enda

The Team 1

Kasper Gaardsøe, Kathrine Windfeld, Switzerland, 2015

TV series

Basic information Credits Festivals & awards
Original title The Team 1
Danish title Mord uden grænser
Director Kasper Gaardsøe, Kathrine Windfeld
Screenplay Mai Brostrøm, Peter Thorsboe
Producer Stinna Lassen, Tim Martens, Andi Wecker
Director of Photography Jan Pallesen, Morten Søborg, Lars Vestergaard
Editor Charles Godin
Sound Frederik Van De Moortel
Composer Jean-Paul Wall, Magnus Humle
Production designer Søren Gam
Casting Tanja Grunwald, Sandra Köppe, Sara de Vries-Vinck, Nicole Schmied
Appearances Lars Mikkelsen, Ole Boisen, Lisbeth Wulff, Kristina Korsholm
Production country Switzerland, Austria, Germany, Belgium, Denmark
Production companies Network Movie Film-und Fernsehproduktion
Domestic distribution Danmarks Radio
TV release 22.02.2015, DR 1

Companies

Production companies Network Movie Film-und Fernsehproduktion
Co-producer Lunanime, Nordisk Film, Superfilm Productions, C-Films
Domestic distribution Danmarks Radio

Direction

Direction Kasper Gaardsøe
Direction Kathrine Windfeld
Assistant director Marcus Himbert
Assistant director Eddy Stevesyns
Assistant director Stephen Van Mechelen
2nd assistant director Wout Van Humbeeck
2nd assistant director Balder Fors
Casting Tanja Grunwald
Casting Sandra Köppe
Casting Sara de Vries-Vinck
Casting Nicole Schmied
Casting: extras Bram Vaesken
Casting coordinator Samuel Bruyneel

Script

Screenplay Mai Brostrøm
Screenplay Peter Thorsboe

Production

Producer Stinna Lassen
Producer Tim Martens
Producer Andi Wecker
Executive producer Wolfgang Cimera
Executive producer Jan Declercq
Executive producer Annemie Degryse
Executive producer Thomas Heinesen
Executive producer Peter Nadermann
Executive producer John Lüftner
Co-producer David Claikens
Co-producer Anja Daelemans
Co-producer Alex Verbaere
Associate producer Peter Reichenbach
Line producer Nadine Borreman
Line producer Vincent Canart
Production manager Louis Oellerer
Production manager Tim Köberlin
Production manager: Denmark Hans Bülow Ungfelt
Production manager: Austria Thomas Konrad
Production manager (Belgium) Stephanie De Paepe
Assisting production manager Esther Niemeier
Unit manager Henning Falk
Production coordinator Elke Van Den Daele
Post-producton coordinator Katrijn Steylaerts
Location manager Wim Goossens
Location manager Matteo Canalis Wandel
Location manager Andreas Kispert
Location manager Jan Martinsen
Location manager Niko Venturas
Location manager Rainer Wöber
Location manager Gregers Dohn
Location scout Johannes Reiter
Location scout Gernot Zeglien
Location scout Wim Verstraete
Location assistant Igor Van Dessel
Location assistant Tim Janssen
Producer's assistant Andrea Doll
Producer's assistant Judith Hellriegel
Production assistant Cédric Goessaert
Runner Svend Colding

Cinematography

Cinematographer Jan Pallesen
Cinematographer Morten Søborg
Cinematographer Lars Vestergaard
Cinematographer: 2. unit Laurens De Geyter
Key grip Jérôme Milecan
Key grip Thibault Sellier
Camera assistant Colas Besnard
Camera assistant Thomas Holm
Camera assistant Bart Bleuze
2nd assistant camera Nicolas Nackaerts
2nd assistant camera Krispijn Tant
First assistant camera Rulan Kurek
Video assistant Arno Van Cutsem
Best boy grip Cyran Van Den Hove

Stills

Stills Johan Voets
Stills Sofie Silbermann
Stills Frédéric Batier

Electrical dept.

Gaffer Jan Vandenbussche
Gaffer Tommy van den Bempt
Best boy René Haan

Editing

Editor Charles Godin
Assistant editor Patrick Lund Larsen
Editor: resumé Lars Wissing
Editor: resumé Anders Albjerg Kristiansen

Music

Composer Jean-Paul Wall
Composer Magnus Humle
Title music Ali N. Askin
Music coordinator Sofia Hallgren

Production design

Production designer Søren Gam
Property master Katrine Hyllegaard
Set dresser Filip Iversen
Set dresser Peggy Verstraten
Set dresser Christian Krüger
Assistant set dresser Michael Stegmüller
Art director Dorte Knirke Madelung
Props Jon Truelsen
Props Steven Liegeois
Props Jacob Stig Olsson
Props Sidse Færk
Props Jon Truelsen
Art department coordinator Toon Marïën

Wardrobe

Costume designer Charlotte Willems
Costume on set Sophie Van den Keybus
Costume assistant Matias Wulff
Wardrobe assistant Sophie Aberkane
Wardrobe assistant Andrea Sommer
Wardrobe assistant Stefanie Schulze
Wardrobe assistant Jutta Smeyers

