enda

The Christmas Family 2

Carsten Rudolf, Denmark, 2016

90 min.DK/FeatureChildren's films

Basic information Credits Festivals & awards Materials
Original title Familien Jul - i nissernes land
Danish title Familien Jul - i nissernes land
Other titles The Christmas Family 2
Director Carsten Rudolf
Screenplay Carsten Rudolf
Producer Thomas Lydholm
Director of Photography Bastian Schiøtt
Editor Leif Axel Kjeldsen, Isabel Bernadette Brammer
Sound Martin Saabye Andersen, Martin Saabye Andersen
Composer Nicklas Schmidt
Production designer Pia Wallin, Arvid Berg-Ørnbak
Casting Jette Termann, Djamila Hansen, Karin Riddar
Appearances Pelle Falk Krusbæk, Herman Knop, Alfred Bjerre Larsen, Liv Leman Brandorf
Production country Denmark
Production companies Pixy Film
Domestic distribution Angel Films
Danish theatrical release 03.11.2016
Cinemas Atlas Biograferne; Humle Bio; Kosmorama Frederiksværk; Varde Bio; Victoria Teatret Sorø; Rønne Bio; Haslev Bio; Ikastbio; Karup Bio; Viften Rødovre; Kosmorama 1+2 Haderslev; Lalandia Bio; Grindsted Kinoteater; Apollon Struer; Palads Teatret Frederikshavn; Glostrup Bio; Kino 1-2-3 Thisted; Baltoppen Bio; Klovborg Kino; Kom-Bi Hornslet; Kino 1 & 2 Grenå;Kino Ro’s Torv Roskilde; Valby Kino; Park Bio København; Fotorama Viborg; Bibliografen Bagsværd (Gladsaxe Bio); Kinorama Sønderborg; Kinorama Aabenrå ;Køge Bio; Værløse Bio; Kulturgrafen Frysehuset (Holbæk); Cinema 3 Skive; Film Teatret Hobro; Albertslund Biograferne; Vanløse bio; Biografen Hadsten; Biograf-Cafeen Vordingborg; Kastrup Bio; Birkerød Bio; Ringkøbing Bio; Den Blå Engel Kalundborg; Rødding Bio; Biografen 1+2 Tønder; Bio Mors; CinemaxX København; CinemaxX Odense; CinemaxX Århus; Malling Bio; Kino Ringsted; Vester Vov Vov; Katuaq Bio; Nordisk Film Biografer Herning; Nordisk Film Biografer Hillerød; Nordisk Film Biografer Kolding; Nordisk Film Biografer Nykøbing Falster; Nordisk Film Biografer Næstved; Nordisk Film Biografer Odense; Nordisk Film Biografer Randers; Nordisk Film Biografer Aalborg; Nordisk Film Biografer Aalborg City Syd; Nordisk Film Biografer Aarhus; Nordisk Film Biografer Trøjborg; Nordisk Film Biografer Frederikssund; Scala 1-2-3-4 Svendbor; Cinema Center; Panorama Fredericia Biografen ved Lillebælt; Big Bio; Havnar Bio; Lido Biograferne; Panorama Slagelse; Scala Holstebro; Panorama Middelfart Biografen ved Lillebælt; Næstved Bio; Hjørring Biocenter; Silkeborg Bio; Megascope Horsens; Nordisk Film Biografer Falkoner; Nordisk Film Biografer Field's; Nordisk Film Biografer Lyngby; Nordisk Film Biografer Taastrup; Nordisk Film Biografer Esbjerg.
DFI subsidy Markedsordningen
Danish rating Allowed for all

Companies

Production companies Pixy Film
With support from Det Danske Filminstitut, DR, Creative Europe, Telepool, Östersunds Kommun
Domestic distribution Angel Films

Direction

Direction Carsten Rudolf
Casting Jette Termann
Casting Djamila Hansen
Casting Karin Riddar
Dramaturgical consultant Kirsten Rask
1st assistant director Mette Hesthaven
Continuity Emilie Appelin
2nd assistant director William Sehested Høeg
Extras coordinator Håkon Borgsten
Extras coordinator Anita Juel Lystbæk
Extras coordinator Christian Schrold
Director: 2. unit Thomas Lydholm

Script

Screenplay Carsten Rudolf
Storyboard Kim Hagen Jensen

Production

Producer Thomas Lydholm
Line producer Barbara Crone
Production coordinator Cecilie Anna Christiansen
Location manager Hans Bülow Ungfelt
Location manager Simon Jaktlund
Location manager Johan Ranbrandt
Post-producton coordinator Alexander Marthin
Location assistant Ulf Lundqvist
Location scout Hans Bülow Ungfelt
Location manager Søren Dahl
Production assistant Michelle Brøndum
Runner Pontus Jønsson
Runner Petter Rönneland
Runner Milja Edvinsson
Runner Fredrik Carlsson
Runner Robin Lundberg
Runner Katrine Gro Nielsen
Runner Laura Valentiner-Bohse
Runner Kasper Juhl
Runner Anders Hansen
Runner Tobias Juhl Nielsen
Runner Jacob Østergaard Johansson
Post Producer Alexander Marthin
Post-producton coordinator Emilie Lausch

Cinematography

Cinematographer Bastian Schiøtt
Key grip Jeppe Lassen
First assistant camera Erik Thal-Jantzen
Drone operator Tobbe Hising
Drone operator Tim Forsström Jacobsson
Key grip Jeppe Lassen
Key grip Christian Brøndum
2nd cinematographer Tonni Zinck
First camera assistant, Second Camera Gustav Meiling
First camera assistant, Second Camera Andreas Ascanius Lundmark
Clapper Katrine Thejl
Clapper Neffi Kristensen
Steadicam operator Flemming Laybourn
DIT Morten Viberg-Holde

Stills

Still photographer Christian Geisnæs

Electrical dept.

