enda

Fighter

Natasha Arthy, Danmark, 2007

96 min.DK/Spillefilm

Aicha går i gymnasiet, og hun skal være læge, siger hendes far. Men Aicha vil hellere bruge tiden på kampsport end på lektier. Hun trodser forældrenes forbud og begynder at træne professionelt i en Kung Fu klub, hvor hun møder Emil. De forelsker sig i hinanden, men Aichas tyrkiske baggrund kommer imellem dem. Livets spilleregler er ikke så enkle som kampsportens, og Aichas valg får store konsekvenser, ikke bare for hende selv, men for hele hendes familie.
Grundoplysninger Credits Festivaler og priser Materialer
Original titel Fighter
Dansk titel Fighter
Andre titler Danish films for children - selection
Instruktør Natasha Arthy
Manuskript Natasha Arthy
Producer Johnny Andersen
Fotograf Sebastian Winterø
Klipper Kasper Leick
Lyd Hans Møller, Håkon Garpestad
Komponist Frithjof Toksvig, Saqib
Scenograf Peter de Neergaard
Casting Anja Philip, Lena Paaske
Medvirkende Semra Turan, Nima Nabipour, Cyron Melville, Molly Blixt Egelind
Produktionsland Danmark
Produktionsselskaber Nimbus Film
Finansiering Med støtte fra Det Danske Filminstitut v. filmkonsulent Mette Damgaard-Sørensen og Nordisk Film- og TV-fond v. Svend Abrahamsen. I samarbejde med Danmarks Radio (DR) og Sveriges Televison (SVT). I co-produktion med Shortcut, Filmgear, Blixt, Kamera og Angel Film
Dansk distribution FilmFolket
Internationalt salg Attraction Distribution /Suite 803 / 5455 De Gaspe Ave. / H2T 3B3 Montreal, Quebec / t +1 514 846 1222 / info@attractiondistribution.ca / www.attractiondistribution.ca
Festival information Danish Film Institute
Tekniske data 2730 meter, 35 mm, 2,35:1 Scope, Farve, Dolby SR
Dansk biografpremiere 14.12.2007
Premierebiografer Palads, Albertslund Biograferne, BioCity (Tåstrup), Bio Værløse, CinemaxX, Empire, Kinopalæet (Lyngby), Falkoner, Vanløse Bio samt 30 biografer i provinsen
Online release 16.11.2018, Filmcentralen
DFI-støtteform Konsulentstøtte
Vurdering Tilladt for børn over 11 år
Begrundelse Se Medierådets vurdering

Selskaber

Produktionsselskaber Nimbus Film
Finansiering Med støtte fra Det Danske Filminstitut v. filmkonsulent Mette Damgaard-Sørensen og Nordisk Film- og TV-fond v. Svend Abrahamsen. I samarbejde med Danmarks Radio (DR) og Sveriges Televison (SVT). I co-produktion med Shortcut, Filmgear, Blixt, Kamera og Angel Film
Dansk distribution FilmFolket

Instruktion

Instruktion Natasha Arthy
Personlig assistent Mette Heide Sørensen
1. instruktørassistent Mary Soan
2. instruktørassistent Niels Christian Linde
Casting Anja Philip
Casting Lena Paaske
Statistkoordinator Claus Jakobsen
Skuespiller-coach Sarah Boberg
Casting (supplerende) Tine Sætter-Lassen
Casting (supplerende) Pernille Lembcke
Casting (supplerende) Fadime Turan
Casting (supplerende) Casper Steffensen
Instruktørassistent Mary Soan
Instruktørassistent Emil Øigaard
Instruktørassistent Niels Christian Linde
Instruktørassistent Signe Birkegaard Pedersen
Instruktørassistent Rasmus Bøgh Hansen
Scripter Anna Idmann
Statistkoordinator Kenneth Egholm
Statistkoordinator Henrik Bergqvist
Statistkoordinator Andrea Vergara
Tolk Esma Yildiz
Statistassistent Denise Michelle Hansen
Tolk Jeppe Zhang Andersen
Tolk Sine Tyler
Tolk Li Møller

