enda

Nordisk Film & TV Fond

Filmography Awards
Title Year Function Category
Dobbeltspil 2018 Production company DK/Feature
The House That Jack Built 2018 Production company DK/Feature
Under the Tree 2018 Production company Feature
Rita og Krokodille 2 2018 Production company Series (fiction)
Blåbær 2018 Production company DK/Short fiction
Hulen 2018 Production company DK/Short fiction
Nat 2018 Production company DK/Short fiction
På Langrend 2018 Production company DK/Short fiction
I Biografen 2018 Production company DK/Short fiction
Stranden 2018 Production company DK/Short fiction
Fødselsdagsfesten 2018 Production company DK/Short fiction
I Parken 2018 Production company DK/Short fiction
Badedyret 2018 Production company DK/Short fiction
Veninderne 2018 Production company DK/Short fiction
Duen 2018 Production company DK/Short fiction
Farmors Fødselsdag 2018 Production company DK/Short fiction
Køkkenhaven 2018 Production company DK/Short fiction
Slottet 2018 Production company DK/Short fiction
Forår 2018 Production company DK/Short fiction
Halloween 2018 Production company DK/Short fiction
En Regnvejrsdag 2018 Production company DK/Short fiction
Kroket 2018 Production company DK/Short fiction
Jul 2018 Production company DK/Short fiction
Nytårsaften 2018 Production company DK/Short fiction
Greyzone 2018 Production company TV series
Vitello 2018 Production company DK/Feature
Fædre og sønner 2018 Production company DK/Documentary
Kaptajn Bimse 2018 Production company DK/Feature
Vildheks 2018 Production company DK/Feature
Unge Astrid 2018 Production company Feature
That Summer 2017 Production company DK/Documentary
Du forsvinder 2017 Production company DK/Feature
Vinterbrødre 2017 Production company DK/Feature
Badehotellet 4 2017 Production company TV series
Thelma 2017 Production company Feature
Sikke et cirkus 2017 Production company DK/Feature
The Square 2017 Production company Feature
The Distant Barking of Dogs 2017 Production company DK/Documentary
Den utrolige historie om den kæmpestore pære 2017 Production company DK/Feature
Borg 2017 Production company Feature
Tom of Finland 2017 Production company Feature
Mesteren 2017 Production company DK/Feature
QEDA 2017 Production company DK/Feature
Jeg er William 2017 Production company DK/Feature
Kæmpen 2017 Production company Feature
Bobbi Jene 2017 Production company DK/Documentary
Tutti a casa - Al magt til folket? 2016 Production company DK/Documentary
Den alvorsfulde leg 2016 Production company Feature
Rosemarie og gartnerens hemmelighed 2016 Production company Feature
De standhaftige 2016 Production company DK/Feature
Den magiske juleæske 2016 Production company DK/Feature
Monalisa Story – En film om kærlighed, kamp og heroin 2016 Production company Documentary
Der kommer en dag 2016 Production company DK/Feature
Kollektivet 2016 Production company DK/Feature
Flaskepost fra P 2016 Production company DK/Feature
Tordenskjold & Kold 2016 Production company DK/Feature
Badehotellet 2 2015 Production company TV series
Badehotellet 3 2015 Production company TV series
The swedish Theory of Love 2015 Production company Documentary
Norskov 1 2015 Production company TV series
Krigen 2015 Production company DK/Feature
Under sandet 2015 Production company DK/Feature
Mother's Wish 2015 Production company Documentary
Virgin Mountain 2015 Production company Feature
Idealisten 2015 Production company DK/Feature
En chance til 2015 Production company DK/Feature
Skammerens datter 2015 Production company DK/Feature
Nøgle hus spejl 2015 Production company DK/Feature
Sparrows 2015 Production company DK/Feature
Guldkysten 2015 Production company DK/Feature
Sommeren '92 2015 Production company DK/Feature
Drengen med guldbukserne 2014 Production company Feature
Pixadores 2014 Production company Documentary
Nymphomaniac Director's Cut 2014 Production company DK/Feature
