enda

Borgen 3

580 min.TV series

Basic information Credits Festivals & awards

Companies

Production companies Danmarks Radio
Domestic distribution Danmarks Radio

Direction

Direction Charlotte Sieling
Assistant director Søren Grinderslev Hansen
Direction Jesper W. Nielsen
Assistant director Sigurd Kølster
Direction Louise Friedberg
Assistant director Maja Dueholm
Direction Henrik Ruben Genz
Assistant director Søren Kølster
Casting Anja Philip

Script

Screenplay Adam Price
Screenplay Jeppe Gjervig Gram
Screenplay Maja Jul Larsen

Production

Executive producer Camilla Hammerich
Line producer Pernille Skov Sutherland
Unit manager Peter Kimay
Unit manager Jesper Grüner
Location manager Kenneth Berg
Location manager Jan Martinsen
Production assistant Marie Østergaard Andersen
Production assistant Johanne Ramskov Erichsen
Production assistant Nana Fagerholt
Production assistant Malou Gottschalck-Hansen
Production assistant Katja Kofoed-Hansen
Research Rikke Tørholm Kofoed

Cinematography

Cinematographer Jørgen Johansson
Cinematographer Erik Zappon
Cinematographer Jan Pallesen
First assistant camera Erik Thal-Jantzen
First assistant camera Andreas Krohn
Key grip Michael Tøt
Camera operator Ian N. Tomkins
Video technician Simon Sumborg
DIT Anders Lollike

Stills

Stills Mike Kollöffel
Stills Anne Mie Dreves

Electrical dept.

Gaffer Jonathan Go-Matsushima
Gaffer Michael Sørensen
Gaffer Mathias Asger Rasmussen
Gaffer Martin Andersen
Gaffer Aslak Lytthans
Gaffer Morten Kastberg
Gaffer Otto Stenov
Gaffer Tue Bengtsson
Gaffer Stine Hein

Editing

Editor Lars Therkelsen
Editor My Thordal
Editor Kasper Leick
Editor Per K. Kirkegaard
Editor Henrik Vincent Thiesen
Editor Elin Pröjts
Editor Janne Bjerg Sørensen
Assistant editor Delica Ulrich
W Gianna Giacomello
W Sonja Thomsen
Off-ine editor David F. Nielsen
Assistant editor Morten Hjorth
W Dorthe Riis Lauridsen
Online editor Tobias Bach Hansen

Music

Composer Halfdan E

Production design

Production designer Dorte Knirke Madelung
Property master Vicki Møllgaard
Props Lasse Bjørnvad
Props Simone Sparsø
Assistant Jonas Pedersen

Wardrobe

Costume on set Pia Anthony
Costume on set Trine Garde Finnich
Costume on set Stine Thaning

Makeup

Makeup artist Lene Majgaard Arentsen
Makeup artist Tina Helmark
Makeup artist Charlotte Laustsen
Makeup artist Lisbeth Rishøj Olsen
Makeup artist Svend Nielsen

Sound

Sound designer Nino Jacobsen
Sound designer Andreas Holtti
Sound designer Morten Groth Brandt
Sound Lisbet Obel
Foley artist Torben Greve
Foley editor Anne Jensen
Foley editor Peter Schiøtz
Boom operator Lars Lund
Boom operator Ida Marie Bødtker

Visual effects

VFX Kasper Jansen
VFX Bill Shearman
Colourist Norman Nisbet

Appearance

Birgitte Nyborg Sidse Babett Knudsen
Katrine Fønsmark Birgitte Hjort Sørensen
Torben Friis Søren Malling
Kasper Juul Pilou Asbæk
Philip Christensen Mikael Birkkjær
Grethe Fønsmark Michelle Bjørn-Andersen
Magnus Christensen Emil Poulsen Dam
Jeremy Welsh Alastair Mackenzie
Laura Christensen Freja Riemann
Gustav Juul Fønsmark Charlie Top-Nørgaard
Jon Berthelsen Jens Albinus
Nete Buch Julie Agnete Vang
Bent Sejrø Lars Knutzon
Lars Hesselboe Søren Spanning
Jacob Kruse Jens Jacob Tychsen
Hanne Holm Benedikte Hansen
Simon Bech Anders Juul
Dan Kasper Lange
Ulrik Mørch Thomas Levin
Alexander Hjort Christian Tafdrup
Pia Munk Lisbeth Wulff
Partisekretær Michael Asmussen
Gregers Toft Kjeld Nørgaard
Udlejer Per Scheel Krüger
Adm. direktør Ines Laimins
Bestyrelsesmedlem Hin-Wai Au
Journalist Roohullah Rohein Hasani
Journalist Pernille Andersen
Erik Hoffmann Kristian Halken
Medlem af diskussionsgruppe Cecilia Black
Bjarne Godtfredsen Richard Lawrence
Nadia Barazani Laura Allen
Bodil Vibeke Hastrup
Hasse Niels Ellegaard
Jawad Hammidi Hadi Ka-Koush
Lis Helle Dolleris
Jørgen Steen Andersen Peter Gantzler
Benedikte Nedergaard Marie Askehave
Svend Åge Saltum Ole Thestrup
Asger Fønsmark Peter Plaugborg
Tv-vært Anne Vester Høyer
Pædagog Marie Bach Hansen
Pernille Madsen Petrine Agger
Michael Laugesen Peter Mygind
Helene Knudsen Laura Bro
Jeppe Victor Stoltenberg Nielsen
Karoline Friis Anne Sofie Espersen
Svensk socialdemokrat Peter Eggers
Sandra Hansen Audrey Castaneda
Jytte Hansen Katrine Jensenius
Rumænsk sexarbejder Emmelie De Forest
Julie Madsen Kat Herlo
Partimedlem Helle Pilar Larsen
Miljørepræsentant Allan Reimer
Retspolitisk ordfører Jacob Juulsgaard
Søren Ravn Lars Mikkelsen
Vassily Andrejev Christopher Fairbank
Mogens Winther Preben Kristensen
Charlotte Toft Lise Lauenblad
Yvonne Kjær Jannie Faurschou
Hans Christian Thorsen Bjarne Henriksen
Karsten Bjerre Johannes Lilleøre
Anne Sophie Lindenkrone Signe Egholm Olsen
Tanja Patricia Schumann
Jonas Ravn Lue Støvelbæk
Mikkel Friis Morten Blom Due Hjulmand
Dorte Brix Mia Lyhne
Emma Amalie Dollerup
Moderator Jakob Fauerby
Lasse Jens Sætter-Lassen
Redaktør på 2'eren Thomas Baldus
Ung fyr Thomas Ernst
Niels Erik Lund Morten Kirkskov

Det Danske Filminstitut registrerer international festivaldeltagelse og priser til danske film, dog primært de titler, som Filminstituttet varetager i sin festivaldistribution, og primært i forbindelse med de festivaler, som Filminstituttet har prioriteret at samarbejde med. Registreringen af festivaldeltagelse og priser til danske film, der ikke er i festivaldistribution, foretages kun for "launch"-festivaler ifølge Filminstituttets prioriterede festivalliste. Se listen over prioriterede festivaler.