enda

Per Fly

(1960 - )

Instruktør, født 14/1 1960 (Per Fly Plejdrup). Optaget på Den Danske Filmskoles instruktørlinie i 1989 - samme årgang som Ole Christian Madsen og Thomas Vinterberg - og afsluttede sin uddannelse i 1993 med afgangsfilmen "Værelse 17". I de følgende år instruerede Per Fly flere novellefilm, tv-satiren "Så du ansjosen?" (1995) og den efterfølgende tv-serie "Tv-ansjosen" (1996). I 1998 instruerede han novellefilmen "Liftarflickan" samt tre afsnit af tv-serien "TAXA" for Danmarks Radio.

I 2000 fik Per Fly sit gennembrud med debutspillefilmen "Bænken" (2000), der var den første i en trilogi om under-, middel- og overklassen i Danmark. Filmen modtog adskillige priser i både ind- og udland. Efterfølgeren "Arven" (2003), om den danske overklasse, blev årets mest sete spillefilm og vandt hele syv Robert-priser i 2004. Arven modtog også flere store internationale priser, blandt andet prisen for Bedste Manuskript ved Flaiano International Film Festival i Italien og prisen for Bedste Manuskript på San Sebastián International Film Festival i Spanien. Trilogiens sidste film "Drabet" (2005) indbragte Per Fly en Robert og en Bodil samt Nordisk Råds Filmpris. I 2005 modtog Per Fly desuden Kronprinseparrets Kulturpris for trilogien. I 2018 stod Fly bag den dansk-canadiske thriller "Dobbeltspil".

I 2007 lavede han TV-serien "Forestillinger" i seks afsnit til DR, for hvilken Sonja Richter vandt for bedste kvindelig hovedrolle ved den 47. Monte Carlo TV-Festival, og i 2016 var han instruktør på flere episoder af krimiserien "Bedrag", som blandt andet modtog en Robert for Årets tv-serie i 2017. Han var konceptuerende instruktør på "Erobreren", som er en historisk dramaserie på HBO Nordic, der bygger på bind II-IV af Martin Andersen Nexøs roman om "Pelle Erobreren".

Filmografi Priser Festivals
Title År Funktion Category
Dobbeltspil 2018 Instruktion, Manuskript DK/Spillefilm
Fantasten 2017 Manuskonsulent DK/Spillefilm
Bedrag 1 2016 Instruktion Tv-serie
Monica Z 2013 Instruktion U/Spillefilm
Fuglejagten 2012 Manuskonsulent DK/Spillefilm
Kvinden der drømte om en mand 2010 Instruktion DK/Spillefilm
Vanvittig forelsket 2009 Manuskonsulent DK/Spillefilm
Antichrist 2009 Manuskonsulent DK/Spillefilm
Lille soldat 2008 Fotograf (Afrika) DK/Spillefilm
Forestillinger 2007 Instruktion, Koncept Tv-serie
Shakespeares Venus og Adonis 2007 Medvirkende DK/Dokumentarfilm
Fighter 2007 Klippekonsulent DK/Spillefilm
De tre musketerer 2006 Ceremoni-mester DK/Spillefilm
Drabet 2005 Instruktion DK/Spillefilm
Allegro 2005 Tilskuer DK/Spillefilm
Arven 2003 Instruktion DK/Spillefilm
Pagten 2003 Instruktørkonsulent DK/Kort fiktion
Prop & Berta 2001 Instruktion DK/Spillefilm
Bænken 2000 Instruktion DK/Spillefilm
Den lille ridder 1999 Instruktion DK/Kort fiktion
Chock. Liftarflickan 1997 Instruktion U/Kort fiktion
TAXA 1997 Instruktion Tv-serie
Monsterfest 1995 Instruktion DK/Kort fiktion
- kalder Katrine! 1994 Instruktion DK/Kort fiktion
Sofaholdet 1994 Instruktion Tv-film
Værelse 17 1993 Instruktion DK/Kort fiktion
Tre små historier 1993 Instruktion DK/Kort fiktion
Filmskatten 0 Instruktion DK/Dokumentarfilm