De sorte pantere 1967-1975 2014 Production company Documentary
Cirkusdynastiet 2014 Production company DK/Documentary
Kulturkatedraler: Halden fængsel 2014 Production company DK/Documentary
Antboy: Den Røde Furies hævn 2014 Production company DK/Feature
Forhandleren 2014 Production company DK/Documentary
Kraftidioten 2014 Production company Feature
Rejsen til Fjerkongens Rige 2014 Production company Feature
Steppeulven 2014 Production company DK/Feature
Force Majeure 2014 Production company Feature
Democrats 2014 Production company DK/Documentary
The Salvation 2014 Production company DK/Feature
En du elsker 2014 Production company DK/Feature
Kapgang 2014 Production company DK/Feature
Tænk hvis .. 2014 Production company Short fiction
Miraklet 2014 Production company DK/Feature
1864 - brødre i krig 2014 Production company DK/Feature
American Vagabond 2013 Production company Documentary
Vi er de bedste 2013 Production company Feature
Only God Forgives 2013 Production company DK/Feature
Sepideh - Drømmen om stjernerne 2013 Production company DK/Documentary
Spies og Glistrup 2013 Production company DK/Feature
Ekspeditionen til verdens ende 2013 Production company DK/Documentary
I lossens time 2013 Production company DK/Feature
Nymphomaniac 2013 Production company DK/Feature
Rita og Krokodille (oversigt) 2013 Production company DK/Short fiction
Hokus pokus Alfons Åberg 2013 Production company Feature
Shirley & Hinda - Oprørske oldemødre 2013 Production company Documentary
Badehotellet 1 2013 Production company TV series
Ai Weiwei The Fake Case 2013 Production company DK/Documentary
Rita og Krokodille: Camping 2013 Production company DK/Short fiction
Prik og Plet hos tandlægen 2012 Production company Short fiction
Petey og Ginger - og finanskrisen i Amerika 2012 Production company DK/Documentary
Piggy 2012 Production company DK/Short fiction
Lysår 2012 Production company Documentary
Kapringen 2012 Production company DK/Feature
Free the mind 2012 Production company DK/Documentary
Mit Afghanistan 2012 Production company DK/Documentary
At Night I Fly 2011 Production company Documentary
Simon 2011 Production company Feature
Prik og Plet kikker på stjerner 2011 Production company DK/Short fiction
Prik og Plet er Hemmelige 2011 Production company DK/Short fiction
Prik og Plet med tryk på 2011 Production company DK/Short fiction
Prik og Plet på priknik 2011 Production company Short fiction
Prik og Plet Søen kalder 2011 Production company DK/Short fiction
Snuttefilm 2010 Production company Anthology
Snuttefilm - Halløj, lille abe! 2010 Production company Short fiction
Snuttefilm - Simons and 2010 Production company Short fiction
Snuttefilm - Hele natten 2010 Production company Short fiction
Snuttefilm - Nelly pakker 2010 Production company Short fiction
Snuttefilm - Alle må komme med 2010 Production company Short fiction
Den som dræber 2010 Production company TV series
Specialisterne 2009 Production company DK/Documentary
Cairo skrald 2009 Production company DK/Documentary
Flammen & Citronen 2008 Production company DK/Feature
Troells troldspejl 2008 Production company DK/Documentary
Shadow of the Holy Book 2007 Production company Documentary
The Monastery 2006 Production company DK/Documentary
Hingitaq - de fordrevne 2004 Production company DK/Documentary
Kommer du med mig då 2003 Production company Feature
Debutanten 2002 Production company DK/Short fiction
Det blir aldrig som man tänkt sig 2000 Production company Feature
Falkehjerte 1999 Production company DK/Feature
Et hjørne af paradis 1997 Production company DK/Feature
Under overfladen 1997 Production company Feature
Love & Hate - European Stories 1995 Production company DK/Short fiction
Snøvsen ta'r springet 1994 Production company DK/Feature

Prices and nominations

Award Release year Festival Film
Best Film - Forward Future Section 2018 Beijing International Film Festival 2018 Vinterbrødre
