enda

Mord uden grænser

0 min.Tv-serie

Organiseret kriminalitet i Europa breder sig. Den er mere professionel og mere hensynsløs end nogensinde før - og den kender ingen grænser. Efter tre relaterede drab på prostituerede i Danmark, Tyskland og Belgien sammensætter Europol et internationalt team med efterforskere fra hvert land, og de tre nye kolleger indleder jagten på en morder. Det bliver en rejse dybt ind i Europas kriminelle underverden, hvor menneskehandel, prostitution, narkotika og mord er hverdag.
Grundoplysninger Credits Festivaler og priser Biblioteksressourcer
Dansk titel Mord uden grænser
Instruktør Kasper Gaardsøe, Kathrine Windfeld
Manuskript Mai Brostrøm, Peter Thorsboe
Producer Stinna Lassen, Tim Martens, Andi Wecker
Fotograf Jan Pallesen, Morten Søborg, Lars Vestergaard
Klipper Charles Godin
Komponist Jean-Paul Wall, Magnus Humle
Scenograf Søren Gam
Casting Tanja Grunwald, Sandra Köppe, Sara de Vries-Vinck, Nicole Schmied
Medvirkende Lars Mikkelsen, Ole Boisen, Lisbeth Wulff, Kristina Korsholm
Produktionsland Schweiz,Østrig,Tyskland,Belgien,Danmark
Danske undertekster Nej
Dansk synstolkning Nej
Produktionsselskaber Network Movie Film-und Fernsehproduktion
Dansk distribution Danmarks Radio
TV release 22.02.2015, DR 1

Selskaber

Produktionsselskaber Network Movie Film-und Fernsehproduktion
Koproducent Lunanime, Nordisk Film, Superfilm Productions, C-Films
Dansk distribution Danmarks Radio

Instruktion

Instruktion Kasper Gaardsøe
Instruktion Kathrine Windfeld
Instruktørassistent Marcus Himbert
Instruktørassistent Eddy Stevesyns
Instruktørassistent Stephen Van Mechelen
2. instruktørassistent Wout Van Humbeeck
2. instruktørassistent Balder Fors
Casting Tanja Grunwald
Casting Sandra Köppe
Casting Sara de Vries-Vinck
Casting Nicole Schmied
Statistcasting Bram Vaesken
Casting-koordinator Samuel Bruyneel

Manus

Manuskript Mai Brostrøm
Manuskript Peter Thorsboe

Produktion

Producer Stinna Lassen
Producer Tim Martens
Producer Andi Wecker
Executive producer Wolfgang Cimera
Executive producer Jan Declercq
Executive producer Annemie Degryse
Executive producer Thomas Heinesen
Executive producer Peter Nadermann
Executive producer John Lüftner
Co-producer David Claikens
Co-producer Anja Daelemans
Co-producer Alex Verbaere
Associate producer Peter Reichenbach
Line producer Nadine Borreman
Line producer Vincent Canart
Produktionsleder Louis Oellerer
Produktionsleder Tim Köberlin
Produktionsleder (Danmark) Hans Bülow Ungfelt
Produktionsleder (Østrig) Thomas Konrad
Produktionsleder (Belgien) Stephanie De Paepe
Assisterende produktionsleder Esther Niemeier
Indspilningsleder Henning Falk
Produktionskoordinator Elke Van Den Daele
Postproduktionskoordinator Katrijn Steylaerts
Location manager Wim Goossens
Location manager Matteo Canalis Wandel
Location manager Andreas Kispert
Location manager Jan Martinsen
Location manager Niko Venturas
Location manager Rainer Wöber
Location manager Gregers Dohn
Location scout Johannes Reiter
Location scout Gernot Zeglien
Location scout Wim Verstraete
Location assistent Igor Van Dessel
Location assistent Tim Janssen
Producerassistent Andrea Doll
Producerassistent Judith Hellriegel
Produktionsassistent Cédric Goessaert
Runner Svend Colding

Foto

Fotograf Jan Pallesen
Fotograf Morten Søborg
Fotograf Lars Vestergaard
Fotograf, 2. unit Laurens De Geyter
Grip Jérôme Milecan
Grip Thibault Sellier
Kameraassistent Colas Besnard
Kameraassistent Thomas Holm
Kameraassistent Bart Bleuze
2. kameraassistent Nicolas Nackaerts
2. kameraassistent Krispijn Tant
Focus puller Rulan Kurek
Video-assistent Arno Van Cutsem
Grip-assistent Cyran Van Den Hove

Stills

Stills Johan Voets
Stills Sofie Silbermann
Stills Frédéric Batier

Lys

Belysningsmester Jan Vandenbussche
Belysningsmester Tommy van den Bempt
Belyser René Haan

Klip

Klipper Charles Godin
Klippeassistent Patrick Lund Larsen
Klipper (resumé) Lars Wissing
Klipper (resumé) Anders Albjerg Kristiansen

Musik

Komponist Jean-Paul Wall
Komponist Magnus Humle
Titelmusik Ali N. Askin
Musikkoordinator Sofia Hallgren

Produktionsdesign

Scenograf Søren Gam
Chefrekvisitør Katrine Hyllegaard
Rekvisitør Filip Iversen
Rekvisitør Peggy Verstraten
Rekvisitør Christian Krüger
Rekvisitørassistent Michael Stegmüller
Art director Dorte Knirke Madelung
Regi Jon Truelsen
Regi Steven Liegeois
Regi Jacob Stig Olsson
Regi Sidse Færk
Regi Jon Truelsen
Koordinator Toon Marïën

