enda

Familien Jul - i nissernes land

Carsten Rudolf, Danmark, 2016

90 min.DK/SpillefilmBørnefilm

I den nye film dukker nissen Pixy til stor overraskelse op hos Familien Jul allerede den 1. december. Han er kommet for at hente den nissehue, han glemte sidste år, og den gemmer på en hemmelighed – hans magiske nissekugle. Ved et uheld får Hugo ødelagt nissekuglen, så Pixy mister sin nisse-magi og begynder at ældes hurtigt. Hugo er den eneste, der kan samle kuglen igen og redde Pixy, og han må derfor flyve med sine søskende Alfred og Vega til det magiske nisseland. På rejsen møder de mange forhindringer – ikke mindst den onde nisse Evol og hans nissebande, der forsøger at spænde ben for, at Hugo får samlet kuglen. Evol tryller Alfred om til et rensdyr, og med magi gør han Vega håbløst forelsket i sig.
Grundoplysninger Credits Festivaler og priser Materialer
Original titel Familien Jul - i nissernes land
Dansk titel Familien Jul - i nissernes land
Andre titler The Christmas Family 2
Instruktør Carsten Rudolf
Manuskript Carsten Rudolf
Producer Thomas Lydholm
Fotograf Bastian Schiøtt
Klipper Leif Axel Kjeldsen, Isabel Bernadette Brammer
Lyd Martin Saabye Andersen, Martin Saabye Andersen
Komponist Nicklas Schmidt
Scenograf Pia Wallin, Arvid Berg-Ørnbak
Casting Jette Termann, Djamila Hansen, Karin Riddar
Medvirkende Pelle Falk Krusbæk, Herman Knop, Alfred Bjerre Larsen, Liv Leman Brandorf
Produktionsland Danmark
Produktionsselskaber Pixy Film
Dansk distribution Angel Films
Dansk biografpremiere 03.11.2016
Premierebiografer Atlas Biograferne; Humle Bio; Kosmorama Frederiksværk; Varde Bio; Victoria Teatret Sorø; Rønne Bio; Haslev Bio; Ikastbio; Karup Bio; Viften Rødovre; Kosmorama 1+2 Haderslev; Lalandia Bio; Grindsted Kinoteater; Apollon Struer; Palads Teatret Frederikshavn; Glostrup Bio; Kino 1-2-3 Thisted; Baltoppen Bio; Klovborg Kino; Kom-Bi Hornslet; Kino 1 & 2 Grenå;Kino Ro’s Torv Roskilde; Valby Kino; Park Bio København; Fotorama Viborg; Bibliografen Bagsværd (Gladsaxe Bio); Kinorama Sønderborg; Kinorama Aabenrå ;Køge Bio; Værløse Bio; Kulturgrafen Frysehuset (Holbæk); Cinema 3 Skive; Film Teatret Hobro; Albertslund Biograferne; Vanløse bio; Biografen Hadsten; Biograf-Cafeen Vordingborg; Kastrup Bio; Birkerød Bio; Ringkøbing Bio; Den Blå Engel Kalundborg; Rødding Bio; Biografen 1+2 Tønder; Bio Mors; CinemaxX København; CinemaxX Odense; CinemaxX Århus; Malling Bio; Kino Ringsted; Vester Vov Vov; Katuaq Bio; Nordisk Film Biografer Herning; Nordisk Film Biografer Hillerød; Nordisk Film Biografer Kolding; Nordisk Film Biografer Nykøbing Falster; Nordisk Film Biografer Næstved; Nordisk Film Biografer Odense; Nordisk Film Biografer Randers; Nordisk Film Biografer Aalborg; Nordisk Film Biografer Aalborg City Syd; Nordisk Film Biografer Aarhus; Nordisk Film Biografer Trøjborg; Nordisk Film Biografer Frederikssund; Scala 1-2-3-4 Svendbor; Cinema Center; Panorama Fredericia Biografen ved Lillebælt; Big Bio; Havnar Bio; Lido Biograferne; Panorama Slagelse; Scala Holstebro; Panorama Middelfart Biografen ved Lillebælt; Næstved Bio; Hjørring Biocenter; Silkeborg Bio; Megascope Horsens; Nordisk Film Biografer Falkoner; Nordisk Film Biografer Field's; Nordisk Film Biografer Lyngby; Nordisk Film Biografer Taastrup; Nordisk Film Biografer Esbjerg.
DFI-støtteform Markedsordningen
Vurdering Tilladt for alle
Begrundelse Se Medierådets vurdering