Best Documentary Award 2018 Sao Paulo It's All True Int. Documentary FF 2018 Distant Barking of Dogs
McBaine Documentary Feature Award 2018 San Francisco Int. Film Festival 2018 Distant Barking of Dogs
Nordic Star (skuespiller) 2018 Malmö, BUFF 2018 Jeg er William
European Children´s Film Association Award 2018 Malmö, BUFF 2018 Jeg er William
2nd Prize for Best Documentary 2018 Hong Kong International Film Festival 2018 Distant Barking of Dogs
Best Film 2018 Vilnius International Film Festival 2018 Vinterbrødre
Best Actor 2018 Vilnius International Film Festival 2018 Vinterbrødre
Youth Jury's Award for Best Feature Documentary 2018 Geneve, Forum on Human Rights 2018 Distant Barking of Dogs
Golden Alexander Award 2018 Thessaloniki Documentary Festival 2018 Distant Barking of Dogs
FIPRESCI Award best documentary 2018 Thessaloniki Documentary Festival 2018 Distant Barking of Dogs
The Human Value Award of the Greek Parliament 2018 Thessaloniki Documentary Festival 2018 Distant Barking of Dogs
Dragon Award Best Nordic Documentary 2018 Göteborg International Film Festival 2018 Distant Barking of Dogs
Grand Jury Prize 2018 Angers Premiers Plans 2018 Vinterbrødre
IDFA First Apparance Award 2017 Amsterdam, IDFA 2017 Distant Barking of Dogs
Best Cinematography Debut 2017 Torun, Camerimage 2017 Vinterbrødre
Best Cinematography 2017 Sevilla Festival de Cine 2017 Vinterbrødre
Special Jury Award for Best Director - Bronze 2017 Thessaloniki International Film Festival 2017 Vinterbrødre
Special Mention for the sound of the film 2017 Thessaloniki International Film Festival 2017 Vinterbrødre
FIPRESCI Special Mention 2017 Thessaloniki International Film Festival 2017 Vinterbrødre
Special Jury Mention 2017 La Roche-sur-Yon Film Festival 2017 Vinterbrødre
New Talent Award 2017 CPH PIX 2017 Vinterbrødre
FIPRESCI Special Mention 2017 Warsaw, Era New Horizons Film Festival 2017 Vinterbrødre
Best Actor 2017 Locarno, Festival internazionale del film 2017 Vinterbrødre
Special Mention, Ecumenical Jury 2017 Locarno, Festival internazionale del film 2017 Vinterbrødre
Europa Cinemas Label distribution award 2017 Locarno, Festival internazionale del film 2017 Vinterbrødre
Junior Jury's First Prize 2017 Locarno, Festival internazionale del film 2017 Vinterbrødre
Best Children & Youth Film 2017 Kristiansand International Children's Film Festival 2017 kommer en dag
Best Documentary Award 2017 New York Tribeca Film Festival 2017 Bobbi Jene
Best Documentary Cinematography 2017 New York Tribeca Film Festival 2017 Bobbi Jene
Best Documentary Editor 2017 New York Tribeca Film Festival 2017 Bobbi Jene
Audience Award 2017 Würzburg International Film Weekend 2017 kommer en dag
Best Cinematography 2016 Berlin European Film Academy Awards 2016 Under sandet
Best Make-up 2016 Berlin European Film Academy Awards 2016 Under sandet
Best Costume Design 2016 Berlin European Film Academy Awards 2016 Under sandet
Best Editor 2016 Berlin European Film Academy Awards 2016 Kollektivet
Audience Award 2016 Los Angeles, AFI Int. Festival 2016 Under sandet
Audience Award 2016 Lübeck, Nordische Filmtage 2016 kommer en dag
Best Costume 2016 Waterloo Historic Film Festival 2016 Tordenskjold & Kold
Critic's Prize 2016 Waterloo Historic Film Festival 2016 Tordenskjold & Kold
Audience Award 2016 Hamburg FilmFest GmbH 2016 kommer en dag
Student Award 2016 WAR ON SCREEN International Festival of Cinema 2016 Under sandet
Audience Award 2016 WAR ON SCREEN International Festival of Cinema 2016 Under sandet
Best Feature Film 13+ 2016 Frankfurt Lucas International Children's Film Festival 2016 Þrestir
Ecumenical Jury Award 2016 Miskolc International Film Festival 2016 Under sandet
FIPRESCI Award 2016 Miskolc International Film Festival 2016 Under sandet
Adolph Zukor Prize [Grand Prize of the Jury] 2016 Miskolc International Film Festival 2016 Under sandet
