enda

Far til fire på toppen

Martin Miehe-Renard, Danmark, 2017

88 min.DK/SpillefilmBørnefilm, Familiefilm

Far, som er far til fire, lider af højdeskræk, og han er blevet tilbudt et nyt arbejde på 27. etage i et højhus. Og for at han ikke skal takke nej til jobbet, beslutter hans børn og onkel Anders at tage ham med til Norge og få kureret hans højdeskræk. Men det er ikke det eneste, de kommer til at kæmpe imod.
Grundoplysninger Credits Festivaler og priser Materialer
Original titel Far til fire - på toppen
Dansk titel Far til fire på toppen
Andre titler Father of Four – at the top
Instruktør Martin Miehe-Renard
Manuskript Claudia Boderke, Lars Mering
Forlæg Filmen er baseret på tegneserien af Kaj Engholm.
Producer Henrik Møller-Sørensen, Marcella L. Dichmann
Fotograf Henrik Kristensen
Lyd Mick Raaschou, Kim Dalum, Oskar Skriver, Bo Asdal Andersen
Komponist Jeppe Kaas
Scenograf Emilie Nordentoft
Casting Karin Jagd
Medvirkende Martin Brygmann, Thomas Bo Larsen, Elton Rokahaim Møller, Coco Hjardemaal
Produktionsland Danmark, Norge
Dansk synstolkning Ja
Produktionsselskaber ASA Film Production
Dansk distribution Nordisk Film Distribution A/S
Dansk biografpremiere 09.02.2017
Premierebiografer Odense CinemaxX,
Lyngby Kinopalæet,
Kolding Nordisk Film Biografer,
Esbjerg Nordisk Film Biografer,
Randers Nordisk Film Biografer,
Aarhus CinemaxX,
Herlev, Big Bio,
Herning Nordisk Film Biografer,
København CinemaxX Fisketorvet,
Horsens Megascope,
Vejle Lido Biograferne,
Viborg Biografcenter Fotorama,
København Nordisk Film Biografer Fields,
Næstved Nordisk Film Biografer,
København Palads Teatret,
Slagelse Panorama,
Silkeborg Bio,
Holstebro Scala,
Odense Nordisk Film Biografer,
Hillerød Nordisk Film Biografer,
Svendborg Scala 1-2-3-4,
Holbæk Kulturbiografen Frysehuset A/S,
Taastrup Nordisk Film Biografer,
Nykøbing F alster Nordisk Film Biografer,
Sønderborg Kinorama,
Frederikssund Nordisk Film Biografer,
Helsingør Cinema Center,
Roskilde Kino Ro´s Torv,
Middelfart Panorama,
Skive Cinema 3,
Aarhus Nordisk Film Biografer,
Rødovre Atlas Biograferne,
København Falkoner Biografen,
Thisted 1-2-3,
Varde Bio,
Rønne Bio,
Aalborg City Syd, Nordisk Film Biografer,
Fredericia Panorama,
Aabenraa Kinorama,
Aalborg Nordisk Film Biografer Kennedy,
Rødding Bio,
Haderslev Kosmorama 1 & 2,
Tønder Biografen 1 - 2,
Struer Apollon,
Kastrup Bio,
Ringkøbing Bio,
Hjørring BioCenter,
Rødby Lalandia Bio,
Vig Bio,
Grindsted Kinoteater,
Kalundborg Kino den Blaa Engel,
Skanderborg Biograf,
Ikast Bio,
Grenaa Kino 1 & 2,
Hornslet Kom-Bi,
Odder Biffen,
Nykøbing Mors Bio Mors,
Værløse Bio,
Gilleleje Bio,
Køge Bio,
Hammel Fotorama,
Lemvig – Biohuset,
Ringe Bio,
Bagsværd Bibliografen,
Frederiksværk Kosmorama,
Ebeltoft Store Bjørn,
Klovborg Kino 1-2-3,
Havnar Bio Torshavn Færøerene,
Hadsund Bio 1 & 2,
København Park Bio Østerbro,
Hadsten Bio,
Ballerup Baltoppen Bio 1-2,
Faxe Biografen Kanten,
Gentofte Kino,
Birkerød Bio,
Næstved Bio,
Kerteminde Kino,
Haslev Bio,
Rudkøbing Bio Langeland,
Humlebæk Humle Bio,
Skagen Bio,
Vordingborg Biograf Cafeen,
Ringsted Kino,
Glamsbjerg Bio,
Sorø Victoria Teatret,
Holte Reprise Teatret,
Aarhus Nordisk Film Biografer Trøjborg,
Stege Biografen,
Galten – Biohuset,
Søllested Bio,
Frederikshavn Palads 1-2-3,
Nyborg Kino Vino,
Toftlund Biografen,
Tisvilde Bio,
Årup Bio,
Aars Teaterbio,
Malling Bio,
Fjerritslev Kino,
Korsør Bio 1 & 2,
Bjerringbro Biograf,
Skælskør Kosmorama,
Ry Biograf,
Mørkøv Kino,
Hobro Filmteatret,
Faaborg Helios-Teatre,t
Vanløse Bio,
Skibby Kino,
Glostrup Bio,
Karup Bio,
Hjallerup Kinoteatret,
Jelling, Byens Bio,
Glumsø Biografen,
Rødovre Viften,
Hvalsø Bio og Kulturhus,
Albertslund Biograferne,
Ishøj Bio 1-2-3,
Skørping Kinorevuen,
Brønderslev BAS Bio,
DFI-støtteform Markedsordningen
Vurdering Tilladt for alle
Begrundelse Se Medierådets vurdering