Makeup

Makeup artist Esther De Goey
Makeup artist Marie-Luise Adler
Makeup artist Labhise Allara Mandango Ciratu
Makeup artist Lis Kasper Bang
Makeup artist Michaela Oppl
Makeup artist Julia Serowski
Makeup assistant Lili Dang-Vu
Tattoo artist Erik Hillenbrink

Sound

Sound designer Frederik Van De Moortel
ADR editor Karel Dewaele
Recording engineer Geert Vlegels
Foley artist Pierre van Caloen
Foley editor Alex Van Geert
Foley recordist Christophe Vandepitte
Boom operator Ben Debremaeker
Boom operator Benjamin Dunker
Boom operator Caroline Vos
Boom operator Gedeon Depauw
Boom operator Babek Joshgani

Special effects

SFX supervisor Tissi Brandhofer
SFX supervisor Stefan Rycken

Visual effects

Graphic design Yong-Sik Delbecque
Grading Tom Mulder

Stunt

Stunt coordinator Deni Jordan
Stunt coordinator Leo Baumgartner

Appearance

Harald Bjørn Lars Mikkelsen
Finn Moesgaard Ole Boisen
Else Højby Lisbeth Wulff
Sugarsweet Kristina Korsholm
Indsatsleder Ole Dupont
Politibetjent Michael Gade Thomsen
Jackie Mueller Jasmin Gerat
Alicia Verbeeck Veerle Baetens
Marius Loukauskis Nicholas Ofczarek
Jean-Louis Poquelin Carlos Leal
Kit Ekdal Ida Engvoll
Frank Aers Koen De Bouw
Natascha Stark Miriam Stein
Stéphane Pernel Hilde Van Mieghem
Liv Eriksen Alexandra Rapaport
Bruno Koopmann Filip Peeters
Max Ritter Marc Benjamin
Bianca Loukauskis Jella Haase
Iris Gabler Sunnyi Melles
Elias Mueller Andreas Pietschmann
Rainer Stark André Hennicke
Dahlia Loukauskis Nadeshda Brennicke
Günther Storm Georg Veitl
Maria Gabler Natalia Rudziewicz
Kalle Enno Kalisch
Rita Orlova Vilija Zebrauskiene
Lili Mueller Mathilde Fiedler
Lea Mueller Celia Birkholz
Roland Arendt Peter Benedict
Sugarsweet Kristina Korsholm
Audra Alomis Carla Rosenmeier
Eva Sophie Pfennigstorf
Fifi Verbeeck Line Pillet
Justine Verbeeck Marijke Pinoy
Theo Janke Milton Welsh
Septimus Sebastian Grünewald
Villads Thomas Levin
Billy Tom Nielsen Rudi Køhnke
Black Clad Man Thomas Voss
David Bert Haelvoet
Gavin Jones Philip Brodie
Frieda Ina Geraldine Guy
Mikey Jones Leo Gregory
Gabriella Vinci Simonetta Solder
Dr. Susi Junge Nicole Ernst
Lulu Janke Amelie Plaas-Link
William MacLean Hugh Ross
Mascha Paulina Taunjanskaité
Greta Orlova Zana Gonciar
Jörg Lukas Johne
Alojz Viktor Melnikov
Brokkeroven Oscar Dyekjær Giese
Robert Nielsen Mads Riisom
Tv-journalist Casper Dalgaard
Flinker Thomas Knuth-Winterfeldt
Stanislov Ramadan Huseini
Oscar Koberger Harald Windisch
Ali Begir Memeti
Herr Grau Christian Hoening
Siegmund Hans Hohlbein
Dennis Dunkl Gerhard Liebmann
Edith Gilda De Bal
Gemma Jonkers Kim Hertogs
Liv Karin Bertling
Gisela Alessija Lause
Elena Greta Petrovskyte
Crime Editor Ingo Nommsen
Jürgen Frisch Manfred Callsen
Halima Khan Kadèr Gürbüz
Emil Daniel Littau
Journalist Peter Post
Marianne Sophie Decleir
Ella Caro Diddern
Aart De Kloet Jos Dom
Armande Claes Joy Anna Thielemans
O Yang Hing Kazunori Hagihar
Client Fifi Manou Kersting
Mali Ashley Lucinte
Son KaDeWe Ernst Boye
Mother KaDeWe Biljana Stojkoska
Vagt Kurt De Meuter

Det Danske Filminstitut registrerer international festivaldeltagelse og priser til danske film, dog primært de titler, som Filminstituttet varetager i sin festivaldistribution, og primært i forbindelse med de festivaler, som Filminstituttet har prioriteret at samarbejde med. Registreringen af festivaldeltagelse og priser til danske film, der ikke er i festivaldistribution, foretages kun for "launch"-festivaler ifølge Filminstituttets prioriterede festivalliste. Se listen over prioriterede festivaler.