enda

Follow the Money

TV series

Basic information Credits Festivals & awards

Companies

Production companies Danmarks Radio

Direction

Direction Jannik Johansen
Direction Søren Balle
Direction Per Fly
Direction Søren Kragh-Jacobsen
1st assistant director Jeanette Nordahl
2nd assistant director Lisbeth Ertner Sundberg
Assistant director Tea Lindeburg
Extras coordinator Sidsel Møller Johnsen
Extras coordinator Linda Østergaard Sørensen
Casting Rie Hedegaard

Script

Screenplay Anders Frithiof August
Screenplay Jeppe Gjervig Gram
Screenplay Jannik Tai Mosholt
Screenplay Tobias Lindholm
Screenplay Maja Jul Larsen

Production

Producer Anders Toft Andersen
Executive producer Piv Bernth
Line producer Sandra Foss
Line Producer: London Veronica Lowes
Post Producer Ellen Thomassen
Unit manager William Knuttel
Production manager Kristine Marie Ermler
Production manager Stine Marie Møller Nielsen
Production Manager: London Charlie Henderson
Production manager: Paris Simon Rooke
Post-producton coordinator Cecilie Rui
Production coordinator Charlotte Andersen
Location scout Rasmus Christoffersen
Location scout Rasmus Rise
Location manager Jan Martinsen
Location manager Thomas Kelly
Production assistant Caroline Steenberg Dam
Runner Nikoline Lefevré Møller Hansen
Runner Benjamin Bertram Mathiesen
Runner Svend Colding
Runner Joacim Fougner
Runner Christine Hanberg

Cinematography

Cinematographer Jonas Alarik
Cinematographer Niels Reedtz Johansen
Cinematographer Eric Kress
Cinematographer Laust Trier Mørk
Key grip Torben Christensen
First assistant camera Magnus Sort Eidemak
First assistant camera Franz A. Borde
First assistant camera Erik Thal-Jantzen
Camera operator Henrik Kristensen
Camera operator Rick Woollard
2nd camera operator Ian N. Tomkins
Video assistant Tim Jespergård Klausen
Video assistant Nikolaj Sebastian Bondgaard
Video assistant Svend Colding

Stills

Still photographer Christian Geisnæs

Electrical dept.

Gaffer Michael Wils
Best boy Josef Perez Lopez
Best boy Aslak Lytthans
Best boy Jesper Maxwell Frederiksen
Best boy Peter Junker Sørensen

Editing

Editor Morten Giese
Editor Theis Schmidt
Editor Peter Brandt
Editor Anja Farsig
Editor Andri Steinn Gudjonsson
Editor Carsten Søsted
Online editor Claus Greffel
Assistant editor Kasper Schultz Simonsen
Assistant editor Lasse Lorentzen
Assistant editor Jacob Utzon

Music

Composer: add. music Sara Savery
Composer Tobias Wilner
Music supervisor Andreas Holtti

Production design

Production designer Jette Lehmann
Set designer Charlotte Garnov
Set manager Torben Gerløv
Art director Didde Højlund Olsen
Property master Jesper Lorents
Set dresser Ella Lorck
Art department runner Jeppe Koudal Frostholm
Art department runner Rasmus Trustrup
Art department coordinator Thomas Frisch
Props Magnus Kasting
Props Suzanne Bøge Murmann
Props Søren Hvam
Props Piet Hasselby Nielsen
Props Sidse Færk
Props Rasmus Koch
Props Liv Sandberg
Props Michala Steiner-Rode
Props Julie Mille Søbye

Wardrobe

Costume designer Susie Bjørnvad
Costume designer Helle Nielsen
Costume on set Charlotte Moe
Dresser Ida Bo Geisler

Makeup

Makeup artist Barbara Kehlet
Hair and makeup artist Trine Cordes Berg
Hair and makeup artist Katrine Tersgov
Hair and makeup artist Soile Ludjoi

Sound

Sound designer Andreas Holtti
Sound designer Hans Christian Kock
Sound designer Hans Møller
Sound designer Morten Groth Brandt
Sound designer Nino Jacobsen
Foley artist Torben Greve
Foley editor Peter Schiøtz
Sound editor Christian Lund
Recording engineer Peter Kofoed
Recording engineer Peter Andersen
Recording engineer Martin Saabye Andersen
Boom Operator: London Orin Beaton
Boom operator Lars Rasmussen
Boom operator Jens de Place Bjørn

Special effects

SFX Christian Schandorph

Visual effects

VFX Bill Shearman
VFX Peter Hjorth
Digital intermediate Christina Palmegaard
Digital intermediate Jesper Evardsen
Colourist Sandra Klass
Colourist Thomas Therchilsen

Stunt

Stunt coordinator Stig Günther
Stunts Deni Jordan
Stunts Jacob Sebastian Malm
Stunt double Sidsel Jensen

