enda

Woyzeks sidste symfoni

Nikolaj Arcel, Danmark, 2001

38 min.DK/Kort fiktionDrama, KomedieFilmskolefilm

Grundoplysninger Credits Festivaler og priser
Original titel Woyzeks sidste symfoni
Dansk titel Woyzeks sidste symfoni
Andre titler Afgangsfilm 2001, Woyzeck's last symphony
Instruktør Nikolaj Arcel
Manuskript Nikolaj Arcel
Producer Stine Spang-Hansen
Fotograf Eric Witzgall
Klipper Nicolaj Monberg
Lyd Claus Lynge
Scenograf Jeanette Clemmensen, Sidse Færk
Casting Sidsel Galatius
Medvirkende Zlatko Buric, Charlotte Munck, Jesper Asholt, Nicolaj Kopernikus
Produktionsland Danmark
Produktionsselskaber Den Danske Filmskole, Danmarks Radio, TV2 Danmark

Selskaber

Produktionsselskaber Den Danske Filmskole, Danmarks Radio, TV2 Danmark

Instruktion

Instruktion Nikolaj Arcel
Instruktørassistent, 2. unit Kasper Gaardsøe
Casting Sidsel Galatius

Manus

Manus Nikolaj Arcel
Manuskriptkonsulent Trine Breum
Manuskriptkonsulent Rasmus Heisterberg
Manuskriptkonsulent Mogens Rukov
Manuskriptsupervisor Nynne Munkholm

Produktion

Producer Stine Spang-Hansen
Assisterende producer Rasmus Christensen
Produktionsleder Astrid Hytten
Produktionsleder, 2. unit Charlotte Bruus Christensen
Location scout Dennis Madsen
Postproduktionskoordinator Dorte Kampp
Konsulent (postproduktion) Tove Jystrup
Produktionsassistent Jeppe Eb
Produktionsassistent Christoffer Harding
Produktionsassistent Lisbeth Kloppenborg
Produktionsassistent Signe Iarussi

Foto

Foto Eric Witzgall
Steadicam-operatør Edvard Friis-Møller
Steadicam-operatør Lars Riis
Kameraoperatør, 2. unit Kasper Tuxen
Steadicam-assistent Thomas Holm Deleuran
Grip Andreas Balslev-Olesen
Grip-assistent Rasmus Balslev-Olesen
Clapper/loader Charlotte Bruus Christensen
Focus puller Henrik Lyngbo

Stills

Stills Casper Sejersen

Lys

Belysningssupervisor Michael Wils Jensen
Belyser Martin Top Jacobsen
Belyser Michael Valentin
Belysningsassistent Mikkel Bentzen
Belysningsassistent Andreas Kragh-Jacobsen
Belysningsassistent Stephan Pehrsson
Belysningsassistent Thomas Reinke
Belysningsassistent Rasmus Videbæk
Belysningsassistent Lars Banzon Bastholm

Klip

Klip Nicolaj Monberg
Klippeassistent Mette Marie Egede Nielsen
Negativklipper Jette Bjørkmann
Negativklipper Helle Hansen
Negativklipper Zsuzsanna Schönebeck

Produktionsdesign

Scenograf Jeanette Clemmensen
Scenograf Sidse Færk
Scenografassistent Eline Østergaard
Set rekvisitør Majbritt Nielsen
Set rekvisitør Gro Metha Therp
Scenemester Mikael Madsen
Regi Anne Sofie Bodenhoff
Regi Anders Johansen
Sceneassistent Io Helweg
Sceneassistent Henrik Falske Paulsen
Sceneassistent Jonatan Nielsen

Kostumer

Kostumer Birgit Stielan
Kostumer Fatima Louborg

Makeup

Makeup Sofie de Mylius
Makeup Helene Dyhr
Makeup Lisa Wissa Hvelplund
Makeup Lisbeth Krog

Lyd

Lyd Claus Lynge
Lydoptagelser Hans Christian Kock
Toneassistent Allan Holmberg
Toneassistent Stefan Mørk
Toneassistent (postproduktion) Jonas Vest-Hansen

Special effects

Special effects Hummer Højmark

Visual effects

Digital artist Jonas Bjerre
Titelsekvens Bill Shearman
Arriskanning Andreas Rostock

Fortæller

Fortæller Lars Brygmann

Medvirkende

Woyzeck Lotzki Zlatko Buric
Sarah Gianopoulos Charlotte Munck
Lars Lundgaard Jesper Asholt
Jan Jean Nicolaj Kopernikus
Ari Gianopoulos André Babikian
Zbigelew Lotzki Henrik Jandorf
Caféejer Bjarne Henriksen
Sagsbehandler Pauli Ryberg
Rikke Laura Kvist Poulsen
Lasse Alf Åkerlund
Linda Camilla Jensen
Håndlanger #1 Carlos Flores
Håndlanger #2 Suhail Anwar Ghaus
Håndlanger #3 Francisco Caballero Pesa
TV3-journalist Kenneth Carmohn
Ronni Emil Schütze
Cindy Alexandra Ryborg
Ung Woyzeck Hassan Abdelghani
Lille Woyzeck Kian O'Brien
Lille Zbigelew Sigurd Kølster
Paul Lotzki Mogens Laursen
Politimester Henrik Pedersen
Politibetjent #1 Valdemar Kølle
Politibetjent #2 Andreas Relster
Politibetjent #3 Sune R. Jorn
Politibetjent #4 Christian Rasmussen
Politibetjent #5 Jesper Bruun
Politibetjent #6 Jesper Donnis
Josef Jan Vestenik
Jana Dagmar Erp
Luder Ida Sinding
TV3-oplæser Vicky Lind
Ole Peter Knudsen
Mekaniker Bo Grønlund Hansen
Pizzeriaejer Nikolaj Arcel
Fuld dansker Nicolaj Monberg
Jeopardy-tekniker Claus Lynge
Technofan #1 Dennis Madsen
Technofan #2 Christoffer Harding
Technofan #3 Lisbeth Kloppenborg
Technofan #4 Jeppe Eb
Technofan #5 Stine Spang-Hansen
Russisk soldat #1 Jakob Hansen
Russisk soldat #2 Jeppe Christensen
Russisk soldat #3 Michal Amandus Schmidt
Russisk soldat #4 Jimmy Jensen
Russisk soldat #5 Morten Bo Jakobsen
Russisk soldat #6 Jacob Tschernia

Det Danske Filminstitut registrerer international festivaldeltagelse og priser til danske film, dog primært de titler, som Filminstituttet varetager i sin festivaldistribution, og primært i forbindelse med de festivaler, som Filminstituttet har prioriteret at samarbejde med. Registreringen af festivaldeltagelse og priser til danske film, der ikke er i festivaldistribution, foretages kun for "launch"-festivaler ifølge Filminstituttets prioriterede festivalliste. Se listen over prioriterede festivaler.