enda

Dansk naturgas

Per Pallesen, Denmark, 1981

TV series

Basic information Credits Festivals & awards

Companies

Production companies Danmarks Radio

Direction

Direction Per Pallesen

Script

Script Arne Forchammer
Script Henrik H. Lund
Script Niels Jørgen Steen
Script Jørn Fabricius
Script Flemming Jensen
Script Preben Kaas
Script Lisbet Lundquist
Script Jytte Hauch-Fausbøll
Script Tommy Kenter

Production

Producer Jørn Fabricius
Executive producer Bo Lynnerup
Executive producer Hanne Mynster
Assisting producer Torben Molsner
Assisting producer Maria Kjærgaard
Technical coodinator Mogens Hansen
Technical coodinator Sven Høck
Technical coodinator René Jørgensen
Production assistant Jonny Køster

Cinematography

Camera operator Erling Hestlund
Camera operator Bjarne Sørensen
Camera operator Hans Jørgen Larsen
Camera operator Henning Nilsson
Camera operator John Jakshøj
Camera operator Henrik Harpelund
Camera operator Torben Elert
Camera operator John Dahl
Camera operator Per Sønchsen
Camera operator Arne Jespersen
Camera operator Mogens Larsen
Camera assistant Ole Sørensen
Camera assistant Carsten Milbo
Camera assistant Michael Kreutzmann
Camera assistant Erik Palle Hansen
Camera assistant Jan Aakeson
Camera assistant Benny Rasmussen
Camera assistant Ole Poulsen
Camera assistant Erik List
Video technician Bendt Ertman
Video technician Jørgen Mose
Video technician Svend Erik Andersen
Video technician Erling Møller

Electrical dept.

Best boy Ib Mortensen
Best boy Parly Løfvall Jensen
Best boy Erik Bremer
Best boy Aage Vestergaard

Editing

Editing Lars Hybel
Editing Birthe Sick Andersen
Assistant editor Birger Møller Jensen
Assistant editor Claus Birch
Assistant editor Gert B. Larsen

Music

Music Poul Godske
Music Niels Jørgen Steen
Music Fuzzy

Production design

Production design Ole Koefoed
Production design Sture Pyk
Production design Jens Nordsø
Production design Birger Christensen
Props Mogens Jensen
Props Bendt Østergaard
Props Kjeld Pryn
Props Jacob Puggaard-Müller
Props Steffen Halby
Props Jan Iversen
Set manager Flemming Jensen
Set manager Poul Otto Svendsen
Set manager Palle Brynee
Set manager Alex Friis
Set manager Ib Grane
Set manager Egon Alstrup

Wardrobe

Wardrobe Eva Lundsfryd
Wardrobe Pia Anthony
Costume coordinator Annelise Bailey
Dresser Annie Bjørkmann

Makeup

Makeup Elsebeth Mortensen
Makeup Liselotte Vøhtz
Makeup Lise-Lotte Kobberø

Sound

Sound Erling Heinze
Sound Bent Dahl
Sound Jørgen Kastrup
Sound Preben Ertner
Sound John Bech Nielsen
Sound Peter Christian Hansen
Sound Bent Petersen
Sound Andreas Møller

Special effects

Special effects Kaj Hansen
Special effects Mogens Jensen

Visual effects

Graphic design Jesper Wetterslev
Graphic design Nina Mouritzen
Graphic design Kirsten Larsen

Choreography

Choreography Sandy Grant

Appearance

Appearance Tommy Kenter
Appearance Kirsten Peüliche
Appearance Per Pallesen
Appearance Poul Godske
Appearance Niels Jørgen Steen
Appearance Lars Knutzon

Det Danske Filminstitut registrerer international festivaldeltagelse og priser til danske film, dog primært de titler, som Filminstituttet varetager i sin festivaldistribution, og primært i forbindelse med de festivaler, som Filminstituttet har prioriteret at samarbejde med. Registreringen af festivaldeltagelse og priser til danske film, der ikke er i festivaldistribution, foretages kun for "launch"-festivaler ifølge Filminstituttets prioriterede festivalliste. Se listen over prioriterede festivaler.