Appearance

Mads Justesen Thomas Bo Larsen
Claudia Moreno Natalie Madueño
Nicky Esben Smed Jensen
Alexander Sødergren Nikolaj Lie Kaas
Alf Rybjerg Thomas Hwan
Bimse Lucas Hansen
Steen Kasper Leisner
Bertram Villum Eneström Valsten
Kristina Justesen Line Kruse
Lina Julie Grundtvig Wester
Jan Henrik Noél Olesen
P Claes Ljungmark
Albert Justesen Johannes Bjørn Schwerin
Ulrik Skov Lars Simonsen
Esther Justesen Iben Ejsing Holdgaard
Nanna Riis Stine Stengade
Hr. Christensen Waage Sandø
David Lai Yde
Jens Kristian Anders Heinrichsen
Peter Søndergård Martin Hylander Brucker
Birthe Birgit Thøt Jensen
Preben Henning Valin Jakobsen
Mia Hermansen Charlotte Munck
IT-tekniker Thomas Magnussen
Milas #1 Nicolai F. Warming
Milas #2 Andreas F. Warming
Milas #3 Mio King Amitzbøll Eriksen
Tobias Simon Sears
Johan Lehmann Johannes Lassen
Jon Hansen Peter Zandersen
Ulriks datter Ditte Balslev
Ulriks datter Cille Balslev
Receptionist Amalie Bay
SØK-medlem Laila Aaris Clausen
Mogens Henrik Jandorf
Mark Nyager Thomas Voss
Serber Ramadan Huseini
Analyn Wandee Pedersen
Læge Dya Josefine Hauch
Cecilie Ditte Arnth
Ansat på SØK Caroline Steenberg Dam
Tommy Morten Hauch-Fausbøll
Claudias advokat Vibeke Hastrup
Bankdirektør Kurt Ravn
Sanders advokat Martin Hestbæk
Andreas Elliott Crosset Hove
Simon Jasper Møller Friis
Ebbe Claus Flygare
Karin Skov Berina Grove Ankerdal
Journalist Martin Kildegaard Hem
Hanne Schandorff Andrea Vagn Jensen
Redaktør Robert Reinhold
Saif al-Wasem Hashem Kandura
Kalle Søren Poppel
Dr. Belau Mikhail Belinson
Lasse Schwartz Christian Gade Bjerrum
Aslam Sajjad Delafrooz
Andiy Husenko Jevgenij Sitochin
Mikhayil Husenko Marius Artimon
Klima- og energiminister Meike Bahnsen
Jørgen Thullander Kristian Halken
Bartender Artur Moustafa
Van Hoegen Mark Noble
Hans Bach Hans Henrik Clemensen
Fabriksarbejder Maciej Kalymon
Indsatsleder Mia Lerdam
Direktør i London Adrian Lukis
Ekspedient Maja Muhlack
Grethe Gitte Siem
Fransk investor Olivier Charasson
Radiovært Pernille Enggaard
Svend Lauritzen Henrik Larsen
Direktør Jeanette Lindbæk
Nabo Beatrice Seedorff
Betjent Lars Arvad
Ejendomsmægler Christian Bergman
Søren Thaulov Dan Zahle
Departementschef Thomas Baldus
Hans Erik Kristian Høgh Jeppesen
Cyklist Ulrik Nykjær Jeppesen
Receptionist Nina Marie Birk
Tolk Oksana Ceresenko Achiam
Tatoveret mand Christian Grønvall
Sebastian Krüger Jacob Moth-Poulsen
Jeff Morten Burian
Stewardesse Hanna Henriksen
Tv-vært i London Christa Ackroyd
Maja Camilla Gjelstrup
Patrick Kasper Dalsgaard
Dørmand Michael Piotr
Porter Cyril Nwankwo
Ingeniør Bjarne Antonisen
Serber Zdravko Milanovich
Justitsminister Lotte Andersen
Betjent Gérard Bidstrup
Departementschef Michael Brostrup
Læge Kenneth Carmohn
Intensivsygeplejerske Kohyar Deilami
Overlæge Ole Dupont
Bankelev Lea Høyer
Lærling Frederik Johansen
Nyhedsreporter Lene Johansen
Betjent Henrik Lundblad
Fondsbørsdirektør Michael Moritzen
Præst Susan A. Olsen
Ejendomsmægler Jesper Riefensthal
Bankrådgiver Maria Rossing
Nyhedsoplæser Erkan Özden
Ansat Adam Fischer

Det Danske Filminstitut registrerer international festivaldeltagelse og priser til danske film, dog primært de titler, som Filminstituttet varetager i sin festivaldistribution, og primært i forbindelse med de festivaler, som Filminstituttet har prioriteret at samarbejde med. Registreringen af festivaldeltagelse og priser til danske film, der ikke er i festivaldistribution, foretages kun for "launch"-festivaler ifølge Filminstituttets prioriterede festivalliste. Se listen over prioriterede festivaler.