Priser og nomineringer

Pris Premiere år Festival Film
Haugesund Norske Filmkritikeres Special Mention 2003 Haugesund, Den Norske Filmfestivalen 2003 Arven
Juryens Pris For Bedste manuskript 2003 San Sebastian International Film Festival 2003 Arven
NDR Promotion Pris 2003 Lübeck, Nordische Filmtage 2003 Arven
Bedste Spillefilm 2004 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2004 Arven
Bedste Instruktør 2004 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2004 Arven
Bedste Mandlige Skuespiller 2004 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2004 Arven
Bedste Mandlige Birolle 2004 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2004 Arven
Bedste musik 2004 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2004 Arven
Publikumspris 2004 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2004 Arven
Bedste Kvindelige Birolle 2004 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2004 Arven
Publikumspris 2000 Lübeck, Nordische Filmtage 2000 Bænken
Int. Kirke Pris, Bedste Skuespiller 2000 Lübeck, Nordische Filmtage 2000 Bænken
NDR, Förderpreis 2000 Lübeck, Nordische Filmtage 2000 Bænken
Robert, Bedste Danske Spillefilm 2001 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2001 Bænken
Robert, Bedste Mandlige Hovedrolle 2001 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2001 Bænken
Robert, Bedste Instruktør 2001 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2001 Bænken
Robert, Bedste Kostumier 2001 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2001 Bænken
Robert, Bedste Make Up 2001 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2001 Bænken
Bodil, Bedste Mandlige Skuespillere 2001 Danske Filmkritikere bodil 2001 Bænken
Bodil, Bedste Danske Spillefilm 2001 Danske Filmkritikere bodil 2001 Bænken
Bodil, Bedste Mandlige Birolle 2001 Danske Filmkritikere bodil 2001 Bænken
Speciel Omtale 1995 Odense Internationale Film Festival 1995 - kalder Katrine!
Bedste Mandlige Skuespiller 2006 Rouen, Fest. du Cinema Nordique 2006 Drabet
Publikums Prisen 2006 Rouen, Fest. du Cinema Nordique 2006 Drabet
2E SOUFFLE 2006 Rouen, Fest. du Cinema Nordique 2006 Drabet
Nominated Best Actor 2001 Berlin European Film Academy Awards 2001 Bænken
Canal + Pris 2001 Copenhagen Night Film Festival 2001 Bænken
København Pris 2001 Nat & Dag 2001 Bænken
Voksenjuryens 2. Pris, Animation 2001 Chicago Int. Children's Film Festival 2001 Prop & Berta
Børnejuryens 2. Pris 2001 Chicago Int. Children's Film Festival 2001 Prop & Berta
Bedste Mandlige Skuespiller 2004 Rouen, Fest. du Cinema Nordique 2004 Arven
Bedste Mandlige Skuespiller 2004 Mexico City Intl Contemp FF 2004 Arven
Bedste Mandlige Skuespiller 2004 Danske Filmkritikere bodil 2004 Arven
Bedste Mandlige Birolle 2004 Danske Filmkritikere bodil 2004 Arven
NDR Promotion Pris 2005 Lübeck, Nordische Filmtage 2005 Drabet
Nordisk Råds Filmpris 2005 Nordisk Råds Filmpris 2005 Drabet
Bedste Mandlige Skuespiller 2005 Tallinn Black Nights Film Festival 2005 Drabet
FICC Jury - The Don Quijote Prize 2005 Tallinn Black Nights Film Festival 2005 Drabet
Bedste Instruktør 2006 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2006 Drabet
Bedste musik 2006 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2006 Drabet
Bedste Kvindelige Birolle 2006 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2006 Drabet
Best Actor 2006 Santo Domingo International Film Festival 2006 Drabet
Bedste Danske Film 2006 Bodil Filmmedarbejderforeningen 2006 Drabet
Bedste Mandlige Skuespiller 2006 Bodil Filmmedarbejderforeningen 2006 Drabet
Bedste Kvindelige Birolle 2006 Bodil Filmmedarbejderforeningen 2006 Drabet
Det Danske Filminstitut registrerer international festivaldeltagelse og priser til danske film, dog primært de titler, som Filminstituttet varetager i sin festivaldistribution, og primært i forbindelse med de festivaler, som Filminstituttet har prioriteret at samarbejde med. Registreringen af festivaldeltagelse og priser til danske film, der ikke er i festivaldistribution, foretages kun for "launch"-festivaler ifølge Filminstituttets prioriterede festivalliste. Se listen over prioriterede festivaler.

