enda

Dicte 2

430 min.TV series

Basic information Credits Festivals & awards
Original title Dicte 2
Danish title Dicte 2
Director Kasper Barfoed, Jesper W. Nielsen, Christian E. Christiansen
Screenplay Dorte Warnøe Høgh, Ida Maria Rydén
Based on Efter Elsebeth Egholms bøger.
Producer Jonas Allen, Peter Bose, Christian Steengaard Potalivo
Director of Photography Mikkel Find, Erik Zappon, Balthazar Hertel, Claus Rosenløv Jensen, Anne Skamris
Editor Benjamin Binderup, Frederik Strunk, Carsten Søsted, My Thordal, Søren B. Ebbe, Elin Pröjts, Isabel Bernadette Brammer
Sound Eddie Simonsen, Søren Bentz, Brian Dyrby, Anne Jensen
Composer Jeppe Kaas
Production designer Lars Nielsen
Casting Tanja Grunwald
Appearances Iben Hjejle, Lars Brygmann, Lærke Winther, Lars Ranthe
Production country Denmark
Production companies Miso Film
Domestic distribution TV2 Danmark

Companies

Production companies Miso Film
Domestic distribution TV2 Danmark

Direction

Direction Kasper Barfoed
1st assistant director Eigil Jacobsen
Direction Jesper W. Nielsen
Casting Tanja Grunwald
Direction Christian E. Christiansen
Continuity Stine Monty Freddie
Extras coordinator Lotte Bundgaard

Script

Screenplay Dorte Warnøe Høgh
Screenplay Ida Maria Rydén
Character developer Elsebeth Egholm

Production

Producer Jonas Allen
Producer Peter Bose
Producer Christian Steengaard Potalivo
Executive producer Sven Clausen
Co-producer Carsten Holst
Co-producer Ellen Birgitte Riis
Producer: development Mikael Olsen
Line producer Carsten Sparwath
Production manager Lina Bach Christensen
Post-production supervisor Charlotte Buch
Location manager Ulla Malmros
Location scout Carl Malmros
Location assistant Claus Nielsen
Production coordinator Cecilie Anna Christiansen
Producer's assistant Sofie Brandt
Producer's assistant Gitte Klein
Producer's assistant Emilie Spliid
Production assistant Christian Dahl
Production assistant Krestine Nøddesbo

Cinematography

Cinematographer Mikkel Find
Cinematographer Erik Zappon
Cinematographer Balthazar Hertel
Cinematographer Claus Rosenløv Jensen
Cinematographer Anne Skamris
Camera assistant Kristoffer Høyer
Camera assistant Rasmus Søndergaard Rygaard
Key grip Bo "Bowie" Craner
DIT Andreas Thorsted

Stills

Stills Per Arnesen

Electrical dept.

Gaffer Niels Dose
Assistant lighting technician Martin Andersen
Assistant lighting technician Niclas Fusager
Assistant lighting technician Frederik Højgaard Marcussen
Best boy Michael Wils Jensen

Editing

Editor Benjamin Binderup
Editor Frederik Strunk
Editor Carsten Søsted
Editor My Thordal
Editor Søren B. Ebbe
Editor Elin Pröjts
Editor Isabel Bernadette Brammer
Avid assistant Simon Harder
Avid assistant Liv Lynge

Music

Composer Jeppe Kaas

Production design

Production designer Lars Nielsen
Property master Thomas Karlsen
Props Trine Jensen
Props Tine Hieronymus Nielsen
Props Thomas Willemoes

Wardrobe

Costume designer Lulu Lückow-Ohlsson
Costume on set Sandie Elisabeth Andersson
Costume assistant Mathilde Bang
Dresser Susanne Buhl

Makeup

Chief makeup artist Louise Hauberg Nielsen
Makeup artist Tina Helmark
Makeup assistant Pia Ankjær Poulsen

Sound

Sound designer Eddie Simonsen
Sound designer Søren Bentz
Sound designer Brian Dyrby
Sound designer Anne Jensen
Foley artist Julien Naudin
Foley recordist Julien Martin
Recording engineer Jonas Langkilde
Recording engineer Lars Lund
Sound Mick Raaschou
Sound assistant Kevin Bavnhøj
Sound assistant Johannes Rose
Boom operator Dan Isager Nielsen

