enda

Better Times

1210 min.TV series

Basic information Credits Festivals & awards
Original title Krøniken
Danish title Krøniken
Other titles Better Times, Lepsze czasy
Director Charlotte Sieling, Lone Scherfig, Henrik Ruben Genz
Screenplay Hanna Lundblad
Producer Sven Clausen
Director of Photography Jørgen Johansson, Bo Tengberg, Rasmus Videbæk
Editor Gerd Tjur, Søren B. Ebbe, Aase Holm
Composer Jacob Groth
Production designer Søren Schwarzberg, Kirsten Koch
Casting Christian Grønvall
Appearances Anne Louise Hassing, Anders W. Berthelsen, Ken Vedsegaard, Maibritt Saerens
Production country Denmark, Sweden, Norway, Finland
Production companies Danmarks Radio
Domestic distribution Danmarks Radio
TV release 04.01.2004, DR 1, slutdato: 7/4 2004 [sæson 1, afsnit 1-10]
Danish rating Allowed for children over the age of 11

Companies

Production companies Danmarks Radio
Co-producer Sveriges Television, Norsk Rikskringkastning, Yleisradio (YLE)
Domestic distribution Danmarks Radio

Direction

Direction Charlotte Sieling
Assistant director Lars Wissing
Continuity Jill Knuttel
Casting Christian Grønvall
Direction Lone Scherfig
Assistant director Bjørn Kopp
Direction Henrik Ruben Genz
Assistant director Christian Grønvall
Assistant director Tilde Harkamp

Script

Screenplay and story Stig Thorsboe
Screenplay Hanna Lundblad

Production

Producer Sven Clausen
Line producer Anne-Marie Vidkjær
Production manager Anders Barlebo
Production manager Tina Helmark
Production manager Asger Garde
Production manager Thomas Petersen
Production supervisor: post-production Jette Wengholt
Production coordinator: post-production Jette Schrøder
Production assistant Heidi Lundbakk
Production assistant Vibeke Aagaard
Production assistant Palle Brix
Production assistant Christian Gad
Production assistant Sidsel Klostergaard
Production assistant Esben Mikkelsen
Production assistant Rune Mikkelsen
Production assistant Mette Marie Munch-Petersen
Production assistant Lukas Noerbel
Production assistant Malene Petersen
Production assistant Magnus Rievers
Production assistant Malene M. Vandel
Production assistant Andreas Winding
Production assistant Lars Wissing
Production coordinator Anders F. Dalsgaard
Production coordinator Flemming Hebel
Production coordinator Charlotte Lange
Location manager Birgitte C. Månsson
Location scout Christoffer Harding
Location scout Helle Jakowlew
Location scout Mads Kjær Christoffersen

Cinematography

First assistant camera Tao Ahler
Camera operator Søren Bay
Steadicam operator Jakob Bonfils
Camera assistant Morten Borchersen
Key grip Torben Christensen
First assistant camera Magnus Sort Eidemak
Clapper/loader Anna Engberg
First assistant camera Anders Hansen
First assistant camera Henrik Jensen
Key grip Mark Mavrinac
First assistant camera Daniel Parmo
First assistant camera John Frimann Rasmussen
First assistant camera Erik Thal-Jantzen
First assistant camera Jesper Tolstrup
Camera operator Ian N. Tomkins
Camera operator Eric Witzgall
Cinematography Jørgen Johansson
Cinematography Bo Tengberg
Cinematography Rasmus Videbæk

Stills

Stills Mike Kollöffel

Electrical dept.

Best boy Uffe Hanghøj
Best boy Stine Hein
Best boy Michael Wils
Best boy Tobias Juhl
Best boy Michael Kreutzmann
Best boy Søren Maarbjerg
Best boy Jacob Marlow
Best boy Thomas Menzer
Best boy Esben Mikkelsen
Best boy Thomas Petersen
Best boy Jens Bo Poulsen
Best boy Otto Stenov
Best boy Jesper With
Best boy Alex Almbjerg
Best boy Mikkel Bentzen
Best boy Torben Borup-Madsen
Best boy Thomas Ditzel
Assistant lighting technician Mads Grage

Editing

Online editor Mogens Jacobsen
Online editor Birger Kofoed-Sørensen
Editing Gerd Tjur
Editing Søren B. Ebbe
Editing Aase Holm

Music

Music technician Peter Juul Kristensen
Singing director Fini Høstrup
Musical arrangement Torben Kjær
Conductor Frans Rasmussen
Music mixer Peter Schiøtz
Music Jacob Groth