Festivals

Festival Festival dato Film
Shanghai International Film Festival 2018-06-16 Dobbeltspil
Göteborg International Film Festival 2018-01-26 Dobbeltspil
Lübeck, Nordische Filmtage 2017-11-01 Dobbeltspil
Haugesund, Den Norske Filmfestivalen 2017-08-19 Dobbeltspil
Helsinki Film Festival - Love & Anarchy 2011-09-15 Kvinden der drømte om en mand
Göteborg International Film Festival 2011-01-28 Kvinden der drømte om en mand
Sevilla Festival de Cine 2010-11-05 Kvinden der drømte om en mand
Leeds Int. Film Festival 2010-11-04 Kvinden der drømte om en mand
Lübeck, Nordische Filmtage 2010-11-03 Kvinden der drømte om en mand
Haugesund, Den Norske Filmfestivalen 2010-08-18 Kvinden der drømte om en mand
Taormina International Film Festival 2010-06-12 Kvinden der drømte om en mand
Göteborg International Film Festival 2010-01-29 Kvinden der drømte om en mand
Distributørvisning 2009-11-01 Arven
Rio de Janeiro Brazilian Int. Children´s Film Festival 2009-08-24 Prop & Berta
Stensen Foundation of Florence 2008-09-18 Prop & Berta
Cinemateket 2008-08-21 Drabet
Cinemateket 2008-06-19 Arven
Cinemateket 2008-05-15 Bænken
Kathmandu International Mountain Film Festival 2007-12-07 Bænken
Dar Es Salaam EU-Film Festival 2007-11-01 Prop & Berta
La Paz, Eu Film Festival 2007-11-01 Drabet
Edinburgh EU Film Festival 2007-10-15 Drabet
San Sebastian International Film Festival 2007-09-20 Arven
Split International Film Festival 2007-09-15 Drabet
Warsaw EU Film Festival 2007-09-15 Drabet
Mexico EU Film Festival 2007-09-13 Drabet
Taipei Film Festival 2007-06-22 Bænken
Sofia - Royal Danish Embassy 2007-06-01 Drabet
Hanoi / Ho Chi Minh City EU Film Festival 2007-05-01 Prop & Berta
Singapore EU-Film Festival 2007-04-25 Drabet
Santiago EU FF 2007-04-25 Drabet
Belgrade Danish Film Event 2007-04-18 Arven
Distributørvisning 2007-04-10 Bænken
Helsinki - Royal Danish Embassy 2007-03-12 Drabet
Cartagena int. Film Festival 2007-03-01 Drabet
Antwerpen European Youth FF of Flanders 2007-02-15 Prop & Berta
Atlanta Danish Film Festival 2007-01-12 Drabet
Bologna - Movie in the Rucksack 2007-01-01 lille ridder
Tel Aviv Cinematheque 2006-12-04 Arven
Newcastle Northern Lights Film Festival 2006-11-16 Drabet
Lithuania Scanorama Film Forum 2006-11-11 Drabet
Sevilla Festival de Cine 2006-11-03 Drabet
Santo Domingo International Film Festival 2006-10-19 Drabet
Haifa International Film Festival 2006-10-07 Drabet
Riga Arsenals 2006-09-16 Drabet
Helsinki Film Festival - Love & Anarchy 2006-09-14 Drabet
European Film College 2006-09-05 Arven
Skopje International Film Festival 2006-09-01 Drabet
Melbourne Film Festival 2006-07-26 Drabet
Helsinki Midnight Sun Film Festival 2006-06-14 Drabet
Seattle International Film Festival 2006-05-25 Drabet
Maputo - Royal Danish Embassy 2006-05-03 Arven
Minneapolis/St. Paul International Film Festival 2006-04-21 Drabet
San Francisco Int. Film Festival 2006-04-20 Drabet
Istanbul Int. Film Festival 2006-04-01 Drabet
Thessaloniki International Film Festival 2006-03-27 Arven
Vilnius International Film Festival 2006-03-24 Drabet