Kostumer

Kostumedesigner Charlotte Willems
Kostumier Sophie Van den Keybus
Kostumeassistent Matias Wulff
Garderobe assistent Sophie Aberkane
Garderobe assistent Andrea Sommer
Garderobe assistent Stefanie Schulze
Garderobe assistent Jutta Smeyers

Makeup

Sminkør Esther De Goey
Sminkør Marie-Luise Adler
Sminkør Labhise Allara Mandango Ciratu
Sminkør Lis Kasper Bang
Sminkør Michaela Oppl
Sminkør Julia Serowski
Sminkørassistent Lili Dang-Vu
Tatovør Erik Hillenbrink

Lyd

Lyddesigner Frederik Van De Moortel
ADR editor Karel Dewaele
Lydoptagelser Geert Vlegels
Foley artist Pierre van Caloen
Foley-klipper Alex Van Geert
Foley-optagelse Christophe Vandepitte
Boom operator Ben Debremaeker
Boom operator Benjamin Dunker
Boom operator Caroline Vos
Boom operator Gedeon Depauw
Boom operator Babek Joshgani

Special effects

SFX-supervisor Tissi Brandhofer
SFX-supervisor Stefan Rycken

Visual effects

Grafik Yong-Sik Delbecque
Grading Tom Mulder

Stunt

Stuntkoordinator Deni Jordan
Stuntkoordinator Leo Baumgartner

Medvirkende

Harald Bjørn Lars Mikkelsen
Finn Moesgaard Ole Boisen
Else Højby Lisbeth Wulff
Sugarsweet Kristina Korsholm
Indsatsleder Ole Dupont
Politibetjent Michael Gade Thomsen
Jackie Mueller Jasmin Gerat
Alicia Verbeeck Veerle Baetens
Marius Loukauskis Nicholas Ofczarek
Jean-Louis Poquelin Carlos Leal
Kit Ekdal Ida Engvoll
Frank Aers Koen De Bouw
Natascha Stark Miriam Stein
Stéphane Pernel Hilde Van Mieghem
Liv Eriksen Alexandra Rapaport
Bruno Koopmann Filip Peeters
Max Ritter Marc Benjamin
Bianca Loukauskis Jella Haase
Iris Gabler Sunnyi Melles
Elias Mueller Andreas Pietschmann
Rainer Stark André Hennicke
Dahlia Loukauskis Nadeshda Brennicke
Günther Storm Georg Veitl
Maria Gabler Natalia Rudziewicz
Kalle Enno Kalisch
Rita Orlova Vilija Zebrauskiene
Lili Mueller Mathilde Fiedler
Lea Mueller Celia Birkholz
Roland Arendt Peter Benedict
Sugarsweet Kristina Korsholm
Audra Alomis Carla Rosenmeier
Eva Sophie Pfennigstorf
Fifi Verbeeck Line Pillet
Justine Verbeeck Marijke Pinoy
Theo Janke Milton Welsh
Septimus Sebastian Grünewald
Villads Thomas Levin
Billy Tom Nielsen Rudi Køhnke
Black Clad Man Thomas Voss
David Bert Haelvoet
Gavin Jones Philip Brodie
Frieda Ina Geraldine Guy
Mikey Jones Leo Gregory
Gabriella Vinci Simonetta Solder
Dr. Susi Junge Nicole Ernst
Lulu Janke Amelie Plaas-Link
William MacLean Hugh Ross
Mascha Paulina Taunjanskaité
Greta Orlova Zana Gonciar
Jörg Lukas Johne
Alojz Viktor Melnikov
Brokkeroven Oscar Dyekjær Giese
Robert Nielsen Mads Riisom
Tv-journalist Casper Dalgaard
Flinker Thomas Knuth-Winterfeldt
Stanislov Ramadan Huseini
Oscar Koberger Harald Windisch
Ali Begir Memeti
Herr Grau Christian Hoening
Siegmund Hans Hohlbein
Dennis Dunkl Gerhard Liebmann
Edith Gilda De Bal
Gemma Jonkers Kim Hertogs
Liv Karin Bertling
Gisela Alessija Lause
Elena Greta Petrovskyte
Crime Editor Ingo Nommsen
Jürgen Frisch Manfred Callsen
Halima Khan Kadèr Gürbüz
Emil Daniel Littau
Journalist Peter Post
Marianne Sophie Decleir
Ella Caro Diddern
Aart De Kloet Jos Dom
Armande Claes Joy Anna Thielemans
O Yang Hing Kazunori Hagihar
Client Fifi Manou Kersting
Mali Ashley Lucinte
Son KaDeWe Ernst Boye
Mother KaDeWe Biljana Stojkoska
Vagt Kurt De Meuter

Det Danske Filminstitut registrerer international festivaldeltagelse og priser til danske film, dog primært de titler, som Filminstituttet varetager i sin festivaldistribution, og primært i forbindelse med de festivaler, som Filminstituttet har prioriteret at samarbejde med. Registreringen af festivaldeltagelse og priser til danske film, der ikke er i festivaldistribution, foretages kun for "launch"-festivaler ifølge Filminstituttets prioriterede festivalliste. Se listen over prioriterede festivaler.