enda

Bamses billedbog

Tv-serieBørnefilm

Grundoplysninger Credits Festivaler og priser

Selskaber

Produktionsselskab Dansk Tegnefilm, Danmarks Radio
Dansk distribution Danmarks Radio

Instruktion

Instruktion Katrine Hauch-Fausbøll
Instruktion Søren Hauch-Fausbøll

Manus

Manuskriptforfatter Elin Bing
Manuskriptforfatter Katrine Hauch-Fausbøll
Manuskriptforfatter Hanne Willumsen
Manuskriptforfatter Finn Bentzen
Manuskriptforfatter Jytte Hauch-Fausbøll
Manuskriptforfatter Poul Nesgaard
Manuskriptforfatter Elith Nulle Nykjær Jørgensen
Manuskriptforfatter Julie Stephensen
Manuskriptforfatter Gitte Melgaard
Manuskriptforfatter Thomas Winding

Produktion

Producer Katrine Hauch-Fausbøll
Executive producer Birte Engelhardt
Executive producer Birte Holm
Executive producer Preben Vridstoft
Assisterende producer Julie Lund Hansen
Assisterende producer Lisbet Ring Albrectsen
Assisterende producer Birgit Jensen
Assisterende producer Margrethe Skovgård
Assisterende producer Sisse Clausen
Assisterende producer Rikke Haxthausen
Assisterende producer Camilla Windeløv
Assisterende producer Ulla Mark
Assisterende producer Ella Vigh
Assisterende producer Charlotte Therkildsen
Assisterende producer Camilla Weinholdt
Assisterende producer Trice Angie Christiansen
Produktionsassistent Torben Halling
Produktionsassistent Finn Honore
Produktionsassistent Jørn Tovgaard
Produktionsassistent Peter Østergaard
Teknisk koordinator Eric Bryde
Teknisk koordinator Svend Erik Stub

Foto

Kameraoperatør Mogens Larsen
Kameraoperatør Henning Nilsson
Kameraoperatør Ivan Brandt
Kameraoperatør Ivan Strand
Kameraoperatør Britt Willum
Video-tekniker Flemming Poulsen
Video-tekniker Jørgen Mose

Lys

Belyser Carlo Rasmussen
Belyser Søren Maarbjerg
Prelight studie Michael Krogh

Klip

Klipper Jette Hasager
Klipper Camilla Bichel
Klipper Egon Christensen

Musik

Komponist Aske Bentzon
Komponist Jan Rørdam

Produktionsdesign

Scenograf Gyda Rasmussen
Scenograf Helge Rørbæk
Regi Henrik Skov Larsen
Scenemester Ilse Dickers
Scenemester Anita Maj Britt Larsson

Kostumer

Kostumedesigner Inge Andersen
Kostumedesigner Ane Slott Petersen
Påklæder Lis Jespersen

Makeup

Sminkør Gudrun Reenberg

Lyd

Lyddesigner Bent Dahl
Lyddesigner John Bech Nielsen
Lyddesigner Jørgen Christensen
Lyddesigner Kurt Lassen
Lyd Camilla Bichel
Lyd Egon Christensen

Special effects

SFX Ole Paikjær Bak
SFX Flemming Mundt

Stunt

Stunts Lasse Spang Olsen

Animation

Animation (fortekster) Kjeld Simonsen

Fortæller

Fortæller Jesper Klein
Fortæller Olaf Nielsen

Medvirkende

Bamse Søren Hauch-Fausbøll
Bamse Christian Damsgaard
Bamse Morten Eisner
Bamse Henrik Lykkegaard
Bamse Lars Bom
Kylling Brian Patterson
Kylling Mogens Tripsen Nielsen
Aske Aske Bentzon
Luna Alberte Winding
Ælling Joan Bentsen
Pernille Pernille Skov
Snupsedyret Gitte Melgaard
Snupsedyret Iben Wurbs
Viola Hanne Windfeld
Viggo Claus Bue
Hønemor Ole Stephensen

Det Danske Filminstitut registrerer international festivaldeltagelse og priser til danske film, dog primært de titler, som Filminstituttet varetager i sin festivaldistribution, og primært i forbindelse med de festivaler, som Filminstituttet har prioriteret at samarbejde med. Registreringen af festivaldeltagelse og priser til danske film, der ikke er i festivaldistribution, foretages kun for "launch"-festivaler ifølge Filminstituttets prioriterede festivalliste. Se listen over prioriterede festivaler.