Selskaber

Produktionsselskaber ASA Film Production
Med støtte fra Det Danske Filminstitut, Mediefondet Zefyr
In collaboration with DR, Blinkfilm
Dansk distribution Nordisk Film Distribution A/S

Instruktion

Instruktion Martin Miehe-Renard
1. instruktørassistent Ben Horowitz
Casting Karin Jagd
Scripter Jill Knuttel
Scripter Linda Daae
Statistkoordinator Tommy Duus
Statistkoordinator Jens Laigaard
2. instruktørassistent Stefan David Witts
Statistkoordinator Alicia Eidesund
2. instruktørassistent William Sehested Høeg
2. instruktørassistent Yans Felippe Geckler Medina

Manus

Drejebog Martin Miehe-Renard
Manuskriptforfatter Claudia Boderke
Manuskriptforfatter Lars Mering
Konsulent Martin Brygmann

Produktion

Producer Henrik Møller-Sørensen
Producer Marcella L. Dichmann
Executive producer Lone Korslund
Co-producer Njål Lambrechts
Line producer Hans Bülow Ungfelt
Produktionskoordinator Cecilie Anna Christiansen
Produktionsassistent Anne-Marie H. Qvortrup
Produktionskoordinator Cecilie Anna Christiansen
Producerassistent Anne-Marie H. Qvortrup
Produktionsassistent Katrine Gro Nielsen
Runner Peter Hansen
Runner Sara Lassen
Runner Kristian Kjær Pugholm
Location manager Kenneth Berg
Location assistent Jeppe Marstrand
Juniorproducer Anette Gandrudbakken
Runner Kristoffer Mykkelvedt
Runner Håvard Bergo
Runner Jon Hunnalvatn Tøn
Runner Erik Mikkelsen
Runner Thomas Kalleklev
Runner Eirik Hommedal
Location manager Håvard Nesbø
Runner Amalie Andersen
Runner Tora Barsø Bjerre
Runner Peter Rutzou Andersen
Runner Bella Louis-Jensen
Produktionsassistent, 2. unit Lars Erik Hille
Postproducer Mia Bang Stenberg
Postproducer Maggie Winther Hansen

Foto

Fotograf Henrik Kristensen
Grip Christian Brøndum
Grip Andreas Winding
B-fotograf Franz A. Borde
2. fotografassistent Neffi Kristensen
2. fotografassistent Jesper Hansen
Octocopter-operatør Tao Ahler
Octocopter-operatør Kristian Appel
B-fotograf Kjetil Mathisen
2. fotografassistent Kevin Andreas Smilden
DIT Elias Skrede Kvåle
Grip Kjell-Gunnar H. Knudsen
2. kameraoperatør Jacob Banke Olesen
2. fotografassistent Martin Samsøe
2. kameraoperatør Sjur Aarthun
2. kameraoperatør Kieran Kolle
2. B-fotograf Njål Lambrechts

Stills

Stillfotograf Karina Tengberg
Stillfotograf Øystein Fyxe

Lys

Belysningsmester Michael Wills
Belyser Peter Junker Sørensen
Lysassistent Frederik Møller-Bendixen
Belysningsassistent Frederik Møller-Bendixen
Prelight Martin Andersen