Gaffer Niels Dose
Best boy Jesper Maxwell Frederiksen
Electrician assistant Frederik Longueville
Electrician assistant Mogens Otte
Electrician assistant Emil Kaae
Electrician assistant Morten Enemark

Editing

Editor Leif Axel Kjeldsen
Editor Isabel Bernadette Brammer
Assistant editor Daniel Brinck
Trailer editor Poul Erik Lindeborg
Trailer editor Stephen Monaghan

Music

Composer Nicklas Schmidt
Music supervisor Mikkel Maltha
Orchestration Sam Jones
Musical arrangement Rasmus Christensen
Orchestra Budapest Art Orchestra
Conductor Peter Pejtsik
Concertmaster Zsofia Kornyei
Choir Budapest Art Children's Choir
Choir Budapest Art Choir
Music producer Miklos Lukacs
Music mixer Rasmus Christensen

Production design

Production designer Pia Wallin
Production designer Arvid Berg-Ørnbak
Property master Arvid Berg-Ørnbak
Set dresser Karin Gry
Assistant set dresser Vincent Gry
Set dresser Linnéa Fohlin
Art department runner Marcin Kurzeja
Art department runner Jesper Persson
Set decorator Lars Fog-Møller
Set dresser Mads Koppel
Assistant set dresser Jeppe Koudal Frostholm
Set dresser: 2. unit Vincent Gry

Wardrobe

Key costumer Grith Rahbek
Costume on set Katrine Merete Mortensen
Costume assistant Emilia Leonora I. Bjørnvad
Tailor Lone Nyby
Tailor Katrine Andersen

Makeup

Chief makeup artist Annika Stödberg
Makeup artist Sara Sofia Kasper

Sound

Sound designer Martin Saabye Andersen
Sound engineer Martin Saabye Andersen
B-sound designer Lars Lund
Dialogue editor Martin Saabye Andersen
Foley editor Mikkel Sørensen
Foley artist Torben Greve
Sound technician Gabor Buczko

Voice

Evols stemme Magnus Sterling Borchert

Visual effects

VFX supervisor Alexander Marthin
VFX Tonni Zinck
VFX Sunit Parekh-Gaihede
Colourist Christian Schwanenflügel
Compositing Cédric Marquis
Compositing Marcus Strøbye Hansen
Online Kevin Verner
VFX artist Andreas Sikjær Olsen
Compositing Sofia Elena Jakobsen Manioudakis
Animator Thea Matland
Animator Ida Søndergaard
Animator Michael Glans
VFX artist Chris Damm
Poster artwork Paul Wilson
Concept designer David René Christensen

Appearance

Hugo Jul Pelle Falk Krusbæk
Pixy Herman Knop
Alfred Jul Alfred Bjerre Larsen
Vega Jul Liv Leman Brandorf
Niels Jul Paw Henriksen
Agnete Jul Marie Askehave
Evol Malte Houe
Pixily Katinka Evers-Jahnsen
Lærer Berit Kirsten Lehfeldt
Fridas mor Sofie Lassen-Kahlke
Politimand Martin Cyron Melville
Nisseskrædder Keijo J. Salmela
William Albert Rudbeck Lindhardt
Frida Carolina Callisen Whittaker
Opsynsmand Søren Byder
Vagthavende Søren Lenander
Skolelærer Frank Aske Bang
Skolelærer Henrik Carsten Rudolf
Skolelærer Louise Holm Rudolf
Skoleelev Alfred Holm Rudolf
Magisk nissedreng Noah Benjamin Astor
Kanekusk Dan Jakobsen
Foderdame Karin Malmsten
Nissesmed Ann Smith
Nissesmed John Kaalby
Pixys nisseflok Sigrid Kandal Husjord
Pixys nisseflok Keijo J. Salmela
Pixys nisseflok Samuel Boberg
Pixys nisseflok Freya Bartholomew Backlund
Pixys nisseflok Alise Adsten
Pixys nisseflok Molly Ekerlid
Pixys nisseflok Simon Domino
Pixys nisseflok Joel Swartling
Pixys nisseflok Ville Silversnö
Pixys nisseflok Sally Elvira Holm Rudolf
Nissepigekor Hilma Falkeström
Nissepigekor Milla Larsen
Nissepigekor Elisabeth Klitkou Lehrer
Hotelfatter Keijo J. Salmela
Evols nisseflok Lisa Lombard
Evols nisseflok Anton Hedenfalk
Evols nisseflok Laban Berglin
Evols nisseflok Ella Suorra
Evols nisseflok Ago Thor Lundgren
Evols nisseflok Sebastian Stenberg

Det Danske Filminstitut registrerer international festivaldeltagelse og priser til danske film, dog primært de titler, som Filminstituttet varetager i sin festivaldistribution, og primært i forbindelse med de festivaler, som Filminstituttet har prioriteret at samarbejde med. Registreringen af festivaldeltagelse og priser til danske film, der ikke er i festivaldistribution, foretages kun for "launch"-festivaler ifølge Filminstituttets prioriterede festivalliste. Se listen over prioriterede festivaler.

Reviews and articles

On the library you can find these articles and revies and other material about the film.
Type Source Author Date
Anmeldelse BT Lind, Michael 2016-11-04
Artikel BT Ritzau 2016-11-04
Anmeldelse Morgenavisen Jyllandsposten Sommer Boysen, Katrine 2016-11-04
Anmeldelse Berlingske Tidende Wendt Jensen, Jacob 2016-11-03
Anmeldelse Politiken Grundahl, Joakim 2016-11-03