enda

Bankerot

0 min.Tv-serie

Bankerot tager udgangspunkt i de to gamle venners, Thomas (Martin Buch) og Dion (Esben Dalggard), forsøg på at åbne og få succes med en restaurant. Dion er netop kommet ud af fængslet, mens Thomas og hans tavse søn Niklas fortsat lider under, at deres kone og mor døde i et traumatisk og uopklaret trafikdrab to år tidligere.
Både Thomas og Dion er blevet tacklet særdeles hårdt af livet. De står med hver deres uoverstigelige problemer, og er begge drevet til et sted, hvor det kræver handling, hvis de skal lykkes med at rejse sig og overleve som mennesker - og her kommer restauranten ind i billedet.
Thomas er sommelier, Dion er kok, og det ligner den eneste vej ud af den gældsfælde Dion sidder i. Og måske er det også sidste chance for Thomas, hvis han vil bevise, at han kan agere far og afværge tvangsfjernelsen.
Grundoplysninger Credits Festivaler og priser Biblioteksressourcer

Selskaber

Produktionsselskaber DR, SVT, NRK, Sebasto Film & TV ApS, Blenkov & Schønnemann Pictures
Med støtte fra Nordvisionsfonden

Instruktion

Instruktion Henrik Ruben Genz
Instruktion Annette K. Olesen
Instruktion Mikkel Serup
Instruktørassistent Jesper Grüner
Scripter Marit Jensen
Casting Tanja Grunwald
Casting Tine Sætter-Lassen

Manus

Manuskript Kim Fupz Aakeson
Manuskript Malene Blenkov
Manus-supervisor Henrik Ruben Genz

Produktion

Location manager Jacob-Ole Remming
Producer Malene Blenkov
Producer Morten Fisker
Line producer Pernille Skov Sutherland
Postproducer Karen Maarbjerg
Postproducer Nanna van Elk
Produktionsleder Irene Kristensen
Produktionsleder Christina Pind Rasmussen
Produktionsleder Anders Wøldike Schmith
Indspilningsleder Jesper Grüner
Postproduktionskoordinator Britt Nellemose
Produktionsassistent Mathilde Bang
Produktionsassistent Irene Kristensen
Produktionsassistent Tinie Maibøll
Produktionsassistent Vera Vig Nielsen
Produktionsassistent Kamilla Hancke Rosado
Runner Christian Visborg
Runner Feline A. Scherfig

Foto

Cheffotograf Jørgen Johansson
Fotograf Dirk Brüel
Fotograf Sebastian Blenkov
Kameraassistent Gitte Gammelgaard
Kameraassistent Søren Berthelin
Kameraassistent Andreas Krohn
2. kameraassistent Rasmus Søndergaard Rygaard
2. kameraassistent Christian Røssel
Grip Magnus Ohmsen
Video-tekniker Simon Sumborg

Lys

Belysningsmester Michael Wils
Belysningsmester Niels Dose
Belysningsmester Jacob Marlow
Belysningsmester Stine Hein
Belysningsmester Jonathan Go-Matsushima
Belyser Kasper Mønster
Belyser Mathias Asger Rasmussen
Belyser Jens Bo Fraek
Belyser Emil Kaae
Belyser Franklin Henriksen
Belyser Morten Kastberg
Belyser Josef Perez Lopez

Klip

Klipper Klaus Heinicke
Klipper Rasmus Gitz-Johansen
Klipper Isabel Bernadette Brammer
Klipper Nicolaj Monberg
Klipper Henrik Vincent Thiesen
Klipper Rikke Selin
Klipper Søren B. Ebbe
Klipper Mikkel Serup
Klipper My Thordal
Klippeassistent Tine Rønde Jensen
Online-klipper Christina Palmegaard
Online-klipper Tobias Bach Hansen

Musik

Komponist Kåre Bjerkø
Komponist Boi Holm
Musikkonsulent Rasmus Gitz-Johansen

Produktionsdesign

Scenograf Mette Rio
Chefrekvisitør Esben Mourier
Chefrekvisitør Vicki Møllgaard
Chefrekvisitør Karsten Holst
Rekvisitørassistent Ella Lorck
Rekvisitørassistent Julie Sparsø
Assistent Liv Møller Sørensen

Kostumer

Kostumedesigner Stine Thaning
Kostumeassistent Pia Anthony
Kostumeassistent Maria Thanning

Makeup

Chefsminkør Soile Ludjoi
Sminkør Louise Hauberg Nielsen
Sminkør Charlotte Hertz
Sminkørassistent Katrine Tersgov
Sminkørassistent Lene Majgaard Arentsen

Lyd

Lyddesign Søren Bendz
Lyddesign Eddie Simonsen
Lyddesign Morten Green
Lydoptagelser Peter Andersen
Lydoptagelser Martin Saabye Andersen
Foley artist Torben Greve
Foley-klipper Peter Schiøtz
Dialogklipper Andreas Kongsgaard
Dialogklipper Kevin Bavnhøj
Lydklipper Nicolai Linck
Boom operator Jon Lundby
Boom operator Lars Gerrild
Boom operator Nynne Kongsgart

Special effects

SFX-tekniker Christian Schandorph
SFX-assistent Anders Nylander Thomsen

Visual effects

Visual effects Kasper Jansen
Visual effects Bill Shearman
Digital intermediate-tekniker Jesper Edvardsen
Colorgrading Sandra Klass

Medvirkende

Thomas Martin Buch
Dion Esben Dalgaard Andersen
Niklas Viktor Lykke Clausen
Tandfeen Nicolas Bro
Hannah Rikke Louise Andersson
Far Finn Nielsen
Kisser Lærke Winther
Gerner Lars Brygmann
Berggreen Peter Gantzler
Hannahs mor Ditte Gråbøl
Mogens Nicolaj Kopernikus
Gekko Soat Cevik
Kenny Olaf Højgaard
Skolepsykolog Hella Joof
Napoleon Claus Flygare
Terapeut Tom Jensen
Lone Grimm Lisbeth Wulff
Mahdi Ali Kazim
Henry Marie Fogh Knudsen
Formand Claudio Morales
Marie Karen-Lise Mynster
Taksator Jørgen Thomas Mørk
Sygeplejerske Birgitte Prins
Stenet kvinde Michelle Bjørn-Andersen
Læge Christian Tafdrup
Sjing Sjang Lin Kun Wu
Fængselsbetjent Jesper Aron Kaplan
Kunde Lue Støvelbæk
Sort prostitueret Dorren Bbaale
Spiller Morten Hembo
Fyr Adam Brix
Revisor Benjamin Kitter
Tjener Gérard Bidstrup
Misbruger Kaya Brüel
Montør Thomas Corneliussen
Brandtekniker Niels Ellegaard
Kok Øyvind Hagen-Traberg
Montør Mads Kruse
Sagsbehandler Per Linderoth
Butler Zeino Macauley
Snedker Troels Malling Thaarup
Chauffør Esben Mourier
Vinhandler Sune Rosforth
Sort fyr Daniel Zefier

Det Danske Filminstitut registrerer international festivaldeltagelse og priser til danske film, dog primært de titler, som Filminstituttet varetager i sin festivaldistribution, og primært i forbindelse med de festivaler, som Filminstituttet har prioriteret at samarbejde med. Registreringen af festivaldeltagelse og priser til danske film, der ikke er i festivaldistribution, foretages kun for "launch"-festivaler ifølge Filminstituttets prioriterede festivalliste. Se listen over prioriterede festivaler.