enda

Nordisk Film & TV Fond

Filmography Awards
Title Year Function Category
Drømmebyggerne 2020 Production company DK/Feature
Notat 2020 Production company DK/Feature
Julemandens datter 2 2020 Production company DK/Feature
Vores mand i Amerika 2020 Production company DK/Feature
Kaptajn Bimse 2019 Production company DK/Feature
De arktiske kameler 3:3 2019 Production company Series (documentary)
De arktiske kameler 2:3 2019 Production company Series (documentary)
De arktiske kameler 1:3 2019 Production company Series (documentary)
De arktiske kameler (oversigt) 2019 Production company Series (documentary)
Héraðið 2019 Production company Feature
On the Inside of a Military Dictatorship 2019 Production company DK/Documentary
Unga Astrid 2019 Production company Feature
Krigsfotografen 2019 Production company DK/Documentary
Undtagelsen 2019 Production company DK/Feature
Cold Case Hammarskjöld 2019 Production company DK/Documentary
Ser du månen, Daniel 2019 Production company DK/Feature
School of Seduction 2019 Production company DK/Documentary
Jagten på lykken 2019 Production company DK/Documentary
Psykosia 2019 Production company DK/Feature
Dronningen 2019 Production company DK/Feature
Reformisten – den kvindelige imam 2019 Production company DK/Documentary
Amys vilje 2019 Production company DK/Documentary
Patrimonium 2019 Production company DK/Documentary
Rita og Krokodille: Jul 2018 Production company DK/Short fiction
Vitello (oversigt) 2018 Production company TV series
Vitello 2018 Production company DK/Feature
Greyzone 2018 Production company TV series
Nytårsaften 2018 Production company DK/Short fiction
Køkkenhaven 2018 Production company DK/Short fiction
Kroket 2018 Production company DK/Short fiction
En Regnvejrsdag 2018 Production company DK/Short fiction
Rita og Krokodille: Halloween 2018 Production company DK/Short fiction
Rita og Krokodille: Forår 2018 Production company DK/Short fiction
Slottet 2018 Production company DK/Short fiction
Vitello vil have en far 2018 Production company TV series
Vitello napper en kat 2018 Production company TV series
Hjertelandet 2018 Production company DK/Documentary
Vitello bliver forretningsmand 2018 Production company TV series
Vitello tigger en masse slik 2018 Production company TV series
Vitello bygger en monsterfælde 2018 Production company TV series
Vitello møder Gud 2018 Production company TV series
Vitello får en klam kæreste 2018 Production company TV series
Vitello skal have en papfar 2018 Production company TV series
Vitello ønsker sig en hund 2018 Production company TV series
Vitello gør en god gerning 2018 Production company TV series
Vitello er bagvendt 2018 Production company TV series
Vitello køber en vidunderlig julegave 2018 Production company TV series
The Raft 2018 Production company Documentary
Duen 2018 Production company DK/Short fiction
Vitello graver et hul 2018 Production company TV series
Farmors Fødselsdag 2018 Production company DK/Short fiction
Rita og Krokodille: Nat 2018 Production company DK/Short fiction
Veninderne 2018 Production company DK/Short fiction
Kriger - Showdown 2018 Production company TV series
Vildheks 2018 Production company DK/Feature
Den skyldige 2018 Production company DK/Feature
I krig & kærlighed 2018 Production company DK/Feature
Rekonstruktion Utøya 2018 Production company Documentary
Battle 2018 Production company Feature
Fædre og sønner 2018 Production company DK/Documentary
Kriger - Begravelsen 2018 Production company TV series
Kriger (oversigt) 2018 Production company TV series
Kriger - Testen 2018 Production company TV series
Kriger - Krigen 2018 Production company TV series
Badedyret 2018 Production company DK/Short fiction
Kriger - Rotten 2018 Production company TV series
Kriger - Afhøringen 2018 Production company TV series
Lost Warrior 2018 Production company DK/Documentary