Best Film 2016 Pula Film Festival 2016 Þrestir
Best Director 2016 Pula Film Festival 2016 Þrestir
Peace Film Prize 2016 Munich International Film Festival 2016 Krigen
Special Jury Award 2016 Transilvania International Film Festival 2016 Þrestir
Best Director 2016 Beijing International Film Festival 2016 Idealisten
Best Actor 2016 Beijing International Film Festival 2016 Under sandet
Best Music 2016 Beijing International Film Festival 2016 Under sandet
SIGNIS Jury Award 2016 Hong Kong International Film Festival 2016 Under sandet
Grand Prix - Jury Prize 2016 Mamers en Mars FF 2016 Þrestir
Grand Prix 2016 Prague Febiofest, Int. Film, TV and Video Festival 2016 Þrestir
Audience Award 2016 Trondheim Kosmorama International Film Festival 2016 Under sandet
Best Supporting Actress 2016 Bodil Filmmedarbejderforeningen 2016 Nøgle hus spejl
Best Danish Film 2016 Bodil Filmmedarbejderforeningen 2016 Under sandet
Best Actor 2016 Bodil Filmmedarbejderforeningen 2016 Under sandet
Best Actor in a Supporting Role 2016 Bodil Filmmedarbejderforeningen 2016 Under sandet
Nominated Best Foreign Film 2016 Los Angeles, Oscar Academy 2016 Krigen
The Golden Taiga (Best film) 2016 Khanty-Mansiisk, Spirit of Fire FF 2016 Þrestir
Grand Prix 2016 Luxembourg City Film Festival 2016 Under sandet
Audience Award 2016 Luxembourg City Film Festival 2016 Under sandet
Young Jury Award 2016 Luxembourg City Film Festival 2016 Under sandet
Best Actress 2016 Berlinale 2016 Kollektivet
Best Children & Youth Film 2016 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2016 Skammerens datter
Best Actor 2016 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2016 Sommeren '92
Best Leading Actress 2016 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2016 Krigen
Best Danish Feature Film 2016 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2016 Under sandet
Audience Award 2016 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2016 Under sandet
Best Director 2016 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2016 Under sandet
Best Screenplay 2016 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2016 Under sandet
Best Cinematography 2016 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2016 Under sandet
Best Editing 2016 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2016 Under sandet
Audience Award 2016 Scope100 2016 Þrestir
FIPRESCI AWARD 2016 Göteborg International Film Festival 2016 Þrestir
Dragon Award Best Nordic Film 2016 Göteborg International Film Festival 2016 Under sandet
Scandinavian Locations Award 2016 Göteborg International Film Festival 2016 Under sandet
Best Film 2016 Würzburg International Film Weekend 2016 Krigen
Warsteiner Audience Award 2016 Rotterdam, International Film Festival 2016 Under sandet
MovieZone Award 2016 Rotterdam, International Film Festival 2016 Under sandet
Best Film 2016 RamDam FilmFestival 2016 Under sandet
Most Disturbing Movie 2016 RamDam FilmFestival 2016 Under sandet
Best Film 2015 Les Arcs European Film Festival 2015 Þrestir
Best Actor 2015 Les Arcs European Film Festival 2015 Þrestir
Best Cinematography 2015 Les Arcs European Film Festival 2015 Þrestir
Press Prize 2015 Les Arcs European Film Festival 2015 Þrestir
Jury Prize 2015 Marrakech International Film Festival 2015 Nøgle hus spejl
Audience Award 2015 Gijon International Film Festival 2015 Under sandet
Special Mention 2015 Zagreb Film Festival 2015 Krigen
Artistic Achievement Award 2015 Thessaloniki International Film Festival 2015 Þrestir
Documentary Film Prize of the Lübeck Unions 2015 Lübeck, Nordische Filmtage 2015 Democrats
1st prize children's jury 2015 brussels Filem'on Children Film Festival 2015 Skammerens datter
1st prize children's jury 2015 brussels Filem'on Children Film Festival 2015 Skammerens datter
Best Film 2015 Sao Paulo Int. Film Festival 2015 Þrestir
Best Screenplay 2015 Sao Paulo Int. Film Festival 2015 Þrestir
