enda

Those who kill

TV series

Basic information Credits Festivals & awards Materials

Companies

Co-producer Miso Film, TV2 Danmark, SF Film A/S, TV4 Sverige, TV 2 Norge, ZDF
With support from Nordisk Film & TV Fond

Direction

Direction Niels Nørløv Hansen
Direction Kasper Barfoed
Direction Birger Larsen
Assistant director Christian Grønvall
Continuity Lillian Rype Fokdal
Continuity Stine Monty Freddie
Casting Tanja Grunwald

Script

Screenplay Elsebeth Egholm
Screenplay Stefan Jaworski
Screenplay Siv Rajendram
Screenplay Rikke de Fine Licht
Screenplay Per Daumiller
Screenplay Torleif Hoppe
Screenplay Morten Dragsted
Screenplay Siv Rajendram Eliassen
Screenplay Karina Dam

Production

Producer Jonas Allen
Producer Peter Bose
Executive producer Klaus Bassiner
Executive producer Caroline Blanco
Executive producer Wolfgang Feindt
Executive producer Michael Fleischer
Executive producer Peter Nadermann
Line producer Lene Nielsen
Associate producer Christian Rank
Producer's assistant Beatrice von Schwerin
Production manager Anders Barlebo
Production manager Maj-Britt Paulmann
Production manager Anne Mette Lund
Post-production supervisor Charlotte Buch
Location manager Rasmus Rise Michaelsen
TV2 editor Keld Reinicke
TV2 editor Lars Sund Duus
TV2 editor Niels Fonseca
Production manager Carsten Sparwath
Unit manager Tue Czajkowski
Production supervisor Charlotte Buch

Cinematography

Cinematographer Niels Reedtz Johansen
Cinematographer Eric Kress
Cinematographer Ian N. Tomkins
Cinematographer Magnus Nordenhof Jønck

Electrical dept.

Gaffer Tobias Juhl
Gaffer Per Danbo
Best boy Martin Lerche

Editing

Editor Leif Axel Kjeldsen
Editor Henrik Vincent Thiesen
Editor Per Sandholt
Assistant editor Olesya Kireeva

Music

Composer Frans Bak

Production design

Production designer Rasmus Thjellesen
Art director Jacob Stig Olsson
Props Katrine Hyllegaard
Set dresser Jacob With Carlsen
Set dresser Torben Stig Nielsen

Wardrobe

Costume on set Susie Bjørnvad
Costume on set Signe Sejlund
Costume on set Stine Terp

Makeup

Chief makeup artist Bjørg Serup
Hair and makeup designer Bjørg Serup

Sound

Sound designer Nino Jacobsen
Sound engineer Morten Degnbol
Sound editor Henrik Gugge Garnov

Special effects

SFX Kim Asmussen
SFX Søren Skov Haraldsted
SFX Hummer Højmark
SFX Christian Kitter
SFX Claus Nørregård

Visual effects

VFX Martin Madsen

Appearance

Katrine Ries Laura Bach
Thomas Schaeffer Jakob Cedergren
Magnus Bisgaard Lars Mikkelsen
Mia Vogelsang Lærke Winther Andersen
Molbeck Frederik Nørgaard
Benedicte Schaeffer Iben Dorner
Johan Schaeffer Benjamin Brüel
Adam Krogh Carsten Bjørnlund
Lars Werner David Dencik
Andrea Lorck Stine Stengade
Malene Winther Mia Nielsen-Jexen
Christian Lorck Morten Lützhøft
Sora Lorck Emma B. Marott
Julie Reinholt Vibeke Ankjær
Amir Sami Darr
Nabo Elsebeth Steentoft
Fie Schultz Line Kruse
Ulrik Helk Mads Wille
Anders David Bjergsø
Jakov Kim Bodnia
Sebastian Toke Lars Bjarke
David Thomas Levin
Kabaka Mutesa Daniel Zefier
Mikhail Stanislav Sevcik
Andreas Allan Hyde
Carsten André Babikian
Yuri Tómas Lemarquis
Igor Igor Rado
Ivan Mikhail Belinson
Vito Ramadan Huseini
Undercoverbetjent Nicolaj Kolind
Oleg Mikkel Boe Følsgaard
Læge Olaf Johannessen
Sygeplejerske Susanne Juhasz

Det Danske Filminstitut registrerer international festivaldeltagelse og priser til danske film, dog primært de titler, som Filminstituttet varetager i sin festivaldistribution, og primært i forbindelse med de festivaler, som Filminstituttet har prioriteret at samarbejde med. Registreringen af festivaldeltagelse og priser til danske film, der ikke er i festivaldistribution, foretages kun for "launch"-festivaler ifølge Filminstituttets prioriterede festivalliste. Se listen over prioriterede festivaler.