enda

Follow the Money

580 min.TV series

Basic information Credits Festivals & awards
Original title Bedrag 2
Danish title Bedrag 2
Other titles Follow the Money
Director Kaspar Munk, Mads Kamp Thulstrup, Søren Balle
Screenplay Anders Frithiof August, Jeppe Gjervig Gram, Maja Jul Larsen, Tobias Lindholm, Christian Gamst Miller-Harris, Jannik Tai Mosholt
Producer Anders Toft Andersen
Director of Photography Adam Wallensten, Martin Munch, Lars Reinholdt
Editor Henrik Vincent Thiesen, Morten Giese, Lars Therkelsen, Anja Farsig
Sound Morten Groth Brandt, Andreas Holtti
Composer Tobias Wilner
Production designer Charlotte Garnov, Jette Lehmann
Casting Rie Hedegaard
Appearances Natalie Madueño, Thomas Bo Larsen, Esben Smed Jensen, David Dencik
Production country Denmark
Production companies Danmarks Radio
Domestic distribution Danmarks Radio

Companies

Production companies Danmarks Radio
Domestic distribution Danmarks Radio

Direction

Direction Kaspar Munk
Assistant director Martin Kildegaard Hem
Direction Mads Kamp Thulstrup
Assistant director Svend Colding
Direction Søren Balle
Casting Rie Hedegaard
Continuity Anna-Liisa Putkinen
Extras coordinator Cecilie McNair

Script

Screenplay Anders Frithiof August
Screenplay Jeppe Gjervig Gram
Screenplay Maja Jul Larsen
Screenplay Tobias Lindholm
Screenplay Christian Gamst Miller-Harris
Screenplay Jannik Tai Mosholt

Production

Producer Anders Toft Andersen
Line producer Sandra Foss
Post Producer Ellen Thomassen
Production manager Sara Bringskov
Unit manager William Knuttel
Production coordinator Charlotte Andersen
Location manager Thomas Kelly
Location manager Jan Martinsen
Location scout Rasmus Christoffersen
Production assistant Caroline Steenberg Dam
Production assistant Kristina Pedersen

Cinematography

Cinematographer Adam Wallensten
Cinematographer Martin Munch
Cinematographer Lars Reinholdt
Camera assistant Franz A. Borde
Director of photography Magnus Sort Eidemak
Camera operator Henrik Kristensen
Camera operator Martin Top Jacobsen
Camera operator Anders Nydam
Video assist Tim Jespersgaard Klausen
AV assistant Svend Colding
Key grip Torben Christensen
Clapper/loader Neffi Kristensen
Camera assistant Linda Laage S. Olsen
DIT Jesper Edvardsen

Electrical dept.

Gaffer Michael Wils Jensen
Best boy Niclas Fusager
Gaffer: Title sequence Josef Perez Lopez

Editing

Editor Henrik Vincent Thiesen
Editor Morten Giese
Editor Lars Therkelsen
Assistant editor Kasper Schultz Simonsen
Online editor Claus Greffel
Editor Anja Farsig
Editor (Title Sequence) Benny Box

Music

Composer Tobias Wilner
Composer: add. music Sara Savery
Composer: add. music Esben Kronborg
Music supervisor Andreas Holtti

Production design

Production designer Charlotte Garnov
Production designer Jette Lehmann
Property master Jesper Lorents
Assistant art director Julie Mille Søbye
Props Mads Pallisgaard Hansen
Props Liv Sandberg
Props Magnus Sandberg

Wardrobe

Costume on set Charlotte Moe
Costume supervisor Susie Bjørnvad
Costume supervisor Helle Nielsen
Dresser Sidse Færk
Dresser Suzanne Bøge Murmann

Makeup

Chief makeup artist Soile Ludjoi
Makeup artist Lene Majgaard Arentsen
Makeup artist Helena Hørdum Kirkedal
Hair stylist Katrine Tersgov
Hair stylist Trine Cordes Berg

Sound

Sound designer Morten Groth Brandt
Sound designer Andreas Holtti
Foley artist Torben Greve
Foley editor Peter Schiøtz
Sound mixer Martin Saabye Andersen
Sound mixer Peter Kofoed
Boom operator Kasper Munch
Boom operator Morten Holsted