Visual effects

Graphic design Rasmus Reimer Larsen

Stunt

Stunts Dennis Albrethsen
Stunt driver Mikael Kort Kristensen

Appearance

Dicte Svendsen Iben Hjejle
John Wagner Lars Brygmann
Anne Skov Larsen Lærke Winther
Torsten Svendsen Lars Ranthe
Bo Skytte Dar Salim
Rose Svendsen Emilie Kruse
Linda Bendtsen Ditte Ylva Olsen
Otto Kaiser Peter Schrøder
Anna Svendsen Ida Dwinger
Louise Holm Andrea Vagn Jensen
Sandra Malene Knudsen
Knud Svendsen Rasmus Haxen
Lars Peter Zandersen
Rasmus Anders Nyborg
Christian Willadsen Ulrik Jeppesen
Lassen Claus Flygare
Alexander Wagner Hannibal Harbo Rasmussen
Johan Poulsen Caspar Phillipson
Julia Poulsen Amelia Hoy
Aron Poulsen Djibril Sesay
Carl Ferdinand Poulsen Steen Springborg
Jannice Kadija Jalloh
Tiffany Wanjiku-Victoria Seest
Sarty Dorren Bbaale
Betjent Anders Vølpert Momme
Overlæge Dan Zahle
Receptionist Maria Erwolter
Grace Tolou Aboka Tanya Moodie
Jannik Riise Morten Vang Simonsen
Ældsterådsmedlem Albert Nielsen
Ældsterådsmedlem Jesper Milsted
Geert Glunder Didier Oberlé
Martin Askov Morten Hemmingsen
Frederik Elliott Crosset Hove
Gunnar Victor Marcussen
Lisa Karin Rørbech
Philip Lai Yde
Jon Christian Gade Bjerrum
Mads Michael Asmussen
Sussie Susan A. Olsen
Sussies mand Anders Peter Bro
Stefanie Høgsbro Stephania Potalivo
Nicole Høgsbro Bebiane Ivalo Kreutzmann
Læge Morten Burian
Billetkontrollør Simon Roliggaard Andersen
Nora Gitte Siem
Dennis Høgsbro Lars Bom
Jeanette Marina Bouras
Dørmand Kim Winther
Bilist Ole Dupont
Flyttemand Jørgen Olsen
Flyttemand John Bratz
Jako Michel Castenholt
Aras Soat Cevik
Paulus Marek Magierecki
Stefanies onkel Lorenzo Woodrose
Sanne Coco Hjardemaal
Theo Christian Arda Karabulut
Bjørg Ronja Stæhr Bengtsson
Simon Østergaard Allan Hyde
Frank Hansen Roland Møller
Malou Julie Christiansen
Sikkerhedschef Kim Sønderholm
Bartender Thomas Riddersholm
Claus Mikkel Vadsholt
Advokat Troels II Munk
Roland Kenneth Carmohn
Stig Hansen Carsten Nørgaard
Soldat Morten Feldt
Michael Lars Sidenius
Manager Thomas Gaarde
Bonte Gizenga Daniel Dengaky
Niels Henrik Malte Frid-Nielsen
Receptionist Martin Hylander Brucker
Fodboldfan Heino Skovgård
Ina Stæhr Therese Damsgaard
Steffen Adreck Claus Riis Østergaard
Kresten Andersen Jens Lauridsen
Inga Birgit Conradi
Jurist Lado Hadzic
Betjent Jakob Svarre Juhl
Jernet Søren Jensen
Retsmediciner Martin Greisen
Landsbyboer Darien Asian

Det Danske Filminstitut registrerer international festivaldeltagelse og priser til danske film, dog primært de titler, som Filminstituttet varetager i sin festivaldistribution, og primært i forbindelse med de festivaler, som Filminstituttet har prioriteret at samarbejde med. Registreringen af festivaldeltagelse og priser til danske film, der ikke er i festivaldistribution, foretages kun for "launch"-festivaler ifølge Filminstituttets prioriterede festivalliste. Se listen over prioriterede festivaler.