enda

Herrens veje 2

Louise Friedberg, Kaspar Munk, Denmark, 2018

TV series

Basic information Credits Festivals & awards

Companies

Production companies Danmarks Radio
Co-producer SAM Productions, ARTE France
Domestic distribution Danmarks Radio

Direction

Direction Louise Friedberg
Casting Rie Hedegaard
Direction Kaspar Munk
1st assistant director Emil Sparre-Ulrich
1st assistant director Anders Barlebo
Assistant director Frederik Louis Hviid
Continuity Linda Daae
Assistant director Svend Colding
2nd assistant director Laura Hancock
2nd assistant director Kristian Sejrbo Lidegaard
1st assistant director Tue Czajkowski
2nd assistant director William Sehested Høegh
1st assistant director Bjørn Kopp
1st assistant director Orna Nissenbaum
Continuity Mette Jensen
Continuity Jill Knuttel
2nd assistant director: 2. Unit Anna Maluenda
Casting coordinator Hosyhar Palani
Casting coordinator Camilla Vinther Jeppesen
Casting coordinator Maja Ægidius

Script

Screenplay Karina Dam
Screenplay Adam Price
Screenplay Poul Berg
Screenplay Andreas Garfield

Production

Producer Camilla Hammerich
Line producer Pernille Skov Sutherland
Producer's assistant Emma Fredslund Poppe
Executive producer Piv Bernth
Assisting producer Mikkel Kehlert
Executive producer Osmat Handelsman-Keren
Executive producer Talia Kleinhendler
Line producer Zehava Shekel
Production manager Hamudi Boqai
Executive producer Meta Louise Foldager Sørensen
Production manager Irene Kristensen
Production manager Ronen Sagi
Production assistant Isac Mukul Barslev
Production assistant Patrick Erichsen
Production assistant Kaspar Krogh
Production coordinator Merav Meimeron

Cinematography

Cinematographer David Katznelson
Cinematographer Martin Munck
Cinematographer Lars Reinholdt
Cinematographer Balthazar Hertel
Key grip Torben Christensen
First assistant camera Anders Hansen
Video assistant Frederik Haslund
Best boy grip Mathias Weng
Best boy grip Rasmus Ellegaard Nielsen
First assistant camera Andreas Krohn
Camera assistant Louise McLaughlin
Gaffer Tobias Juhl
Camera assistant Anders Nydam
Drone operator Tao Ahler
Key grip Gal Altschuler
First assistant camera Gil Ezrahi
Gaffer Jens Bo Fraek
Camera assistant Anders Ingvartsen
First assistant camera Linda Laage
Camera assistant Snorre Ruhe
Gaffer Avi Satat
Gaffer Michael Wils Jensen
Best boy grip Rie Lund
First assistant camera Christian Helskov Nielsen
Camera assistant: 2. unit Maggie Olkuska
Camera assistant Jasper Spanning
Best boy grip Thomas Vestergård Sørensen
Gaffer Tobias Juhl
2nd assistant camera Neffi Kristensen
First assistant camera Magnus Sort Eidemark
Camera operator Anders Nydam
Drone operator Tao Ahler

Stills

Still photographer Tine Harden

Electrical dept.

Best boy Mathias Asger Rasmussen
Best boy Tue Bengtsson
Electrician assistant Kristoffer Bruhn
Electrician assistant Mikkel Vinther Jensen
Best boy Jesper With
Best boy Thomas Ditzel
Best boy Kenneth Andersen
Best boy Thomas Larsen
Electrician assistant Mikkel Vinter Lensen
Light technician Kenneth Andersen

Editing

Editor Anders Albjerg Kristiansen
Editor Lars Daniel Terkelsen
Editor Martin Schade
Editor Esben Bay Grundsøe
Editor Anna Heide
Editor Mik Stampe Fogh
Editor Rasmus Gitz-Johansen
Assistant editor Mads Michael Olsen
Editor Linda Man
Editor Per Sandholdt

Music

Composer Kristian Leth
Composer Fridolin Nordsø

Production design

Production designer Dorte Knirke Madelung
Art director Heidi Plugge
Property master Vicki Mølgaard
Set designer Luna Brøndal
Prop designer Anders Frydenlund
Prop designer Simone Sparsø
Prop designer Mikkel Hansen
Prop designer Julie Henneke Hartmann
Property master Magnus Kasting
Assistant set dresser Christian Visborg
Prop designer Helle Kirstine Egsgaard
Set decorator Marie Kristine Berglund Rohrberg
Set decorator Ehud Gutterman
Set decorator Mads Koppel
Set decorator Liv Sandberg
Prop designer Emil Sparre-Ulrich
Assistant set dresser Molly Bess Taylor
Prop designer Sidse Færk
Set decorator Silja Cohn Jeppesen
Art director Heidi Plugge
Set manager Tareq Mabid

Wardrobe

Costume designer Rona Doron
Costume designer Stine Thaning
Costume on set Charlotte Moe

Makeup

Chief makeup artist Katrine Tersgov
Makeup artist Lisbeth Rishøj Parmo
Makeup artist Ziv Katanov
Makeup assistant Maja Provstgaard
SFX makeup Bjørg Serup

Sound

Sound designer Andreas Holtti
Sound designer Andreas Kongsgaard
Recording engineer Kjetil Mørk
Foley artist Torben Greve
Recording engineer Stig Sparre-Ulrich
Sound designer Nicolai Linck
Boom operator Lars Gonzales
Foley recordist Niels Arild
Foley recordist Philip Nicolai Flindt
Boom operator Frank Mølgaard Knudsen
Boom operator Christian Scheuer
Foley recordist Christian Lund
Recording engineer Moti Hefitz
Foley recordist Anne Jensen
Boom operator Hans Christian Arnt Torp
Dialogue recording Jakob Garfield-Havsteen
Boom operator Lars Lund

Special effects

SFX Lars Kolding Andersen

Visual effects

Title sequence Benny Box
VFX supervisor Bill Shearman
VFX supervisor Claus Kogsbøll
VFX supervisor Christian Predut

Stunt

Stunts Adam Brix

Det Danske Filminstitut registrerer international festivaldeltagelse og priser til danske film, dog primært de titler, som Filminstituttet varetager i sin festivaldistribution, og primært i forbindelse med de festivaler, som Filminstituttet har prioriteret at samarbejde med. Registreringen af festivaldeltagelse og priser til danske film, der ikke er i festivaldistribution, foretages kun for "launch"-festivaler ifølge Filminstituttets prioriterede festivalliste. Se listen over prioriterede festivaler.