Best Actor 2015 Tokyo International Film Festival 2015 Under sandet
Silver Hugo - New Directors Comp. 2015 Chicago International Film Festival 2015 Þrestir
Best International Documentary 2015 Hot Springs Documentary Film Festival 2015 Democrats
1-2 Competition Main Award 2015 Warsaw International Film Festival 2015 Þrestir
Best Director 2015 Harare, Zimbabwe Int. Film Festival 2015 Democrats
Honorable Mention 2015 Bergen International Film festival 2015 Democrats
Audience Award 2015 Budapest Documentary Film Festival 2015 Democrats
Best Documentary Award 2015 Malmö Nordisk Panorama 2015 Democrats
Best Film 2015 San Sebastian International Film Festival 2015 Þrestir
Human Rights Award 2015 Dokufest Prizren 2015 Democrats
Second Prize - Best Feature - Elements 10+ 2015 Giffoni Film Festival 2015 Skammerens datter
Special Mention 2015 Durban International Film Festival 2015 Democrats
Audience Award - Bronze Prize 2015 Montreal Fantasia Int Film Festival 2015 Skammerens datter
Grand Prix International du Documentaire 2015 Ouagadougo, Festival Ciné Droit Libre 2015 Democrats
Freedom Award 2015 Tel Aviv Docaviv Int. Documentary Film Festival 2015 Democrats
The Jury Pricze for Best ConScience Film 2015 Leuven, Docville 2015 Democrats
Audience Award 2015 Kristiansand International Children's Film Festival 2015 Antboy: Den Røde Furies hævn
Best Documentary Award 2015 New York Tribeca Film Festival 2015 Democrats
Jury Award 2015 Beaune International Thriller Film Festival 2015 chance til
Best Director 2015 Prague, One World Human Rights Film Festival 2015 Democrats
Nomination. Best Feature Documentary 2015 Danmarks Film Akademi 2015 Democrats
Special Jury Mention 2014 CPH:DOX 2014 Democrats
REEL TALENT AWARD 2014 CPH:DOX 2014 Democrats
2014 Berlin Prix Europa Festival 2014 Forhandleren
Best Actress 2014 Abu Dhabi Middle East International FF 2014 chance til
Costume Design 2014 Chicago International Film Festival 2014 Kapgang
SIGNIS Jury Award 2014 San Sebastian International Film Festival 2014 chance til
Special Jury Mention 2014 Yangon, Human Rights Film Festival 2014 Ai Weiwei The Fake Case
Audience Award - Best International Feature 2014 Los Angeles Film Festival 2014 En du elsker
Best Actress 2014 festroia setubal 2014 En du elsker
CICAE PRIZE 2014 festroia setubal 2014 En du elsker
Special Mention 2014 Brussels Int. Filmfestival of Fantasy,Thriller & Science Fiction Films 2014 I lossens time
Maysles Brothers Award 2014 Belfast Film Festival 2014 Sepideh
Best Documentary Film 2014 Bodil Filmmedarbejderforeningen 2014 Ai Weiwei The Fake Case
Best Score 2014 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2014 Only God Forgives
Best Sound Design 2014 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2014 Only God Forgives
Nominated: Dragon Award Best Nordic Documentary 2014 Göteborg International Film Festival 2014 Sepideh
Women Inmates Award 2013 Montreal, Rencontres Int. du Documentaire 2013 Ekspeditionen til verdens ende
The Interfilm Church Prize 2013 Lübeck, Nordische Filmtage 2013 I lossens time
Best Feature Film 2013 Detour Travel Film Festival 2013 Kapringen
Best Cinematography 2013 SITGES Festival Internacional de Cinema Fantàstic of Catalonia 2013 Only God Forgives
Special Mention 2013 Camden Int. Film Festival 2013 Ekspeditionen til verdens ende
Environmental Award 2013 Reykjavik Film Festival 2013 Ekspeditionen til verdens ende
Best Actor 2013 Montreal World Film Festival 2013 Miraklet
Sydney Film Prize 2013 Sydney Film Festival 2013 Only God Forgives
The jury award for best international documentary 2013 Leuven, Docville 2013 Ekspeditionen til verdens ende
Grand Prix 2013 Trento Int. Film festival of Mountains 2013 Ekspeditionen til verdens ende
Special Mention 2013 Buenos Aires Festival de Cine Independiente 2013 Mit Afghanistan
Bodil, Best Danish Feature Film 2013 Bodil Filmmedarbejderforeningen 2013 Kapringen
