Forbrydelser begået i et ideologisk lys reducerer mennesker til symbolske ofre for en større sag.
Serien følger de tre livvagter Jasmina, Rasmus og Jonas i deres udvikling fra kandidater på optagelsesprøve over undercover operationer til rollen som menneskeligt skjold for fremtrædende personer.
Grundoplysninger Credits Festivaler og priser Biblioteksressourcer
Dansk titel Livvagterne
Andre titler The protectors, Protectors - Auf Leben und Tod
Instruktør Søren Kragh-Jacobsen, Martin Schmidt, Kasper Gaardsøe, Mads Kamp Thulstrup, Hans Fabian Wullenweber
Manuskript Peter Thorsboe, Mai Brostrøm
Fotograf Jørgen Johansson, Rasmus Heise, Lasse Frank Johannessen, Jørgen Johansson, Camilla Hjelm, Jacob Kusk
Klipper Lars Kjeldsen, Søren B. Ebbe, Leif Axel Kjeldsen, Gerd Tjur, Lars Wissing
Lyd Peter Andersen
Komponist Jacob Groth
Scenograf Kirsten Koch
Casting Alice de Champfleury
Medvirkende Cecilie Stenspil, Søren Vejby, André Babikian, Thomas Waern Gabrielsson
Produktionsland Danmark
Produktionsselskaber Danmarks Radio
Dansk distribution Danmarks Radio
TV release 01.01.2009, DR 1, slutdato: 1/3 2009 [sæson 1, afsnit 1-10]
Comment Udsendt i 20 afsnit over 2 sæsoner.
Mere information
Vurdering Tilladt for børn over 15 år

Selskaber

Produktionsselskaber Danmarks Radio
Dansk distribution Danmarks Radio

Instruktion

Instruktion Søren Kragh-Jacobsen
Instruktion Kasper Gaardsøe
Instruktion Mads Kamp Thulstrup
Instruktion Hans Fabian Wullenweber
Instruktion Martin Schmidt
Instruktørassistent Rasmus Lyhne
Instruktørassistent Emil Sparre-Ulrich
Instruktørassistent Christian Grønvall
Instruktørassistent Marit Jessen
Instruktørassistent Mads Kamp Thulstrup
Instruktørassistent Kenneth Asmus Andersen
1. instruktørassistent Rasmus Lyhne
Scripter Connie Wiberg
Scripter Marit Jensen
Scripter Anne-Marie Ubbe
Scripter Jill Knuttel
Casting Alice de Champfleury
Statistkoordinator Vibeke Aagaard

Manus

Manus Peter Thorsboe
Manus Mai Brostrøm

Produktion

Producent Sven Clausen
Line producer Anne-Marie Vidkjær
Produktionsleder Palle Brix
Produktionsleder Helle Jakowlew
Indspilningsleder Rasmus Lyhne
Indspilningsleder Jesper Grüner
Produktionskoordinator (postproduktion) Katrin Pors
Produktionskoordinator (postproduktion) Ellen Thomasen
Produktionskoordinator (postproduktion) Karen Maarbjerg
Produktionskoordinator (postproduktion) Camilla Hansen
Produktionsassistent Caroline Sandø
Produktionsassistent Palle Brix
Produktionsassistent Tobias Brix
Produktionsassistent Vibeke Reenberg
Produktionsassistent Jan Martinsen
Indspilningsleder William Knuttel
Location-assistent Anders Dall
Location manager Jan Martinsen
Location manager Carsten B. Larsen
Location manager Marco Lorenzen
Produktionsleder William Knuttel

