Basic information Credits Festivals & awards

Companies

Production companies Danmarks Radio
Domestic distribution Danmarks Radio

Direction

Direction Charlotte Sachs Bostrup
Direction Kristoffer Nyholm
Direction Martin Schmidt
Direction Birger Larsen
Direction Lars Kaalund
Direction Michael W. Horsten
Direction Henrik Ruben Genz
Assistant director Doxy Helledie
Assistant director Connie Wiberg
Assistant director Torleif Hoppe
Assistant director Mikkel Blaabjerg Poulsen

Script

Script Per Daumiller
Script Adam Price
Script Søren Sveistrup
Script Michael W. Horsten
Script Torleif Hoppe
Script Jørgen Kastrup
Script Carsten Rudolf
Script Iben Gylling
Script Ida Maria Rydén
Script supervisor Katrine Kjær
Script supervisor Rikke Guldstad

Production

Executive producer Piv Bernth
Line producer Pernille Skov Sutherland
Production manager Sandra Foss
Location manager Martin Bagger
Location manager Christoffer Harding
Location manager Jesper Grüner
Location manager Mathias Hovgaard
Post-production supervisor Benedicte Rosenkrantz
Coordinator: post-production Anders Saron Dalsgaard
Assistant Sara Bringskov
Assistant Marie-Louise Gyldenkrone
Assistant Jette Riesgaard
Assistant Mads Holden
Assistant Malene Nordahl
Assistant Katja Olsen

Cinematography

Cinematography Henrik Kristensen
Cinematography Eric Kress
Cinematography Lars Vestergaard
Cinematography Sebastian Blenkov
Cinematography Philippe Kress
Cinematography Bo Tengberg
Camera assistant Rasmus Arrildt
Camera assistant Thomas Larsen
Camera assistant Morten Borchersen
Camera operator Søren Bay
Camera operator Kasper Tuxen
First assistant camera Jesper Tolstrup
First assistant camera Anders Hansen
First assistant camera Tao Ahler
First assistant camera Christian Garnov
Key grip Jens Peder Pedersen

Stills

Stills Ulla Voigt

Electrical dept.

Gaffer Thomas Bekker
Lighting Stine Hein
Lighting Torben Borup-Madsen
Lighting Jesper With
Lighting Thomas Neivelt
Lighting Per Danbo
Lighting Niels Dose
Lighting Janus Højlund
Lighting Tobias Juhl
Lighting Morten Kastberg
Lighting Sven Nielsen
Lighting Frank Omø
Lighting Jens Bo Poulsen
Lighting Peter Riis
Lighting Otto Stenov

Editing

Editing Thomas Krag
Editing My Thordal
Editing Mette Esmark
Editing Tanya Fallenius
Editing Nanna Frank Møller
Editing Mikkel E.G. Nielsen
Editing Miriam Nørgaard
Online editor Mogens Jacobsen

Music

Music Tim Christensen

Production design

Production design Trine Padmo Olsen
Production design Rikke Raben
Assistant set dresser Rasmus Thjellesen
Set manager Garry Wheatley
Set manager Gert Jensen
Set manager Helge Rørbæk
Set manager Ole Sommer
Props Berit Bøgelund
Props Gitte Gadebusch
Props Elsebeth Jungsled
Props Henrik Skov Larsen

Wardrobe

Wardrobe Pia Anthony
Wardrobe Grith Rahbek
Wardrobe Elli Bengtsson
Wardrobe Nancy Nickerson
Costume designer Martine Simonsen

Makeup

Makeup Jeanet Keil
Makeup Birgitte Samson
Makeup Christina Dahlin

Sound

Sound Henning Engelbak
Sound Jeppe Jungersen
Sound Peter Christian Hansen
Sound editor Per Sonne
Sound editor Bertel Andreas Johansson
Sound editor Andreas Holtti
Sound editor Roar Skau Olsen
Sound mixer William Knuttel
Sound mixer Tilde Harkamp
Boom operator Jonas Langkilde
Boom operator Lars Robin Gerrild
Boom operator Verner Pilegaard

