enda

Father of Four – at the top

Martin Miehe-Renard, Denmark, 2017

88 min.DK/FeatureChildren's films, Family films

Everyone is afraid of something. Also Father. He suffers from a terrible case of fear of heights. And for him to not decline a new job opportunity, located on the 27th floor, which could save the family from moving across the country, the family decides to travel to Norway to cure his phobia. But it will soon be clear that Father’s phobia isn’t the only obstacle standing in their way.
Basic information Credits Festivals & awards Library
Danish title Far til fire på toppen
Other titles Father of Four – at the top
Director Martin Miehe-Renard
Screenplay Martin Miehe-Renard, Claudia Boderke, Lars Mering
Producer Henrik Møller-Sørensen, Marcella L. Dichmann
Director of Photography Henrik Kristensen
Casting Karin Jagd
Appearances Martin Brygmann, Thomas Bo Larsen, Elton Rokahaim Møller, Coco Hjardemaal
Production country Denmark,Norway
Production companies ASA Film Production
Domestic distribution Nordisk Film Distribution A/S
Danish theatrical release 09.02.2017
Cinemas Odense CinemaxX,
Lyngby Kinopalæet,
Kolding Nordisk Film Biografer,
Esbjerg Nordisk Film Biografer,
Randers Nordisk Film Biografer,
Aarhus CinemaxX,
Herlev, Big Bio,
Herning Nordisk Film Biografer,
København CinemaxX Fisketorvet,
Horsens Megascope,
Vejle Lido Biograferne,
Viborg Biografcenter Fotorama,
København Nordisk Film Biografer Fields,
Næstved Nordisk Film Biografer,
København Palads Teatret,
Slagelse Panorama,
Silkeborg Bio,
Holstebro Scala,
Odense Nordisk Film Biografer,
Hillerød Nordisk Film Biografer,
Svendborg Scala 1-2-3-4,
Holbæk Kulturbiografen Frysehuset A/S,
Taastrup Nordisk Film Biografer,
Nykøbing F alster Nordisk Film Biografer,
Sønderborg Kinorama,
Frederikssund Nordisk Film Biografer,
Helsingør Cinema Center,
Roskilde Kino Ro´s Torv,
Middelfart Panorama,
Skive Cinema 3,
Aarhus Nordisk Film Biografer,
Rødovre Atlas Biograferne,
København Falkoner Biografen,
Thisted 1-2-3,
Varde Bio,
Rønne Bio,
Aalborg City Syd, Nordisk Film Biografer,
Fredericia Panorama,
Aabenraa Kinorama,
Aalborg Nordisk Film Biografer Kennedy,
Rødding Bio,
Haderslev Kosmorama 1 & 2,
Tønder Biografen 1 - 2,
Struer Apollon,
Kastrup Bio,
Ringkøbing Bio,
Hjørring BioCenter,
Rødby Lalandia Bio,
Vig Bio,
Grindsted Kinoteater,
Kalundborg Kino den Blaa Engel,
Skanderborg Biograf,
Ikast Bio,
Grenaa Kino 1 & 2,
Hornslet Kom-Bi,
Odder Biffen,
Nykøbing Mors Bio Mors,
Værløse Bio,
Gilleleje Bio,
Køge Bio,
Hammel Fotorama,
Lemvig – Biohuset,
Ringe Bio,
Bagsværd Bibliografen,
Frederiksværk Kosmorama,
Ebeltoft Store Bjørn,
Klovborg Kino 1-2-3,
Havnar Bio Torshavn Færøerene,
Hadsund Bio 1 & 2,
København Park Bio Østerbro,
Hadsten Bio,
Ballerup Baltoppen Bio 1-2,
Faxe Biografen Kanten,
Gentofte Kino,
Birkerød Bio,
Næstved Bio,
Kerteminde Kino,
Haslev Bio,
Rudkøbing Bio Langeland,
Humlebæk Humle Bio,
Skagen Bio,
Vordingborg Biograf Cafeen,
Ringsted Kino,
Glamsbjerg Bio,
Sorø Victoria Teatret,
Holte Reprise Teatret,
Aarhus Nordisk Film Biografer Trøjborg,
Stege Biografen,
Galten – Biohuset,
Søllested Bio,
Frederikshavn Palads 1-2-3,
Nyborg Kino Vino,
Toftlund Biografen,
Tisvilde Bio,
Årup Bio,
Aars Teaterbio,
Malling Bio,
Fjerritslev Kino,
Korsør Bio 1 & 2,
Bjerringbro Biograf,
Skælskør Kosmorama,
Ry Biograf,
Mørkøv Kino,
Hobro Filmteatret,
Faaborg Helios-Teatre,t
Vanløse Bio,
Skibby Kino,
Glostrup Bio,
Karup Bio,
Hjallerup Kinoteatret,
Jelling, Byens Bio,
Glumsø Biografen,
Rødovre Viften,
Hvalsø Bio og Kulturhus,
Albertslund Biograferne,
Ishøj Bio 1-2-3,
Skørping Kinorevuen,
Brønderslev BAS Bio,
DFI subsidy Markedsordningen
Danish rating Allowed for all

