enda

Den anden verden

Lars Kaalund, Tilde Harkamp, Danmark, 2016

576 min.Tv-serieJulekalendre

"Den anden verden" er historien og eventyret om de to teenagesøstre, Sara og Anna, og deres første skridt ind i voksenverdenen. To søstre, der på dramatisk vis bliver skilt fra hinanden og må kæmpe for at finde sammen igen. Sara får ved en ulykke på magisk vis adgang til en hemmelig verden, befolket med skikkelser fra Brødrene Grimms eventyr, og bliver her alene konfronteret med mange af de farer, der hører voksenverdenen til. Samtidig, i den virkelige verden, må Anna overtage Saras hovedrolle i det Brdr. Grimm-inspirerede teaterstykke, der er ved at blive sat op på det lokale teater.
Grundoplysninger Credits Festivaler og priser Biblioteksressourcer
Dansk titel Den anden verden
Andre titler The Other World
Instruktør Lars Kaalund, Tilde Harkamp
Manuskript Klaus Rasmussen, Morten Dragsted, Bo hr. Hansen, Nikolaj Scherfig
Producer Andreas Hjortdal
Fotograf Jesper Tøffner, Bo Tengberg
Editor Andri Steinn, Jakob Juul Toldam, Elin Pröjts, Anders Albjerg Kristiansen, Søren B. Ebbe, Janne Bjerg Sørensen, Morten Egholm
Lyd Andreas Kongsgaard
Komponist Jesper Mechlenburg
Scenograf Nikolaj Danielsen, M. Wan Sputnick
Casting Lena Paaske, Jette Termann, Djamila Hansen
Medvirkende Caroline Vedel, Fanny Bornedal, Christine Albeck Børge, Lars Brygmann
Produktionsland Danmark
Produktionsselskaber Danmarks Radio
Dansk distribution Danmarks Radio
Comment Julekalender vist i 24 afsnit, fra 1.- 24. december 2016.

Selskaber

Produktionsselskaber Danmarks Radio
Dansk distribution Danmarks Radio

Instruktion

Instruktion Lars Kaalund
Instruktørassistent Emil Sparre-Ulrich
Instruktion Tilde Harkamp
2. instruktørassistent Emil Dam Seidel
2. instruktørassistent Christian Pedersen
Statistcasting Christian Sørup Jensen
Scripter Sedsel Andersen
Scripter Karina Skovgaard
Casting Lena Paaske
Casting Jette Termann
Casting Djamila Hansen

Manus

Manuskript Klaus Rasmussen
Manuskript Morten Dragsted
Manuskript Bo hr. Hansen
Manuskript Nikolaj Scherfig
Storyboard Sune Elskær

Produktion

Producer Andreas Hjortdal
Executive producer Piv Bernth
Line producer Marie-Louise Gyldenkrone
Produktionsleder Kir Laustsen
Location manager Christian Sørup Jensen
Postproduktionskoordinator Britt Nellemose
Postproduktionskoordinator Glennie Pettersson
Postproducer Nanna van Elk
Location manager Henrik Arnrød
Produktionsassistent Christina Jensen Lassen
Runner Sara Lassen

Foto

Fotograf Jesper Tøffner
Fotograf Bo Tengberg
Kameraoperatør Jacob Marlow
Kameraassistent Valdemar Mørkeberg
Kameraassistent Kristoffer Engholm Aabo
Grip Jeppe Lassen
Grip Mark Mavrinac
Focus puller Jesper Roland Jensen
Focus puller Anders Hansen
Steadicam Torben Meldgaard Andersen
DIT Jesper Evardsen
DIT Niklas Herskind