På Langrend 2018 Production company DK/Short fiction
I Parken 2018 Production company DK/Short fiction
Fødselsdagsfesten 2018 Production company DK/Short fiction
The Kindness of Strangers 2018 Production company DK/Feature
Rita og Krokodille: I Biografen 2018 Production company DK/Short fiction
Stranden 2018 Production company DK/Short fiction
Hulen 2018 Production company DK/Short fiction
Rita og Krokodille: Blåbær 2018 Production company DK/Short fiction
Rita og Krokodille 2 (oversigt) 2018 Production company Series (fiction)
Undir trénu 2018 Production company Feature
The House That Jack Built 2018 Production company DK/Feature
Dobbeltspil 2018 Production company DK/Feature
Jeg er William 2017 Production company DK/Feature
That Summer 2017 Production company DK/Documentary
Golden Dawn Girls 2017 Production company Documentary
The Distant Barking of Dogs 2017 Production company DK/Documentary
Post Punk Disorder 2017 Production company Documentary
Du forsvinder 2017 Production company DK/Feature
Fanget i de fries land 2017 Production company DK/Documentary
Bobbi Jene 2017 Production company DK/Documentary
Jätten 2017 Production company Feature
The Distant Barking of Dogs 2017 Production company DK/Documentary
QEDA 2017 Production company DK/Feature
Tom of Finland 2017 Production company Feature
Borg vs McEnroe 2017 Production company Feature
Den utrolige historie om den kæmpestore pære 2017 Production company DK/Feature
The Square 2017 Production company Feature
Sikke et cirkus 2017 Production company DK/Feature
Thelma 2017 Production company Feature
Badehotellet 4 2017 Production company TV series
Vinterbrødre 2017 Production company DK/Feature
Mesteren 2017 Production company DK/Feature
Der kommer en dag 2016 Production company DK/Feature
Tordenskjold & Kold 2016 Production company DK/Feature
Flaskepost fra P 2016 Production company DK/Feature
Kollektivet 2016 Production company DK/Feature
De standhaftige 2016 Production company DK/Feature
Monalisa Story – A Film About Love, Struggle and Heroin 2016 Production company Documentary
Den magiske juleæske 2016 Production company DK/Feature
Rosemari 2016 Production company Feature
Den allvarsamma leken 2016 Production company Feature
Tutti a casa - Al magt til folket? 2016 Production company DK/Documentary
Idealisten 2015 Production company DK/Feature
Sommeren '92 2015 Production company DK/Feature
Guldkysten 2015 Production company DK/Feature
Þrestir 2015 Production company DK/Feature
Nøgle hus spejl 2015 Production company DK/Feature
Skammerens datter 2015 Production company DK/Feature
En chance til 2015 Production company DK/Feature
Badehotellet 3 2015 Production company TV series
Fúsi 2015 Production company Feature
Äidin toive 2015 Production company Documentary
Under sandet 2015 Production company DK/Feature
Krigen 2015 Production company DK/Feature
Norskov 1 2015 Production company TV series
The swedish Theory of Love 2015 Production company Documentary
Badehotellet 2 2015 Production company TV series
Steppeulven 2014 Production company DK/Feature
Miraklet 2014 Production company DK/Feature
Tänk om... 2014 Production company Short fiction
Kapgang 2014 Production company DK/Feature
En du elsker 2014 Production company DK/Feature
The Salvation 2014 Production company DK/Feature
Democrats 2014 Production company DK/Documentary
Force Majeure 2014 Production company Feature
1864 - brødre i krig 2014 Production company DK/Feature
Rejsen til Fjerkongens Rige 2014 Production company Feature
Forhandleren 2014 Production company DK/Documentary
Antboy: Den Røde Furies hævn 2014 Production company DK/Feature
Kulturkatedraler: Halden fængsel 2014 Production company DK/Documentary
Cirkusdynastiet 2014 Production company DK/Documentary
The Black Power Mixtape 1967-1975 2014 Production company Documentary