Best Documentary Award 2013 Brussels One World International Human Rights Festival 2013 Mit Afghanistan
Robert, Best Danish Feature Film 2013 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2013 Kapringen
Robert, Best Male Leading Role 2013 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2013 Kapringen
Robert, Best Screen Play 2013 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2013 Kapringen
Robert, Best Editor 2013 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2013 Kapringen
Robert, Best Sound 2013 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2013 Kapringen
Audience Award: Best Nordic Film 2013 Göteborg International Film Festival 2013 Kapringen
Variety's 10 Directors to Watch 2013 Palm Springs International Film Festival 2013 Kapringen
Crystal Arrow 2012 Les Arcs European Film Festival 2012 Kapringen
Best Actor 2012 Les Arcs European Film Festival 2012 Kapringen
Jury Award 2012 Marrakech International Film Festival 2012 Kapringen
Best Actor 2012 Marrakech International Film Festival 2012 Kapringen
Golden Alexander - Best Feature Film 2012 Thessaloniki International Film Festival 2012 Kapringen
FIPRESCI Award 2012 Thessaloniki International Film Festival 2012 Kapringen
Audience Award - New Auteurs 2012 Los Angeles, AFI Int. Festival 2012 Kapringen
Best Actor 2012 Abu Dhabi Middle East International FF 2012 Kapringen
Special Jury Mention 2012 Abu Dhabi Middle East International FF 2012 Kapringen
Best Cinematography 2009 Bodil Filmmedarbejderforeningen 2009 Flammen & Citronen
Robert, Best Production Design 2009 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2009 Flammen & Citronen
Robert, Best Special Effects 2009 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2009 Flammen & Citronen
Robert, Best Make Up 2009 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2009 Flammen & Citronen
Robert, Best Costumes 2009 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2009 Flammen & Citronen
Robert, Best Sound 2009 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2009 Flammen & Citronen
Outstanding Achievement International Feature 2008 Cinema Eye Honors 2008 Monastery
Best Documentary 2008 Bodil Filmmedarbejderforeningen 2008 Monastery
Best Documentary Film 2007 Aarhus Filmfestival 2007 Monastery
Jury's Special Mention 2007 Edinburgh International Film Festival 2007 Monastery
FIPRESCI Award best documentary 2007 Sydney Film Festival 2007 Monastery
Canvas Price 2007 Leuven Short Film Festival Docville documentary festival 2007 Monastery
Millenium Award, best film 2007 Warszawa, Against Gravity 2007 Monastery
The Kino magazine Award 2007 Warszawa, Against Gravity 2007 Monastery
Grand Jury Award 2007 Durham, Full Frame 2007 Monastery
Charles E. Guggenheim Emerging Artist Award 2007 Durham, Full Frame 2007 Monastery
Grand Prix 2007 Chicago International Documentary Festival 2007 Monastery
Honorable Mention 2007 Sao Paulo It's All True Int. Documentary FF 2007 Monastery
Joris Ivens Award 2006 Amsterdam, IDFA 2006 Monastery
Speciel Mention 2006 CPH:DOX 2006 Monastery
Children's Jury's 2nd Prize, Feature Film 2000 Chicago Int. Children's Film Festival 2000 Falkehjerte
Adult Jury's 1st Prize, Feature Film 2000 Chicago Int. Children's Film Festival 2000 Falkehjerte
Silver Gryphon Prize, Best Film 1999 Giffoni Film Festival 1999 Falkehjerte
Det Danske Filminstitut registrerer international festivaldeltagelse og priser til danske film, dog primært de titler, som Filminstituttet varetager i sin festivaldistribution, og primært i forbindelse med de festivaler, som Filminstituttet har prioriteret at samarbejde med. Registreringen af festivaldeltagelse og priser til danske film, der ikke er i festivaldistribution, foretages kun for "launch"-festivaler ifølge Filminstituttets prioriterede festivalliste. Se listen over prioriterede festivaler.