Foto

2. fotograf Ian N. Tomkins
2. fotograf Martin Top Jacobsen
Fotografassistent Anders Hansen
Fotografassistent Linda Laage S. Olsen
Fotografassistent Daniel Parmo
Fotografassistent, 2. unit (Bosnien-Herzegovina) Lars Reinholdt
Fotografassistent Bastian Schiøtt
Fotografassistent Martin Samsøe
Fotografassistent Andreas Krohn
Fotografassistent Franz A. Borde
Fotografassistent Søren Hiorth
Video-assistent Anders Dall
Video-assistent Kristian Graven
Video-assistent Rasmus Søndergaard Rygaard
Grip Andreas Winding
Grip Morten Jensen
Grip Torben Christensen
Loader Andreas Brixen
Kameraoperatør (helikopteroptagelser) Anders Elgaard
Kameraoperatør (helikopteroptagelser) Jesper Hvenegaard
Foto Rasmus Heise
Foto Jacob Kusk
Foto Camilla Hjelm
Foto Jørgen Johansson
Foto Lasse Frank Johannessen
Foto Jørgen Johansson

Stills

Stills Mike Kollöffel

Lys

Belyser Morten Boserup
Belysningsmester Kenneth Asmus Andersen
Belysningsmester Alex Suhr
Belyser Josef Perez Lopez
Belyser Andreas Engel
Belyser Stine Hein
Belyser Janus Hajslund
Belysningsassistent Kenneth Asmus Andersen
Belysningsassistent Allan Rune Køldal
Lys Niels Dose
Lys Michael Wils
Lys Tobias Juhl

Klip

Klipper Lars Kjeldsen
Editor (afsnit 7) Carsten Søsted
Editor (afsnit 8) Henrik Fleischer
Klippeassistent Bjarke de Koning
Introklipper Martin Schade
Introklipper Martin Schade
Klip Søren B. Ebbe
Klip Leif Axel Kjeldsen
Klip Gerd Tjur
Klip Lars Wissing

Musik

Musik Jacob Groth

Produktionsdesign

Chefrekvisitør Jon Truelsen
Set rekvisitør Stine Elmholt
Set rekvisitør Katrine Hyllegaard
Rekvisitør Christian Gad
Scenemester Claus Glumsøe
Produktionsdesign Kirsten Koch

Kostumer

Kostumekoordinator Stine Thaning
Kostumier Pia Anthony
Kostumier Anita Nielsen

Makeup

Sminkør Birgitte Lassen
Sminkør Christina Dahlin
Sminkør Svend Nielsen
Sminkør Lillan Larsen
Sminkør Susan Salling

Lyd

Boom operator Rune Mikkelsen
Foley artist Peter Schiøtz
Foley artist Torben Greve
Foley artist Anne Jensen
Dubbing og mix Jan Scot
Lyd Michael Dela
Lyd Peter Andersen

Special effects

Special effects Lars Kolding Andersen

Visual effects

Digital compositing Kasper Jansen
Lead compositing Tobias Tonboe Christiansen
Grafisk design Søren Kristensen
Grafisk design Tobias Tonboe Christiansen
Colorgrading Philip Gordon Bricklebank

