enda

The Chosen 7

449 min.TV series

Basic information Credits Festivals & awards
Original title De udvalgte
Danish title De udvalgte
Other titles The Chosen 7
Director Kenneth Kainz, Henrik Ruben Genz, Jannik Johansen
Screenplay Jens Dahl, Lars Kjeldgaard, Rasmus Heisterberg, Bo C. Plantin, Nikolaj Scherfig, Arne Forchhammer
Producer Sven Clausen, Michael Bille Frandsen
Director of Photography Sebastian Blenkov, Rasmus Videbæk, Bo Tengberg, Søren Bay, Anders Löfstedt
Editor Mikkel E.G. Nielsen, Miriam Nørgaard
Sound Roar Skau Olsen, Peter Thorneman
Composer Frithjof Toksvig
Production designer Kirsten Koch
Appearances Liv Corfixen, Christian Grønvall, Laura von Lindholm, Ali Kazim
Production country Denmark
Production companies Danmarks Radio
Domestic distribution Danmarks Radio
Technical info 1,75:1 - Widescreen, color, Dolby digital stereo
TV release 02.09.2001, DR
Danish rating Allowed for children over the age of 15

Companies

Production companies Danmarks Radio
Domestic distribution Danmarks Radio

Direction

Direction Kenneth Kainz
Direction Henrik Ruben Genz
Direction Jannik Johansen
Director: concept Nicolas Winding Refn
Director: concept Kenneth Kainz
Assistant director Emil Sparre-Ulrich

Script

Story Jens Dahl
Story Lars Kjeldgaard
Story Nikolaj Arcel
Script Jens Dahl
Script Lars Kjeldgaard
Script Rasmus Heisterberg
Script Bo C. Plantin
Script Nikolaj Scherfig
Script Arne Forchhammer

Production

Producer Sven Clausen
Producer Michael Bille Frandsen
Creative producer Nicolas Winding Refn

Cinematography

Camera assistant Anders Löfstedt
Cinematography Sebastian Blenkov
Cinematography Rasmus Videbæk
Cinematography Bo Tengberg
Cinematography Søren Bay
Cinematography Anders Löfstedt

Stills

Stills Jakob Boserup

Editing

Assistant editor Anders Löfstedt
Assistant editor Anders Saron Dalsgaard
Editing Mikkel E.G. Nielsen
Editing Miriam Nørgaard

Music

Music Frithjof Toksvig

Production design

Props Mogens Jensen
Props Mogens Schwartzberg
Props Jon Truelsen
Production design Kirsten Koch

Makeup

Makeup Lise-Lotte Kobberø
Makeup Svend Nielsen

Sound

Sound designer Roar Skau Olsen
Sound designer Peter Thorneman
Recording engineer Peter Christian Hansen

Special effects

Special effects Lars Kolding Andersen

Visual effects

VFX supervisor Kirsten Skytte
Visual effects Kirsten Skytte

Stunt

Stunt Stig Günther

Voiceover

Voiceover Poul Grønhøj

Appearance

Rikke Borgwardt Liv Corfixen
Bo Mortensen Christian Grønvall
Gry Rønne Laura von Lindholm
Salim Malik Ali Kazim
Ingelise Poulsen Mette Louise Holland
Tor René Hansen Kristoffer Kiørboe
Eric Lundholm Scott Voloshin
Frederik F. Andersen Claus Nissen
Miriam Collin Kaya Brüel
Læge Nicolas Bro
Carstens Jens Jørn Spottag
Krieger Anders Hove
René Jens Davidsen
Emil Jansen Lars Brygmann
Bos søster Lene Maria Christensen
Rikkes oldemor Vera Gebuhr
Grys mormor Gerda Gilboe
Sygeplejerske Katja Kean
Ida Toft Christine la Cour
Allan Ruud Ole Lemmeke
Bjørn Christensen Nikolaj Lie Kaas
Leo Borgwardt Per Pallesen
Rask Henrik Prip
Sygeplejerske Maria Savery
Læge Henning Sprogøe
Bibliotekar Anette Støvelbæk
Einar Emil Otte Svendsen
Elisabeth Hanne Uldal
Mortensen Tom Jacobsen
Lundholm Henrik Birch

Det Danske Filminstitut registrerer international festivaldeltagelse og priser til danske film, dog primært de titler, som Filminstituttet varetager i sin festivaldistribution, og primært i forbindelse med de festivaler, som Filminstituttet har prioriteret at samarbejde med. Registreringen af festivaldeltagelse og priser til danske film, der ikke er i festivaldistribution, foretages kun for "launch"-festivaler ifølge Filminstituttets prioriterede festivalliste. Se listen over prioriterede festivaler.