enda

Herrens veje 2

Louise Friedberg, Kaspar Munk, Danmark, 2018

Tv-serie

’Herrens veje’ tager udgangspunkt i en præstefamilie i den danske folkekirke. Historien er inspireret af myten om Kain og Abel.
Grundoplysninger Credits Festivaler og priser

Selskaber

Produktionsselskaber Danmarks Radio
Koproducent SAM Productions, ARTE France
Dansk distribution Danmarks Radio

Instruktion

Instruktion Louise Friedberg
Casting Rie Hedegaard
Instruktion Kaspar Munk
1. instruktørassistent Emil Sparre-Ulrich
1. instruktørassistent Anders Barlebo
Instruktørassistent Frederik Louis Hviid
Scripter Linda Daae
Instruktørassistent Svend Colding
2. instruktørassistent Laura Hancock
2. instruktørassistent Kristian Sejrbo Lidegaard
1. instruktørassistent Tue Czajkowski
2. instruktørassistent William Sehested Høegh
1. instruktørassistent Bjørn Kopp
1. instruktørassistent Orna Nissenbaum
Scripter Mette Jensen
Scripter Jill Knuttel
2. instruktørassistent, 2. unit Anna Maluenda
Casting-koordinator Hosyhar Palani
Casting-koordinator Camilla Vinther Jeppesen
Casting-koordinator Maja Ægidius

Manus

Manuskriptforfatter Karina Dam
Manuskriptforfatter Adam Price
Manuskriptforfatter Poul Berg
Manuskriptforfatter Andreas Garfield

Produktion

Producer Camilla Hammerich
Line producer Pernille Skov Sutherland
Producerassistent Emma Fredslund Poppe
Executive producer Piv Bernth
Assisterende producer Mikkel Kehlert
Executive producer Osmat Handelsman-Keren
Executive producer Talia Kleinhendler
Line producer Zehava Shekel
Produktionsleder Hamudi Boqai
Executive producer Meta Louise Foldager Sørensen
Produktionsleder Irene Kristensen
Produktionsleder Ronen Sagi
Produktionsassistent Isac Mukul Barslev
Produktionsassistent Patrick Erichsen
Produktionsassistent Kaspar Krogh
Produktionskoordinator Merav Meimeron

Foto

Fotograf David Katznelson
Fotograf Martin Munck
Fotograf Lars Reinholdt
Fotograf Balthazar Hertel
Grip Torben Christensen
Focus puller Anders Hansen
Video-assistent Frederik Haslund
Grip-assistent Mathias Weng
Grip-assistent Rasmus Ellegaard Nielsen
Focus puller Andreas Krohn
Kameraassistent Louise McLaughlin
Gaffer Tobias Juhl
Kameraassistent Anders Nydam
Droneoperatør Tao Ahler
Grip Gal Altschuler
Focus puller Gil Ezrahi
Gaffer Jens Bo Fraek
Kameraassistent Anders Ingvartsen
Focus puller Linda Laage
Kameraassistent Snorre Ruhe
Gaffer Avi Satat
Gaffer Michael Wils Jensen
Grip-assistent Rie Lund
Focus puller Christian Helskov Nielsen
Kameraassistent, 2. unit Maggie Olkuska
Kameraassistent Jasper Spanning
Grip-assistent Thomas Vestergård Sørensen
Gaffer Tobias Juhl
2. kameraassistent Neffi Kristensen
Focus puller Magnus Sort Eidemark
Kameraoperatør Anders Nydam
Droneoperatør Tao Ahler

Stills

Stillfotograf Tine Harden

Lys

Belyser Mathias Asger Rasmussen
Belyser Tue Bengtsson
Lysassistent Kristoffer Bruhn
Lysassistent Mikkel Vinther Jensen
Belyser Jesper With
Belyser Thomas Ditzel
Belyser Kenneth Andersen
Belyser Thomas Larsen
Lysassistent Mikkel Vinter Lensen
Lystekniker Kenneth Andersen

Klip

Klipper Anders Albjerg Kristiansen
Klipper Lars Daniel Terkelsen
Klipper Martin Schade
Klipper Esben Bay Grundsøe
Klipper Anna Heide
Klipper Mik Stampe Fogh
Klipper Rasmus Gitz-Johansen
Klippeassistent Mads Michael Olsen
Klipper Linda Man
Klipper Per Sandholdt

Musik

Komponist Kristian Leth
Komponist Fridolin Nordsø

Produktionsdesign

Produktionsdesigner Dorte Knirke Madelung
Art director Heidi Plugge
Chefrekvisitør Vicki Mølgaard
Set designer Luna Brøndal
Prop designer Anders Frydenlund
Prop designer Simone Sparsø
Prop designer Mikkel Hansen
Prop designer Julie Henneke Hartmann
Chefrekvisitør Magnus Kasting
Rekvisitørassistent Christian Visborg
Prop designer Helle Kirstine Egsgaard
Set rekvisitør Marie Kristine Berglund Rohrberg
Set rekvisitør Ehud Gutterman
Set rekvisitør Mads Koppel
Set rekvisitør Liv Sandberg
Prop designer Emil Sparre-Ulrich
Rekvisitørassistent Molly Bess Taylor
Prop designer Sidse Færk
Set rekvisitør Silja Cohn Jeppesen
Art director Heidi Plugge
Set manager Tareq Mabid

Kostumer

Kostumedesigner Rona Doron
Kostumedesigner Stine Thaning
Kostumier Charlotte Moe

Makeup

Chefsminkør Katrine Tersgov
Sminkør Lisbeth Rishøj Parmo
Sminkør Ziv Katanov
Sminkørassistent Maja Provstgaard
SFX-makeup Bjørg Serup

Lyd

Lyddesigner Andreas Holtti
Lyddesigner Andreas Kongsgaard
Lydoptagelser Kjetil Mørk
Foley artist Torben Greve
Lydoptagelser Stig Sparre-Ulrich
Lyddesigner Nicolai Linck
Boom operator Lars Gonzales
Foley recordist Niels Arild
Foley recordist Philip Nicolai Flindt
Boom operator Frank Mølgaard Knudsen
Boom operator Christian Scheuer
Foley recordist Christian Lund
Lydoptagelser Moti Hefitz
Foley recordist Anne Jensen
Boom operator Hans Christian Arnt Torp
Dialogindspilning Jakob Garfield-Havsteen
Boom operator Lars Lund

Special effects

SFX Lars Kolding Andersen

Visual effects

Titelsekvens Benny Box
VFX-supervisor Bill Shearman
VFX-supervisor Claus Kogsbøll
VFX-supervisor Christian Predut

Stunt

Stunts Adam Brix

Det Danske Filminstitut registrerer international festivaldeltagelse og priser til danske film, dog primært de titler, som Filminstituttet varetager i sin festivaldistribution, og primært i forbindelse med de festivaler, som Filminstituttet har prioriteret at samarbejde med. Registreringen af festivaldeltagelse og priser til danske film, der ikke er i festivaldistribution, foretages kun for "launch"-festivaler ifølge Filminstituttets prioriterede festivalliste. Se listen over prioriterede festivaler.