Visual effects

VFX Bill Shearman
Colourist Sandra Klass
Mastering Steffen Benger

Stunt

Stunts Stig Günther

Appearance

Claudia Moreno Natalie Madueño
Mads Justesen Thomas Bo Larsen
Nicky Rasmussen Esben Smed Jensen
Simon Absalonsen David Dencik
Amanda Absalonsen Sonja Richter
Alf Rybjerg Thomas Hwan
Kristina Justesen Line Kruse
Albert Justesen Johannes Bjørn Schwerin
Steen Kasper Leisner
Bertram Villum Eneström Valsten
Bimse Lucas Hansen
Lina Julie Grundtvig Wester
Milas Balder Staahle
Jens Kristian Anders Heinrichsen
Knud Christensen Waage Sandø
P Claes Ljungmark
Nanna Riis Stine Stengade
Hans Peter Søren Malling
Medindsat Petrine Agger
Gidsel Marie Jondal
Elise Emma Sehested Høeg
Mand på restaurant Jesper Zuschlag
Indsatsleder Adam Brix
Mathias Thomsen Christopher Læssø
Assistent Caroline Steenberg Dam
Læge Pelle Emil Hebsgaard
Receptionist Emilia Imperatore Bjørnvad
Bankdirektør Morten Bennebo
Fange Jonas dos Reis Fancony
Pige på restaurant Sophie Killeen
Ansat på SØIK Michael Gade Thomsen
Annika Fanny Risberg
Kasper Eriksen Joen Højerslev
Frederik Knudsen Thomas Ernst
Ulrikke Bondesen Karoline Brygmann
Henriette Signe Skov
Hans Bach Hans Henrik Clemensen
Susanne Birk Simonsen Maibritt Saerens
Bjarke Strand Henrik Vestergaard
Lise Strand Lisa Carlehed
Karin Nørgaard Patricia Schumann
Kristinas læge Stine Schrøder Jensen
Kirsten Katja Holm
William Hald Morten Lützhøft
Kroreceptionist Jakob Bjerregaard Engmann
Sagsbehandler Benjamin Boe Rasmussen
Vagt Anders Valentinus Dam
Vagt Rasmus Freimann Gattrup
Receptionist Anne-Marie Curry
Martin Enevoldsen Thomas Waern Gabrielsson
Læge Pelle Emil Hebsgaard
Jørgen Finn Nielsen
Pusher Anton Hjejle Øberg
Felix Enevoldsen Andreas Jessen
NA-mødedeltager Christina Bech
NA-mødeleder Jan Elle
Nannas ven Rolf Hansen
Esther Justesen Iben Ejsing Holdgaard
Grethe Christensen Lone Hertz
Helge Larsen Tommy Kenter
Advokat Frank Thiel
Olga Larsen Coco Hjardemaal
IT-tekniker Thomas Magnussen
Italiensk bankdirektør Claudio Morales
Karoline Pernille Bergendorff
Bertram Villum Eneström Valsten
Killerich Birthe Neumann
Vagt i Absalon Bank Paw Terndrup
Håndlanger Kim Sønderholm
Maria Ane Helene Hovby
Betjent Gérard Bidstrup
Simon Jasper Møller Friis
Jon Peter Zandersen
Vibeke Annemette Andersen
Ældre dame Anne-Lise Gabold
Celestine Allard Sabrina Ruiz
Værkstedskunde Thomas Bang
Theis Jeppesen Jens Sætter-Lassen
Mushtaq Aziz Jace Desay
Jurist Peter Flyvholm
Kvinde Ulrikke Toft Simonsen
Sygeplejerske Ene Øster Bendtsen
Brasiliansk politibetjent Ernesto Piga Carbone
Paulina Biljana Stojkoska
Douglas Henson Martin Roy Colin Turner
Simons advokat Natali Vallespir
Jordemoder Susanne Storm
Dreng på rasteplads Harald Kaiser Hermann
Poul Magnus Bruun
Åge Svendsen Bo Carlsson
Alfs sygeplejerske Camilla Marienhof
Amerikansk forhandler Tom Hale
Kinesisk forhandler Thomas Chaanhing
Britisk medarbejder på Absalon Zaki Nobel Mehabil
Finansminister Peter Mygind
Bankmand Peter Khouri
Plejerske Kristine Nørgaard
Læge Pernille Albæk Andersen

Det Danske Filminstitut registrerer international festivaldeltagelse og priser til danske film, dog primært de titler, som Filminstituttet varetager i sin festivaldistribution, og primært i forbindelse med de festivaler, som Filminstituttet har prioriteret at samarbejde med. Registreringen af festivaldeltagelse og priser til danske film, der ikke er i festivaldistribution, foretages kun for "launch"-festivaler ifølge Filminstituttets prioriterede festivalliste. Se listen over prioriterede festivaler.