Production design

Production designer Søren Schwarzberg
Set dresser Arvid Berg-Ørnbak
Set dresser Christian Gad
Set dresser Kirsten Hjorth
Set dresser Jeanette Mogensen
Set dresser Tine Hieronymus Nielsen
Set dresser Mogens Schwartzberg
Set dresser Jon Truelsen
Set dresser Christina Folting
Assistant art director Rasmus Thjellesen
Set manager Emil Gary
Set manager Torben Gerløv
Set manager Per Jørgensen
Set manager Garry Wheatley
Set manager Helge Rørbæk
Production design Kirsten Koch

Wardrobe

Wardrobe Pia Anthony
Wardrobe Annelise Bailey
Wardrobe Nancy Nickerson
Wardrobe Stine Thaning

Makeup

Makeup artist Christina Dahlin
Makeup artist Tina Helmark
Makeup artist Lise-Lotte Kobberø
Makeup artist Lillan Larsen
Makeup artist Birthe Lyngsøe
Makeup artist Svend Nielsen

Sound

Sound Peter Andersen
Sound Henning Engelbak
Boom operator Lars Robin Gerrild
Foley artist Torben Greve
Sound Peter Christian Hansen
Sound editor Andreas Holtti
Sound editor Nino Jacobsen
Foley editor Anne Jensen
Boom operator Nynne Kongsgart
Foley editor Christian H. Lund
Foley editor Peter Schiøtz
Sound editor Jan Scot

Special effects

Special effects Lars Kolding Andersen

Voice

Radiospeaker Ole Emil Riisager
TV-speaker Ole Andreasen

Visual effects

Computer design Michael Hernvig
Computer design Søren Kristensen
Graphic design Helle Markussen
Digital compositing Tobias Tonboe Christiansen
Colourist Peter Diemar

