enda

Bamses billedbog

TV seriesChildren's films

Basic information Credits Festivals & awards

Companies

Production companies Dansk Tegnefilm, Danmarks Radio
Domestic distribution Danmarks Radio

Direction

Direction Katrine Hauch-Fausbøll
Direction Søren Hauch-Fausbøll

Script

Screenplay Elin Bing
Screenplay Katrine Hauch-Fausbøll
Screenplay Hanne Willumsen
Screenplay Finn Bentzen
Screenplay Jytte Hauch-Fausbøll
Screenplay Poul Nesgaard
Screenplay Elith Nulle Nykjær Jørgensen
Screenplay Julie Stephensen
Screenplay Gitte Melgaard
Screenplay Thomas Winding

Production

Producer Katrine Hauch-Fausbøll
Executive producer Birte Engelhardt
Executive producer Birte Holm
Executive producer Preben Vridstoft
Assisting producer Julie Lund Hansen
Assisting producer Lisbet Ring Albrectsen
Assisting producer Birgit Jensen
Assisting producer Margrethe Skovgård
Assisting producer Sisse Clausen
Assisting producer Rikke Haxthausen
Assisting producer Camilla Windeløv
Assisting producer Ulla Mark
Assisting producer Ella Vigh
Assisting producer Charlotte Therkildsen
Assisting producer Camilla Weinholdt
Assisting producer Trice Angie Christiansen
Production assistant Torben Halling
Production assistant Finn Honore
Production assistant Jørn Tovgaard
Production assistant Peter Østergaard
Technical coodinator Eric Bryde
Technical coodinator Svend Erik Stub

Cinematography

Camera operator Mogens Larsen
Camera operator Henning Nilsson
Camera operator Ivan Brandt
Camera operator Ivan Strand
Camera operator Britt Willum
Video technician Flemming Poulsen
Video technician Jørgen Mose

Electrical dept.

Best boy Carlo Rasmussen
Best boy Søren Maarbjerg
Prelight studio Michael Krogh

Editing

Editor Jette Hasager
Editor Camilla Bichel
Editor Egon Christensen

Music

Composer Aske Bentzon
Composer Jan Rørdam

Production design

Production designer Gyda Rasmussen
Production designer Helge Rørbæk
Props Henrik Skov Larsen
Set manager Ilse Dickers
Set manager Anita Maj Britt Larsson

Wardrobe

Costume designer Inge Andersen
Costume designer Ane Slott Petersen
Dresser Lis Jespersen

Makeup

Makeup artist Gudrun Reenberg

Sound

Sound designer Bent Dahl
Sound designer John Bech Nielsen
Sound designer Jørgen Christensen
Sound designer Kurt Lassen
Sound Camilla Bichel
Sound Egon Christensen

Special effects

SFX Ole Paikjær Bak
SFX Flemming Mundt

Stunt

Stunts Lasse Spang Olsen

Animation

Animation: titles Kjeld Simonsen

Narrator

Narrator Jesper Klein
Narrator Olaf Nielsen

Appearance

Bamse Søren Hauch-Fausbøll
Bamse Christian Damsgaard
Bamse Morten Eisner
Bamse Henrik Lykkegaard
Bamse Lars Bom
Kylling Brian Patterson
Kylling Mogens Tripsen Nielsen
Aske Aske Bentzon
Luna Alberte Winding
Ælling Joan Bentsen
Pernille Pernille Skov
Snupsedyret Gitte Melgaard
Snupsedyret Iben Wurbs
Viola Hanne Windfeld
Viggo Claus Bue
Hønemor Ole Stephensen

Det Danske Filminstitut registrerer international festivaldeltagelse og priser til danske film, dog primært de titler, som Filminstituttet varetager i sin festivaldistribution, og primært i forbindelse med de festivaler, som Filminstituttet har prioriteret at samarbejde med. Registreringen af festivaldeltagelse og priser til danske film, der ikke er i festivaldistribution, foretages kun for "launch"-festivaler ifølge Filminstituttets prioriterede festivalliste. Se listen over prioriterede festivaler.