Companies

Production companies ASA Film Production
With support from Det Danske Filminstitut, Mediefondet Zefyr
In colaboration with DR, Blinkfilm
Domestic distribution Nordisk Film Distribution A/S

Instruktion

Direction Martin Miehe-Renard
1st assistant director Ben Horowitz
Casting Karin Jagd
Continuity Jill Knuttel
Continuity Linda Daae
Extras coordinator Tommy Duus
Extras coordinator Jens Laigaard
2nd assistant director Stefan David Witts
Extras coordinator Alicia Eidesund
2nd assistant director William Sehested Høeg
2nd assistant director Yans Felippe Geckler Medina

Manus

Screenplay Martin Miehe-Renard
Screenplay Claudia Boderke
Screenplay Lars Mering
Consultant Martin Brygmann

Produktion

Producer Henrik Møller-Sørensen
Producer Marcella L. Dichmann
Executive producer Lone Korslund
Co-producer Njål Lambrechts
Line producer Hans Bülow Ungfelt
Production coordinator Cecilie Anna Christiansen
Production assistant Anne-Marie H. Qvortrup
Production coordinator Cecilie Anna Christiansen
Producer's assistant Anne-Marie H. Qvortrup
Production assistant Katrine Gro Nielsen
Runner Peter Hansen
Runner Sara Lassen
Runner Kristian Kjær Pugholm
Location manager Kenneth Berg
Location assistant Jeppe Marstrand
Junior producer Anette Gandrudbakken
Runner Kristoffer Mykkelvedt
Runner Håvard Bergo
Runner Jon Hunnalvatn Tøn
Runner Erik Mikkelsen
Runner Thomas Kalleklev
Runner Eirik Hommedal
Location manager Håvard Nesbø
Runner Amalie Andersen
Runner Tora Barsø Bjerre
Runner Peter Rutzou Andersen
Runner Bella Louis-Jensen
Production assistant: 2. unit Lars Erik Hille
Post Producer Mia Bang Stenberg
Post Producer Maggie Winther Hansen

Foto

Cinematographer Henrik Kristensen
Grip Christian Brøndum
Grip Andreas Winding
1st assistant camera Franz A. Borde
2nd assistant camera Neffi Kristensen
2nd assistant camera Jesper Hansen
Octocopter operator Tao Ahler
Octocopter operator Kristian Appel
1st assistant camera Kjetil Mathisen
2nd assistant camera Kevin Andreas Smilden
DIT Elias Skrede Kvåle
Grip Kjell-Gunnar H. Knudsen
2nd camera operator Jacob Banke Olesen
2nd assistant camera Martin Samsøe
2nd camera operator Sjur Aarthun
2nd camera operator Kieran Kolle
2nd assistant camera Njål Lambrechts

Stills

Still photographer Karina Tengberg
Still photographer Øystein Fyxe

Lys

Gaffer Michael Wills
Best boy Peter Junker Sørensen
Lighting assistant Frederik Møller-Bendixen
Assistant lighting technician Frederik Møller-Bendixen
Prelight Martin Andersen