Nymphomaniac Director's Cut 2014 Production company DK/Feature
Pixadores 2014 Production company Documentary
Pojken med guldbyxorna 2014 Production company Feature
Kraftidioten 2014 Production company Feature
Rita og Krokodille (oversigt) 2013 Production company DK/Short fiction
Rita og Krokodille: Camping 2013 Production company DK/Short fiction
Ai Weiwei The Fake Case 2013 Production company DK/Documentary
Badehotellet 1 2013 Production company TV series
Two Raging Grannies 2013 Production company Documentary
Hokus pokus Alfons Åberg 2013 Production company Feature
Nymphomaniac 2013 Production company DK/Feature
American Vagabond 2013 Production company Documentary
Ekspeditionen til verdens ende 2013 Production company DK/Documentary
Spies og Glistrup 2013 Production company DK/Feature
Sepideh 2013 Production company DK/Documentary
Only God Forgives 2013 Production company DK/Feature
Vi Är Bäst 2013 Production company Feature
I lossens time 2013 Production company DK/Feature
Petey and Ginger - A Testament to the Awesomeness of Mankind 2012 Production company DK/Documentary
Prick och Fläck tandtrollar 2012 Production company Short fiction
Piggy 2012 Production company DK/Short fiction
Ljusår 2012 Production company Documentary
Kapringen 2012 Production company DK/Feature
Free the mind 2012 Production company DK/Documentary
Mit Afghanistan 2012 Production company DK/Documentary
Prick och Fläck Trycker till 2011 Production company DK/Short fiction
Prick och Fläck Sjön suger 2011 Production company DK/Short fiction
Prick och Fläck på Pricknick 2011 Production company Short fiction
At Night I Fly 2011 Production company Documentary
Prik og Plet er Hemmelige 2011 Production company DK/Short fiction
Prick och Fläck ser stjärnor 2011 Production company DK/Short fiction
Simon och ekarna 2011 Production company Feature
Snuttefilm 2010 Production company Anthology
Snuttefilm - Hej då, lilla apa! 2010 Production company Short fiction
Snuttefilm - Simons anka 2010 Production company Short fiction
Snuttefilm - Hela natten 2010 Production company Short fiction
Snuttefilm - Nelly packar 2010 Production company Short fiction
Snuttefilm - Alla får åka med 2010 Production company Short fiction
Den som dræber 2010 Production company TV series
Specialisterne 2009 Production company DK/Documentary
Cairo skrald 2009 Production company DK/Documentary
Flammen & Citronen 2008 Production company DK/Feature
Troells troldspejl 2008 Production company DK/Documentary
Shadow of the Holy Book 2007 Production company Documentary
The Monastery 2006 Production company DK/Documentary
Hingitaq - de fordrevne 2004 Production company DK/Documentary
Kommer du med mig då 2003 Production company Feature
Debutanten 2002 Production company DK/Short fiction
Det blir aldrig som man tänkt sig 2000 Production company Feature
Trapper 2000 Production company DK/Short fiction
Falkehjerte 1999 Production company DK/Feature
Et hjørne af paradis 1997 Production company DK/Feature
Under ytan 1997 Production company Feature
Love & Hate - European Stories 1995 Production company DK/Short fiction
Snøvsen ta'r springet 1994 Production company DK/Feature
Strudsen 1992 Production company DK/Short fiction
Flee Production company DK/Documentary

Prices and nominations

Award Release year Festival Film
Audience Award 2019 Dokufest Prizren 2019 Reformisten – den kvindelige imam
Best Director 2019 Transilvania International Film Festival 2019 Dronningen
Best Documentary Award 2019 Sao Paulo It's All True Int. Documentary FF 2019 Cold Case Hammarskjöld
Best International Documentary 2019 Leuven, Docville 2019 Hjertelandet
Camera Justitia Award 2019 Haag, Amnesty Int. Movies that Matter Festival 2019 Cold Case Hammarskjöld
Best Actor 2019 Hong Kong International Film Festival 2019 Dronningen