Stills

Stills Per Arnesen

Lys

Belysningsmester Phillip Jørgensen
Belysningsmester Morten Kastberg

Klip

Klipper Andri Steinn
Klipper Jakob Juul Toldam
Klipper Elin Pröjts
Klipper Anders Albjerg Kristiansen
Klipper Søren B. Ebbe
Klipper Janne Bjerg Sørensen
Klipper Morten Egholm
Klippeassistent Sara Bruun
Klippeassistent Tine Rønde Jensen
Klippeassistent Ania de Sá Madsen
Klippeassistent Malthe Miehe-Renard
Online-klipper David F. Nielsen
Online-klipper Rasmus Toft

Musik

Komponist Jesper Mechlenburg

Produktionsdesign

Scenograf Nikolaj Danielsen
Scenograf M. Wan Sputnick
Chefrekvisitør Karsten Holst
Regi Esben Mourier
Regi Stine Elmholt
Regi Mathias Holmgren Hassing
Regi-runner Christian Visborg

Kostumer

Kostumedesigner Gabi Humnicki
Kostumedesigner Anja Vang Krag
Kostumier Maria Sloth
Kostumier Stine Thaning
Kostumeassistent Anne Nikoline Lefevre Møller
Kostumeassistent Maria Dannevang Thomsen

Makeup

Chefsminkør Anne Cathrine Sauerberg
Sminkør Dorte Jacobsen

Lyd

Lyddesign Andreas Kongsgaard
Lyd Peter Andersen
Lydklipper Thomas Huus
Foley artist Torben Greve
Lydklipper supervisor Nicolai Linck
Boom operator Bo Asdal Andersen
Boom operator Lars Rasmussen

Special effects

Special effects-supervisor Lars Kolding Andersen

Visual effects

VFX-supervisor Troels Hoe
VFX-koordinator Anette Iversen
Visual effects Thomas Banner
Visual effects Jesper Colding-Jørgensen
Visual effects Patrick O'Casey
Visual effects Christian Predut
Visual effects Michael Ungermand

Stunt

Stuntkoordinator Dennis Albrethsen
Stunts Sylvester Sejrskild Andersson

Medvirkende

Sara Caroline Vedel
Anna Fanny Bornedal
Rikke Christine Albeck Børge
Philip Lars Brygmann
Janus Jacob August Ottensten
Emma Katrine Lund Filipovich
Albert Albert Rudbeck Lindhardt
Sonja Elsebeth Steentoft
Mikkel Christian Tafdrup
Camilla Laura Thygesen
Søren Dan Zahle
Prinsen Andreas Jessen
Pede Joel Hyrland
Otto Dan Jacobsen
Dronningen Sofie Gråbøl
Ludwig Kristian De Linde
Heinz Sigrid Kandal Husjord
Ekhard Tina Nerengård
Sigfreid Andreas Nicolai Petersen
Karl Ann Smith
Bernd Leif Bach Sørensen
Hoftjener Niels Anders Thorn
Stedsøster Molly Blixt Egelind
Stedsøster Rosalinde Mynster
Spejlet Nicolas Bro
Vagt Behruz Banissi
Vagt Gérard Bidstrup
Vagt Janus Kim Elsig
Vagt Kristoffer Fabricius
Jæger Peter Christoffersen
Heksen Kirsten Lehfeldt
Tjenestepige Lise Baastrup
Sygeplejerske Regitze Estrup
Læge Jesper Hyldegaard
Præst Paul Hüttel
Rødhætte Alfa Liv Ottesen
Ambulancelæge Philip Antonakakis
Ældre dame Lene Axelsen
Håndværker Kristian Fjord
Dreng Sander Herstad Lauridsen

Det Danske Filminstitut registrerer international festivaldeltagelse og priser til danske film, dog primært de titler, som Filminstituttet varetager i sin festivaldistribution, og primært i forbindelse med de festivaler, som Filminstituttet har prioriteret at samarbejde med. Registreringen af festivaldeltagelse og priser til danske film, der ikke er i festivaldistribution, foretages kun for "launch"-festivaler ifølge Filminstituttets prioriterede festivalliste. Se listen over prioriterede festivaler.