Manus

Medforfatter Nikolaj Arcel
Medforfatter Rasmus Heisterberg
Storyboard Sune Elskær
Manuskriptkonsulent Anna Idman Willadsen
Idé Natasha Arthy
Manus Natasha Arthy

Produktion

Executive producer Birgitte Hald
Executive producer Bo Ehrhardt
Udviklingsproducer Meta Louise Foldager Sørensen
Producer Johnny Andersen
Line producer Nanna Nikali
Produktionskoordinator Louise Janniche
Location manager Christoffer Harding
Location-assistent Janus Schumacher
Location scout Niels Okking
Produktionskoordinator (postproduktion) Mia Bang Stenberg
Producerassistent Jacob Jarek
Produktionsassistent Stine Marie Møller Nielsen
Producerassistent Helle Tyllesen
Producerassistent Friederike Richter
Runner Anders Lindholm
Runner Emil Skrædderdal
Runner Marie Ortving Westh
Runner Peter Brønderslev
Runner Tue Czajkowski
Producerassistent Mette Heide Sørensen
Indspilningsleder Kenneth Egholm
Produktion Lina Bach
Produktion Leonore Skousen
Location scout (præproduktion) Martin Bagger
Produktionsassistent (præproduktion) Carsten Sparwath
Produktionsassistent (præproduktion) Iben Snebang
Runner Claus Jacobsen
Runner Daniel William Nielsen
Runner Freja Sofie Kirk
Postproduktionssupervisor Mette Høst Hansen
Postproduktionskoordinator Mia Bang Stenberg
Produktionschef Gitte Wahl
Teknisk chef Ivan Schmidt

Foto

B-fotograf Niels A. Hansen
Clapper/loader Lars Krogsgaard
Grip Magnus Ohmsen
Supplerende optagelser Aske Voss
Kameraoperatør Malte Udsen
Supplerende optagelser Franz A. Borde
Clapper/loader Emil Mikkelsen
Grip-assistent Bo "Bowie" Craner
Supplerende optagelser Aske Voss
B-fotograf (ekstra optagelser) Daniel Parmo
Fotograf (præ-produktion) Kasper Tuxen
Udskydning Andreas Schou Andersen
Daglige print Thomas Caspersen
Daglige print Per Sidor
Foto Sebastian Winterø

Stills

Stills Jens Juncker-Jensen

Lys

Belyser Martin Riello
Belysningsmester Martin Lerche
Belysningsassistent Gabriel Stefan
Belysningsassistent Jacob Møller
Belysningsassistent Uffe Truust
Belysningsassistent Tue Bengtsson
Belysningsassistent Lasse Arendal Knudsen
Belysningsassistent Morten Boserup
Belysningsassistent Magnus Christian Hansen
Belysningsassistent Torben Brent Wenneberg
Belysningsassistent Alex Suhr
Belysningsmester Jens Bo Poulsen
Belysningsmester Jacob Østergaard
Belyser Jens Lund

Klip

Klipper Kasper Leick
Klipper (præproduktion) Peter Brandt
Klipper (postproduktion) Benjamin Binderup
Klipper (postproduktion) Nicolaj Monberg
Klipper (postproduktion) Sara Reither
Klippekonsulent Per Fly
Klippekonsulent Morten Giese
Klippeassistent Emil Tralov
Trailer-klipper Simon Borch

Musik

Musikkonsulent Janus Køster-Rasmussen
Musik Frithjof Toksvig
Musik Saqib

Produktionsdesign

Chefrekvisitør Thomas Bremer
Set rekvisitør Mathias Holmgren Hassing
Set rekvisitør Li Garpenfeldt
Rekvisitørassistent Thor Andreas Rasmussen
Rekvisitørassistent Sebastien Bacquaert
Rekvisitørassistent Anna von Ehrenfels
Rekvisitørassistent Anna L. Stiegnitz
Rekvisitørassistent Christian (rekvisitørassistent) Hansen
Produktionsdesign Peter de Neergaard

