enda

The protectors

1200 min.TV series

Basic information Credits Festivals & awards
Original title Livvagterne
Danish title Livvagterne
Other titles The protectors, Protectors - Auf Leben und Tod
Director Søren Kragh-Jacobsen, Martin Schmidt, Kasper Gaardsøe, Mads Kamp Thulstrup, Fabian Wullenweber
Screenplay Peter Thorsboe, Mai Brostrøm
Director of Photography Jørgen Johansson, Rasmus Heise, Lasse Frank Johannessen, Jørgen Johansson, Camilla Hjelm, Jacob Kusk
Editor Lars Kjeldsen, Søren B. Ebbe, Leif Axel Kjeldsen, Gerd Tjur, Lars Wissing
Sound Peter Andersen
Composer Jacob Groth
Production designer Kirsten Koch
Casting Alice de Champfleury
Appearances Cecilie Stenspil, Søren Vejby, André Babikian, Thomas Waern Gabrielsson
Production country Denmark
Production companies Danmarks Radio
Domestic distribution Danmarks Radio
TV release 01.01.2009, DR 1, slutdato: 1/3 2009 [sæson 1, afsnit 1-10]
Danish rating Allowed for children over the age of 15

Companies

Production companies Danmarks Radio
Domestic distribution Danmarks Radio

Direction

Direction Søren Kragh-Jacobsen
Direction Kasper Gaardsøe
Direction Mads Kamp Thulstrup
Direction Fabian Wullenweber
Direction Martin Schmidt
Assistant director Rasmus Lyhne
Assistant director Emil Sparre-Ulrich
Assistant director Christian Grønvall
Assistant director Marit Jessen
Assistant director Mads Kamp Thulstrup
Assistant director Kenneth Asmus Andersen
1st assistant director Rasmus Lyhne
Continuity Connie Wiberg
Director: concept Mikkel Serup
Continuity Marit Jensen
Continuity Anne-Marie Ubbe
Continuity Jill Knuttel
Casting Alice de Champfleury
Extras coordinator Vibeke Aagaard

Script

Script Peter Thorsboe
Script Mai Brostrøm

Production

Executive producer Sven Clausen
Line producer Anne-Marie Vidkjær
Production manager Palle Brix
Production manager Helle Jakowlew
Unit manager Rasmus Lyhne
Unit manager Jesper Grüner
Production coordinator: post-production Katrin Pors
Production coordinator: post-production Ellen Thomasen
Production coordinator: post-production Karen Maarbjerg
Production coordinator: post-production Camilla Hansen
Production assistant Caroline Sandø
Production assistant Palle Brix
Production assistant Tobias Brix
Production assistant Vibeke Reenberg
Production assistant Jan Martinsen
Unit manager William Knuttel
Location assistant Anders Dall
Location manager Jan Martinsen
Location manager Carsten B. Larsen
Location manager Marco Lorenzen
Production manager William Knuttel

Cinematography

2nd cinematographer Ian N. Tomkins
2nd cinematographer Martin Top Jacobsen
Camera assistant Anders Hansen
Camera assistant Linda Laage S. Olsen
Camera assistant Daniel Parmo
Camera assistant: 2. unit, Bosnia and Herzegovina Lars Reinholdt
Camera assistant Bastian Schiøtt
Camera assistant Martin Samsøe
Camera assistant Andreas Krohn
Camera assistant Franz A. Borde
Camera assistant Søren Hiorth
Video assistant Anders Dall
Video assistant Kristian Graven
Video assistant Rasmus Søndergaard Rygaard
Key grip Andreas Winding
Key grip Morten Jensen
Key grip Torben Christensen
Loader Andreas Brixen
Camera operator: helicopter Anders Elgaard
Camera operator: helicopter Jesper Hvenegaard
Cinematography Rasmus Heise
Cinematography Jacob Kusk
Cinematography Camilla Hjelm
Cinematography Jørgen Johansson
Cinematography Lasse Frank Johannessen
Cinematography Jørgen Johansson

Stills

Stills Mike Kollöffel

Electrical dept.

Best boy Morten Boserup
Gaffer Kenneth Asmus Andersen
Gaffer Alex Suhr
Best boy Josef Perez Lopez
Best boy Andreas Engel
Best boy Stine Hein
Best boy Janus Hajslund
Assistant lighting technician Kenneth Asmus Andersen
Assistant lighting technician Allan Rune Køldal
Electrical dept. Niels Dose
Electrical dept. Michael Wils
Electrical dept. Tobias Juhl

Editing

Editor Lars Kjeldsen
Editor: episode 7 Carsten Søsted
Editor: episode 8 Henrik Fleischer
Assistant editor Bjarke de Koning
Intro editor Martin Schade
Intro editor Martin Schade
Editing Søren B. Ebbe
Editing Leif Axel Kjeldsen
Editing Gerd Tjur
Editing Lars Wissing

Music

Music Jacob Groth

Production design

Property master Jon Truelsen
Set decorator Stine Elmholt
Set decorator Katrine Hyllegaard
Set dresser Christian Gad
Set manager Claus Glumsøe
Production design Kirsten Koch

Wardrobe

Costume coordinator Stine Thaning
Costume on set Pia Anthony
Costume on set Anita Nielsen

Makeup

Makeup artist Birgitte Lassen
Makeup artist Christina Dahlin
Makeup artist Svend Nielsen
Makeup artist Lillan Larsen
Makeup artist Susan Salling

Sound

Boom operator Rune Mikkelsen
Foley artist Peter Schiøtz
Foley artist Torben Greve
Foley artist Anne Jensen
Dubbing and mix Jan Scot
Sound Michael Dela
Sound Peter Andersen