Stunt

Stuntkoordinator Dennis Albrechtsen
Stuntkoordinator Stig Günther

Medvirkende

Jasmina El-Murad Cecilie Stenspil
Rasmus Poulsen Søren Vejby
Jonas Goldschmidt André Babikian
Leon Hartvig Thomas Waern Gabrielsson
Diana Pedersen Ditte Gråbøl
'Lille Kurt' Birk Rasmus Bjerg
Benedikte 'Tønne' Tønnesen Ellen Hillingsø
Jørgen Boas Tommy Kenter
Store Kurt Michael Sand
Fjordby Kim Jansson
Trikker Benjamin Boe Rasmussen
Claudia Anne Birgitte Lind
Aisha El-Murad Kate Kjølbye
Per Thomas Guldberg Madsen
Bodyguard Henrik Jørgensen
Morten Nyholm Claus Riis Østergaard
Jens Ole Vestergaard Jens Jørn Spottag
Wilhjelm Rasmus Botoft
Rachel Natali Vallespir
Livvagt Finn Bergh
Monika Monika Nøhr
Shane David Bateson
Kærn, journalist Flemming Sørensen
Trine Nyholm Maria Rossing
Bo Nordtoft Adam Brix
Livvagt Magnus Vigilius
Tatyana Zimakova Malin Morgan
Margrethe Korch Tove Bornhøft
Farmor Hannan Anne-Lise Gabold
Gamle Niels Anders Thorn
Tv-avis-vært Mette Walsted Vestergaard
Update-vært Lotte Thor-Jensen
Politibetjent, 'Rambo' Martin Hylander Brucker
Lilholt Søren Spanning
Henrik Skelbæk Henrik Prip
Claire Thornton Diana Quick
Josefine Rhode Maibritt Saerens
Waffa Larsen Ilia Swainson
Thomas Eriksen Esben Dalgaard Andersen
Eva Enevoldsen Helene Egelund
Thomas Larsen Peter Gilsfort
Christoph Meyer Wolf Roth
Ammar Hayat Dar Salim
Katrine Eriksen Laura Kold
Søster Abraham Jessica Zandén
Anita Sara-Marie Maltha
Drazen Catic Dragomir Pajkovic
Huma Fadime Turan
Fanny Chiara W. Carbone
Benjamin Nyholm Julius Brix Lærke
Sumaiya Jacobsen Mellica Mehraban
Konstantin Korovjef Mikhail Belinson
Geoffrey Thornton Michael Bell
Dexter David Dencik
Muktaar Fouad Ghazali
Katharina Marijana Jankovic
Wim Cremer Janek Lesniak
Mahmoud Zeev Sevik Perl
Lebedeu Vladimir Pintchevski
Haso Vojo Radosavlevic
Linda Henriksen Anette Støvelbæk
Jørgen Friis Lars Simonsen
Lebedeus, håndlanger Viktor Melnikov
Kristian Jung Allan Klie
Zainas dreng Elias Al Subehi
Karen Friis Vibeke Hastrup
Teaterchef Nis Bank-Mikkelsen
Zainas dreng Yama Azizi
Christian Jensen Pelle Koppel
Søster Mary Anne-Louise Abegg
Karsten Stanislav Sevcik
Preben Pedersen Lars Knutzon
Søster Clara Malena Laszlo
Sama Bronwen Loshak
Hamid Omar Kamounah
Klima-reporter Steffen Kretz
Emre Peter Christoffersen
Rikke Julie Riis
Anton Sune Geertsen
Kjølbye Mads Keiser
Kaare Hansen Lars Sidenius
'42' Kristian Gutte Koch
Claudias mor Lone Dam Andersen
Skokasteren Therese Damsgaard
Tv-reporter Iben Dorner
Yusef El-Murad Albert Nielsen
'3' Morten Roed Frederiksen
Bjarke Mikkel Vadsholt
Tv-speaker Kim Bildsøe Lassen
DR-korrespondent Henrik Lerche
Lene Nørrevang Anne Sofie Espersen
Bente Merete Nørgaard
Lille Kurts hustru Nina Cederholm
Thomsen Rasmus Hammerich
Zaina Semra Turan
Robin Tim Andersen Thomas Corneliussen
Klaus Maria Grashoff Helmut Zierl
Julien Bailly Blo
Gabriel Magnusson Thomas Hanzon
Ahmed-Emil Jacob August Ottensten
Palle Rud Frank Rubæk
Dixy Ray Brian Kizito Mutabi
Gilbert Umar Nyonyintono
Krasser, livvagt Caspar Phillipson
Ministersekretæren Angela Heath-Larsen
Rolf Rasmussen Rolf Rasmussen
Faela Ginny Holder
Ida Maria Koch Stefania Omarsdottir
Mia Sandra Yi Sencindiver

Det Danske Filminstitut registrerer international festivaldeltagelse og priser til danske film, dog primært de titler, som Filminstituttet varetager i sin festivaldistribution, og primært i forbindelse med de festivaler, som Filminstituttet har prioriteret at samarbejde med. Registreringen af festivaldeltagelse og priser til danske film, der ikke er i festivaldistribution, foretages kun for "launch"-festivaler ifølge Filminstituttets prioriterede festivalliste. Se listen over prioriterede festivaler.