Stunt

Stunt Stig Günther

Choreography

Choreography Niclas Bendixen

Other credits

Research Anne-Mette Riis Rasmussen

Appearance

Ida Nørregaard Anne Louise Hassing
Palle From Anders W. Berthelsen
Erik Nielsen Ken Vedsegaard
Søs Nielsen Maibritt Saerens
Lille Marie Carla Philip Røder
Kaj Holger Nielsen Waage Sandø
Nyhedsoplæser Ole Andreasen
Karin Nielsen Stina Ekblad
Arbejder Yüksel Akdag
Karen Jensen Pernille Højmark
Betjent Ole Boisen
Børge From Dick Kaysø
Forstanderinde Klara Madsen Lone Hertz
Emma Signe Skov
Ingeniør Funder Peter Hesse Overgaard
Otto Schiøler Peter Schrøder
Frøken Toft Anette Støvelbæk
Hr. Stokmand Henning Moritzen
Salgschef Kjeldsen Christian Mosbæk
Hr. Sønderby Finn Storgaard
Per Cedergren Lai Yde Holgaard
Personalechef Blomkvist Michael Hasselflug
Annie Ane Fjelstrup
Vera Bodil Lassen
Brandt Joen Højerslev
Viggo Valentin Peter Gantzler
Onkel Bertil Kenneth Milldoff
Jens Otto Krag Lars Mikkelsen
Bente Venessa Kongsrud
Ruth Charlotte Christie
Direktør Iversen Holger Perfort
Alfred Mogensen Jesper Lohmann
Rektor Preben Harris
Emma Malene Højland Pedersen
Vagt Joachim Knop
Direktør Vang Finn Nielsen
Jessen Mikael Birkkjær
Astrid Nørregaard Bodil Jørgensen
Receptionist Burkhard Forstreuter
Anders Nørregaard Asger Reher
Madsen Paul Hüttel
Torsten Friis Niels Olsen
Landsretssagfører Jarl Forsman
Bo Martin Lorenzen
Troels Jansen Bjarne Henriksen
Henrik Ronnie Lorenzen
Skovgård Jens Jørn Spottag
Ingeniør Meyer Jesper Christensen
Ivan Kristian Ott Milbo
Direktør Berg John Hahn-Petersen
Fru Langballe Jeanne Boel
Søren Troels Lyby
Abortlæge Torben Jensen
Redaktør Sander Thomas Mørk
Kontorchef Mørk Kim Veisgaard
Lisbet Knudsen Mia Lyhne
Bo Benjamin Hasselflug Katzmann
Birte Frederiksen Jytte Kvinesdal
Margrethe Martha Birgitte Larsen
Bankmand Kristian Ibler
Henrik Mikkel Konyher
Instruktørassistenten Maria Savery
Knudsen Kjeld Nørgaard
Bitten Bolette Schrøder
Sally Leth Larsen Joy-Maria Frederiksen
Hertha Hanne Windfeld
Bent Ove Claus Bue
Dorte Emily Yatman
Lily Thomsen Ida Dwinger
Sko-Frandsen Lars Knutzon
Morten Paw Henriksen
Politiassistent Torben Zeller
Pressefotograf Niclas Bendixen
Knud Aage Martin Hestbæk
Margrethe Malou Jakowlew
Birk John Martinus
Margrethe Clara Maria Bahamondes
Fru Sander Rita Angela
Tv-speaker Poul Jørgensen
Guitarist Marius Andersen
Frøken Pontoppidan Lykke Scheuer
Radioreporter Jens Albinus
Aage Haslund Lars Kaalund
Revypige Mette Berggreen
Revypige Signe Fabricius
Revypige Karina Frimodt
Revypige Katrine Engberg Jeppesen
Frøken Jürgensen Birthe Neumann
Lisberg Henrik Birk
Gerda Fink Freya Møller-Sørensen
Henrik Martin Greis
Frk. Nystrøm Lene Maimu
Torsten Linné Kristian Halken
Lisa Frida Hallgren
Rickard Lindfors Johan Rabaeus
Tv-journalist Morten Kirkskov
Bo Pelle Nordhøj Kann
Overlæge Nis Bank-Mikkelsen
Lotta Yaba Holst
Aksel Frederiksen Ole Thestrup
Vicepolitikommissær Henrik Prip
Margrethe Julie Riis
Gabriel Holm Henning Jensen
Volmer Sørensen Steen Stig Lommer
Thomas Skade-Poulsen Mads M. Nielsen
Weber Folmer Rubæk
Eva Lotte Bergstrøm
Politiassistent Ulle Bjørn Bengtsson
Ingeniør Petersen Mogens Rex
Instruktøren Anders Gjellerup Koch
Ulrik Michael Moritzen
Vicevært Martin Buch
Radioforhandler Johansen Henrik Koefoed
Metha Signe Manov
Bondekone Susanne Lundberg
Frøken Strøm Petrine Agger
Guldsmed Simon Rosenbaum
Xenia Knudsen Berrit Kvorning
Flemming Schou Olaf Johannessen
Fru Mikkelsen Betty Glosted
Receptionist Mette Føns
Henrik Dahlin Thomas Levin
Oversygeplejerske Merete Nørgaard
Emma Gladis Frendø
Kollega Jesper Pedersen
Kurt Andreas Berg Nielsen
Anton Erik Bach
Overtjener Hansen Nicolas Bro
Journalist Berthe Fischer
Jytte Strømberg Ditte Gråbøl
Lille Erik Valdemar A. Sieling
Sara Lykke Sand Michelsen
Student Philippe L. Christiansen
Mugge Lars Ranthe
Filialbestyrer Lars Hjortshøj
Robert Nicolai Jandorf Klok
Tjener Holger Vistisen
Ditlev Gérard Bidstrup
Ministersekretær Lars Oluf Larsen
Lærer Arne Dupont Klaus Bondam
Leth Morten Hebsgaard
Forstanderinden Birgit Conradi
Japansk herre Toshihito Inoue
Lise Lærke Winther Andersen
Tv-reporter Hans Bischoff
Fru Lodbjerg Hanne Løye
Kinesisk tjener Lin Kun Wu
Vibeke Julie Wieth
Sergent Anders Peter Bro
Doktor Jakobsen Ejnar Hans Jensen
Kirketjener Kurt Dahl
Allan Lasse Baunkilde
Ceremonimester Niels Weyde
Gunnar, værtshusejeren Jesper Hyldegaard
Herr Hubermann Sofus Kornebæk
Berit Laura Bro
Columbine Nerea Baranano
Pianisten Ole Christiansen
Mand Erik Clausen
Sygeplejerske Lene Hummelshøj
Frelserpige Rosa Katrine Frederiksen
Jette Linda Elvira
Smeden Thomas Bo Larsen
Nyhedsoplæser Niels Grunnet
Mand på cykel Finn Bergh
Brandmand Jakob Bjerregaard Engmann
Tjener Viktor Melnikov
Sanger Bobo Moreno
Frelsens Hær-musiker Jeppe Kaas
Mortens søn Toke Lars Bjarke
Student Michael Gade Thomsen
Pige Victoria Kavsman-Bergh
Appearance Lotte Andersen

Det Danske Filminstitut registrerer international festivaldeltagelse og priser til danske film, dog primært de titler, som Filminstituttet varetager i sin festivaldistribution, og primært i forbindelse med de festivaler, som Filminstituttet har prioriteret at samarbejde med. Registreringen af festivaldeltagelse og priser til danske film, der ikke er i festivaldistribution, foretages kun for "launch"-festivaler ifølge Filminstituttets prioriterede festivalliste. Se listen over prioriterede festivaler.