Rouen, Fest. du Cinema Nordique 2006-03-15 Drabet
Mexico City Intl Contemp FF 2006-02-21 Drabet
Bangkok International Film Festival 2006-02-17 Drabet
Berlinale 2006-02-09 Drabet
Göteborg International Film Festival 2006-01-27 Arven
Distributørvisning 2006-01-24 Bænken
Los Angeles Scandinavian Film Festival ASFLA 2006-01-15 Drabet
Budapest European Film Week 2005-11-24 Drabet
Tallinn Black Nights Film Festival 2005-11-24 Drabet
Thessaloniki International Film Festival 2005-11-18 Drabet
Lübeck, Nordische Filmtage 2005-11-03 Drabet
Kuala Lumpur EU Film Festival 2005-11-01 Arven
London Film Festival 2005-10-20 Drabet
Hamptons Film Festival 2005-10-19 Drabet
Nordisk Råds Filmpris 2005-09-20 Drabet
San Sebastian International Film Festival 2005-09-15 Drabet
Distributørvisning 2005-06-13 Bænken
Bukarest EU-Filmfestival 2005-05-02 Arven
Pretoria EU Film Festival 2005-05-01 Arven
Ankara EU-Film Festival 2005-02-24 Arven
Malta - Denmark Week 2005-02-18 Arven
Malta Eu festival 2005-01-16 Arven
Newcastle Northern Lights Film Festival 2004-11-18 Arven
Lithuania Scanorama Film Forum 2004-11-11 Arven
La Paz, Eu Film Festival 2004-11-08 Arven
Kiev Molodist Int. Film Festival 2004-10-23 Arven
Sao Paulo Int. Film Festival 2004-10-22 Arven
Dublin - Scandinavian Film Festival 2004-10-15 Arven
Santo Domingo International Film Festival 2004-10-07 Arven
Reykjavik Danish Wave 2004-10-01 Arven
Haifa International Film Festival 2004-09-30 Arven
Helsinki Film Festival - Love & Anarchy 2004-09-16 Arven
Galway International Film Festival, Film Fleadh 2004-07-06 Arven
Roskilde Festivalen - Manden med Cameraet 2004-06-24 Arven
St. Petersburg - Festival of Festivals 2004-06-23 Arven
Seattle International Film Festival 2004-05-20 Arven
Vilnius International Film Festival 2004-04-30 Arven
Washington DC International Film Festival 2004-04-21 Arven
San Francisco Int. Film Festival 2004-04-15 Arven
Istanbul Int. Film Festival 2004-04-10 Arven
Rouen, Fest. du Cinema Nordique 2004-03-17 Arven
Mexico City Intl Contemp FF 2004-02-19 Arven
Singapore Nordic Film Festival 2004-01-12 Arven
Washington National Gallery of Art 2004-01-10 Arven
Havana International FF of New Latin Cinema 2003-12-02 Arven
Prague Europa Cinema Conference 2003-11-27 Arven
Los Angeles, AFI Int. Festival 2003-11-06 Arven
Lübeck, Nordische Filmtage 2003-10-30 Arven
London Film Festival 2003-10-22 Arven
Hamptons Film Festival 2003-10-22 Arven
Bangkok Film Festival 2003-10-17 Prop & Berta
Goa - Int. Film Festival of India 2003-10-09 Arven
Ghent Flanders Int. Film Festival 2003-10-07 Arven
Rio de Janeiro, Danish FF 2003-09-23 Bænken
Hamburg FilmFest GmbH 2003-09-19 Arven
San Sebastian International Film Festival 2003-09-18 Arven
Lübeck Queen Margrethe's Visit 2003-09-05 Bænken
Haugesund, Den Norske Filmfestivalen 2003-08-17 Arven
Bologna Hands In The Pocket 2003-05-07 Prop & Berta
Portland Nordic Film Festival 2003-04-05 Bænken
Moscow - Royal Danish Embassy 2003-04-05 Bænken
Seattle Nordic Film Festival 2003-03-28 Bænken
Internationalt Kultursekretariat 2003-01-01 Bænken