Klip

A-klipper David Rue
B-klipper David Rosenquist
Klippesupervisor Liv Lynge
Trailer-klipper Per Düring Risager

Musik

Komponist Jeppe Kaas

Produktionsdesign

Scenograf Emilie Nordentoft
Chefrekvisitør Lasse Kjederqvist
Set rekvisitør Mads Koppel
Rekvisitør Mathias Sparre-Ulrich
Scenografassistent Grith Sandberg
Dekorationer Hans Peter Ludvigsen
Chefrekvisitør Fredrik Sivertsen
Rekvisitør Cecilie Hundvin
Rekvisitør Geir M.V. Andersen

Kostumer

Chefkostumier Pia Myrdal
Kostumeassistent Ida Skov Gudmundsen-Holmgreen
Kostumeassistent Christine Haglund Jacobsen

Makeup

Chefsminkør Lis Kasper Bang
Sminkør Sara Sofia Kasper

Lyd

Tonemester Mick Raaschou
Tonemester Kim Dalum
Lyddesigner Oskar Skriver
Lyddesigner Bo Asdal Andersen
Lydmix Oskar Skriver
Lydmix Bo Asdal Andersen
B-tonemester Martin Saabye
B-tonemester Kim Dalum
B-tonemester Jan Thomas Halsvik
B-tonemester Bo Asdal Andersen
Foley-optagelse Lasse Joen Sørensen
Foley artist Torben Greve
Koordinator Steffen Addington

Special effects

SFX-koordinator Hummer Højmark
SFX-tekniker Mark Hedegaard
SFX-tekniker Mads Wedel
SFX-tekniker Anders Nylander Thomsen

Visual effects

VFX-supervisor Dan Dirckinck-Holmfeld
Online Daði Jónsson
Grading Peter Diemar
VFX artist Thomas Øhlenschlæger
VFX artist Mads Hagbarth Lund
VFX artist Sune Reinhardt Fogtmann
VFX artist Troels Hoe
Grafik Lasse Strøm
Plakatfoto Steen Evald

Stunt

Stunts Dennis Albrethsen
Stuntkoordinator-assistent Rasmus Hedegaard-Sørensen
Stunts Marc Isaie D'eon
Stunts Øssur Debes Eiriksfoss
Stand-in Viktor Solmunde
Stunt double Martin Gunnar Nilsson
Stunt double Chris Mårten Dixon
Stunt double Matt Vtipa'lek Smith
Stunt double Cam Stewart
Stunt double Lauma Kaléje
Stunt double Lauris Melkers
Stand-in Emil Skorve Paulsen

Medvirkende

Far Martin Brygmann
Onkel Anders Thomas Bo Larsen
Lille Per Elton Rokahaim Møller
Søs Coco Hjardemaal
Mie Laura Lavigne Bie-Olsen
Ole Mingus Hassing Hellemann
Peter Lukas Toya
Louise Anne Sofie Espersen
Emma Josefine Lindegaard
Ida Yrsa Bjarup Riis
Chef Jacob Riising
Vindkontrollør Ulrik Waarli Grimstad
Receptionist Anne Karin Broberg
Triatlon official Frode Solbakk
Triatlon annoncør Elisabeth Grimmestad
Triatlon annoncør dub Lise Kamp Dahlerup

Det Danske Filminstitut registrerer international festivaldeltagelse og priser til danske film, dog primært de titler, som Filminstituttet varetager i sin festivaldistribution, og primært i forbindelse med de festivaler, som Filminstituttet har prioriteret at samarbejde med. Registreringen af festivaldeltagelse og priser til danske film, der ikke er i festivaldistribution, foretages kun for "launch"-festivaler ifølge Filminstituttets prioriterede festivalliste. Se listen over prioriterede festivaler.

Anmeldelser og artikler

I Cinematekets bibliotek kan du finde disse anmeldelser og avisartikler om filmen:
Type Kilde Author Date
Interview Berlingske Tidende Miehe-Renard, Martin 2017-02-11
Artikel Ekstra Bladet Kragh, Julie 2017-02-10
Anmeldelse BT Lind, Michael 2017-02-09
Anmeldelse Ekstra Bladet Queitsch, Henrik 2017-02-09
Anmeldelse Morgenavisen Jyllandsposten Sommer Boisen, Katrine 2017-02-09
Anmeldelse Politiken Skotte Christensen, Kim 2017-02-09