Special effects

Special effects Lars Kolding Andersen

Visual effects

Digital compositing Kasper Jansen
Lead compositing Tobias Tonboe Christiansen
Graphic design Søren Kristensen
Graphic design Tobias Tonboe Christiansen
Colourist Philip Gordon Bricklebank

Stunt

Stunt coordinator Dennis Albrechtsen
Stunt coordinator Stig Günther

Appearance

Jasmina El-Murad Cecilie Stenspil
Rasmus Poulsen Søren Vejby
Jonas Goldschmidt André Babikian
Leon Hartvig Thomas Waern Gabrielsson
Diana Pedersen Ditte Gråbøl
'Lille Kurt' Birk Rasmus Bjerg
Benedikte 'Tønne' Tønnesen Ellen Hillingsø
Jørgen Boas Tommy Kenter
Store Kurt Michael Sand
Fjordby Kim Jansson
Trikker Benjamin Boe Rasmussen
Claudia Anne Birgitte Lind
Aisha El-Murad Kate Kjølbye
Per Thomas Guldberg Madsen
Bodyguard Henrik Jørgensen
Morten Nyholm Claus Riis Østergaard
Jens Ole Vestergaard Jens Jørn Spottag
Wilhjelm Rasmus Botoft
Rachel Natali Vallespir
Livvagt Finn Bergh
Monika Monika Nøhr
Shane David Bateson
Kærn, journalist Flemming Sørensen
Trine Nyholm Maria Rossing
Bo Nordtoft Adam Brix
Livvagt Magnus Vigilius
Tatyana Zimakova Malin Morgan
Margrethe Korch Tove Bornhøft
Farmor Hannan Anne-Lise Gabold
Gamle Niels Anders Thorn
Tv-avis-vært Mette Walsted Vestergaard
Update-vært Lotte Thor-Jensen
Politibetjent, 'Rambo' Martin Hylander Brucker
Lilholt Søren Spanning
Henrik Skelbæk Henrik Prip
Claire Thornton Diana Quick
Josefine Rhode Maibritt Saerens
Waffa Larsen Ilia Swainson
Thomas Eriksen Esben Dalgaard Andersen
Eva Enevoldsen Helene Egelund
Thomas Larsen Peter Gilsfort
Christoph Meyer Wolf Roth
Ammar Hayat Dar Salim
Katrine Eriksen Laura Kold
Søster Abraham Jessica Zandén
Anita Sara-Marie Maltha
Drazen Catic Dragomir Pajkovic
Huma Fadime Turan
Fanny Chiara W. Carbone
Benjamin Nyholm Julius Brix Lærke
Sumaiya Jacobsen Mellica Mehraban
Konstantin Korovjef Mikhail Belinson
Geoffrey Thornton Michael Bell
Dexter David Dencik
Muktaar Fouad Ghazali
Katharina Marijana Jankovic
Wim Cremer Janek Lesniak
Mahmoud Zeev Sevik Perl
Lebedeu Vladimir Pintchevski
Haso Vojo Radosavlevic
Linda Henriksen Anette Støvelbæk
Jørgen Friis Lars Simonsen
Lebedeus, håndlanger Viktor Melnikov
Kristian Jung Allan Klie
Zainas dreng Elias Al Subehi
Karen Friis Vibeke Hastrup
Teaterchef Nis Bank-Mikkelsen
Zainas dreng Yama Azizi
Christian Jensen Pelle Koppel
Søster Mary Anne-Louise Abegg
Karsten Stanislav Sevcik
Preben Pedersen Lars Knutzon
Søster Clara Malena Laszlo
Sama Bronwen Loshak
Hamid Omar Kamounah
Klima-reporter Steffen Kretz
Emre Peter Christoffersen
Rikke Julie Riis
Anton Sune Geertsen
Kjølbye Mads Keiser
Kaare Hansen Lars Sidenius
'42' Kristian Gutte Koch
Claudias mor Lone Dam Andersen
Skokasteren Therese Damsgaard
Tv-reporter Iben Dorner
Yusef El-Murad Albert Nielsen
'3' Morten Roed Frederiksen
Bjarke Mikkel Vadsholt
Tv-speaker Kim Bildsøe Lassen
DR-korrespondent Henrik Lerche
Lene Nørrevang Anne Sofie Espersen
Bente Merete Nørgaard
Lille Kurts hustru Nina Cederholm
Thomsen Rasmus Hammerich
Zaina Semra Turan
Robin Tim Andersen Thomas Corneliussen
Klaus Maria Grashoff Helmut Zierl
Julien Bailly Blo
Gabriel Magnusson Thomas Hanzon
Ahmed-Emil Jacob August Ottensten
Palle Rud Frank Rubæk
Dixy Ray Brian Kizito Mutabi
Gilbert Umar Nyonyintono
Krasser, livvagt Caspar Phillipson
Ministersekretæren Angela Heath-Larsen
Rolf Rasmussen Rolf Rasmussen
Faela Ginny Holder
Ida Maria Koch Stefania Omarsdottir
Mia Sandra Yi Sencindiver

Det Danske Filminstitut registrerer international festivaldeltagelse og priser til danske film, dog primært de titler, som Filminstituttet varetager i sin festivaldistribution, og primært i forbindelse med de festivaler, som Filminstituttet har prioriteret at samarbejde med. Registreringen af festivaldeltagelse og priser til danske film, der ikke er i festivaldistribution, foretages kun for "launch"-festivaler ifølge Filminstituttets prioriterede festivalliste. Se listen over prioriterede festivaler.