Best Director 2019 Prague, One World Human Rights Film Festival 2019 Cold Case Hammarskjöld
Dragon Award Best Nordic Film 2019 Göteborg International Film Festival 2019 Dronningen
Audience Award 2019 Göteborg International Film Festival 2019 Dronningen
Best Actress 2019 Göteborg International Film Festival 2019 Dronningen
Audience Award 2019 Sundance Film Festival 2019 Dronningen
World Cinema Documentary Directing Award 2019 Sundance Film Festival 2019 Cold Case Hammarskjöld
EFCA award 2018 Poznan Ale Kino! International Children's Film Festival 2018 Jeg er William
Golden Goats Award - Best Film 2018 Poznan Ale Kino! International Children's Film Festival 2018 Jeg er William
MARCINEK - Feature Film 2018 Poznan Ale Kino! International Children's Film Festival 2018 Jeg er William
Audience Award 2018 Athens Olympia Int. Film Festival For Children and Young People 2018 Den utrolige historie om den kæmpestore pære
Best Male Actor 2018 Torino International Film Festival 2018 Den skyldige
Best Screenplay 2018 Torino International Film Festival 2018 Den skyldige
ECFA Prize of the best European film 2018 Oulu Int. Children's Film Festival 2018 Jeg er William
Best Actor 2018 Thessaloniki International Film Festival 2018 Den skyldige
Audience Award 2018 Thessaloniki International Film Festival 2018 Den skyldige
Best Screenplay 2018 Valladolid International Film Festival andre datoer 2018 Den skyldige
Critic's Prize 2018 Zürich Film Festival 2018 Den skyldige
Golden Eye for Best Documentary 2018 Zürich Film Festival 2018 Hjertelandet
Silver Spike 2018 Austin Fantastic Fest 2018 Den skyldige
Audience Award 2018 Malmö Nordisk Panorama 2018 The Distant Barking of Dogs
Grand Prix 2018 Seoul, EBS International Documentary Festival 2018 The Distant Barking of Dogs
Best Director 2018 Transilvania International Film Festival 2018 Vinterbrødre
Audience Award 2018 Transilvania International Film Festival 2018 Den skyldige
Best Director 2018 Seattle International Film Festival 2018 Den skyldige
Audience Award 2018 Seattle International Film Festival 2018 Den skyldige
Best International Film 2018 Tel Aviv Docaviv Int. Documentary Film Festival 2018 The Distant Barking of Dogs
Best Documentary Award 2018 Docsbarcelona 2018 The Distant Barking of Dogs
Documentary Academy Award 2018 Warszawa, Against Gravity 2018 The Distant Barking of Dogs
SOS Children's Villages worldwide avard 2018 München Documentary Festival 2018 The Distant Barking of Dogs
VIKTOR Main Competition International Doc 2018 München Documentary Festival 2018 The Distant Barking of Dogs
Best Film - Forward Future Section 2018 Beijing International Film Festival 2018 Vinterbrødre
Best Documentary Award 2018 Sao Paulo It's All True Int. Documentary FF 2018 The Distant Barking of Dogs
McBaine Documentary Feature Award 2018 San Francisco Int. Film Festival 2018 The Distant Barking of Dogs
Nordic Star (skuespiller) 2018 Malmö, BUFF 2018 Jeg er William
European Children´s Film Association Award 2018 Malmö, BUFF 2018 Jeg er William
2nd Prize for Best Documentary 2018 Hong Kong International Film Festival 2018 The Distant Barking of Dogs
Best Film 2018 Vilnius International Film Festival 2018 Vinterbrødre
Best Actor 2018 Vilnius International Film Festival 2018 Vinterbrødre
Golden Alexander Award 2018 Thessaloniki Documentary Festival 2018 The Distant Barking of Dogs
FIPRESCI Award best documentary 2018 Thessaloniki Documentary Festival 2018 The Distant Barking of Dogs
The Human Value Award of the Greek Parliament 2018 Thessaloniki Documentary Festival 2018 The Distant Barking of Dogs
Dragon Award Best Nordic Documentary 2018 Göteborg International Film Festival 2018 The Distant Barking of Dogs
Audience Award 2018 Rotterdam, International Film Festival 2018 Den skyldige
Junior Jury Award 2018 Rotterdam, International Film Festival 2018 Den skyldige
