enda

Bedrag 1

Tv-serie

Grundoplysninger Credits Festivaler og priser

Selskaber

Produktionsselskaber Danmarks Radio

Instruktion

Instruktion Jannik Johansen
1. instruktørassistent Jeanette Nordahl
Instruktion Søren Balle
2. instruktørassistent Lisbeth Ertner Sundberg
Instruktion Per Fly
Instruktørassistent Tea Lindeburg
Instruktion Søren Kragh-Jacobsen
Statistkoordinator Sidsel Møller Johnsen
Statistkoordinator Linda Østergaard Sørensen
Casting Rie Hedegaard

Manus

Manuskriptforfatter Anders Frithiof August
Manuskriptforfatter Jeppe Gjervig Gram
Manuskriptforfatter Jannik Tai Mosholt
Manuskriptforfatter Tobias Lindholm
Manuskriptforfatter Maja Jul Larsen

Produktion

Producer Anders Toft Andersen
Executive producer Piv Bernth
Line producer Sandra Foss
Line producer (London) Veronica Lowes
Postproducer Ellen Thomassen
Indspilningsleder William Knuttel
Produktionsleder Kristine Marie Ermler
Produktionsleder Stine Marie Møller Nielsen
Produktionsleder (London) Charlie Henderson
Produktionsleder (Paris) Simon Rooke
Postproduktionskoordinator Cecilie Rui
Produktionskoordinator Charlotte Andersen
Location scout Rasmus Christoffersen
Location scout Rasmus Rise
Location manager Jan Martinsen
Location manager Thomas Kelly
Produktionsassistent Caroline Steenberg Dam
Runner Nikoline Lefevré Møller Hansen
Runner Benjamin Bertram Mathiesen
Runner Svend Colding
Runner Joacim Fougner
Runner Christine Hanberg

Foto

Fotograf Jonas Alarik
Fotograf Niels Reedtz Johansen
Fotograf Eric Kress
Fotograf Laust Trier Mørk
Grip Torben Christensen
B-fotograf Magnus Sort Eidemak
B-fotograf Franz A. Borde
B-fotograf Erik Thal-Jantzen
Kameraoperatør Henrik Kristensen
Kameraoperatør Rick Woollard
2. kameraoperatør Ian N. Tomkins
Video-assistent Tim Jespergård Klausen
Video-assistent Nikolaj Sebastian Bondgaard
Video-assistent Svend Colding

Stills

Stillfotograf Christian Geisnæs

Lys

Belysningsmester Michael Wils
Belyser Josef Perez Lopez
Belyser Aslak Lytthans
Belyser Jesper Maxwell Frederiksen
Belyser Peter Junker Sørensen

Klip

Klipper Morten Giese
Klipper Theis Schmidt
Klipper Peter Brandt
Klipper Anja Farsig
Klipper Andri Steinn Gudjonsson
Klipper Carsten Søsted
Online-klipper Claus Greffel
Klippeassistent Kasper Schultz Simonsen
Klippeassistent Lasse Lorentzen
Klippeassistent Jacob Utzon

Musik

Komponist (suppl. musik) Sara Savery
Komponist Tobias Wilner
Musik-supervisor Andreas Holtti

Produktionsdesign

Scenograf Jette Lehmann
Set designer Charlotte Garnov
Scenemester Torben Gerløv
Art director Didde Højlund Olsen
Chefrekvisitør Jesper Lorents
Rekvisitør Ella Lorck
Regi-runner Jeppe Koudal Frostholm
Regi-runner Rasmus Trustrup
Koordinator Thomas Frisch
Regi Magnus Kasting
Regi Suzanne Bøge Murmann
Regi Søren Hvam
Regi Piet Hasselby Nielsen
Regi Sidse Færk
Regi Rasmus Koch
Regi Liv Sandberg
Regi Michala Steiner-Rode
Regi Julie Mille Søbye

Kostumer

Kostumedesigner Susie Bjørnvad
Kostumedesigner Helle Nielsen
Kostumier Charlotte Moe
Påklæder Ida Bo Geisler

Makeup

Sminkør Barbara Kehlet
Hår og makeup Trine Cordes Berg
Hår og makeup Katrine Tersgov
Hår og makeup Soile Ludjoi

Lyd

Lyddesigner Andreas Holtti
Lyddesigner Hans Christian Kock
Lyddesigner Hans Møller
Lyddesigner Morten Groth Brandt
Lyddesigner Nino Jacobsen
Foley artist Torben Greve
Foley-klipper Peter Schiøtz
Lydklipper Christian Lund
Lydoptagelser Peter Kofoed
Lydoptagelser Peter Andersen
Lydoptagelser Martin Saabye Andersen
Boom operator (London) Orin Beaton
Boom operator Lars Rasmussen
Boom operator Jens de Place Bjørn

Special effects

SFX Christian Schandorph

Visual effects

VFX Bill Shearman
VFX Peter Hjorth
Digital intermediate Christina Palmegaard
Digital intermediate Jesper Evardsen
Colourist Sandra Klass
Colorgrader Thomas Therchilsen