Kostumer

Chefkostumier Susie Bjørnvad
Kostumier Stine Terp
Påklæder Mathias Holmgren Hassing
Kostumeassistent Trine Garde Finnich
Kostumeassistent Lone Hermann

Makeup

Makeup Henrik Steen
Makeup-assistent Sofie Jørgensen
Makeup-assistent Xenia Kristina Thit Jæger
Makeup-assistent Christina Dahlin
Makeup-assistent Louise Hauberg Nielsen

Lyd

Lyddesigner Hans Møller
Tonemester Håkon Garpestad
Boom operator Christian H. Lund
Boom operator Morten Jensen
Boom operator Jonas Langkilde
Tonemester (ekstraoptagelser) Morten Green
Boom operator Kim Dalum
Lydklipper Eddie Simonsen
Foley-klipper Anne Jensen
Foley artist Julien Naudin
ADR editor Ida Hilario Jønsson

Visual effects

VFX-supervisor Alexander Marthin
VFX Thomas Dyg
VFX Patrick O'Casey
VFX Lillan Gahlin
VFX Sam Bassett
VFX Rasmus Lange
VFX Michael Holm
Colourist Thomas Therchilsen
Online Christian Schwanenflügel
Online Tobias Bach Hansen
Arriskanning Thomas Højmark
Arriskanning Helle Hansen
Filtersætter Michael Nielsen

Stunt

Stuntkoordinator-assistent Mika Huisman
Stunt performer Omar Carrion
Wire specialist Long Qiang
Wire specialist Hu Qiang
Wire assistent Tao Jiang
Stunt double (Aicha) Lauren Kim
Stunt double (Aicha) Phillippa Anderson
Stunt double (Aicha) Song Ying
Stunt double (Aicha) Rieko Hata
Stunt double (Emil) Andrew Lister
Wire Yue Ma
Wire Pai-Sen Wang
Wire rigger Juha Pursiainen
Wire rigger Esa Muittari
Trænerassistent Omar Carrion
Trænerassistent Peter Lundgren

Koreografi

Kampsportskoreograf Xian Gao
Dansekoreograf Niclas Bendixen
Dansekoreograf Signe Fabricius
Koreograf research Deborah Bayer Marlow

Andre credits

Martial art trainer Angela Gao
Konsulent Birgül Ergin
Konsulent Manu Sareen
Konsulent Rushy Rasheed
Konsulent Sami El Shimy
Konsulent Mikael Olsen
Konsulent Trine Breum
Martial art trainer Søren Anthony
Martial art trainer Allan Killer

Medvirkende

Aicha Semra Turan
Ali Nima Nabipour
Emil Cyron Melville
Sofie Molly Blixt Egelind
Omar Behruz Banissi
Sifu Xian Gao
Aichas far Sadi Tekelioglu
Aichas mor Denize Karabuda
Meemeth Ertugrul Yilan
Jasmin Özlem Saglanmak
Jasmins far Yüksel Isik
Jasmins mor Nevin Rasmussen
Fadime Mira Sarah Altshul
Studievejleder Frank Thiel
Karatetræner Trine Appel
Sofies mor Ida Dwinger
Sofies lillesøster Fiona Z. Ballesheim
Maja Annevig Schelde Ebbe
Ninja Ying Song
Ninja Long Qiang
Ninja Sunny Cagara
Ninja Hanning Høegh
Sofies veninde 1 Amalie Lindegård
Sofies veninde 2 Sofie Topp Østergaard
Sofies veninde 3 Sara Møller Olsen
Meemeths ven 1 Ramezan Arslan
Meemeths ven 2 Cihan Coban
Meemeths ven 3 Mojtaba Omid Hamedani
Jasmins veninde Elif Ahmedovska
Gradueringsdommer Per Vohlert Uchida
Gradueringsdommer Davood K. Banissi

