enda

Broen 3

600 min.TV series

Basic information Credits Festivals & awards
Original title Broen 3
Danish title Broen 3
Director Rumle Hammerich, Henrik Georgson
Screenplay Hans Rosenfeldt, Camilla Ahlgren, Erik Ahrnbom, Nikolaj Scherfig, Astrid Øye, Måns Mårlind, Björn Stein
Producer Bo Ehrhardt, Anders Landström
Director of Photography Carl Sundberg, Lars Reinholdt
Editor Patrick Austen, Emil Stenberg, Sofia Lindgren
Sound Carl Edström
Composer Patrik Andrén, Uno Helmersson, Johan Söderqvist
Production designer Peter de Neergaard
Casting Jeanette Klintberg, Anders Nygaard
Appearances Sofia Helin, Thure Lindhardt, Dag Malmberg, Sarah Boberg
Production country Denmark, Sweden
Production companies Danmarks Radio
Domestic distribution Danmarks Radio

Companies

Production companies Danmarks Radio
Domestic distribution Danmarks Radio

Direction

Direction Rumle Hammerich
Director: 2. unit Mikael Hansson
Direction Henrik Georgson
1st assistant director: 2. unit Henrik Henziger
3rd assistant director Caroline Ingvarsson
1st assistant director Gunnar Järvstad
2nd assistant director Caroline Ehrnström
Casting Jeanette Klintberg
Casting Anders Nygaard
Casting: extras Emma Eriksson
Continuity Anna Idman

Script

Screenplay Hans Rosenfeldt
Screenplay Camilla Ahlgren
Screenplay Erik Ahrnbom
Screenplay Nikolaj Scherfig
Screenplay Astrid Øye
Screenplay Måns Mårlind
Screenplay Björn Stein

Production

Producer Bo Ehrhardt
Producer Anders Landström
Executive producer Tasja Abel
Executive producer Piv Bernth
Executive producer Lars Blomgren
Executive producer Pil Gunderlach Brandstrup
Executive producer Jan Declercq
Executive producer Wolfgang Feindt
Executive producer Thomas Gammeltoft
Executive producer Birgitte Hald
Executive producer Ralf Ivarsson
Executive producer Hanne Palmquist
Executive producer Tone Rønning
Executive producer Alexander Vandeputte
Executive producer Christian Wikander
Line producer Tobias Åström
Associate producer Nina Guede
Associate producer Frank Seyberth
Post Producer Peter Bengtsson
Production manager Thomas Nilsson
Unit manager Rasmus Ericksson
Location manager Malin Fors
Location manager Kim Scott Sutherland
Location scout Sofia Linfeldt
Unit manager Nils Bank
Unit manager: 2. unit Balder Fors

Cinematography

Cinematographer Carl Sundberg
Cinematographer Lars Reinholdt
Camera assistant Søren Berthelin
Camera assistant John Frimann Rasmussen
Camera operator Benjamin Zadig
Camera assistant Anne Skamris
Camera assistant: 2. unit Rasmus Søndergaard Rygaard
Drone operator Magnus Lindström
Drone operator Gustav Råberg
Key grip Mikael Kort Kristensen
Key grip Jens Peder Pedersen
Helicopter photographer Thomas Kristensen
Video assist Al-Hassen Mohammad
Director of photography Franz A. Borde
Steadicam operator Kristian Appel
Cinematographer: 2. unit Nille Leander

Stills

Stills Carolina Romare

Electrical dept.

Gaffer Otto Stenov
Gaffer: 2. unit Jacob Hoffman
Best boy Ewa Gerström
Best boy Set Jonasson
Best boy: 2. unit Jesper With

Editing

Editor Patrick Austen
Editor Emil Stenberg
Editor Sofia Lindgren
Assistant editor Madeleine Bengtsson
Assistant editor Nils Bergman
Assistant editor Carl Dackeby
Assistant editor Victoria Munck
Online Jonas Eriksson

Music

Composer Patrik Andrén
Composer Uno Helmersson
Composer Johan Söderqvist

Production design

Production designer Peter de Neergaard
Art director Lars Rickard Wiren
Property master Calle Sundberg
Property master Mathias Holmgren Hassing
Property master Anja Wessel
Property master Lotta Wihl

Wardrobe

Costume designer Kerstin Halvorsson
Costume assistant Cecilia Björck
Costume assistant Flora Wingård
Costume assistant: 2. unit Ellen Magnusson

