enda

Tidsrejsen

Kaspar Munk, Denmark, 2014

0 min.DramaTV seriesChildren's films, Christmas series

Basic information Credits Festivals & awards Library
Danish title Tidsrejsen
Other titles Julekalender 2014, December, Hvem er Dixie?, December - Kærlighed på formel, Fanvæg, Da far var dreng, Sølvræven, Jeg hedder Sofie, farfar, Måneskin, Sneboldeffekten, Lucia, Har vi hund?, Askesky, På flugt
Director Kaspar Munk
Screenplay Poul Berg, Kaspar Munk, Mikkel Bak Sørensen, Bo hr. Hansen, Tine Krull Petersen
Director of Photography Søren Bay
Appearances Rolf Hansen, Patricia Schumann, Karen-Lise Mynster, Lars Knutzon
Production country Denmark
Production companies Danmarks Radio
TV release 01.12.2014, DR 1

Companies

Production companies Danmarks Radio

Direction

Direction Kaspar Munk
Assistant director Lisbeth Ertner Sundberg
Assistant director Emil Dam Seidel
Assistant director Christian Grønvall
Assistant director William Knuttel
Casting: children Anja Philip
Extras coordinator Malou Gottschalck-Hansen
Extras coordinator Sidsel Møller Johnsen
Continuity Connie Wiberg
Location scout Rasmus Christoffersen
Location scout Søren Dahl
Location scout Thomas Kelly

Script

Screenplay Poul Berg
Screenplay Kaspar Munk
Screenplay Mikkel Bak Sørensen
Screenplay Bo hr. Hansen
Screenplay Tine Krull Petersen

Production

Producer: development Anders Toft Andersen
Executive producer Bo Mortensen
Line producer Sandra Foss
Line producer Emilie Steen
Post Producer Ellen Thomassen
Production manager Sara Bringskov
Production Charlotte Andersen
Production Nikolaj Sebastian Bondgaard
Production Katrine S.F. Christensen
Production Marie Hegelund Kleis
Production Helle Jakowiew Løvschal
Production Victor Mehl

Cinematography

Cinematographer Søren Bay
1st assistant camera Franz A. Borde
1st assistant camera Jesper Roland Dehli
1st assistant camera Magnus Sort Eidemak
1st assistant camera Anders Hansen
Camera assistant Tim Jespersgaard Klausen
Steadicam Steffen Wiedemann Larsen
Best boy grip Henry E. Williams
Best boy grip Torben Christensen

Electrical dept.

Gaffer Frank Omø
Gaffer Otto Stenov
Gaffer Niels Dose
Best boy Morten Boserup
Best boy Casper Bülow Christensen
Best boy Jesper Maxwell Frederiksen
Best boy Niclas Fusager
Best boy Stine Hein
Best boy Emil Kaae
Best boy Morten Kastberg
Best boy Torben Brent Wenneberg

Editing

Editor Steen Schapiro
Editor Lars Therkelsen
Editor Marlene Billie Andreasen
Editor Camilla Ebling
Online editor Claus Greffel
Editor: pre-production Leif Axel Kjeldsen
Editor: pre-production Carsten Søsted
Off-ine editor Lasse Lorentzen
Off-ine editor Jacob Utzon
Off-ine editor Lars Wissing
Off-ine editor Tine Rønde Jensen

Music

Composer Flemming Nordkrog
Orchestration Jørgen Lauritsen

Production design

Production designer Charlotte Garnov
Art director Anja Wessel
Set dresser Sune Ahler
Set dresser Sidse Færk
Set dresser Suzanne Bøge Murmann
Set dresser Anders Kongen Møller
Property assistant Didde Højlund Olsen
Props Karsten Holst
Art department runner Piet Hasselby Nielsen

Wardrobe

Costume on set Mette Meinicke
Costume on set Tanja Eleonora Spang
Costume on set Stine Terp
Costume assistant Lone Friis
Dresser Simone Sparsø
Dresser Liv Sandberg
Runner Tue Uldall

Makeup

Chief makeup artist Jeanet Keil
Makeup artist Lene Majgaard Arentsen
Makeup artist Dorte Jacobsen
Makeup artist Charlotte Laustsen
Makeup artist Christina Klinke Søegaard
Makeup artist Bettina Züberlein Pedersen

Sound

Sound designer Peter Albrechtsen
Sound Peter Andersen
Sound Rune Mikkelsen
Sound editor Lars Halvorsen
Sound editor Lea Korsgaard
Sound editor Jacques Pedersen
Sound editor Kasper Janus Rasmussen
Sound effect editor Hummer Højmark
Foley recordist Marko Ventola
Foley recordist Toivo Kallio
Foley editor Anne Tolkkinen
Foley editor Pietu Korhonen
Boom operator Lisbet Obel
Sound assistant Mikkel Nielsen

Special effects

Special effects Christian Schandorph
Special effects Brian Svensson

Voice

Computerstemme Sonny Lahey

Visual effects

VFX supervisor Bill Shearman
Visual effects Peter Hjorth
Visual effects Troels Hoe
Visual effects Christian Predut
Graphic design Stig Pedersen
Colorist Greg Fisher
Digital intermediate Jesper Evardsen

Stunt

Stunts Stig Günther

Appearance

Henrik Rolf Hansen
Camilla Patricia Schumann
Ruth Karen-Lise Mynster
Alfred Lars Knutzon
Agent Rød Sigurd Holmen Le Dous
Agent Sort Stine Stengade
Agent Grå Kurt Ravn
Sofie Bebiane Ivalo Kreutzmann
Dixie Hannibal Harbo Rasmussen
Sølvræven Søren Pilmark
Birk Jasper Møller Friis
Camilla som ung Amanda Rostgaard Phillipsen
Henrik som ung Arto Louis Eriksen
Esther (Måneskin) Susanne Storm
Alfred som ung Paw Henriksen
Juletræssælger Lucas Munk Billing
Emilie Johanne Bie
Oliver Lucas Lynggaard Tønnesen
Anna Signe Vaupel
Anna 84 Fie London
Farmor 84 Signe Skov
Agent Brun Jonas Kriegbaum
Guldtand Robert Reinhold
Jogger Julie Andersen
Fremtidsperson på gaden Christian Fedérico Bakkensen
Manden med hunden Ole Dupont

Det Danske Filminstitut registrerer international festivaldeltagelse og priser til danske film, dog primært de titler, som Filminstituttet varetager i sin festivaldistribution, og primært i forbindelse med de festivaler, som Filminstituttet har prioriteret at samarbejde med. Registreringen af festivaldeltagelse og priser til danske film, der ikke er i festivaldistribution, foretages kun for "launch"-festivaler ifølge Filminstituttets prioriterede festivalliste. Se listen over prioriterede festivaler.