enda

Rides Upon the Storm

Kaspar Munk, May el-Toukhy, Denmark, 2017

TV series

Basic information Credits Festivals & awards
Original title Herrens veje 1
Danish title Herrens veje 1
Other titles Rides Upon the Storm
Director Kaspar Munk, May el-Toukhy
Screenplay Adam Price, Poul Berg, Karina Dam
Producer Camilla Hammerich
Director of Photography David Katznelson, Aske Alexander Foss
Editor Anders Albjerg Kristiansen, Lars Therkelsen
Sound Andreas Holtti
Composer Kristian Leth, Fridolin Nordsø
Production designer Dorte Knirke Madelung
Casting Rie Hedegaard
Appearances Lars Mikkelsen, Morten Hee Andersen, Simon Sears, Ann Eleonora Jørgensen
Production country Denmark
Production companies Danmarks Radio
Domestic distribution Danmarks Radio

Companies

Production companies Danmarks Radio
Co-producer SAM Productions, ARTE France
Domestic distribution Danmarks Radio

Direction

Direction Kaspar Munk
1st assistant director Anders Barlebo
Direction May el-Toukhy
2nd assistant director Anna Maluenda
Assistant director Frederik Louis Hviid
Casting Rie Hedegaard
Extras coordinator Simon Peter Petersen
Extras coordinator Ronni Husmand
Continuity Anna-Liisa Putkinen

Script

Screenplay Adam Price
Screenplay Poul Berg
Screenplay Karina Dam
Research Christina Øster

Production

Producer Camilla Hammerich
Line producer Pernille Skov Sutherland
Post Producer Ellen Thomassen
Production manager Irene Kristensen
Production manager Carlos Ruiz Boceta
Location manager Thomas Kelly
Location manager Rasmus Christoffersen
Location manager Jan Martinsen
Location scout Claus Nielsen
Production coordinator Sara Bringskov
Production coordinator Cecilie Børglum
Production coordinator Sara Vase
Production coordinator: Spain Mar Pozo Lara
Production assistant Julie Skov Dalsgaard
Runner Carl Emil Grandjean Halby
Runner Josephine L. Vedel Larsen
Runner Kramer Lucas
Runner Gustav Mellgren
Military advisor Martin Tamm Andersen
Consultant: development Emilie Lebech Kaae

Cinematography

Camera assistant Louise McLaughlin
Cinematographer David Katznelson
Cinematographer Aske Alexander Foss
Key grip Torben Christensen
First assistant camera Andreas Krohn
First assistant camera Magnus Sort Eidemak
Clapper/loader Franklin Henriksen
Video assistant Kristoffer Bruhn
Video assistant Per Tingleff
Video assistant Tim Jespersgaard Klausen
Video assistant Kristoffer Høyer
DIT Jesper Edvardsen

Stills

Still photographer Tine Harden

Electrical dept.

Gaffer Aslak Lytthans
Gaffer Michael Sørensen
Best boy Tue Bengtsson

Editing

Editor Anders Albjerg Kristiansen
Editor Lars Therkelsen
Assistant editor Kasper Schultz Simonsen

Music

Composer Kristian Leth
Composer Fridolin Nordsø

Production design

Production designer Dorte Knirke Madelung
Art director Anja Wessel
Property master Vicki Møllgaard
Set dresser Ella Lorck
Props Javier López Antía
Props Simone Sparsø
Props Anders Frydenlund

Wardrobe

Costume assistant Sarah Thaning
Costume on set Charlotte Moe
Key costumer Stine Thaning
Dresser Ella Lorck
Dresser Thomas Willemoes
Runner Lasse Mehrfeld Brøndal

Makeup

Makeup artist Malene Immerkær
Makeup artist Lisbeth Rishøj Parmo
Makeup artist Katrine Tersgov
SFX makeup Bjørg Serup
Makeup assistant Katrine Stein Brock

Sound

Sound designer Andreas Holtti
Recording engineer Kjetil Mørk
Boom operator Dan Isager Nielsen
Boom operator Bo Asdal Andersen
Boom operator Sune Kaarsberg

Special effects

SFX Hummer Højmark
SFX assistant Carl-Oscar Højmark

Visual effects

VFX supervisor Bill Shearman

Stunt

Stunts Dennis Albrethsen

Appearance

Johannes Lars Mikkelsen
August Morten Hee Andersen
Christian Simon Sears
Elisabeth Ann Eleonora Jørgensen
Emilie Fanny Bernth
Svend Joen Højerslev
Simon Mathias Flint
Lotte Maj-Britt Mathiesen
Ursula Patricia Schumann
Naja Johanne Dal-Lewkovitch
Monica Laura Bro
Amira Camilla Lau
Mark Joachim Fjelstrup
Nete Solbjørg Højfeldt
Holger Hans Henrik Clemensen
Merete Vibeke Hastrup
Jørgen Niels Ellegaard
Luffe Zapp Jørgensen
Tolk Amir El-Masry
Jampa Manish Gandhi
Liv Yngvild Støen Grotmol
Johnny William Halken
Mads Paw Henriksen
Shahida Amira Helene Larsen
Mathilde Sara Viktoria Bjerregaard Christensen
Safiyah Sia Puri
Lektor Morten Burian
Niels Erik Peder Holm Johansen
Lau Jens Blegaa
Gorm Peter Damm-Ottesen
Hærprovst Peter Gilsfort
Ordstyrer Marie Askehave
Ældre dame til bispemøde Lene Vestergård
Studievejleder Rie Hedegaard
Fordrukken gæst Mikael Helmuth
Tilhører Jakob Randrup
Bartender Jacque Lauritsen
Ung far Mads Kruse
Ung mor Zinnini Elkington
August som barn Bertil De Lorenzi
Christian som barn Victor Skov Dahl Christiansen
Rapper Keis Abdallah Khatib
DJ Mads Jensen
Farooq Sabil Altai
Frederik Kennie Clausen
Kirsten Marie-Louise Coninck
Kirketjener Janus Kim Elsig
Soul-sanger Adine Kjældegaard Fliid
Rikke Irina Frankild
Jonas Oscar Dyekjær Giese
Henrik Tom Jensen
Emil Sebastian Jessen
Marianne Jeanette Lindbæk
Kumar Christopher Læssø
Henning Finn Nielsen
Nanna Marie Tourell Søderberg
Ordinator Kasper Wilton

Det Danske Filminstitut registrerer international festivaldeltagelse og priser til danske film, dog primært de titler, som Filminstituttet varetager i sin festivaldistribution, og primært i forbindelse med de festivaler, som Filminstituttet har prioriteret at samarbejde med. Registreringen af festivaldeltagelse og priser til danske film, der ikke er i festivaldistribution, foretages kun for "launch"-festivaler ifølge Filminstituttets prioriterede festivalliste. Se listen over prioriterede festivaler.