Johan Åberg
Kostumekoordinator (Marokko) Emma Bellocq
Kostumeassistent Anne Isene
Kostumeassistent Anna Jartin
Kostumeassistent Anna Karlsson
Kostumeassistent Dagny Petrussen
Kostumer Kicki Ilander

Makeup

Sminkør Jenny Fred
Sminkør Eva von Bahr
Sminkørassistent Zineb Bendoula
Sminkørassistent Ida Eriksson
Sminkørassistent Anna Gronerus
Sminkør Love Larson
Sminkør Anna-Lena Melin
SFX-makeup Göran Lundström
SFX-makeup Göran Lundström
Makeup Eva von Bahr

Lyd

Lyddesigner Carl Edström
Lyddesigner Bo Persson
Dialogklipper Peter Eklund
Toneassistent Gordon Forbes
Dialogklipper Erik Guldager
Lydeffektklipper Tomas Krantz
Lydeffektklipper Anders Larsson
Dialogklipper Stefan Ljungberg
Foley artist Ulf Olausson
Lydmix Bo Persson
Lyd Jonas Rudels

Special effects

SFX-supervisor Johan Harnesk
SFX-supervisor (Marokko) Jason Troughton
SFX-tekniker Gusten Blick
SFX-tekniker Robin Blick
SFX-assistent Laurence Harvey
SFX-assistent Oskar Hejll
SFX-tekniker Christian Niklasson
SFX-assistent Viktor Nilsson
SFX-tekniker Ken Petrie
SFX-tekniker Mark Vanstone
SFX-tekniker Alan Whibley
SFX-tekniker Richard Darwin

Visual effects

VFX-supervisor Torbjörn Olsson
VFX producer Ken Dailey
VFX producer Sean Wheelan
Matchmover Kate Attwool
VFX Frederik Averpil
Rotoscoping Paul Birkett
VFX Håkan Blomdahl
Matte painter Yanick Bourgie
Matchmover Matthew D'Angibau
VFX-supervisor David Early
Rotoscoping Oliver Faldo
Rotoscoping Matt Foster
Compositing Marcus Hindborg
Compositing Andreas Hylander
Digital compositing Matt Kasmir
VFX Mathias Larserud
Matte painter Linus Lindbalk
Matchmover Amy Lloyd
Rotoscoping Thomas Middleton
Rotoscoping Guy Nesfield
Compositing Sarah Norton
Matte painter Ingo Putze
Digital artist Michael Ridgwell
CG animator Shaun Scott
CG animator Ben Shepherd
Digital artist Jakob Svensson
Koncept-designer Henrik Tamm
Compositing Karen Wand
Rotoscoping Ollie Weigall
Digital intermediate-tekniker Dave Goodall
Digital intermediate-tekniker Matt James
Digital intermediate-tekniker Steven Knight
Digital intermediate-tekniker Gemma Townsend
Kolorist Tim Waller
Digital intermediate-tekniker Andy Richards

Medvirkende

Arn Magnusson Joakim Nätterqvist
Arn som dreng Noa Samenius
Arn som teenager Bisse Unger
Cecilia Algotsdotter Sofia Helin
Magnus Folkesson (Arns far) Michael Nyqvist
Sigrid (Arns mor) Mirja Turestedt
Eskil (Arns storebror) Morgan Alling
Eskil som dreng Mikael Bohlin
Birger Brosa (Arns farbror) Stellan Skarsgård
Kong Knut Eriksson Gustaf Skarsgård
Knut som dreng Johan Arrenius
Cecilia Blanka (Dronning) Fanny Risberg
Kong Erik Jedvardsson (Knuts far) Jørgen Langhelle
Karl Sverkersson Svante Martin
Edmund Ulvbane Thomas Waern Gabrielsson
Helena Sverkersdotter Julia Dufvenius
Moder Rikissa (Sverker og abbedisse) Bibi Andersson
Søster Leone Annika Hallin
Fader Henry Simon Callow
Broder Guilbert Vincent Perez
Broder Stefan Douglas Johansson
Saladin Milind Soman
Gerard de Ridefort Nicholas Boulton
Sigfried de Turenne Frank Sieckel
Armand de Gascogne Alex Wyndham

Det Danske Filminstitut registrerer international festivaldeltagelse og priser til danske film, dog primært de titler, som Filminstituttet varetager i sin festivaldistribution, og primært i forbindelse med de festivaler, som Filminstituttet har prioriteret at samarbejde med. Registreringen af festivaldeltagelse og priser til danske film, der ikke er i festivaldistribution, foretages kun for "launch"-festivaler ifølge Filminstituttets prioriterede festivalliste. Se listen over prioriterede festivaler.

Anmeldelser og artikler

I Cinematekets bibliotek kan du finde disse anmeldelser og avisartikler om filmen:
Type Kilde Author Date
Anmeldelse Børsen Morten Durr 2008-04-11
Anmeldelse BT Jacob Wendt Jensen 2008-01-11
Anmeldelse Berlingske Tidende Ann Lind Andersen 2008-01-11
Anmeldelse Berlingske Tidende Ann Lind Andersen 2008-01-11
Anmeldelse Ekstra Bladet Henrik Queitsch 2008-01-11
Anmeldelse Ekstra Bladet Henrik Queitsch 2008-01-11
Anmeldelse Information Christian Monggaard 2008-01-11
Anmeldelse Information Christian Monggaard 2008-01-11
Anmeldelse Kristeligt Dagblad Palle Schantz Lauridsen 2008-01-11
Anmeldelse Metroexpress Soeren Langelund 2008-01-11
Anmeldelse Morgenavisen Jyllandsposten Johannes H. Christensen 2008-01-11
Anmeldelse Politiken Erik Jensen 2008-01-11
Anmeldelse Urban Thomas Conradsen 2008-01-11
Anmeldelse Weekendavisen Bo Green Jensen 2008-01-11