Priser og nomineringer

Pris År Festival
Special Mention 2008 Athens Olympia Int. Film Festival For Children and Young People 2008
CIFEJ Jurypris 2008 Oulu Int. Children's Film Festival 2008
Bedste børnefilm 2008 Lübeck, Nordische Filmtage 2008
Bedste kvindelige skuespiller 2008 SITGES Festival Internacional de Cinema Fantàstic of Catalonia 2008
Den Svenske Kirkes Filmpris 2008 Malmö, BUFF 2008

Festivaler

Festival Festival dato
Zlin Int. Film Festival for Children & Youth 2013-05-27
Discovery - Scotland's Int. Film Fest for Children & Young People 2009-10-20
TIFF Kids 2009-04-18
Oulu Int. Children's Film Festival 2008-11-17
Lithuania Scanorama Film Forum 2008-11-13
Lübeck, Nordische Filmtage 2008-10-29
Amsterdam Cinekid 2008-10-19
Haifa International Film Festival 2008-10-14
SITGES Festival Internacional de Cinema Fantàstic of Catalonia 2008-10-02
Austin Fantastic Fest 2008-09-18
Bucheon International Fantastic Film Festival 2008-07-18
Karlovy Vary International Film Festival 2008-07-04
Shanghai International Film Festival 2008-06-14
Transilvania International Film Festival 2008-05-30
Seattle International Film Festival 2008-05-22
New York Tribeca Film Festival 2008-04-23
Kristiansand International Children's Film Festival 2008-04-22
Malmö, BUFF 2008-03-11
Berlinale 2008-02-07
Göteborg International Film Festival 2008-01-25
Det Danske Filminstitut registrerer international festivaldeltagelse og priser til danske film, dog primært de titler, som Filminstituttet varetager i sin festivaldistribution, og primært i forbindelse med de festivaler, som Filminstituttet har prioriteret at samarbejde med. Registreringen af festivaldeltagelse og priser til danske film, der ikke er i festivaldistribution, foretages kun for "launch"-festivaler ifølge Filminstituttets prioriterede festivalliste. Se listen over prioriterede festivaler.

Anmeldelser og artikler

I Cinematekets bibliotek kan du finde disse anmeldelser og avisartikler om filmen:
Type Kilde Author Date
Varia Morgenavisen Jyllandsposten JP 2008-03-29
Artikel Berlingske Tidende erin 2008-03-19
Artikel Metroexpress Ritzau 2008-03-18
Varia Politiken Ritzau 2008-03-18
Varia Urban Politiken 2008-03-18
Varia BT Ritzau copy 2008-03-18
Artikel Berlingske Tidende Ritzau 2007-12-19
Artikel Berlingske Tidende Christian Lindberg 2007-12-14
Artikel Berlingske Tidende Christian Lindberg 2007-12-14
Anmeldelse BT Steffen Jungersen 2007-12-14
Anmeldelse Berlingske Tidende Ebbe Iversen 2007-12-14
Anmeldelse Børsen Morten Durr 2007-12-14
Anmeldelse Ekstra Bladet Henrik Queitsch 2007-12-14
Anmeldelse Information Morten Piil 2007-12-14
Anmeldelse Information Morten Piil 2007-12-14
Interview Information Christian Monggaard 2007-12-14
Anmeldelse Kristeligt Dagblad Palle Schantz Lauridsen 2007-12-14
Anmeldelse Metroexpress Morten Joersum 2007-12-14
Anmeldelse Morgenavisen Jyllandsposten Sophie Engberg Sonne 2007-12-14
Anmeldelse Politiken Kim Skotte 2007-12-14
Anmeldelse Urban Louise Kidde Sauntved 2007-12-14
Interview Urban Louise Kidde Sauntved 2007-12-14
Anmeldelse Weekendavisen Bo Green Jensen 2007-12-14
Artikel Morgenavisen Jyllandsposten ritzau 2006-11-13
Artikel Berlingske Tidende Ebbe Iversen 2006-11-08
Artikel Berlingske Tidende Ebbe Iversen 2006-11-05
Artikel Politiken ritzau 2006-11-05
Artikel Information Christian Monggaard 2006-11-03