enda

Den anden verden

Lars Kaalund, Tilde Harkamp, Denmark, 2016

576 min.TV seriesChristmas series

Basic information Credits Festivals & awards
Original title Den anden verden
Danish title Den anden verden
Director Lars Kaalund, Tilde Harkamp
Screenplay Klaus Rasmussen, Morten Dragsted, Bo hr. Hansen, Nikolaj Scherfig
Producer Andreas Hjortdal
Director of Photography Jesper Tøffner, Bo Tengberg
Editor Andri Steinn, Jakob Juul Toldam, Elin Pröjts, Anders Albjerg Kristiansen, Søren B. Ebbe, Janne Bjerg Sørensen, Morten Egholm
Sound Andreas Kongsgaard
Composer Jesper Mechlenburg
Production designer Nikolaj Danielsen, M. Wan Sputnick
Casting Lena Paaske, Jette Termann, Djamila Hansen
Appearances Caroline Vedel, Fanny Bornedal, Christine Albeck Børge, Lars Brygmann
Production country Denmark
Production companies Danmarks Radio
Domestic distribution Danmarks Radio

Companies

Production companies Danmarks Radio
Domestic distribution Danmarks Radio

Direction

Direction Lars Kaalund
Assistant director Emil Sparre-Ulrich
Direction Tilde Harkamp
2nd assistant director Emil Dam Seidel
2nd assistant director Christian Pedersen
Casting: extras Christian Sørup Jensen
Continuity Sedsel Andersen
Continuity Karina Skovgaard
Casting Lena Paaske
Casting Jette Termann
Casting Djamila Hansen

Script

Screenplay Klaus Rasmussen
Screenplay Morten Dragsted
Screenplay Bo hr. Hansen
Screenplay Nikolaj Scherfig
Storyboard Sune Elskær

Production

Producer Andreas Hjortdal
Executive producer Piv Bernth
Line producer Marie-Louise Gyldenkrone
Production manager Kir Laustsen
Location manager Christian Sørup Jensen
Post-producton coordinator Britt Nellemose
Post-producton coordinator Glennie Pettersson
Post Producer Nanna van Elk
Location manager Henrik Arnrød
Production assistant Christina Jensen Lassen
Runner Sara Lassen

Cinematography

Cinematographer Jesper Tøffner
Cinematographer Bo Tengberg
Camera operator Jacob Marlow
Camera assistant Valdemar Mørkeberg
Camera assistant Kristoffer Engholm Aabo
Key grip Jeppe Lassen
Key grip Mark Mavrinac
First assistant camera Jesper Roland Jensen
First assistant camera Anders Hansen
Steadicam Torben Meldgaard Andersen
DIT Jesper Evardsen
DIT Niklas Herskind

Stills

Stills Per Arnesen

Electrical dept.

Gaffer Phillip Jørgensen
Gaffer Morten Kastberg

Editing

Editor Andri Steinn
Editor Jakob Juul Toldam
Editor Elin Pröjts
Editor Anders Albjerg Kristiansen
Editor Søren B. Ebbe
Editor Janne Bjerg Sørensen
Editor Morten Egholm
Assistant editor Sara Bruun
Assistant editor Tine Rønde Jensen
Assistant editor Ania de Sá Madsen
Assistant editor Malthe Miehe-Renard
Online editor David F. Nielsen
Online editor Rasmus Toft

Music

Composer Jesper Mechlenburg

Production design

Production designer Nikolaj Danielsen
Production designer M. Wan Sputnick
Property master Karsten Holst
Props Esben Mourier
Props Stine Elmholt
Props Mathias Holmgren Hassing
Art department runner Christian Visborg

Wardrobe

Costume designer Gabi Humnicki
Costume designer Anja Vang Krag
Costume on set Maria Sloth
Costume on set Stine Thaning
Costume assistant Anne Nikoline Lefevre Møller
Costume assistant Maria Dannevang Thomsen

Makeup

Chief makeup artist Anne Cathrine Sauerberg
Makeup artist Dorte Jacobsen

Sound

Sound designer Andreas Kongsgaard
Sound Peter Andersen
Sound editor Thomas Huus
Foley artist Torben Greve
Supervising sound editor Nicolai Linck
Boom operator Bo Asdal Andersen
Boom operator Lars Rasmussen

Special effects

SFX supervisor Lars Kolding Andersen

Visual effects

VFX supervisor Troels Hoe
VFX coordinator Anette Iversen
VFX Thomas Banner
VFX Jesper Colding-Jørgensen
VFX Patrick O'Casey
VFX Christian Predut
VFX Michael Ungermand

Stunt

Stunt coordinator Dennis Albrethsen
Stunts Sylvester Sejrskild Andersson

Appearance

Sara Caroline Vedel
Anna Fanny Bornedal
Rikke Christine Albeck Børge
Philip Lars Brygmann
Janus Jacob August Ottensten
Emma Katrine Lund Filipovich
Albert Albert Rudbeck Lindhardt
Sonja Elsebeth Steentoft
Mikkel Christian Tafdrup
Camilla Laura Thygesen
Søren Dan Zahle
Prinsen Andreas Jessen
Pede Joel Hyrland
Otto Dan Jacobsen
Dronningen Sofie Gråbøl
Ludwig Kristian De Linde
Heinz Sigrid Kandal Husjord
Ekhard Tina Nerengård
Sigfreid Andreas Nicolai Petersen
Karl Ann Smith
Bernd Leif Bach Sørensen
Hoftjener Niels Anders Thorn
Stedsøster Molly Blixt Egelind
Stedsøster Rosalinde Mynster
Spejlet Nicolas Bro
Vagt Behruz Banissi
Vagt Gérard Bidstrup
Vagt Janus Kim Elsig
Vagt Kristoffer Fabricius
Jæger Peter Christoffersen
Heksen Kirsten Lehfeldt
Tjenestepige Lise Baastrup
Sygeplejerske Regitze Estrup
Læge Jesper Hyldegaard
Præst Paul Hüttel
Rødhætte Alfa Liv Ottesen
Ambulancelæge Philip Antonakakis
Ældre dame Lene Axelsen
Håndværker Kristian Fjord
Dreng Sander Herstad Lauridsen

Det Danske Filminstitut registrerer international festivaldeltagelse og priser til danske film, dog primært de titler, som Filminstituttet varetager i sin festivaldistribution, og primært i forbindelse med de festivaler, som Filminstituttet har prioriteret at samarbejde med. Registreringen af festivaldeltagelse og priser til danske film, der ikke er i festivaldistribution, foretages kun for "launch"-festivaler ifølge Filminstituttets prioriterede festivalliste. Se listen over prioriterede festivaler.