Makeup

Makeup artist Metha Engqvist-Griffiths
Makeup artist Annika Stödberg
Makeup artist (2. unit) Sandra Haraldsen
Makeup artist (2. unit) Jenny Lindholm

Sound

Sound designer Carl Edström
Sound editor Aleksander Karshikoff
Foley artist David Silverin
Foley artist Ulf Olausson
Sound mixer Christian Lund
Sound mixer Erik Guldager
ADR recording Eddie Simonsen
ADR recording Gábor Pasztor
Boom operator Lars Lund

Special effects

SFX coordinator Hummer Højmark
SFX technician Carl-Oscar Høimark
SFX technician Lars Kolding Andersen
SFX technician Vibeke Højmark
SFX: weapon Mark Hedegaard

Visual effects

VFX supervisor Elin Hallberg
VFX Simon Björk
VFX Fredrik Pihl
Conforming Jonas Eriksson
Colourist Per Sjökvist

Stunt

Stunt coordinator Deni Jordan
Stunts Jan Dalhoff
Stunts Robert Follin
Stunts Jacob Hagemann
Stunts Ilir Hasani
Stunts Sidsel Jensen
Stunts Søren Rytter Jensen
Stunts Steen Kundby
Stunts Sanne Tatjana
Stunts Anders Nylander Thomsen

Appearance

Saga Sofia Helin
Henrik Thure Lindhardt
Hans Dag Malmberg
Lillian Sarah Boberg
John Rafael Pettersson
Hanne Kirsten Olesen
Marie-Louise Ann Petrén
Rikard Anton Lundqvist
Lise Sonja Richter
Aleksander Boris Glibusic
Morten Asbjørn Krogh Nissen
Alice Katrine Rosenthal
Natalie Marall Nasiri
Lars Olaf Johannessen
Karen Josephine Chavarria Højbjerg
Samira Sandra Stojiljkovic
Johnny Per Lasson
Lene Christine Albeck Børge
Roland Magnus Skog
Mand i lejlighed Andras Sunyi
Said Demis Tzivis
Fængselsbetjent Åsa Wideen
Emil Adam Pålsson
Birgitte, rektor Tina Gylling Mortensen
Henriks datter Smilla Bak
Henriks datter Holly Lars Bjarke
Elias Carl Munk Lægaard
Kvinde i tunnel Camilla Marienhoff
Kriminalbetjent Mal Nielsen
Garderobeansat Frederik Thorenfeldt Poulsen
Museumsgæst Michael Gade Thomsen
Linn Maria Kulle
Fabian Anders Hove
Obducent Gabriel Flores Jair
Marianne Petrine Agger
Ida, receptionist Karen Helene Haugaard
Elise Bodil Lassen
Jeanette Sarah-Sofie Boussnina
Marc Michael Lundbye Slebsager
Lukas Christopher Læssø
Anna Melinda Kinnaman
Benjamin Henrik Söderlind
Mehmet Besir Zeciri
Håkan Joakim Gräns
Eva Catherine Hansson
Bente Katja Holm
Renée Lil Terselius
Læge Christopher Dane
Peter Lado Hadzic
Viola Vesta Viola Blomberg Book
Freddie Nicolas Bro
Annika Louise Peterhoff
Claes Reuben Sallmander
Colbert Rasmus Hammerich
Karin Gunnel Fred
Thomas Peter Hald
Mand på gaden Morten Feldt
Julia Signe Dahlkvist
Ruben Stefan Marling
Kjell Björn Granath
Torbjörn Harald Leander
Advokat Biljana Stojkoska
Advokat Sven Ole Schmidt
Gustav Anders Blentare
Indbrudstyv Peter Hallin
Indbrudstyv Rosell. Tim
Cheftekniker Fredrik Dolk
Tina Ida Engvoll
Kortspiller Kristian Fjord
Maler Morten Lindemann Olsen
Agent Suss Anna Azcarate
Jørgen Michael Brostrup
Hans' læge Robert Reinhold
Præst Maria Arnadottir

Det Danske Filminstitut registrerer international festivaldeltagelse og priser til danske film, dog primært de titler, som Filminstituttet varetager i sin festivaldistribution, og primært i forbindelse med de festivaler, som Filminstituttet har prioriteret at samarbejde med. Registreringen af festivaldeltagelse og priser til danske film, der ikke er i festivaldistribution, foretages kun for "launch"-festivaler ifølge Filminstituttets prioriterede festivalliste. Se listen over prioriterede festivaler.