enda

Ditte & Louise - Sæson 2

Niclas Bendixen, Denmark, 2016

TV series

Basic information Credits Festivals & awards
Original title Ditte & Louise - Sæson 2
Danish title Ditte & Louise - Sæson 2
Director Niclas Bendixen
Screenplay Ditte Hansen, Louise Mieritz
Producer Nynne Selin Eidnes
Director of Photography Manuel Alberto Claro
Editor Dan Loghin, My Thordal, Anders Refn, Steen Schapiro
Sound Thomas Jæger, Bo Asdal Andersen
Composer Jesper Mechlenburg, Peter Hellemann
Production designer Charlotte Bech
Casting Djamila Hansen, Lena Paaske
Appearances Ditte Hansen, Louise Mieritz, Iben Hjejle, Mia Lyhne
Production country Denmark
Production companies Danmarks Radio
Domestic distribution Danmarks Radio
TV release 04.11.2016, DR 1, 8. og sidste afsnit sendt 16/12 2016

Companies

Production companies Danmarks Radio
Domestic distribution Danmarks Radio

Direction

Direction Niclas Bendixen
1st assistant director Ida Øversveen Gabrielsen
Casting Djamila Hansen
Casting Lena Paaske
Casting: extras Tommy Duus

Script

Screenplay Ditte Hansen
Screenplay Louise Mieritz

Production

Producer Nynne Selin Eidnes
Executive producer Piv Bernth
Line producer Marie-Louise Gyldenkrone
Post-producton coordinator Jakob Schaumburg
Location manager Niels Okking
Location assistant Emil Dam Seidel
Location scout Marco Lorenzen

Cinematography

Cinematographer Manuel Alberto Claro
First assistant camera Linda Laage S. Olsen
Camera assistant Henrik Christensen
Drone operator Tao Ahler
Video assist Nicholas Bluff
DIT Niklas Herskind
DIT Christina Palmegaard
DIT Jesper Edvardsen

Electrical dept.

Gaffer Phillip Jørgensen
Gaffer Niels Dose
Gaffer Janus Hajslund
Best boy Jesper Maxwell Frederiksen
Best boy Kim Bech
Best boy Tue Bengtsson
Best boy Piet Hasselby Nielsen

Editing

Editor Dan Loghin
Editor My Thordal
Editor Anders Refn
Editor Steen Schapiro
Assistant editor Tine Rønde Jensen
Assistant editor Anders Retsloff Pedersen
Online David F. Nielsen

Music

Composer Jesper Mechlenburg
Composer Peter Hellemann

Production design

Production designer Charlotte Bech
Property master Emil Jonathan Søegaard
Props Lise Marker
Props Michala Steiner-Rode

Wardrobe

Costume on set Josephina Maria Sofia Rigall
Costume assistant Nikoline Lefevré
Stylist Pernille Holm

Makeup

Chief makeup artist Sara Sofia Kasper
Makeup artist Dorte Jacobsen
Makeup artist Yunah Rädecker
Makeup artist Sofie de Mylius

Sound

Sound designer Thomas Jæger
Sound designer Bo Asdal Andersen
Foley artist Torben Greve
Foley editor Peter Schiøtz
Foley editor Lars Rasmussen
Sound mixer Martin Saabye Andersen
Sound Jess Wolfsberg
Sound Kim Dalum
Boom operator Jon Lundby
Boom operator Frans Lindell
Supervising sound editor Kristoffer Salting

Visual effects

VFX Rune Felix Holm
VFX Kasper Jansen

Stunt

Stunt supervisor Dennis Albrethsen

Appearance

Ditte Ditte Hansen
Louise Louise Mieritz
Iben Hjejle Iben Hjejle
Mia Lyhne Mia Lyhne
Inger Solbjørg Højfeldt
Ib Jesper Christensen
Olga Malou Daner Knudsen
Thomas Henrik Vestergaard
Tilde Sasha Sofie Lund
Bjørn Viggo Korf-Hansen
Jakob Brian Hjulmand
Arnold Henrik Noél Olesen
Erik Magnus Krepper
Naima Layla Al-Dainy
Amanda Tove Bornhøft
Cecilie Amalie Haabegaard
Erna Annie Birgit Gaarde
Plejer Ane Helene Hovby
Satirechef Malene Melsen
Anders W. Berthelsen Anders W. Berthelsen
Katja Holm Katja Holm
DR2-journalist Henrik Prip
Stinne Hedrup Stinne Hedrup
Christine Exner Christine Exner
Nukaka Nukâka Coster-Waldau
Sofie Pallesen Sofie Pallesen
Ulrich Thomsen Ulrich Thomsen
Rasmus Tantholdt Rasmus Tantholdt
Sebastian Jakob Cedergren
René Peter Plaugborg
Andrea Therese Damsgaard
Caroline Kathrine Høj Andersen
Pædagog Bente Eskesen
Anne Linnet Anne Linnet
Joachim B. Olsen Joachim B. Olsen
Hyung Lee Solvej K. Christiansen
Kirsten Margrethe Koytu
Jytte Gitte Siem
Danser Ronni Morgenstjerne
Trine Dyrholm Trine Dyrholm
Kvinde med barnevogn Anne Hauger
John Ali Sivandi
Julie Zangenberg Julie Zangenberg
Tatovør Charlotte-Amalie Kirkegård Kehlet
Gry Rikke Louise Andersson
Judith Lone Hertz
Visti Andersson Henning Jensen
Benjamin Andreas Jebro
Loppemarkedskunde Sara Al-Naser
David Adam Brix
Silas Holst Silas Holst
Pædagog Sigrid Kandal Husjord
Teaterdanser Özlem Saglanmak

Det Danske Filminstitut registrerer international festivaldeltagelse og priser til danske film, dog primært de titler, som Filminstituttet varetager i sin festivaldistribution, og primært i forbindelse med de festivaler, som Filminstituttet har prioriteret at samarbejde med. Registreringen af festivaldeltagelse og priser til danske film, der ikke er i festivaldistribution, foretages kun for "launch"-festivaler ifølge Filminstituttets prioriterede festivalliste. Se listen over prioriterede festivaler.