Selskaber

Produktionsselskaber Pixy Film
Med støtte fra Det Danske Filminstitut, DR, Creative Europe, Telepool, Östersunds Kommun
Dansk distribution Angel Films

Instruktion

Instruktion Carsten Rudolf
Casting Jette Termann
Casting Djamila Hansen
Casting Karin Riddar
Dramaturg Kirsten Rask
1. instruktørassistent Mette Hesthaven
Scripter Emilie Appelin
2. instruktørassistent William Sehested Høeg
Statistkoordinator Håkon Borgsten
Statistkoordinator Anita Juel Lystbæk
Statistkoordinator Christian Schrold
Instruktør, 2. unit Thomas Lydholm

Manus

Manuskriptforfatter Carsten Rudolf
Storyboard Kim Hagen Jensen

Produktion

Producer Thomas Lydholm
Line producer Barbara Crone
Produktionskoordinator Cecilie Anna Christiansen
Location manager Hans Bülow Ungfelt
Location manager Simon Jaktlund
Location manager Johan Ranbrandt
Postproduktionskoordinator Alexander Marthin
Location assistent Ulf Lundqvist
Location scout Hans Bülow Ungfelt
Location manager Søren Dahl
Produktionsassistent Michelle Brøndum
Runner Pontus Jønsson
Runner Petter Rönneland
Runner Milja Edvinsson
Runner Fredrik Carlsson
Runner Robin Lundberg
Runner Katrine Gro Nielsen
Runner Laura Valentiner-Bohse
Runner Kasper Juhl
Runner Anders Hansen
Runner Tobias Juhl Nielsen
Runner Jacob Østergaard Johansson
Postproducer Alexander Marthin
Postproduktionskoordinator Emilie Lausch

Foto

Fotograf Bastian Schiøtt
Grip Jeppe Lassen
B-fotograf Erik Thal-Jantzen
Droneoperatør Tobbe Hising
Droneoperatør Tim Forsström Jacobsson
Grip Jeppe Lassen
Grip Christian Brøndum
2. fotograf Tonni Zinck
B-fotograf, 2. kamera Gustav Meiling
B-fotograf, 2. kamera Andreas Ascanius Lundmark
Clapper Katrine Thejl
Clapper Neffi Kristensen
Steadicam-operatør Flemming Laybourn
DIT Morten Viberg-Holde

Stills

Stillfotograf Christian Geisnæs

Lys

Belysningsmester Niels Dose
Belyser Jesper Maxwell Frederiksen
Lysassistent Frederik Longueville
Lysassistent Mogens Otte
Lysassistent Emil Kaae
Lysassistent Morten Enemark

Klip

Klipper Leif Axel Kjeldsen
Klipper Isabel Bernadette Brammer
Klippeassistent Daniel Brinck
Trailer-klipper Poul Erik Lindeborg
Trailer-klipper Stephen Monaghan

Musik

Komponist Nicklas Schmidt
Musik-supervisor Mikkel Maltha
Orkestrering Sam Jones
Arrangement Rasmus Christensen
Orkester Budapest Art Orchestra
Dirigent Peter Pejtsik
Koncertmester Zsofia Kornyei
Kor Budapest Art Children's Choir
Kor Budapest Art Choir
Musikproducer Miklos Lukacs
Musikmix Rasmus Christensen

Produktionsdesign

Produktionsdesigner Pia Wallin
Scenograf Arvid Berg-Ørnbak
Chefrekvisitør Arvid Berg-Ørnbak
Rekvisitør Karin Gry
Rekvisitørassistent Vincent Gry
Set dresser Linnéa Fohlin
Regi-runner Marcin Kurzeja
Regi-runner Jesper Persson
Set rekvisitør Lars Fog-Møller
Rekvisitør Mads Koppel
Rekvisitørassistent Jeppe Koudal Frostholm
Rekvisitør, 2. unit Vincent Gry

