enda

Pagten

Jesper W. Nielsen, Danmark, 2009

608 min.Tv-serieBørnefilm, Julekalendre

En isheks, som truer nissernes eksistens - jagten på en hemmelig pagt - og en række magiske prøver, som to børn fra hver sit univers må igennem: det er de eventyrlige ingredienser i Pagten. Men juledramaet er også en historie om at stå sammen og hjælpe hinanden, når det virkelig gælder - på trods af alle forskelligheder.
Grundoplysninger Credits Festivaler og priser Biblioteksressourcer
Dansk titel Pagten
Andre titler Julekalender 2009, Julekalender 2013
Instruktør Jesper W. Nielsen
Manuskript Maya Ilsøe, Rum Malmros, Karina Dam
Fotograf Jan Pallesen
Klipper Elin Pröjts, Marie-Louise Bordinggaard, Henrik Vincent Thiesen, Carsten Søsted
Lyd Andreas Holtti, Morten Wille
Komponist Aslak Hartberg
Scenograf Sabine Hviid
Casting Anja Philip
Medvirkende Benjamin Engell, Karla Løkke, Laus Høybye, Andrea Heick Gadeberg
Produktionsland Danmark
Danske undertekster Nej
Dansk synstolkning Nej
Produktionsselskaber Danmarks Radio
Dansk distribution Danmarks Radio
TV release 01.12.2009, DR 1, DR HD, DR Ramasjang

Selskaber

Produktionsselskaber Danmarks Radio
Dansk distribution Danmarks Radio

Instruktion

Instruktion Jesper W. Nielsen
Casting Anja Philip

Manus

Dramaturg Majse Garde Bergmann
Manuskriptsupervisor Katinka Haxthausen
Manus Maya Ilsøe
Manus Rum Malmros
Manus Karina Dam

Produktion

Executive producer Katrine Vogelsang
Line producer Emilie Brandt
Indspilningsleder Jesper Grüner
Produktionsleder Helle Jakowlew
Postproduktionssupervisor Ellen Thomassen
Produktionsassistent Stine Thomine Charles
Produktionsassistent Victor Cunha
Produktionsassistent Annette Gram Johansen
Produktionsassistent Tenna Malberg
Produktionsassistent Ole Kløvedal Reich
Produktionsassistent Linda Thomsen
Produktionsassistent Katrine Villumsen
Produktionsassistent Andreas Winding
Produktionskoordinator Kristine Marie Jakobsen

Foto

Focus puller Tao Ahler
Focus puller Franz A. Borde
Focus puller Bastian Schiøtt
Kameraoperatør, 2. unit Lars Bonde
Video-tekniker Jasper Spanning
Video-tekniker Jesper Duelund
Steadicam-operatør Flemming Laybourn
Foto Jan Pallesen

Stills

Stills Agnete Schlichtkrull

Lys

Belysningsmester Niels Dose
Belysningsmester Uffe Hanghøj
Lyssætter Kasper Kruuse-Jensen
Lyssætter Mikkel Bentzen
Lyssætter Andreas Engel

Klip

Online-klipper Søren Tom-Petersen
Offline-klipper Bjarke de Koning
Klip Elin Pröjts
Klip Marie-Louise Bordinggaard
Klip Henrik Vincent Thiesen
Klip Carsten Søsted

Musik

Musik Aslak Hartberg

Produktionsdesign

Rekvisitør Suzanne Bøge Murmann
Regi Henrik Skov Larsen
Regi Anders Kongen Møller
Produktionsdesign Sabine Hviid

Kostumer

Kostumeassistent Nancy Nickerson
Kostumekonsulent Sidsel Post
Kostumer Julie Jacobsen
Kostumer Ditte Jørgensen

Makeup

Makeup Lene Majgaard Arentsen
Makeup Camilla Kreutzmann

Lyd

Foley artist Torben Greve
Foley-klipper Anne Jensen
Lyd Rune Mikkelsen
Assistent Andreas Elkjær
Lyd Andreas Holtti
Lyd Morten Wille

Fortæller

Fortæller Ellen Hillingsø

Special effects

Special effects Lars Kolding Andersen
Special effects Flemming Mundt

Visual effects

VFX producer Alexander Aude
VFX manager Louise Bejerholm
VFX-supervisor Jan Tvilling
3D artist Christian Sjostedt
3D artist Christian Nielsen
3D artist Erik Egsgaard Nielsen
Digital compositing Anina Tang
Digital compositing Per Mørk-Jensen
Digital compositing Emma Lidé
Digital compositing Mikkel Lindskov Hansen
Digital compositing Yannick Dusseault
Colorgrading Sofie Friis Borup
Colorgrading Sandra Klass
Online mastering Anders Lollike

Stunt

Stunt Dennis Albrechtsen
Stunt Martin Kallesøe Graversen
Stunt Stig Günther

Medvirkende

Malte Benjamin Engell
Lyda Karla Løkke
Gibbus Laus Høybye
Karla Andrea Heick Gadeberg
Marianne Julie Carlsen
Viji Mathilde Høgsted Voglhofer
Iselin Signe Egholm Olsen
Rune Mathias Toftegaard Andersen
Emil Filip Søskov Davidovski
Helle Iben Dorner
Fabio Lars Ranthe
Jens Carsten Bjørnlund
Poul Steen Stig Lommer
Simon Frederik Skovby
Johan Jonas Eilskov Jensen
Anne Ditte Hansen
Kirsten Camilla Søeberg
Michael Henning Valin Jakobsen
Julie Josephine Rossé Simonsen
Peter Pelle Koppel
Mette Freja Riemann
Kim Olaf Johannessen
Saia Trine Appel
Line Leonora Larsen
Forælder Jesper Pedersen
Bjørn Tom Jensen
Saia 12 år Coco Hjardemaal
Nikolaj Grundtvig Frej Spangsberg Lorenzen
Forælder Christel Dragsbak
Skæbnespænder Ulla Henningsen
Skæbnespænder Helle Hertz
Ensomhedens dreng Lauge Wittus Johnsen
Sovende dreng Philip Mekay
Rasmus Simon Selchau
Skæbnespænder Elsebeth Steentoft
Nisse Benjamin Kitter
Katrine Asta Esper Andersen
Michael Henning Valin Jakobsen
Far Jesper Pedersen
Stjernemanden Anders Hove
Kaspar Emil Poulsen Dam
Melchior Christoffer Boe
Korleder Trine Gadeberg

Det Danske Filminstitut registrerer international festivaldeltagelse og priser til danske film, dog primært de titler, som Filminstituttet varetager i sin festivaldistribution, og primært i forbindelse med de festivaler, som Filminstituttet har prioriteret at samarbejde med. Registreringen af festivaldeltagelse og priser til danske film, der ikke er i festivaldistribution, foretages kun for "launch"-festivaler ifølge Filminstituttets prioriterede festivalliste. Se listen over prioriterede festivaler.