enda

Woyzeck's last symphony

Nikolaj Arcel, Denmark, 2001

38 min.DK/Short fictionDrama, ComedyFilm school films

Basic information Credits Festivals & awards
Original title Woyzeks sidste symfoni
Danish title Woyzeks sidste symfoni
Other titles Afgangsfilm 2001, Woyzeck's last symphony
Director Nikolaj Arcel
Screenplay Nikolaj Arcel
Producer Stine Spang-Hansen
Director of Photography Eric Witzgall
Editor Nicolaj Monberg
Sound Claus Lynge
Production designer Jeanette Clemmensen, Sidse Færk
Casting Sidsel Galatius
Appearances Zlatko Buric, Charlotte Munck, Jesper Asholt, Nicolaj Kopernikus
Production country Denmark
Production companies Den Danske Filmskole, Danmarks Radio, TV2 Danmark

Companies

Production companies Den Danske Filmskole, Danmarks Radio, TV2 Danmark

Direction

Direction Nikolaj Arcel
Assistant director: 2. unit Kasper Gaardsøe
Casting Sidsel Galatius

Script

Script consultant Trine Breum
Script consultant Rasmus Heisterberg
Script consultant Mogens Rukov
Script supervisor Nynne Munkholm
Script Nikolaj Arcel

Production

Producer Stine Spang-Hansen
Assisting producer Rasmus Christensen
Production manager Astrid Hytten
Production manager: 2. unit Charlotte Bruus Christensen
Location scout Dennis Madsen
Post-producton coordinator Dorte Kampp
Consultant: post-production Tove Jystrup
Production assistant Jeppe Eb
Production assistant Christoffer Harding
Production assistant Lisbeth Kloppenborg
Production assistant Signe Iarussi

Cinematography

Steadicam operator Edvard Friis-Møller
Steadicam operator Lars Riis
Camera operator: 2. unit Kasper Tuxen
Steadicam assistant Thomas Holm Deleuran
Key grip Andreas Balslev-Olesen
Best boy grip Rasmus Balslev-Olesen
Clapper/loader Charlotte Bruus Christensen
First assistant camera Henrik Lyngbo
Cinematography Eric Witzgall

Stills

Stills Casper Sejersen

Electrical dept.

Lighting supervisor Michael Wils Jensen
Best boy Martin Top Jacobsen
Best boy Michael Valentin
Assistant lighting technician Mikkel Bentzen
Assistant lighting technician Andreas Kragh-Jacobsen
Assistant lighting technician Stephan Pehrsson
Assistant lighting technician Thomas Reinke
Assistant lighting technician Rasmus Videbæk
Assistant lighting technician Lars Banzon Bastholm

Editing

Assistant editor Mette Marie Egede Nielsen
Negative cutting Jette Bjørkmann
Negative cutting Helle Hansen
Negative cutting Zsuzsanna Schönebeck
Editing Nicolaj Monberg

Production design

Production designer Jeanette Clemmensen
Production designer Sidse Færk
Assistant production designer Eline Østergaard
Set decorator Majbritt Nielsen
Set decorator Gro Metha Therp
Set manager Mikael Madsen
Props Anne Sofie Bodenhoff
Props Anders Johansen
Stage assistant Io Helweg
Stage assistant Henrik Falske Paulsen
Stage assistant Jonatan Nielsen

Wardrobe

Wardrobe Birgit Stielan
Wardrobe Fatima Louborg

Makeup

Makeup Sofie de Mylius
Makeup Helene Dyhr
Makeup Lisa Wissa Hvelplund
Makeup Lisbeth Krog

Sound

Recording engineer Hans Christian Kock
Sound assistant Allan Holmberg
Sound assistant Stefan Mørk
Sound assistant: post-production Jonas Vest-Hansen
Sound Claus Lynge

Special effects

Special effects Hummer Højmark

Visual effects

Digital artist Jonas Bjerre
Title sequence Bill Shearman
Arri scanning Andreas Rostock

Narrator

Narrator Lars Brygmann

Appearance

Woyzeck Lotzki Zlatko Buric
Sarah Gianopoulos Charlotte Munck
Lars Lundgaard Jesper Asholt
Jan Jean Nicolaj Kopernikus
Ari Gianopoulos André Babikian
Zbigelew Lotzki Henrik Jandorf
Caféejer Bjarne Henriksen
Sagsbehandler Pauli Ryberg
Rikke Laura Kvist Poulsen
Lasse Alf Åkerlund
Linda Camilla Jensen
Håndlanger #1 Carlos Flores
Håndlanger #2 Suhail Anwar Ghaus
Håndlanger #3 Francisco Caballero Pesa
TV3-journalist Kenneth Carmohn
Ronni Emil Schütze
Cindy Alexandra Ryborg
Ung Woyzeck Hassan Abdelghani
Lille Woyzeck Kian O'Brien
Lille Zbigelew Sigurd Kølster
Paul Lotzki Mogens Laursen
Politimester Henrik Pedersen
Politibetjent #1 Valdemar Kølle
Politibetjent #2 Andreas Relster
Politibetjent #3 Sune R. Jorn
Politibetjent #4 Christian Rasmussen
Politibetjent #5 Jesper Bruun
Politibetjent #6 Jesper Donnis
Josef Jan Vestenik
Jana Dagmar Erp
Luder Ida Sinding
TV3-oplæser Vicky Lind
Ole Peter Knudsen
Mekaniker Bo Grønlund Hansen
Pizzeriaejer Nikolaj Arcel
Fuld dansker Nicolaj Monberg
Jeopardy-tekniker Claus Lynge
Technofan #1 Dennis Madsen
Technofan #2 Christoffer Harding
Technofan #3 Lisbeth Kloppenborg
Technofan #4 Jeppe Eb
Technofan #5 Stine Spang-Hansen
Russisk soldat #1 Jakob Hansen
Russisk soldat #2 Jeppe Christensen
Russisk soldat #3 Michal Amandus Schmidt
Russisk soldat #4 Jimmy Jensen
Russisk soldat #5 Morten Bo Jakobsen
Russisk soldat #6 Jacob Tschernia

Det Danske Filminstitut registrerer international festivaldeltagelse og priser til danske film, dog primært de titler, som Filminstituttet varetager i sin festivaldistribution, og primært i forbindelse med de festivaler, som Filminstituttet har prioriteret at samarbejde med. Registreringen af festivaldeltagelse og priser til danske film, der ikke er i festivaldistribution, foretages kun for "launch"-festivaler ifølge Filminstituttets prioriterede festivalliste. Se listen over prioriterede festivaler.