enda

Tidsrejsen

Kaspar Munk, Danmark, 2014

Tv-serieDramaBørnefilm, Julekalendre

Grundoplysninger Credits Festivaler og priser
Original titel Tidsrejsen
Dansk titel Tidsrejsen
Andre titler Julekalender 2014
Instruktør Kaspar Munk
Manuskript Poul Berg, Kaspar Munk, Mikkel Bak Sørensen, Bo hr. Hansen, Tine Krull Petersen
Fotograf Søren Bay
Klipper Steen Schapiro, Lars Therkelsen, Marlene Billie Andreasen, Camilla Ebling
Lyd Peter Albrechtsen
Komponist Flemming Nordkrog
Scenograf Charlotte Garnov
Medvirkende Rolf Hansen, Patricia Schumann, Karen-Lise Mynster, Lars Knutzon
Produktionsland Danmark
Produktionsselskaber Danmarks Radio
TV release 01.12.2014, DR 1
Begrundelse Se Medierådets vurdering

Selskaber

Produktionsselskaber Danmarks Radio

Instruktion

Instruktion Kaspar Munk
Instruktørassistent Lisbeth Ertner Sundberg
Instruktørassistent Emil Dam Seidel
Instruktørassistent Christian Grønvall
Instruktørassistent William Knuttel
Børnecasting Anja Philip
Statistkoordinator Malou Gottschalck-Hansen
Statistkoordinator Sidsel Møller Johnsen
Scripter Connie Wiberg

Manus

Manuskriptforfatter Poul Berg
Manuskriptforfatter Kaspar Munk
Manuskriptforfatter Mikkel Bak Sørensen
Manuskriptforfatter Bo hr. Hansen
Manuskriptforfatter Tine Krull Petersen

Produktion

Udviklingsproducer Anders Toft Andersen
Executive producer Bo Mortensen
Line producer Sandra Foss
Line producer Emilie Steen
Postproducer Ellen Thomassen
Produktionsleder Sara Bringskov
Produktion Charlotte Andersen
Produktion Nikolaj Sebastian Bondgaard
Produktion Katrine S.F. Christensen
Produktion Marie Hegelund Kleis
Produktion Helle Jakowiew Løvschal
Produktion Victor Mehl
Location scout Rasmus Christoffersen
Location scout Søren Dahl
Location scout Thomas Kelly

Foto

Fotograf Søren Bay
B-fotograf Franz A. Borde
B-fotograf Jesper Roland Dehli
B-fotograf Magnus Sort Eidemak
B-fotograf Anders Hansen
Kameraassistent Tim Jespersgaard Klausen
Steadicam Steffen Wiedemann Larsen
Grip Henry E. Williams
Grip Torben Christensen

Lys

Belysningsmester Frank Omø
Belysningsmester Otto Stenov
Belysningsmester Niels Dose
Belyser Morten Boserup
Belyser Casper Bülow Christensen
Belyser Jesper Maxwell Frederiksen
Belyser Niclas Fusager
Belyser Stine Hein
Belyser Emil Kaae
Belyser Morten Kastberg
Belyser Torben Brent Wenneberg

Klip

Klipper Steen Schapiro
Klipper Lars Therkelsen
Klipper Marlene Billie Andreasen
Klipper Camilla Ebling
Online-klipper Claus Greffel
Klipper (præproduktion) Leif Axel Kjeldsen
Klipper (præproduktion) Carsten Søsted
Offline-klipper Lasse Lorentzen
Offline-klipper Jacob Utzon
Offline-klipper Lars Wissing
Offline-klipper Tine Rønde Jensen

Musik

Komponist Flemming Nordkrog
Orkestrering Jørgen Lauritsen

Produktionsdesign

Scenograf Charlotte Garnov
Art director Anja Wessel
Rekvisitør Sune Ahler
Rekvisitør Sidse Færk
Rekvisitør Suzanne Bøge Murmann
Rekvisitør Anders Kongen Møller
Rekvisitørassistent Didde Højlund Olsen
Regi Karsten Holst
Regi-runner Piet Hasselby Nielsen

Kostumer

Kostumier Mette Meinicke
Kostumier Tanja Eleonora Spang
Kostumier Stine Terp
Kostumeassistent Lone Friis
Påklæder Simone Sparsø
Påklæder Liv Sandberg
Kostume runner Tue Uldall

Makeup

Chefsminkør Jeanet Keil
Sminkør Lene Majgaard Arentsen
Sminkør Dorte Jacobsen
Sminkør Charlotte Laustsen
Sminkør Christina Klinke Søegaard
Sminkør Bettina Züberlein Pedersen

Lyd

Lyddesigner Peter Albrechtsen
Lyd Peter Andersen
Lyd Rune Mikkelsen
Lydklipper Lars Halvorsen
Lydklipper Lea Korsgaard
Lydklipper Jacques Pedersen
Lydklipper Kasper Janus Rasmussen
Lydeffektklipper Hummer Højmark
Foley-optagelse Marko Ventola
Foley-optagelse Toivo Kallio
Foley-klipper Anne Tolkkinen
Foley-klipper Pietu Korhonen
Boom operator Lisbet Obel
Toneassistent Mikkel Nielsen

Special effects

SFX Christian Schandorph
SFX Brian Svensson

Stemme

Computerstemme Sonny Lahey

Visual effects

VFX-supervisor Bill Shearman
VFX Peter Hjorth
VFX Troels Hoe
VFX Christian Predut
Grafik Stig Pedersen
Colourist Greg Fisher
Digital intermediate Jesper Evardsen

Stunt

Stunts Stig Günther

Medvirkende

Henrik Rolf Hansen
Camilla Patricia Schumann
Ruth Karen-Lise Mynster
Alfred Lars Knutzon
Agent Rød Sigurd Holmen Le Dous
Agent Sort Stine Stengade
Agent Grå Kurt Ravn
Sofie Bebiane Ivalo Kreutzmann
Dixie Hannibal Harbo Rasmussen
Sølvræven Søren Pilmark
Birk Jasper Møller Friis
Camilla som ung Amanda Rostgaard Phillipsen
Henrik som ung Arto Louis Eriksen
Esther (Måneskin) Susanne Storm
Alfred som ung Paw Henriksen
Juletræssælger Lucas Munk Billing
Emilie Johanne Bie
Oliver Lucas Lynggaard Tønnesen
Anna Signe Vaupel
Anna 84 Fie London
Farmor 84 Signe Skov
Agent Brun Jonas Kriegbaum
Guldtand Robert Reinhold
Jogger Julie Andersen
Fremtidsperson på gaden Christian Fedérico Bakkensen
Manden med hunden Ole Dupont

Det Danske Filminstitut registrerer international festivaldeltagelse og priser til danske film, dog primært de titler, som Filminstituttet varetager i sin festivaldistribution, og primært i forbindelse med de festivaler, som Filminstituttet har prioriteret at samarbejde med. Registreringen af festivaldeltagelse og priser til danske film, der ikke er i festivaldistribution, foretages kun for "launch"-festivaler ifølge Filminstituttets prioriterede festivalliste. Se listen over prioriterede festivaler.