enda

Arvingerne 3

495 min.TV series

Basic information Credits Festivals & awards

Companies

Production companies Danmarks Radio
Domestic distribution Danmarks Radio

Direction

Direction Pernilla August
1st assistant director Hanna Nilsson
Direction Heidi Maria Faisst
3rd assistant director Aksel Leth
Direction Trine Dyrholm
3rd assistant director Sidsel Møller Johnsen
Direction May el-Toukhy
2nd assistant director Mikael Zilmer
Extras coordinator Maria Winther Nørgaard
Extras coordinator Katrine Juul Svendsgaard
Casting Djamila Hansen
Casting Anja Philip
Casting: children Jette Termann
Director (Title Sequence) Maria Einstein Biilmann
Director (Title Sequence) Casper Sejersen
Continuity Marit Falkum Enerhaug
Continuity Lillian Rype Fokdal

Script

Main screenwriter Maya Ilsøe
Screenplay Lolita Belstar
Screenplay Tommy Bredsted
Screenplay Heidi Maria Faisst
Screenplay Maja Jul Larsen
Screenplay Mia Stensgaard

Production

Producer Karoline Leth
Executive producer Piv Bernth
Line producer Kristine Marie Jakobsen
Production manager Louise Kjær-Madsen
Post-producton coordinator Glennie Pettersson
Production coordinator (Greenland) Ulrik Bang
Production assistant Carina Svendsgaard Jeppesen
Location manager Rasmus Christoffersen
Research Camilla Brem
Research Carina Kamper
Production assistant (Greenland) Lars Fredsbo
Post Producer Karen Maarbjerg

Cinematography

Cinematographer Niels Thastum
Cinematographer Jasper Spanning
Cinematographer Aske Alexander Foss
Cinematographer: title sequence Peter Hjorth
Cinematographer Erik Molberg Hansen
Cinematographer Linda Wassberg
Focus puller Thomas Holm Deleurang
Focus puller Linda Laage S. Olsen
B-camera operator Louise McLaughlin
Focus puller Ivan Molina Carmona
Best boy grip Lars "Snitt" Weirsøe
Video assist Anthon F. Tougaard Jørgensen
DIT Jesper Edvardsen

Stills

Stills Per Arnesen

Electrical dept.

Gaffer Tobias Juhl
Gaffer Michael Sørensen
Gaffer Aslak Lytthans
Best boy David Medina
Assistant lighting technician Mathias Radmer
Best boy Mathias Asger Rasmussen
Best boy Kenneth Andersen
Best boy Tue Bengtson

Editing

Editor Morten Højbjerg
Editor Anja Farsig
Assistant editor Camilla Ebling
Assistant editor Jakob Juul Toldam
Online Adam Bendixen
Off-ine editor Tine Rønde Jensen
Editor (Title Sequence) Martin Schade

Music

Composer Magnus Jarlbo
Composer Sune Martin
Composer Sebastian Öberg

Production design

Production designer Mia Stensgaard
Property master Katrine Hyllegaard
Property master Jon Truelsen
Props Gitte Malling
Props Sidse Færk
Props (Greenland) Nina Paninngnaq S. Jacobsen
Props Kasper Søndergaard Batz
Props Christian Gad
Props Jesper Clausen

Wardrobe

Key costumer Tanja Eleonora Spang
Costume on set Mette Meinicke
Costume on set Sofie Schou
Costume on set Ninna Hensel
Dresser Marie Kristine Berglund Rohrberg

Makeup

Hair and makeup designer Elisabeth Bukkehave
Makeup artist Jeanet Keil
Makeup artist Christina Klinke Søegaard
Horse makeup Svend Nielsen
Makeup artist Mulle Lauritzen

Sound

Sound designer Eddie Simonsen
Sound designer Anne Jensen
Foley artist Torben Greve
Foley editor Peter Schiøtz
Foley editor Christian H. Lund
Sound assistant Johannes Rose
Sound Peter Kofoed
Boom operator Morten Bak Jensen
Boom operator Martin Saabye Andersen
Boom operator Lars Gerrild
Sound assistant Diana Queriós

Special effects

Special effects Peter Hjorth

Visual effects

Visual effects Kasper Jansen
Graphic design Ida Hoffart
Colorist Bill Shearman
Mastering Steffen Benger

Stunt

Stunt coordinator Stig Günther

Appearance

Karin Pernilla August
Klaus Henrik Birch
Frederik Grønnegaard Carsten Bjørnlund
Gro Grønnegaard Trine Dyrholm
Emil Grønnegaard Mikkel Boe Følsgaard
Jensen Peter Gantzler
Aksel Mikkel Arendt
Nick Simon Bennebjerg
Signe Larsen Marie Bach Hansen
Bestyrelsesformand Katja Holm
Lise Larsen Annette Katzmann
Ole Morten Kirkskov
Lone Ramsbøll Kirsten Lehfeldt
Pitu Sonny Lindberg
Hannah Grønnegaard Karla Løkke
Villads Grønnegaard Victor Stoltenberg Nielsen
Kim Peter Hesse Overgaard
Robert Eliassen Trond Espen Seim
Rikke Barbro Skolmen
John Larsen Jens Jørn Spottag
Malik Steven Sørensen
Nuka Vivi Sørensen
Bestyrelsesmedlem Donald Andersen
Kvinde på hotel Christine Gjerulff
Vagtmand Jonas Kriegbaum
Lokal mand Mads Rømer
Emils veninde Filippa Suenson

Det Danske Filminstitut registrerer international festivaldeltagelse og priser til danske film, dog primært de titler, som Filminstituttet varetager i sin festivaldistribution, og primært i forbindelse med de festivaler, som Filminstituttet har prioriteret at samarbejde med. Registreringen af festivaldeltagelse og priser til danske film, der ikke er i festivaldistribution, foretages kun for "launch"-festivaler ifølge Filminstituttets prioriterede festivalliste. Se listen over prioriterede festivaler.