enda

Arvingerne 1

550 min.TV series

Basic information Credits Festivals & awards
Original title Arvingerne 1
Danish title Arvingerne 1
Director Pernilla August, Jesper Christensen, Louise Friedberg, Heidi Maria Faisst
Screenplay Maya Ilsøe, Maja Jul Larsen, Anders Frithiof August, Lolita Belstar, Karina Dam, Per Daumiller, Lasse Kyed Rasmussen
Producer Christian Rank, Karoline Leth
Director of Photography Erik Molberg Hansen, Jørgen Johansson, Adam Wallensten
Editor Kasper Leick, Åsa Mossberg, Anja Farsig, Morten Giese, Martin Schade, Carsten Søsted, Cathrine Ambus
Sound Andreas Holtti, Morten Groth Brandt
Composer Sebastian Öberg, Magnus Jarlbo, Sebastian Öberg
Production designer Mia Stensgaard
Casting Anja Philip
Appearances Kirsten Olesen, Trine Dyrholm, Jesper Christensen, Carsten Bjørnlund
Production country Denmark
Production companies Danmarks Radio
Domestic distribution Danmarks Radio
TV release 01.01.2014, DR 1, og de efterfølgende ni søndage

Companies

Production companies Danmarks Radio
Domestic distribution Danmarks Radio

Direction

Direction Pernilla August
Assistant director Hanna Nilsson
Direction Jesper Christensen
Assistant director Anders Barlebo
Direction Louise Friedberg
Assistant director Emil Sparre-Ulrich
Direction Heidi Maria Faisst
2nd assistant director Mikael Zilmer
2nd assistant director Sigurd Kølster
Casting Anja Philip

Script

Screenplay Maya Ilsøe
Screenplay Maja Jul Larsen
Screenplay Anders Frithiof August
Screenplay Lolita Belstar
Screenplay Karina Dam
Screenplay Per Daumiller
Screenplay Lasse Kyed Rasmussen
Script supervisor Lillian Rype Fokdal
Script supervisor Vinca Wiedemann

Production

Producer Christian Rank
Producer Karoline Leth
Post Producer Karen Maarbjerg
Line producer Marie-Louise Gyldenkrone
Line producer Carina Åkerlund
Line producer Pernille Skov Sutherland
Location manager Rasmus Christoffersen
Location assistant Lasse Lorenzen
Production assistant Kristine Maria Jakobsen
Production assistant Lene Bonne Lohmann
Production assistant Christina Jensen Lassen
Runner Tinie Maibøll
Runner Axel Carlsen
Runner Anne Kirstine Kruuse
Runner Maria Winther Nørgaard
Runner Gustav Heinsen

Cinematography

Cinematographer Erik Molberg Hansen
Cinematographer Jørgen Johansson
Cinematographer Adam Wallensten
Key grip Lars "Snitt" Weirsøe
Key grip Torben Christensen
Video assistant Anthon F. Tougaard Jørgensen
Video assistant Malte Hauge
Video assistant Franklin Henriksen
Video assistant Marcus Wichmann Jest
First assistant camera Tao Ahler
First assistant camera Franz A. Borde
2nd focus puller Erik Thal-Jantzen
DIT Jesper Edvardsen

Stills

Stills Martin Lehmann

Electrical dept.

Gaffer Thomas Neivelt
Gaffer Michael Sørensen
Gaffer Aslak Lytthans
Gaffer Jacob Østergaard
Best boy Tue Bengtsson
Best boy Janus Hajslund
Best boy Jonathan Go-Matsushima
Best boy Jens Lund Larsen

Editing

Editor Kasper Leick
Editor Åsa Mossberg
Editor Anja Farsig
Editor Morten Giese
Editor Martin Schade
Editor Carsten Søsted
Editor Cathrine Ambus
Assistant editor Mik Fogh
Online editor Gianna Giacomello
Online editor Sonja Thomsen

Music

Composer Sebastian Öberg
Music Magnus Jarlbo
Music Sebastian Öberg

Production design

Production designer Mia Stensgaard
Property master Karsten Noel Poulsen
Property master Jon Truelsen
Set designer Torben Stig Nielsen
Props Sidse Færk
Props Heidi Plugge
Props Katrine Hyllegaard
Props Eva Maria Hartvig Lund
Props Delphine Bechard
Props Naja Lund Schmidt

Wardrobe

Costume on set Stine Gudmundsen-Holmgreen
Costume on set Tanja Eleonora Spang
Costume on set Stine Terp

Makeup

Makeup artist Jeanet Keil
Makeup artist Christina Klinke Søegaard
Makeup artist Soile Ludjoi
Makeup artist Birthe Lyngsøe
Makeup artist Jeanette van Beeck
Hair and makeup artist Elisabeth Bukkehave

Sound

Sound designer Andreas Holtti
Sound designer Morten Groth Brandt
Sound Peter Andersen
Sound Rune Mygind
Sound Lisbet Obel
Sound Morten Holsted
Boom operator Peter Kofoed
Boom operator Mikkel Furbo
Foley artist Torben Greve
Foley editor Peter Schiøtz

Special effects

SFX Lars Kolding Andersen

Visual effects

VFX Tobias Tonboe Christiansen
Colourist Bill Shearman

Stunt

Stunt coordinator Dennis Albrechtsen
Stunt double Jannie Jensen

Appearance

Veronika Grønnegaard Kirsten Olesen
Gro Grønnegaard Trine Dyrholm
Thomas Konrad Jesper Christensen
Frederik Grønnegaard Carsten Bjørnlund
Solveig Riis Grønnegaard Lene Maria Christensen
Emil Grønnegaard Mikkel Boe Følsgaard
Signe Larsen Marie Bach Hansen
Robert Eliassen Trond Espen Seim
John Larsen Jens Jørn Spottag
Lise Larsen Annette Katzmann
René Josephine Raahauge
Andreas Baggesen Kenneth M. Christensen
Katja Marie Carmen Lindegaard
Lone Ramsbøll Kirsten Lehfeldt
Kim Peter Hesse Overgaard
Hannah Karla Løkke
Ole Morten Kirkskov
Villads Victor Stoltenberg Nielsen
Camilla Marijana Jankovic
Gerry Jacob Agermose Pedersen
Thaikvinde Solvej K. Christiansen
Malin Asta August
Advokatfuldmægtig Philippe L. Christiansen
Veronikas assistent Sally Laug
Anne Louise Mieritz
Svend Michael Moritzen
Hirun Danai Thiengdham

Det Danske Filminstitut registrerer international festivaldeltagelse og priser til danske film, dog primært de titler, som Filminstituttet varetager i sin festivaldistribution, og primært i forbindelse med de festivaler, som Filminstituttet har prioriteret at samarbejde med. Registreringen af festivaldeltagelse og priser til danske film, der ikke er i festivaldistribution, foretages kun for "launch"-festivaler ifølge Filminstituttets prioriterede festivalliste. Se listen over prioriterede festivaler.