Klip

A-editor David Rue
B-editor David Rosenquist
Editing supervisor Liv Lynge
Trailer editor Per Düring Risager

Musik

Composer Jeppe Kaas

Produktionsdesign

Production designer Emilie Nordentoft
Property master Lasse Kjederqvist
Set decorator Mads Koppel
Set dresser Mathias Sparre-Ulrich
Assistant set designer Grith Sandberg
Set Hans Peter Ludvigsen
Property master Fredrik Sivertsen
Set dresser Cecilie Hundvin
Set dresser Geir M.V. Andersen

Kostumer

Key costumer Pia Myrdal
Costume assistant Ida Skov Gudmundsen-Holmgreen
Costume assistant Christine Haglund Jacobsen

Makeup

Chief makeup artist Lis Kasper Bang
Makeup artist Sara Sofia Kasper

Lyd

Sound engineer Mick Raaschou
Sound engineer Kim Dalum
Sound design and mix Oskar Skriver
Sound design and mix Bo Asdal Andersen
B-sound designer Martin Saabye
B-sound designer Kim Dalum
B-sound designer Jan Thomas Halsvik
B-sound designer Bo Asdal Andersen
Foley recordist Lasse Joen Sørensen
Foley artist Torben Greve
Coordinator Steffen Addington

Special effects

SFX coordinator Hummer Højmark
SFX technician Mark Hedegaard
SFX technician Mads Wedel
SFX technician Anders Nylander Thomsen

Visual effects

VFX supervisor Dan Dirckinck-Holmfeld
Online Daði Jónsson
Grading Peter Diemar
VFX artist Thomas Øhlenschlæger
VFX artist Mads Hagbarth Lund
VFX artist Sune Reinhardt Fogtmann
VFX artist Troels Hoe
Graphic design Lasse Strøm
Poster photo Steen Evald

Stunt

Stunts Dennis Albrethsen
Assistant stunt coordinator Rasmus Hedegaard-Sørensen
Stunts Marc Isaie D'eon
Stunts Øssur Debes Eiriksfoss
Stand-in Viktor Solmunde
Stunt double Martin Gunnar Nilsson
Stunt double Chris Mårten Dixon
Stunt double Matt Vtipa'lek Smith
Stunt double Cam Stewart
Stunt double Lauma Kaléje
Stunt double Lauris Melkers
Stand-in Emil Skorve Paulsen

Medvirkende

Far Martin Brygmann
Onkel Anders Thomas Bo Larsen
Lille Per Elton Rokahaim Møller
Søs Coco Hjardemaal
Mie Laura Lavigne Bie-Olsen
Ole Mingus Hassing Hellemann
Peter Lukas Toya
Louise Anne Sofie Espersen
Emma Josefine Lindegaard
Ida Yrsa Bjarup Riis
Chef Jacob Riising
Vindkontrollør Ulrik Waarli Grimstad
Receptionist Anne Karin Broberg
Triatlon official Frode Solbakk
Triatlon annoncør Elisabeth Grimmestad
Triatlon annoncør dub Lise Kamp Dahlerup

Det Danske Filminstitut registrerer international festivaldeltagelse og priser til danske film, dog primært de titler, som Filminstituttet varetager i sin festivaldistribution, og primært i forbindelse med de festivaler, som Filminstituttet har prioriteret at samarbejde med. Registreringen af festivaldeltagelse og priser til danske film, der ikke er i festivaldistribution, foretages kun for "launch"-festivaler ifølge Filminstituttets prioriterede festivalliste. Se listen over prioriterede festivaler.

Reviews and articles

On the library you can find these articles and revies and other material about the film.
Type Source Author Date
Interview Berlingske Tidende Miehe-Renard, Martin 2017-02-11
Artikel Ekstra Bladet Kragh, Julie 2017-02-10
Anmeldelse BT Lind, Michael 2017-02-09
Anmeldelse Ekstra Bladet Queitsch, Henrik 2017-02-09
Anmeldelse Morgenavisen Jyllandsposten Sommer Boisen, Katrine 2017-02-09
Anmeldelse Politiken Skotte Christensen, Kim 2017-02-09