Stunt

Stuntkoordinator Stig Günther
Stunts Deni Jordan
Stunts Jacob Sebastian Malm
Stunt double Sidsel Jensen

Medvirkende

Mads Justesen Thomas Bo Larsen
Claudia Moreno Natalie Madueño
Nicky Esben Smed Jensen
Alexander Sødergren Nikolaj Lie Kaas
Alf Rybjerg Thomas Hwan
Bimse Lucas Hansen
Steen Kasper Leisner
Bertram Villum Eneström Valsten
Kristina Justesen Line Kruse
Lina Julie Grundtvig Wester
Jan Henrik Noél Olesen
P Claes Ljungmark
Albert Justesen Johannes Bjørn Schwerin
Ulrik Skov Lars Simonsen
Esther Justesen Iben Ejsing Holdgaard
Nanna Riis Stine Stengade
Hr. Christensen Waage Sandø
David Lai Yde
Jens Kristian Anders Heinrichsen
Peter Søndergård Martin Hylander Brucker
Birthe Birgit Thøt Jensen
Preben Henning Valin Jakobsen
Mia Hermansen Charlotte Munck
IT-tekniker Thomas Magnussen
Milas #1 Nicolai F. Warming
Milas #2 Andreas F. Warming
Milas #3 Mio King Amitzbøll Eriksen
Tobias Simon Sears
Johan Lehmann Johannes Lassen
Jon Hansen Peter Zandersen
Ulriks datter Ditte Balslev
Ulriks datter Cille Balslev
Receptionist Amalie Bay
SØK-medlem Laila Aaris Clausen
Mogens Henrik Jandorf
Mark Nyager Thomas Voss
Serber Ramadan Huseini
Analyn Wandee Pedersen
Læge Dya Josefine Hauch
Cecilie Ditte Arnth
Ansat på SØK Caroline Steenberg Dam
Tommy Morten Hauch-Fausbøll
Claudias advokat Vibeke Hastrup
Bankdirektør Kurt Ravn
Sanders advokat Martin Hestbæk
Andreas Elliott Crosset Hove
Simon Jasper Møller Friis
Ebbe Claus Flygare
Karin Skov Berina Grove Ankerdal
Journalist Martin Kildegaard Hem
Hanne Schandorff Andrea Vagn Jensen
Redaktør Robert Reinhold
Saif al-Wasem Hashem Kandura
Kalle Søren Poppel
Dr. Belau Mikhail Belinson
Lasse Schwartz Christian Gade Bjerrum
Aslam Sajjad Delafrooz
Andiy Husenko Jevgenij Sitochin
Mikhayil Husenko Marius Artimon
Klima- og energiminister Meike Bahnsen
Jørgen Thullander Kristian Halken
Bartender Artur Moustafa
Van Hoegen Mark Noble
Hans Bach Hans Henrik Clemensen
Fabriksarbejder Maciej Kalymon
Indsatsleder Mia Lerdam
Direktør i London Adrian Lukis
Ekspedient Maja Muhlack
Grethe Gitte Siem
Fransk investor Olivier Charasson
Radiovært Pernille Enggaard
Svend Lauritzen Henrik Larsen
Direktør Jeanette Lindbæk
Nabo Beatrice Seedorff
Betjent Lars Arvad
Ejendomsmægler Christian Bergman
Søren Thaulov Dan Zahle
Departementschef Thomas Baldus
Hans Erik Kristian Høgh Jeppesen
Cyklist Ulrik Nykjær Jeppesen
Receptionist Nina Marie Birk
Tolk Oksana Ceresenko Achiam
Tatoveret mand Christian Grønvall
Sebastian Krüger Jacob Moth-Poulsen
Jeff Morten Burian
Stewardesse Hanna Henriksen
Tv-vært i London Christa Ackroyd
Maja Camilla Gjelstrup
Patrick Kasper Dalsgaard
Dørmand Michael Piotr
Porter Cyril Nwankwo
Ingeniør Bjarne Antonisen
Serber Zdravko Milanovich
Justitsminister Lotte Andersen
Betjent Gérard Bidstrup
Departementschef Michael Brostrup
Læge Kenneth Carmohn
Intensivsygeplejerske Kohyar Deilami
Overlæge Ole Dupont
Bankelev Lea Høyer
Lærling Frederik Johansen
Nyhedsreporter Lene Johansen
Betjent Henrik Lundblad
Fondsbørsdirektør Michael Moritzen
Præst Susan A. Olsen
Ejendomsmægler Jesper Riefensthal
Bankrådgiver Maria Rossing
Nyhedsoplæser Erkan Özden
Ansat Adam Fischer

Det Danske Filminstitut registrerer international festivaldeltagelse og priser til danske film, dog primært de titler, som Filminstituttet varetager i sin festivaldistribution, og primært i forbindelse med de festivaler, som Filminstituttet har prioriteret at samarbejde med. Registreringen af festivaldeltagelse og priser til danske film, der ikke er i festivaldistribution, foretages kun for "launch"-festivaler ifølge Filminstituttets prioriterede festivalliste. Se listen over prioriterede festivaler.