enda

Bankerot

TV series

Basic information Credits Festivals & awards

Companies

Production companies DR, SVT, NRK, Sebasto Film & TV ApS, Blenkov & Schønnemann Pictures
With support from Nordvisionsfonden

Direction

Direction Henrik Ruben Genz
Direction Annette K. Olesen
Direction Mikkel Serup
Assistant director Jesper Grüner
Continuity Marit Jensen
Casting Tanja Grunwald
Casting Tine Sætter-Lassen

Script

Screenplay Kim Fupz Aakeson
Screenplay Malene Blenkov
Script supervisor Henrik Ruben Genz

Production

Producer Malene Blenkov
Producer Morten Fisker
Line producer Pernille Skov Sutherland
Post Producer Karen Maarbjerg
Post Producer Nanna van Elk
Production manager Irene Kristensen
Production manager Christina Pind Rasmussen
Production manager Anders Wøldike Schmith
Unit manager Jesper Grüner
Location manager Jacob-Ole Remming
Post-producton coordinator Britt Nellemose
Production assistant Mathilde Bang
Production assistant Irene Kristensen
Production assistant Tinie Maibøll
Production assistant Vera Vig Nielsen
Production assistant Kamilla Hancke Rosado
Runner Christian Visborg
Runner Feline A. Scherfig

Cinematography

Director of Photography Jørgen Johansson
Cinematographer Dirk Brüel
Cinematographer Sebastian Blenkov
Camera assistant Gitte Gammelgaard
Camera assistant Søren Berthelin
Camera assistant Andreas Krohn
2nd assistant camera Rasmus Søndergaard Rygaard
2nd assistant camera Christian Røssel
Best boy grip Magnus Ohmsen
Video technician Simon Sumborg

Electrical dept.

Gaffer Michael Wils
Gaffer Niels Dose
Gaffer Jacob Marlow
Gaffer Stine Hein
Gaffer Jonathan Go-Matsushima
Best boy Kasper Mønster
Best boy Mathias Asger Rasmussen
Best boy Jens Bo Fraek
Best boy Emil Kaae
Best boy Franklin Henriksen
Best boy Morten Kastberg
Best boy Josef Perez Lopez

Editing

Editor Klaus Heinicke
Editor Rasmus Gitz-Johansen
Editor Isabel Bernadette Brammer
Editor Nicolaj Monberg
Editor Henrik Vincent Thiesen
Editor Rikke Selin Fokdal
Editor Søren B. Ebbe
Editor Mikkel Serup
Editor My Thordal
Assistant editor Tine Rønde Jensen
Online editor Christina Palmegaard
Online editor Tobias Bach Hansen

Music

Composer Kåre Bjerkø
Composer Boi Holm
Musical consultant Rasmus Gitz-Johansen

Production design

Production designer Mette Rio
Property master Esben Mourier
Property master Vicki Møllgaard
Property master Karsten Holst
Assistant set dresser Ella Lorck
Assistant set dresser Julie Sparsø
Assistant Liv Møller Sørensen

Wardrobe

Costume designer Stine Thaning
Costume assistant Pia Anthony
Costume assistant Maria Thanning

Makeup

Chief makeup artist Soile Ludjoi
Makeup artist Louise Hauberg Nielsen
Makeup artist Charlotte Hertz
Makeup assistant Katrine Tersgov
Makeup assistant Lene Majgaard Arentsen

Sound

Sound designer Søren Bendz
Sound designer Eddie Simonsen
Sound designer Morten Green
Recording engineer Peter Andersen
Recording engineer Martin Saabye Andersen
Foley artist Torben Greve
Foley editor Peter Schiøtz
Dialogue editor Andreas Kongsgaard
Dialogue editor Kevin Bavnhøj
Sound editor Nicolai Linck
Boom operator Jon Lundby
Boom operator Lars Robin Gerrild
Boom operator Nynne Kongsgart

Special effects

SFX technician Christian Schandorph
SFX assistant Anders Nylander Thomsen

Visual effects

VFX Kasper Jansen
VFX Bill Shearman
Digital intermediate technician Jesper Edvardsen
Colourist Sandra Klass

Appearance

Thomas Martin Buch
Dion Esben Dalgaard Andersen
Niklas Viktor Lykke Clausen
Tandfeen Nicolas Bro
Hannah Rikke Louise Andersson
Far Finn Nielsen
Kisser Lærke Winther
Gerner Lars Brygmann
Berggreen Peter Gantzler
Hannahs mor Ditte Gråbøl
Mogens Nicolaj Kopernikus
Gekko Soat Cevik
Kenny Olaf Højgaard
Skolepsykolog Hella Joof
Napoleon Claus Flygare
Terapeut Tom Jensen
Lone Grimm Lisbeth Wulff
Mahdi Ali Kazim
Henry Marie Fogh Knudsen
Formand Claudio Morales
Marie Karen-Lise Mynster
Taksator Jørgen Thomas Mørk
Sygeplejerske Birgitte Prins
Stenet kvinde Michelle Bjørn-Andersen
Læge Christian Tafdrup
Sjing Sjang Lin Kun Wu
Fængselsbetjent Jesper Aron Kaplan
Kunde Lue Støvelbæk
Sort prostitueret Dorren Bbaale
Spiller Morten Hembo
Fyr Adam Brix
Revisor Benjamin Kitter
Tjener Gérard Bidstrup
Misbruger Kaya Brüel
Montør Thomas Corneliussen
Brandtekniker Niels Ellegaard
Kok Øyvind Hagen-Traberg
Montør Mads Kruse
Sagsbehandler Per Linderoth
Butler Zeino Macauley
Snedker Troels Malling Thaarup
Chauffør Esben Mourier
Vinhandler Sune Rosforth
Sort fyr Daniel Zefier

Det Danske Filminstitut registrerer international festivaldeltagelse og priser til danske film, dog primært de titler, som Filminstituttet varetager i sin festivaldistribution, og primært i forbindelse med de festivaler, som Filminstituttet har prioriteret at samarbejde med. Registreringen af festivaldeltagelse og priser til danske film, der ikke er i festivaldistribution, foretages kun for "launch"-festivaler ifølge Filminstituttets prioriterede festivalliste. Se listen over prioriterede festivaler.