Kostumer

Chefkostumier Grith Rahbek
Kostumier Katrine Merete Mortensen
Kostumeassistent Emilia Leonora I. Bjørnvad
Skrædder Lone Nyby
Skrædder Katrine Andersen

Makeup

Chefsminkør Annika Stödberg
Sminkør Sara Sofia Kasper

Lyd

Lyddesigner Martin Saabye Andersen
Tonemester Martin Saabye Andersen
B-tonemester Lars Lund
Dialogklipper Martin Saabye Andersen
Foley-klipper Mikkel Sørensen
Foley artist Torben Greve
Lydtekniker Gabor Buczko

Stemme

Evols stemme Magnus Sterling Borchert

Visual effects

VFX-supervisor Alexander Marthin
VFX Tonni Zinck
VFX Sunit Parekh-Gaihede
Colourist Christian Schwanenflügel
Compositing Cédric Marquis
Compositing Marcus Strøbye Hansen
Online Kevin Verner
VFX artist Andreas Sikjær Olsen
Compositing Sofia Elena Jakobsen Manioudakis
Animator Thea Matland
Animator Ida Søndergaard
Animator Michael Glans
VFX artist Chris Damm
Plakat artwork Paul Wilson
Koncept-designer David René Christensen

Medvirkende

Hugo Jul Pelle Falk Krusbæk
Pixy Herman Knop
Alfred Jul Alfred Bjerre Larsen
Vega Jul Liv Leman Brandorf
Niels Jul Paw Henriksen
Agnete Jul Marie Askehave
Evol Malte Houe
Pixily Katinka Evers-Jahnsen
Lærer Berit Kirsten Lehfeldt
Fridas mor Sofie Lassen-Kahlke
Politimand Martin Cyron Melville
Nisseskrædder Keijo J. Salmela
William Albert Rudbeck Lindhardt
Frida Carolina Callisen Whittaker
Opsynsmand Søren Byder
Vagthavende Søren Lenander
Skolelærer Frank Aske Bang
Skolelærer Henrik Carsten Rudolf
Skolelærer Louise Holm Rudolf
Skoleelev Alfred Holm Rudolf
Magisk nissedreng Noah Benjamin Astor
Kanekusk Dan Jakobsen
Foderdame Karin Malmsten
Nissesmed Ann Smith
Nissesmed John Kaalby
Pixys nisseflok Sigrid Kandal Husjord
Pixys nisseflok Keijo J. Salmela
Pixys nisseflok Samuel Boberg
Pixys nisseflok Freya Bartholomew Backlund
Pixys nisseflok Alise Adsten
Pixys nisseflok Molly Ekerlid
Pixys nisseflok Simon Domino
Pixys nisseflok Joel Swartling
Pixys nisseflok Ville Silversnö
Pixys nisseflok Sally Elvira Holm Rudolf
Nissepigekor Hilma Falkeström
Nissepigekor Milla Larsen
Nissepigekor Elisabeth Klitkou Lehrer
Hotelfatter Keijo J. Salmela
Evols nisseflok Lisa Lombard
Evols nisseflok Anton Hedenfalk
Evols nisseflok Laban Berglin
Evols nisseflok Ella Suorra
Evols nisseflok Ago Thor Lundgren
Evols nisseflok Sebastian Stenberg

Det Danske Filminstitut registrerer international festivaldeltagelse og priser til danske film, dog primært de titler, som Filminstituttet varetager i sin festivaldistribution, og primært i forbindelse med de festivaler, som Filminstituttet har prioriteret at samarbejde med. Registreringen af festivaldeltagelse og priser til danske film, der ikke er i festivaldistribution, foretages kun for "launch"-festivaler ifølge Filminstituttets prioriterede festivalliste. Se listen over prioriterede festivaler.

Anmeldelser og artikler

I Cinematekets bibliotek kan du finde disse anmeldelser og avisartikler om filmen:
Type Kilde Author Date
Anmeldelse BT Lind, Michael 2016-11-04
Artikel BT Ritzau 2016-11-04
Anmeldelse Morgenavisen Jyllandsposten Sommer Boysen, Katrine 2016-11-04
Anmeldelse Berlingske Tidende Wendt Jensen, Jacob 2016-11-03
Anmeldelse Politiken Grundahl, Joakim 2016-11-03