Lisbon Nordic Recent Films 2002-12-06 Bænken
Riga "...And The Word Became Film" 2002-12-01 Bænken
Discovery - Scotland's Int. Film Fest for Children & Young People 2002-11-27 Prop & Berta
Amsterdam Cinekid 2002-10-12 Prop & Berta
Ottawa Scandinavian Roots 2002-10-11 Bænken
London The Dainsh Wave 2002-10-10 Bænken
Bradford Eurovision 2002-10-01 Bænken
Curzon Soho 2002-10-01 Bænken
Bordeaux International Festival for Women 2002-09-23 Bænken
Melbourne Film Festival 2002-07-24 Bænken
San Rafael International Family Series 2002-07-20 Prop & Berta
Paris Danish Film Week 2002-07-02 Bænken
Bratislava Art Film Festival 2002-06-21 Bænken
Poznan Ale Kino! International Children's Film Festival 2002-06-10 Prop & Berta
Minneapolis/St. Paul International Film Festival 2002-04-05 Bænken
Laon - International Film Festival For Young People 2002-03-19 Prop & Berta
New York BAMKids FF 2002-03-09 Prop & Berta
New York Scandinavian House 2002-03-01 Bænken
New York International Children's Film Festival 2002-03-01 Prop & Berta
Bangkok Scandinavian Film Festival 2002-02-16 Bænken
Singapore Nordic Film Festival 2002-01-21 Bænken
Tallinn Black Nights Film Festival 2001-12-01 Bænken
Hyderabad Int. Film Fest. For Children 2001-11-14 Prop & Berta
Wisconsin International Children's Film Festival 2001-11-09 Prop & Berta
Berlin European Film Academy Awards 2001-11-07 Bænken
Lübeck, Nordische Filmtage 2001-11-01 Bænken
Massachusetts KidsBestFilm 2001-11-01 Prop & Berta
Chicago Int. Children's Film Festival 2001-10-25 Prop & Berta
Amsterdam Cinekid 2001-10-20 Prop & Berta
Mill Valley Film Festival, Film Inst. California 2001-10-04 Prop & Berta
Haugesund, Den Norske Filmfestivalen 2001-08-27 Prop & Berta
Galway Film Fleadh 2001-07-10 Bænken
Bonn Scandinavian Film festival 2001-04-25 Bænken
Paris Scandinavian Film Festival 2001-03-28 Bænken
Copenhagen Night Film Festival 2001-03-23 Bænken
Malmö, BUFF 2001-03-13 Bænken
Lego Exhibition / Passport to Denmark 2001-03-02 lille ridder
Göteborg International Film Festival 2001-01-26 Bænken
BUSTER 2000-11-28 Prop & Berta
Lübeck, Nordische Filmtage 2000-11-02 Bænken
Ghent Danish Focus 2000-10-10 Bænken
Hamburg FilmFest GmbH 2000-09-25 Bænken
Haugesund, Den Norske Filmfestivalen 2000-08-27 Bænken
Mexico Festival Int. De Cine Para Niños 2000-08-08 lille ridder
Cannes, Festival de 2000-05-10 Bænken
Bologna - Movie in the Rucksack 2000-03-21 lille ridder
Rouen, Fest. du Cinema Nordique 2000-03-15 lille ridder
Uppsala Int. Short Film Festival 1999-10-18 - kalder Katrine!
Odense Internationale Film Festival 1999-08-16 lille ridder
Det Danske Filminstitut registrerer international festivaldeltagelse og priser til danske film, dog primært de titler, som Filminstituttet varetager i sin festivaldistribution, og primært i forbindelse med de festivaler, som Filminstituttet har prioriteret at samarbejde med. Registreringen af festivaldeltagelse og priser til danske film, der ikke er i festivaldistribution, foretages kun for "launch"-festivaler ifølge Filminstituttets prioriterede festivalliste. Se listen over prioriterede festivaler.