enda

Borgen 1

580 min.TV series

Basic information Credits Festivals & awards

Companies

Production companies Danmarks Radio
Domestic distribution Danmarks Radio

Direction

Direction Søren Kragh-Jacobsen
Director: 2. unit Jeannette Pico
Direction Rumle Hammerich
Assistant director May el-Toukhy
Direction Annette K. Olesen
Casting Christian Grønvall
Direction Mikkel Nørgaard
Casting Anja Philip
Casting: extras Tommy Duus

Script

Screenplay Adam Price
Screenplay Jeppe Gjervig Gram
Screenplay Tobias Lindholm

Production

Executive producer Camilla Hammerich
Line producer Pernille Skov Sutherland
Unit manager Bjørn Kopp
Post-producton coordinator Karen Maarbjerg
Post-producton coordinator Ellen Thomassen
Post-producton coordinator Iben Westi
Location manager Rasmus Rise Michaelsen
Location manager Jannich Grønnemose
Location manager Søren Dahl
Production assistant Tobias Brøndsted
Production assistant Mathias Sprogøe Fletting
Production assistant Camilla Hansen
Production assistant Bettina Housøe Olsen
Production assistant Tina Alina Sunde

Cinematography

Cinematographer Lasse Frank
Cinematographer Eric Kress
Cinematographer Magnus Nordenhof Jønck
Key grip Magnus Ohmsen
First assistant camera Andreas Krohn
First assistant camera Erik Thal-Jantzen
Steadicam operator Steffen Wiedemann Larsen
Video technician Simon Sumborg
DIT Nicolai Griffens

Stills

Stills Mike Kollöffel

Electrical dept.

Gaffer Thomas Ditzel
Gaffer Michael Sørensen
Gaffer Josef Perez Lopez
Gaffer Janus Hajslund
Gaffer Tobias Juhl
Gaffer Niels Dose
Gaffer Stine Hein

Editing

Editor Lars Therkelsen
Editor Peter Brandt
Editor Henrik Vincent Thiesen
Editor My Thordal
Editor Gerd Tjur
Editor Andri Steinn
Editor Nicolaj Monberg
Editor Janne Bjerg Sørensen
Online editor David F. Nielsen

Music

Composer Halfdan E

Production design

Production designer Søren Gam
Production designer Dorte Knirke Madelung
Props Lasse Bjørnvad
Props Henrik Skov Larsen
Props Anders Kongen Møller
Props Tine Hieronymus Nielsen

Wardrobe

Costume on set Charlotte Moe
Costume on set Nancy Nickerson
Costume on set Stine Thaning

Makeup

Makeup artist Christina Dahlin
Makeup artist Jeanet Keil

Sound

Sound designer Andreas Holtti
Sound designer Morten Groth Brandt
Sound designer Jan Scot
Sound designer Jacques Pedersen
Sound designer Michael Dela
Sound Morten Holsted
Boom operator Mikkel Furbo
Sound Peter Andersen
Boom operator Peter Kofoed
Boom operator Kasper Kristoffersen

Visual effects

VFX Tobias Tonboe Christiansen
VFX Troels Hoe
Colourist Greg Fisher
Mastering Christina Palmegaard

Appearance

Birgitte Nyborg Christensen Sidse Babett Knudsen
Katrine Fønsmark Birgitte Hjort Sørensen
Kasper Juul Pilou Asbæk
Philip Christensen Mikael Birkkjær
Laura Christensen Freja Riemann
Magnus Christensen Emil Poulsen Dam
Lisbeth Hesselboe Ida Dwinger
Yvonne Kjær Jannie Faurschou
Bent Sejrø Lars Knutzon
Michael Laugesen Peter Mygind
Anne Sophie Lindenkrone Signe Egholm Olsen
Amir Dwian Dar Salim
Lars Hesselboe Søren Spanning
Svend Åge Saltum Ole Thestrup
Ole Dahl Claus Riis Østergaard
Hanne Holm Benedikte Hansen
Simon Bech Anders Juul
Ulrik Mørk Thomas Levin
Torben Friis Søren Malling
Tanja Patricia Schumann
Pia Munk Lisbeth Wulff
Dan Kasper Lange
Britisk analytiker David Leonard
Britisk analytiker Sam Hoare
Burberry-ekspedient Lola Peploe
Burberry-ekspedient Natasha Alderslade
Ung pige Helene Reingaard Neumann
Journalist Morten Brovn Jørgensen
Tv-journalist Thomas Gaarde
Journalist Christoph Bastrup
Partimedlem Helle Pilar Larsen
Politiker Thomas Jessing
Festdeltager Christian Sørup Jensen
Aicha Nagrawi Fadime Turan
Bjørn Marrot Flemming Sørensen
Birgittes sekretær Sarah Gottlieb
Grethe Fønsmark Michelle Bjørn-Andersen
Amina Anne-Marie Curry
Nina Dahl Kaya Brüel
Præst Morten Staugaard
Kammertjener Carl Press
Ung liberal Jacob Guldager
Inger Hansen Mette Kolding
Hesselboes chauffør Klaus Hjuler
Hans Christian Thorsen Bjarne Henriksen
Henriette Klitgaard Stine Stengade
Pernille Madsen Petrine Agger
Studerende Astrid Reinhardt
Læge Louise Herbert
Parly Petersen Claus Bue
Tore Gudme Claes Bang
Ministersekretær Peter Steenberg
Vagn Fausing Bjarne Jønsson
Carsten Ockles Jesper Lohmann
Jens Enok Berthelsen Angunnguaq Larsen
PET-mand Janek Lesniak
Civilbetjent Lars Thiesgaard
Niels Erik Lund Morten Kirkskov
Joachim Chrone Ulf Pilgaard
Benjamin Kenneth M. Christensen
Rune Holm Brian Lundø
Alexander Grozin Nicholas Woodeson
Vladimir Bayanov Michael Nardone
Per Nyborg Peter Schrøder
Kontoransat Malena Rostkjær
Journalist Ole Dupont
Miami Roald Smeets
Carsten Lars B. Pihl
Freja Neel Rønholt
Skolepsykolog Kurt Dreyer
Kaspers mor Mette Munk Plum
Kaspers far Morten Thunbo
Kasper som barn Lukas Klærke
Frk. Steensgaard Ina-Miriam Rosenbaum
Bedemand Kristian Høgh Jeppesen
Lars Bang Caspar Phillipson
Henrik Mikkelsen Frederik Nørgaard
Chef for forsvarsstaben Henrik Larsen

Det Danske Filminstitut registrerer international festivaldeltagelse og priser til danske film, dog primært de titler, som Filminstituttet varetager i sin festivaldistribution, og primært i forbindelse med de festivaler, som Filminstituttet har prioriteret at samarbejde med. Registreringen af festivaldeltagelse og priser til danske film, der ikke er i festivaldistribution, foretages kun for "launch"-festivaler ifølge Filminstituttets prioriterede festivalliste. Se listen over prioriterede festivaler.