Audience Award 2018 Sundance Film Festival 2018 Den skyldige
Grand Jury Prize 2018 Angers Premiers Plans 2018 Vinterbrødre
IDFA First Apparance Award 2017 Amsterdam, IDFA 2017 The Distant Barking of Dogs
Best Cinematography Debut 2017 Torun, Camerimage 2017 Vinterbrødre
Best Cinematography 2017 Sevilla Festival de Cine 2017 Vinterbrødre
Special Jury Award for Best Director - Bronze 2017 Thessaloniki International Film Festival 2017 Vinterbrødre
Special Mention for the sound of the film 2017 Thessaloniki International Film Festival 2017 Vinterbrødre
FIPRESCI Special Mention 2017 Thessaloniki International Film Festival 2017 Vinterbrødre
Best Actor 2017 Locarno, Festival internazionale del film 2017 Vinterbrødre
Special Mention, Ecumenical Jury 2017 Locarno, Festival internazionale del film 2017 Vinterbrødre
Europa Cinemas Label distribution award 2017 Locarno, Festival internazionale del film 2017 Vinterbrødre
Junior Jury's First Prize 2017 Locarno, Festival internazionale del film 2017 Vinterbrødre
Best Children & Youth Film 2017 Kristiansand International Children's Film Festival 2017 Der kommer en dag
Best Documentary Award 2017 New York Tribeca Film Festival 2017 Bobbi Jene
Best Documentary Cinematography 2017 New York Tribeca Film Festival 2017 Bobbi Jene
Best Documentary Editor 2017 New York Tribeca Film Festival 2017 Bobbi Jene
NORDIC:DOX AWARD 2017 CPH:DOX 2017 Fanget i de fries land
Audience Award 2016 Los Angeles, AFI Int. Festival 2016 Under sandet
Audience Award 2016 Lübeck, Nordische Filmtage 2016 Der kommer en dag
Audience Award 2016 Hamburg FilmFest GmbH 2016 Der kommer en dag
Peace Film Prize 2016 München International Film Festival 2016 Krigen
Special Jury Award 2016 Transilvania International Film Festival 2016 Þrestir
Best Director 2016 Beijing International Film Festival 2016 Idealisten
Best Actor 2016 Beijing International Film Festival 2016 Under sandet
Best Music 2016 Beijing International Film Festival 2016 Under sandet
SIGNIS Jury Award 2016 Hong Kong International Film Festival 2016 Under sandet
Audience Award 2016 Trondheim Kosmorama International Film Festival 2016 Under sandet
Best Actress 2016 Berlinale 2016 Kollektivet
FIPRESCI AWARD 2016 Göteborg International Film Festival 2016 Þrestir
Dragon Award Best Nordic Film 2016 Göteborg International Film Festival 2016 Under sandet
Scandinavian Locations Award 2016 Göteborg International Film Festival 2016 Under sandet
Warsteiner Audience Award 2016 Rotterdam, International Film Festival 2016 Under sandet
MovieZone Award 2016 Rotterdam, International Film Festival 2016 Under sandet
Best Film 2015 Les Arcs European Film Festival 2015 Þrestir
Best Actor 2015 Les Arcs European Film Festival 2015 Þrestir
Best Cinematography 2015 Les Arcs European Film Festival 2015 Þrestir
Press Prize 2015 Les Arcs European Film Festival 2015 Þrestir
Jury Prize 2015 Marrakech International Film Festival 2015 Nøgle hus spejl
Artistic Achievement Award 2015 Thessaloniki International Film Festival 2015 Þrestir
Documentary Film Prize of the Lübeck Unions 2015 Lübeck, Nordische Filmtage 2015 Democrats
Best Film 2015 Sao Paulo Int. Film Festival 2015 Þrestir
Best Screenplay 2015 Sao Paulo Int. Film Festival 2015 Þrestir
Best Actor 2015 Tokyo International Film Festival 2015 Under sandet
Silver Hugo - New Directors Comp. 2015 Chicago International Film Festival 2015 Þrestir
1-2 Competition Main Award 2015 Warsaw International Film Festival 2015 Þrestir
Honorable Mention 2015 Bergen International Film festival 2015 Democrats
Best Documentary Award 2015 Malmö Nordisk Panorama 2015 Democrats
Best Film 2015 San Sebastian International Film Festival 2015 Þrestir
Human Rights Award 2015 Dokufest Prizren 2015 Democrats
Second Prize - Best Feature - Elements 10+ 2015 Giffoni Film Festival 2015 Skammerens datter
