enda

Arvingerne 2

385 min.TV series

Basic information Credits Festivals & awards
Original title Arvingerne 2
Danish title Arvingerne 2
Director Jesper Christensen, Mads Kamp Thulstrup, Heidi Maria Faisst
Screenplay Heidi Maria Faisst, Maja Jul Larsen, Lars K. Andersen
Producer Karoline Leth
Director of Photography Niels Thastum, Linda Wassberg, Camilla Hjelm
Editor Morten Højbjerg, My Thordal, Anja Farsig
Sound Andreas Holtti, Anne Jensen, Eddie Simonsen
Composer Kristian Selin Eidnes Andersen, Magnus Jarlbo, Sebastian Öberg
Production designer Mia Stensgaard
Casting Djamila Hansen, Anja Philip
Appearances Trine Dyrholm, Jesper Christensen, Mira Bach Hansen, Carsten Bjørnlund
Production country Denmark
Production companies Danmarks Radio
Domestic distribution Danmarks Radio

Companies

Production companies Danmarks Radio
Domestic distribution Danmarks Radio

Direction

Direction Jesper Christensen
1st assistant director Hanna Nilsson
Direction Mads Kamp Thulstrup
2nd assistant director Mikael Zilmer
Direction Heidi Maria Faisst
Casting Djamila Hansen
Casting Anja Philip
Director (Title Sequence) Maria Einstein Biilmann
Director (Title Sequence) Casper Sejersen

Script

Main screenwriter Maya Ilsøe
Screenplay Heidi Maria Faisst
Screenplay Maja Jul Larsen
Screenplay Lars K. Andersen

Production

Producer Karoline Leth
Line producer Kristine Marie Jakobsen
Location manager Rasmus Christoffersen
Post-producton coordinator Britt Nellemose
Production coordinator Louise Kjær-Madsen
Production coordinator Lene Bonne Lohmann
Producer's assistant Christina Jensen Lassen

Cinematography

Cinematographer Niels Thastum
Cinematographer Linda Wassberg
Cinematographer Camilla Hjelm
Cinematographer: title sequence Peter Hjorth
First assistant camera Anders Hansen
First assistant camera Mads Hoppe
First assistant camera Linda Laage S. Olsen
2nd assistant camera Kasper Wind Nielsen
Key grip Lars "Snitt" Weirsøe
Key grip Mikael Kort Kristensen
Video assist Anthon F. Tougaard Jørgensen
DIT Jesper Edvardsen

Stills

Stills Per Arnesen
Stills Thomas Marott

Electrical dept.

Gaffer Janus Hajslund
Best boy Kenneth Andersen
Best boy Jesper Maxwell Frederiksen
Assistant lighting technician Rasmus Rønberg

Editing

Editor Morten Højbjerg
Editor My Thordal
Editor Anja Farsig
Editor (Title Sequence) Martin Schade
Assistant editor Mette Lybæk
Online David F. Nielsen
Off-ine editor Tine Rønde Jensen
W Dorthe Riis Lauridsen

Music

Composer Kristian Selin Eidnes Andersen
Composer Magnus Jarlbo
Composer Sebastian Öberg

Production design

Production designer Mia Stensgaard
Property master Katrine Hyllegaard
Property master Heidi Plugge
Property master Jon Truelsen
Props Sidse Færk
Props Christian Gad
Props Mads Pallisgaard Hansen
Props Ditte Marie Vika O. Lønow

Wardrobe

Key costumer Stine Gudmundsen-Holmgreen
Costume on set Tanja Eleonora Spang
Costume on set Stine Terp

Makeup

Hair and makeup designer Elisabeth Bukkehave
Makeup artist Jeanet Keil
Makeup artist Christina Klinke Søegaard
Makeup assistant Charlotte Hertz

Sound

Sound designer Andreas Holtti
Sound designer Anne Jensen
Boom operator Jon Lundby
Sound designer Eddie Simonsen
Recording engineer Peter Kofoed
Foley artist Torben Greve
Foley editor Peter Schiøtz
Boom operator Kjetil Mørk

Special effects

SFX supervisor Peter Hjorth

Visual effects

VFX Kasper Jansen
Colourist Bill Shearman
Mastering Christina Palmegaard

Stunt

Stunt coordinator Dennis Albrethsen

Appearance

Gro Grønnegaard Trine Dyrholm
Thomas Konrad Jesper Christensen
Signe Larsen Mira Bach Hansen
Frederik Grønnegaard Carsten Bjørnlund
Emil Grønnegaard Mikkel Boe Følsgaard
Solveig Riis Grønnegaard Lene Maria Christensen
Robert Eliassen Trond Espen Seim
Lone Ramsbøll Kirsten Lehfeldt
Kim Peter Hesse Overgaard
Aksel Mikkel Arendt
Hannah Grønnegaard Karla Løkke
Villads Grønnegaard Victor Stoltenberg Nielsen
Melody Naya Sejling Beck
Henrik Bo Carlsson
Sygeplejerske Christina Kjær-Madsen
Læge Thomas Magnussen
Isa Josephine Park
Janne Nanna Buhl Andresen
Falckredder Jesper Dupont
Læge Merete Nørgaard
Politibetjent Martin Ringsmose
John Larsen Jens Jørn Spottag
Lise Larsen Annette Katzmann
Leveringsmand Peder Dahlgaard
Hippie Gry Guldager Jensen
René Josephine Raahauge
Jan Jens Andersen
Kriminalassistent Katrine Bach
Martin Dahl Rasmus Botoft
Niels Ian Burns
Mand i lufthavnen Adam Fischer
Ansat i Kunsthallen Pernille Priess Hansen
Kriminalassistent Hadi Ka-Koush
Bartender Mogens Rex
Advokat Sahajak Boonthanakit
Ole Morten Kirkskov
Svend Michael Moritzen
Forsvarsadvokat Lane Lind
Gros sekretær Pernille Hansen

Det Danske Filminstitut registrerer international festivaldeltagelse og priser til danske film, dog primært de titler, som Filminstituttet varetager i sin festivaldistribution, og primært i forbindelse med de festivaler, som Filminstituttet har prioriteret at samarbejde med. Registreringen af festivaldeltagelse og priser til danske film, der ikke er i festivaldistribution, foretages kun for "launch"-festivaler ifølge Filminstituttets prioriterede festivalliste. Se listen over prioriterede festivaler.