Basic information Credits Festivals & awards
Original title Forbrydelsen
Danish title Forbrydelsen
Other titles The Killing, Brottet
Director Birger Larsen, Henrik Ruben Genz, Kristoffer Nyholm, Hans Fabian Wullenweber, Charlotte Sieling, Morten Arnfred, Morten Køhlert
Screenplay Søren Sveistrup, Torleif Hoppe, Per Daumiller, Michael W. Horsten
Director of Photography Magnus Nordenhof Jønck, Eric Kress, Bo Tengberg
Editor Ghita Beckendorff, Thomas Krag, Steen Schapiro, Carsten Søsted
Sound Jan Scot, Nino Jacobsen, Peter Schiøtz
Composer Frans Bak
Production designer Niels Sejer, Jean Roch Bechameil
Appearances Sofie Gråbøl, Lars Mikkelsen, Bjarne Henriksen, Ann Eleonora Jørgensen
Production country Denmark, Norway, Sweden
Production companies Danmarks Radio
Domestic distribution Danmarks Radio
TV release 07.01.2007, DR 1,

Companies

Production companies Danmarks Radio
Domestic distribution Danmarks Radio

Direction

Direction Birger Larsen
Direction Henrik Ruben Genz
Direction Kristoffer Nyholm
Direction Hans Fabian Wullenweber
Direction Charlotte Sieling
Direction Morten Arnfred
Direction Morten Køhlert
1st assistant director William Knuttel
1st assistant director Nikolaj Tarp
Assistant director Christian Grønvall
Assistant director Martin Kildegaard Hem
Assistant director Lisa Aschan
Assistant director Søren Hadsund Mortensen
Casting: children Tine Sætter-Lassen

Script

Script Søren Sveistrup
Script Torleif Hoppe
Script Per Daumiller
Script Michael W. Horsten
Script consultant Connie Wiberg
Script consultant Rikke Guldstad
Script consultant Marit Jensen
Script supervisor Marit Jensen
Script supervisor Connie Wiberg
Script supervisor Rikke Guldstad

Production

Executive producer Piv Bernth
Line producer Sandra Foss
Producer supervisor Ingolf Gabold
Production manager William Knuttel
Production coordinator: post-production Karen Maarbjerg
Production coordinator: post-production Jette Schrøder
Production coordinator: post-production Ellen Thomassen
Production Sara Bringskov
Production Mia Onsvig Gregersen
Production Jette Riesgaard
Production Lene Bonne Lohmann
Production Nana Fagerholt
Production Sigurd Kølster
Production Mette Bang Kristensen
Production Victoria Maria Sundberg
Production coordinator Lars Wissing
Location manager Søren Dahl Nielsen
Location manager Jesper Grüner
Location manager Christoffer Harding

Cinematography

Cinematography Magnus Nordenhof Jønck
Cinematography Eric Kress
Cinematography Bo Tengberg
Camera operator Steffen Wiedemann Larsen
Camera operator Rasmus Arrildt
Camera operator Frederik Jacobi
Video assistant Marcus Carlos Liberski
Video assistant Niklas Herskind
Key grip Magnus Ohmsen
Key grip Christian Brøndum
Key grip Torben Christensen
Key grip Mikael Kort Kristensen
Key grip Mark Øster
Key grip Henry E. Williams
First assistant camera Anders Hansen
First assistant camera Magnus Sort Eidemak
First assistant camera Wencke Hovet
First assistant camera Fredrik Sundbye
First assistant camera Philip Forbes
First assistant camera Erik Thal-Jantzen
First assistant camera Peter Vintergaard
First assistant camera Tao Ahler
First assistant camera Jesper Tolstrup

Stills

Stills Tine Harden

Electrical dept.

Best boy Abdel Mouna
Best boy Janus Hajslund
Best boy Tobias Juhl
Best boy Thomas Bekker
Best boy Per Danbo
Best boy Camilla Juelsbjerg
Best boy Alex Almbjerg
Best boy Morten Boserup
Best boy Jacob Hoffman
Best boy Adam Michael Jandrup
Best boy Viggo Grumme
Best boy Dan Husted
Best boy Morten Kastberg
Best boy Thomas Larsen
Best boy Peter Riis
Gaffer Niels Dose
Best boy Stine Hein
Best boy Uffe Truust
Best boy Josef Perez Lopez

Editing

Editing Ghita Beckendorff
Editing Thomas Krag
Editing Steen Schapiro
Editing Carsten Søsted
Assistant editor Bjarke de Koning
Online editor Troels Hoe
Online editor Tomas Stender
Online editor Sam Bassett

Music

Music Frans Bak

Production design

Production designer Niels Sejer
Art director Trine Padmo Olsen
Art director Lotte Kryger Broe
Set decorator Jacob Wirth Carlsen
Production designer Jean Roch Bechameil
Set dresser Gitte Gadebusch
Set dresser Jesper Schrøder
Set dresser Berit Bøgelund
Set dresser Jacob Wirth Carlsen
Set dresser Henrik Lischang
Set dresser Christian Arvad
Set dresser Torben Stig Nielsen
Set dresser Anja Clifford Woen
Assistant set dresser Lotte Kryger Broe
Set dresser Lasse Bjørnvad
Set dresser Lars Michael
Set dresser Zette Philbert
Set dresser Michala Steiner-Rode
Set manager Torben Gerløv
Set manager Emil Gary