Audience Award - Bronze Prize 2015 Montreal Fantasia Int Film Festival 2015 Skammerens datter
Freedom Award 2015 Tel Aviv Docaviv Int. Documentary Film Festival 2015 Democrats
The Jury Pricze for Best ConScience Film 2015 Leuven, Docville 2015 Democrats
Audience Award 2015 Kristiansand International Children's Film Festival 2015 Antboy: Den Røde Furies hævn
Best Documentary Award 2015 New York Tribeca Film Festival 2015 Democrats
Best Director 2015 Prague, One World Human Rights Film Festival 2015 Democrats
Special Jury Mention 2014 CPH:DOX 2014 Democrats
REEL TALENT AWARD 2014 CPH:DOX 2014 Democrats
Costume Design 2014 Chicago International Film Festival 2014 Kapgang
SIGNIS Jury Award 2014 San Sebastian International Film Festival 2014 En chance til
Audience Award - Best International Feature 2014 Los Angeles Film Festival 2014 En du elsker
Special Mention 2014 Brussels Int. Filmfestival of Fantasy,Thriller & Science Fiction Films 2014 I lossens time
Nominated: Dragon Award Best Nordic Documentary 2014 Göteborg International Film Festival 2014 Sepideh
Women Inmates Award 2013 Montreal, Rencontres Int. du Documentaire 2013 Ekspeditionen til verdens ende
The Interfilm Church Prize 2013 Lübeck, Nordische Filmtage 2013 I lossens time
Best Cinematography 2013 SITGES Festival Internacional de Cinema Fantàstic of Catalonia 2013 Only God Forgives
Environmental Award 2013 Reykjavik Film Festival 2013 Ekspeditionen til verdens ende
Sydney Film Prize 2013 Sydney Film Festival 2013 Only God Forgives
The jury award for best international documentary 2013 Leuven, Docville 2013 Ekspeditionen til verdens ende
Special Mention 2013 Buenos Aires Festival de Cine Independiente 2013 Mit Afghanistan
Audience Award: Best Nordic Film 2013 Göteborg International Film Festival 2013 Kapringen
Variety's 10 Directors to Watch 2013 Palm Springs International Film Festival 2013 Kapringen
Crystal Arrow 2012 Les Arcs European Film Festival 2012 Kapringen
Best Actor 2012 Les Arcs European Film Festival 2012 Kapringen
Jury Award 2012 Marrakech International Film Festival 2012 Kapringen
Best Actor 2012 Marrakech International Film Festival 2012 Kapringen
Golden Alexander - Best Feature Film 2012 Thessaloniki International Film Festival 2012 Kapringen
FIPRESCI Award 2012 Thessaloniki International Film Festival 2012 Kapringen
Audience Award - New Auteurs 2012 Los Angeles, AFI Int. Festival 2012 Kapringen
Jury's Special Mention 2007 Edinburgh International Film Festival 2007 The Monastery
FIPRESCI Award best documentary 2007 Sydney Film Festival 2007 The Monastery
Millenium Award, best film 2007 Warszawa, Against Gravity 2007 The Monastery
The Kino magazine Award 2007 Warszawa, Against Gravity 2007 The Monastery
Grand Jury Award 2007 Durham, Full Frame 2007 The Monastery
Charles E. Guggenheim Emerging Artist Award 2007 Durham, Full Frame 2007 The Monastery
Honorable Mention 2007 Sao Paulo It's All True Int. Documentary FF 2007 The Monastery
Joris Ivens Award 2006 Amsterdam, IDFA 2006 The Monastery
Speciel Mention 2006 CPH:DOX 2006 The Monastery
Children's Jury's 2nd Prize, Feature Film 2000 Chicago Int. Children's Film Festival 2000 Falkehjerte
Adult Jury's 1st Prize, Feature Film 2000 Chicago Int. Children's Film Festival 2000 Falkehjerte
Silver Gryphon Prize, Best Film 1999 Giffoni Film Festival 1999 Falkehjerte
Det Danske Filminstitut registrerer international festivaldeltagelse og priser til danske film, dog primært de titler, som Filminstituttet varetager i sin festivaldistribution, og primært i forbindelse med de festivaler, som Filminstituttet har prioriteret at samarbejde med. Registreringen af festivaldeltagelse og priser til danske film, der ikke er i festivaldistribution, foretages kun for "launch"-festivaler ifølge Filminstituttets prioriterede festivalliste. Se listen over prioriterede festivaler.