Special effects

Special effects Lars Kolding Andersen

Visual effects

Graphic design Mads Havemann
Color timing Sven Nielsen

Stunt

Stunt Dennis Albrechtsen
Stunt Stig Günther

Choreography

Choreography Therese Glahn

Appearance

Nikolaj Peter Mygind
Julie Sofie Gråbøl
Philip Dejan Cukic
Karina Sofie Stougaard
Frank Jesper Asholt
Søs Therese Glahn
Jonatan Jonatan Tulested
Mattias Mattias Tulested
Iben Helle Fagralid
Advokat Samir Di Johansson
Emma Nanna Jønsson-Moll
Hoffmann Henning Jensen
Lars Peter Gantzler
Per Lars Mikkelsen
Mark Anders Lunden Kjeldsen
Stefan Flemming Enevold
Kim Ellen Hillingsø
Sille Emma Schultz-Lorentzen
Kirsten Elsebeth Steentoft
Mikkel Søren Byder
Åse Inger Hovman
Edvard Johannes Lilleøre
Nikolajs far Ulf Pilgaard
Benedikte Wencke Barfoed
Mona Lene Vasegaard
Emma Ulrikke Michelsen
Jan Ole Morten Staugaard
Jørgen Erik Wedersøe
Toke Jakob Cedergren
Fuldmægtig Birgit Thøt Jensen
Stine Andrea Vagn Jensen
Advokat Karen-Lise Mynster
Kava-direktør Steen Springborg
Ann Birgitte Simonsen
Emma Petra Scott Nielsen
Gunnar Jens Chr. Holland
Arya Farshad Kholghi
Ibens mor Puk Schaufuss
Læge Lars Lippert
Mejerigruppens chef Christian Mosbæk
Henning Klaus Bondam
Leo Lars Lunøe
Æblepigen Lykke Sand Michelsen
Sandra Louise Mieritz
Anna Tina Gylling Mortensen
Ulla Helle Merete Sørensen
Louise Mille Hoffmeyer Lehfeldt
Klient Gunnvør Nolsøe
Kevin Claes Bang
Carsten Jens Brygmann
Clifford Angus Chisholm
Ferguson Jonathan Lowth
Jesper Peter Reichhardt
Terapeut Pia Rosenbaum
Lotte Regitze Schartau
Frandsen Peter Schrøder
Bente Gitte Siem
Rikke Karina Skands
Jens-Erik Ole Thestrup
Hanif Donald Andersen
Apoteker Freddie Andersen
Parterapeut Peter Aude
Onkel Henning Tage Axelsen
Clausen Teis Bayer
Katrine Camilla Bendix
Anika Beate Bille
Hospitalslæge Joen Bille
Akvariemand Rasmus Bjerg
Lis Michelle Bjørn-Andersen
Freja Christine Albeck Børge
Michael Michael Carøe
Ian Martin Coles
Danser Jesper Thirup Hansen
Fisker René Hansen
Tivolibetjent Michael Hasselflug
Torkild Bjarne Henriksen
Læge Ann Hjort
Ibens far Stig Hoffmeyer
Fru Pardorff Isa Holm
Albert Jess Ingerslev
Danser Edhem Jesenkovic
Gravid kvinde Susanne Juhasz
Karl Henrik Jørgensen
Bibliotekar Lisbeth Holt Jørgensen
Tjener Peter Khouri
Kira Anne Klitten
Henning Henrik Koefoed
Vagtmand John Lambreth
Havnefoged Flemming Larsen
Bjørn Henrik Larsen
Lone Sophie Louise Lauring
Johnny Søren Lenander
Steen Søren Malling
Læge Michael Moritzen
Birthe Nanna Møller
Læge Bjarne G. Nielsen
Halberg Finn Nielsen
Robert Peter Hesse Overgaard
Mille Sofie Pallesen
Joakim Lars Ranthe
Laust Asger Reher
Taxachauffør Mikkel Rosenberg
Jarl Pauli Ryberg
Forstanderinde Lise Schrøder
Beboerformand Finn Storgaard
Bjarne Steen Svare
Svensk jæger Håkon Svensson
Thomas Frank Thiel
Kursusleder Niels Anders Thorn
Lis Lene Tiemroth
Præst Holger Vistisen
Michael Hans Henrik Voetmann
Organist Lis-Vibeke Wallin
Fertilitetslæge Rikke Wölck
Bargæst Kim Sønderholm
Biografgænger Michael Gade Thomsen

Det Danske Filminstitut registrerer international festivaldeltagelse og priser til danske film, dog primært de titler, som Filminstituttet varetager i sin festivaldistribution, og primært i forbindelse med de festivaler, som Filminstituttet har prioriteret at samarbejde med. Registreringen af festivaldeltagelse og priser til danske film, der ikke er i festivaldistribution, foretages kun for "launch"-festivaler ifølge Filminstituttets prioriterede festivalliste. Se listen over prioriterede festivaler.