Wardrobe

Wardrobe Anita Nielsen
Wardrobe Grith Rahbek
Wardrobe Nancy Nickerson

Makeup

Makeup artist Jeanet Keil
Makeup artist Birgitte Samson
Makeup artist Barbara Houmøller
Makeup artist Bettina Züberlein Pedersen

Sound

Sound Jan Scot
Sound Nino Jacobsen
Sound Peter Schiøtz
Foley artist Torben Greve
Sound Jeppe Jungersen
Sound Peter Andersen
Foley editor Christian H. Lund
Foley editor Anne Jensen
Boom operator Peter Kofoed
Boom operator Morten Jensen
Boom operator Kasper Kristoffersen

Special effects

Special effects Lars Kolding Andersen

Voice

Radiospeaker Torsten Jansen

Visual effects

Lead compositing Tobias Tonboe Christiansen
Digital compositing Kasper Jansen
Digital artist Roberto Mensa
Digital compositing Patrick O'Casey
Colourist Sandra Klass
Colourist Peter Diemar
Colourist Anders Bloch-Rose

Other credits

Interpreter Hawazan Ammora
Research Trine Juul

Appearance

Sarah Lund Sofie Gråbøl
Troels Hartmann Lars Mikkelsen
Theis Birk Larsen Bjarne Henriksen
Pernille Birk Larsen Ann Eleonora Jørgensen
Rie Skovgaard Marie Askehave
Morten Weber Michael Moritzen
Jan Meyer Søren Malling
Vagn Nicolaj Kopernikus
Poul Bremer Bent Mejding
Emil Birk Larsen Jonas Leth Hansen
Charlotte Laura Drasbæk
Bengt Johan Gry
Vibeke Lund Anne Marie Helger
Hans Buchard Troels II Munk
Kriminalassistent Ole Boisen
Lennart Brix Morten Suurballe
Rama Farshad Kholgi
Nanna Birk Larsen Julie R. Ølgaard
Leif Simonsen Søren Stærmose
Mette Sonne Louise Herbert
Mark Eske Forsting Hansen
Jens Holck Jesper Lohmann
Lisa Laura Christensen
Kriminalassistent Peter Gilsfort
Politibetjent Finn Bergh
Oliver Schandorff Cyron Melville
Rektor Solbjørg Højfeldt
Olav Kristian Ibler
Leon Frevert Peder Holm Johansen
Kirsten Eller Tina Gylling Mortensen
Ina Kirsten Peüliche
Peter Paul Hüttel
Journalist Rasmus Hammerich
Jeppe Casper Steffensen
Hanne Petrine Agger
Lisbeth Hansen Helene Egelund
Journalist Nukâka Coster-Waldau
Erik Salin Troels Lyby
Carsten Morten Lützhøft
Bülow Kim Bodnia
Gert Stokke Claus Bue
Lis Skamborg Vibeke Hastrup
Knud Padde Anders Nyborg
Sille Elmkvist Mette K. Madsen
Advokat Magnusson Lane Lind
Mægler Joy-Maria Frederiksen
Nyhedsoplæser Kai Selliken
Phillip Dessau Jakob Cedergren
Henrik Bigum Henrik Prip
Tv-journalist Martin Hestbæk
John Lynge Benjamin Boe Rasmussen
Peter Lassen Lars Simonsen
Nethe Stjernfeldt Maibritt Saerens
Sejer Klaus Tange
Fængselsbetjent Kim Henriksen
Journalist Mette Marckmann
Tove Heiberg Rita Angela
Kriminalassistent Philip Antonakakis
Imam Kadhim Faraj
Præst Finn Storgaard
Bankmand Rasmus Haxen
Vært på herberg Anders Hove
Amir Omar Kamounah
Ebbe Skovgaard Kjeld Nørgaard
Kriminalassistent Peter Pilegaard
Karim Abdallah El-Naaman
Advokat Søren Lenander
Flyttemand Anders Valentinus Dam
Journalist Claudio Morales
Rådhusbetjent John Martinus
Begravelsesgæst Tine Bojanna Bjerregaard
Legende pige på vejen Victoria Kavsman-Bergh
Embedsmand Kim Sønderholm

Det Danske Filminstitut registrerer international festivaldeltagelse og priser til danske film, dog primært de titler, som Filminstituttet varetager i sin festivaldistribution, og primært i forbindelse med de festivaler, som Filminstituttet har prioriteret at samarbejde med. Registreringen af festivaldeltagelse og priser til danske film, der ikke er i festivaldistribution, foretages kun for "launch"-festivaler ifølge Filminstituttets prioriterede festivalliste. Se listen over prioriterede festivaler.